جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۰۲۰

معرفی شغل مکانیک و وظایف او

شغل مکانیک,شغل مکانیک خودرو,تعمیرکار مکانیکدوره های آزاد مکانیک در مراکز زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای برگزار می شود
پرطرفدارترین مشاغل حوزه فنی خودرو، تعمیرکار مکانیک می باشد. در واقع مکانیک خودرو وظیفه دارد که موتور وسایل نقلیه را تشخیص دهد و آن را تعمیر و یا تنظیم کند. در شغل مکانیکی، به انجام کارهایی از جمله رفع عیب از سیستم سوخت رسانی، تعمیر سیستم فرمان، تعمیر موتور وسیله نقلیه و تعمیر چرخ ها می پردازند. در این مطلب از سرپوش با شغل مکانیکی بیشتر آشنا خواهید شد.

شغل مکانیک

مکانیک خودرو باید آشنا به انواع تعمیرات خودرو به صورت عملی یا علمی باشد و بتواند انواع خودروها را تعمیر و سرویس کند. او قادر به شناسایی تمام بخش های مکانیکی و الکتریکی خودرو میباشد که از آن ها می توان به موتور و سیستم اگزور، سیستم های تهویه و امنیتی خودرو اشاره کرد.

یکی از صنایع مهم در هر کشوری، خودرو و خودروسازی می باشد. خودرو متشکل از قطعات و سیستم های گوناگونی است. از مهم ترین سیستم های خودرو می توان سیستم تعلیق، سوخت رسانی، انتقال قدرت، چرخ و ترمز، هدایت و فرمان، برق را نام برد. یک مکانیک خودرو باید اشنا به انواع سیستم ها و قطعات خودرو و طرز کارشان باشد و توانایی رفع مشکلات ایجاد شده در آن ها را داشته باشد. دیگر وظایف مکانیک خودرو حرفه ای، شامل تعمیر موتور خودرو و رفع مشکلات ایجاد شده در آن می باشد.

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل مکانیکی خودرو

شما میتوانید نزد یک استاد ماهر، کار مکانیکی را به صورت کاملاً تجربی اموزش ببینید. برای این که شغل مکانیکی را به صورت حرفه ای یاد بگیرید باید وقتی که سال اول دبیرستانتان را سپری کردید در شاخه کار و دانش یا فنی و حرفه ای تحصیل کنید. فارغ التحصیلان رشته مکانیک خودرو میتوانند پس از پایان دوره هنرستان، در ازمون کنکور ناپیوسته فنی و حرفه ای شرکت کنند و به ادامه تحصیل در همان رشته در آموزشکده های سراسری فنی و حرفه ای، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه جامع علمی کاربردی در سطح کاردانی و کارشناسی بپردازند.

دانش آموزان رشته ریاضی فیزیک، مجوز تحصیل در گرایش خودرو مهندسی مکانیک و ادامه دادن تا مقاطع بالاتر را دارند. البته گاهی اوقات فارغ التحصیلان کمی به شغل مکانیکی و تعمیر خودرو مشغول میشوند و اکثرا در صنایع و کارخانجات خودروسازی بعنوان مهندس خودرو وارد می شوند.

سازمان فنی و حرفه ای، اقدام به برگزاری دوره های آزاد مکانیک در مراکز می کند و مدرک معتبری را پس از اتمام دوره می دهند. یادگیری مکانیکی خودرو به کمک محصولات آموزشی، از راههای زودبازده برای ورود به این شغل محسوب میشود که در وقت و هزینه شما صرفه جویی می شود.

وظایف مکانیک خودرو

>> مکانیک خودرو باید عیوب خودرو را پیدا کند.

دستمزد مکانیک خودرو,وضعیت استخدام مکانیک خودرو,شغل مکانیک خودرومکانیک خودرو باید مهارت های فنی خوب و توانایی مناسبی در عیب یابی داشته باشد

>> مکانیک خودرو موظف است که درباره نوع تعمیرات و یا قطعات موردنیاز به مشتریان توضیح دهد.

>> تخمین زمان و هزینه کار برای مشتریان، از دیگر وظایف مکانیک خودرو به شمار می رود.

>> وظیفه ی مکانیک خودرو اینست که وسیله نقلیه، از جمله روغن کاری و تغییرات مایعات را تعمیر و نگهداری کند.

>> مکانیک خودرو باید سیستم های گوناگون خودرو را تعمیر کند که از این سیستمها میتوان به سیستم تعلیق، سوخت رسانی و غیره اشاره کرد.

>> از وظایف مکانیک خودرو می توان به عیب یابی سیستم تهویه خودرو اشاره کرد.

>> مکانیک خودرو باید از این توانایی برخوردار باشد که موتور خودرو را تعمیر کند.

>> مکانیک خودرو وظایف دیگری ازجمله تعمیر و عیب یابی جعبه دنده و دیفرانسیل، خرابی سنسور دریچه گاز، سیستم برق خودرو، استارت، سیستم ترمز و غیره را دارد.

>> مکانیک خودرو باید بتواند ecu خودرو و سیستم الکترونیکی هر وسیله نقلیه را بررسی کند و آن ها را در صورت لزوم، تعمیر یا به روزرسانی کند.

>> او باید برای هر مشتری، سوابق جامع در مورد کار انجام شده را نگه دارد.

>> مسئولیت مکانیک خودرو، تعمیر و عیب یابی بالابر شیشه ها، قفل در و غیره است.

>> عیب یابی فرمان خودرو و نحوه تعمیر آن از توانایی های یک مکانیک خودرو به شمار می رود.

>> یک مکانیک خودرو باید اقدام به ازمایش خودرو پس از تعمیرات بنماید.

مهارت و دانش مورد نیاز مکانیک

مکانیک خودرو باید در عیب یابی و حل مسایل از مهارت های فنی خوب و توانایی مناسب و تجربه برخوردار باشد. خصلت هایی همچون دقیق، باحوصله و متعهد بودن، از دیگر مهارت های مکانیک خودرو به شمار می رود. مکانیک خودرو باید به خوبی با مردم در ارتباط باشد و به مشتریان، خدمات خوبی را ارائه دهد. او باید با جلب اطمینان مشتریانش، ثابت کند که این کار در گرو ارائه کار باکیفیت، تحویل به موقع خودرو به مشتری، استفاده از قطعات مناسب و مرغوب در کار و داشتن انصاف در محاسبه دستمزد می باشد.

درصورت استخدام شدن بعنوان یک مکانیکی، باید به صورت تمام وقت، کار کنید ولی در صورت داشتن تعمیرگاه خودرو، ساعات کاری آن بر عهده خودتان است. باتوجه به زیاد شدن مسافرت در برخی از زمان های سال، حجم کاری شما نیز افزایش می یابد و باید مشغول به کار تا آخر وقت، حتی در روزهای تعطیل شوید. شما می توانید در گاراژ ها و تعمیرگاه های خودرو کار کنید. همچنین میتوانید برای شرکتهای خودروساز به صورت تعمیرکار سیار در جاده ها کار کنید.

- شناخت خوب و کامل اجزای خودروها

- مهارت های فنی خوب

- توانایی یافتن سریع و درست عیوب خودرو

- سرعت عمل و دقت در کار و توجه به جزئیات

- مهارت ارتباطی خوب و ارائه خدمات مناسب به مشتریان

- توان جسمی مناسب

- به روز کردن اطلاعات و دانش خود در زمینه خودرو مانند آشنایی با انواع موتورها و سیستم های جدید خودرو

- رعایت مسایل ایمنی

دستمزد مکانیک خودرو

با توجه به مشکل خودرو و سختی و آسانی تعمیراتش، دستمزد مکانیک خودرو تعيين میشود. گاهی اوقات شما باید اقدام به باز و بسته کردن پیچ خودرو یا پیاده و سوار کردن کامل موتور بنمایید یا گیربکس را باز و بسته کنید یا لنت جلو و عقب، پمپ ترمز و هیدرولیک را تعویض کنید و به انجام فعالیت های دیگری بپردازید.

ابزارهایی مورد نیاز شغل مکانیک خودرو,وظایف مکانیک خودروتعمیرکاران و مکانیکهای خودرو اغلب از دقت بالایی برخوردارند

مکانیک خودرو باید به مشتریانش، کار با کیفیتی را ارائه دهد و بتواند با جلب اطمینان آن ها درامد خوب و بالایی را کسب کند.

آینده شغلی و وضعیت استخدام مکانیک خودرو

یک مکانیک خودرو می تواند فعالیتش را به اشکال مختلف در این زمینه آغاز نماید. انجام کار به صورت آزاد، یکی از این روش ها میباشد که در چنین شرایطی باید یک تعمیرگاه تخصصی خودرو راه اندازی کنید و تجهیزات و ابزارهای موردنیاز این حرفه بخرید. شما میتوانید با تأسیس تعمیرگاه خودرو، انواع خودروهای داخلی و خارجی را تعمیر کنید و درآمد بالایی بدست آورید. درصورتی مشتریان بیشتر به شما جذب می شوند و درآمد بیشتری کسب میکنید که میزان مهارتتان در انواع خودروها و امکانات جدید، بالاتر باشد.

مکانیک های خودرو میتوانند به تولید انواع قطعات خودرو در کارخانه ها و شرکتهای اتومبیل سازی بپردازند و مبلغ ماهیانه ای را دریافت کنند.

شرکت های تعمیراتی زیادی به نیروهای متخصص مکانیک خودرو در شهرهای مختلف نیاز دارند. معمولاً فرد باید در شغل مکانیک خودرو، مهارت فنی داشته باشد تا بتواند هر یک از این کارها را انجام دهد؛ به همین خاطر باید دارای مدرک مورد این شغل باشد.

آینده شغلی مکانیک خودرو

با توجه به افزایش روز افزون بازار خودرو در ایران و جهان، سالانه خودروهای گوناگونی وارد بازار می شوند. همچنین خودرو به دلیل تغییر در سبک زندگی افراد، تبدیل به ضروری ترین وسایل شده است تا جایی که هر خانواده ای دارای یک خودرو می باشد.

از نشانه های آینده شغلی عالی مکانیک خودرو میتوان به کیفیت پائین خودروهای تولید داخل ، افزایش تولید خودرو، تغییر در سبک زندگی و ضرورت خودرو در خانواده ها و افزایش قیمت خودرو اشاره کرد؛ چون چنین افرادی به مکانیک و تعمیرکار خودرو نیاز دارند تا مشکلات خودروی آن ها را رفع کند.

مدت زمان یادگیری مکانیک خودرو

مدت زمان یادگیری مکانیک خودرو براساس روش یادگیری تعیین میشود. شما به چهار سال زمان برای کسب مهارت های شغل مکانیک خودرو به روش استاد- شاگردی نیاز دارید. همچنین مدت زمان لازم برای کسب مهارت های این شغل به روش تحصیل در دانشگاه، حدود ۲ تا ۴ سال می باشد.

اگر بخواهید مکانیک خودرو را در دوره های آموزشی، یاد بگیرید به مدت زمان کمتری نسبت به سایر روشها نیاز دارید و کلیه مهارت های لازم این شغل را می توانید در مدت زمان یک یا دو ماه فرا بگیرید و وارد بازار کار مکانیک خودرو شوید.

دانش مورد نیاز مکانیک,درباره شغل مکانیکی خودرو,خطرات شغل مکانیکیمکانیک خودرو باید بتواند با مردم به خوبی ارتباط برقرار کند

ابزارهایی مورد نیاز شغل مکانیک خودرو

یک سری وسیله و لوازم برای شغل مکانیکی، نیاز است که نبودشان باعث ایجاد مشکلات جدی میشود. درادامه با مهم ترین ابزارآلات موردنیاز مکانیک ها اشنا شوید:

- جک بالابر خودرو:

جک بالابر خودرو از مهم ترین وسایل موردنیاز مکانیک ها محسوب میشود. کاربرد این وسیله برای مراکز تعمیر خودرو میباشد که خودرو را در ارتفاعی خاص، بالا میبرد. این بالابرها به فضایی نیاز دارند که اندازه ی ماشین باشد و معمولاً تعمیرکاران در یک قسمت تعمیرگاه خود، آنها را وصل می کنند.

- آچارها:

آچارهای یک مکانیک، از پرکاربردترین وسایل او می باشد. درواقع مکانیک برای باز کردن انواع پیچ و مهره ها با اندازه های مختلف، از آچار استفاده میکند.

- جعبه ابزار:

از مهم ترین دستیار یک مکانیک حرفه ای و دقیق می توان به جعبه ابزار اشاره کرد که شاید اولین وسیله ی موردنیاز یک فرد فنی است. مجموعه ای از وسایل و قطعات ریزودرشت در جعبه ابزار قرار دارد که یک مکانیک، کارش را با آن ها انجام می دهد. ابزارآلات جعبه ابزارهای مختلف، با یکدیگر فرق دارد. برای مثال جعبه ابزار شغل نجاری درمقایسه با جعبه ابزار یک مکانیک، متفاوت است. ابزار لازم و ضروری موجود در جعبه ابزار، نظیر آچار دستی، پیچ گوشتی، فازمتر، اهرم، سیم چین و … می باشد.

- دستگاه تعویض لاستیک:

دستگاه تعویض لاستیک در مراکز تعمیر خودرو از مهم ترین دستگاه ها به شمار می رود؛ چون ارائه دهنده ی خدمات تعویض و پنچری لاستیک است. مکانیک های فعال در بخش فنی و موتور ماشین به این دستگاه، نیاز ندارد درحالیکه فروشگاه های لاستیک و تعمیرگاه های جامع اتومبیل، نیازمند این دستگاه می باشند. لاستیک ماشین با استفاده از این دستگاه، در کم تر از چند دقیقه از رینگ چرخ جدا می شود. این دستگاه، جایگزین خارج کردن لاستیک از رینگ به صورت دستی شده است. یکی از قابلیت های این دستگاه اینست که مانع از پارگی و آسیب به لاستیک میشود.

- دستگاه های عیب یابی:

دستگاه عیب یابی یا دیاگ به دستگاهی الکترونیکی می گویند که می تواند با کامپیوتر خودرو ارتباط برقرار کند. این دستگاه می ‎تواند اطلاعات بسیار خوب و کارآمدی را با دریافت اطلاعات از کامپیوتر ماشین به تعمیرکار بدهد. اتصال این دستگاه به کانکتور مخصوص عیب یابی خودرو از طریق یک کابل میباشد که عیب های نهان خودرو را آشکار می کند.

خطرات شغل مکانیکی

حساسیت شغل تعمیر کاری بدین دلیل است که مسئول حفظ جان مردم است و درصورت انجام کوچکترین اشتباهی، مشتریانش تصادف می کنند و موجب مرگ و میرشان میشود.

مزایا و معایب شغل مکانیکی,تعمیرکار مکانیک,آینده شغلی مکانیک خودرویافتن عیوب خودرو از وظایف مکانیک خودرو میباشد

گردآوری: بخش کار و کارگر سرپوش

  • 16
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
ویژه سرپوش