پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
۱۵:۵۴ - ۰۸ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۷۹۸
مسکن، راه، عمران

قیمت پارکینگ در شهرک غرب ۳ میلیارد تومان! / در بازار املاک تهران چه می‌ گذرد؟

پارکینگ,قیمت پارکینگ درتهران
«پارکینگ» رکن اساسی معاملات املاک در تهران است. اهمیت این رکن آنقدر بالاست که بازاری مجزا از بازار اجاره و خرید و فروش را به خود اختصاص داده است؛ بازاری که اکنون در شهر شلوغ تهران داغ داغ است.

به گزارش تجارت نیوز، سال‌هاست بحث پارکینگ به عنوان معضلی جدی در شهر تهران مطرح است. در کنار افزایش جمعیت و بالارفتن تعداد خودروها در این کلانشهر، ساخت خارج از استاندارد مجتمع‌های مسکونی که عموما نیاز واحدها به پارکینگ را برآورده نکرده‌اند، این معضل را تشدید کرده است؛ به نحوی که حالا پارکینگ هم صاحب بازاری کاملا مجزا از بازار عمومی خرید و فروش و اجاره ملک شده است.

در این میان اگرچه بر اساس قانون و عرف تاکید شده که نمی‌توان پارکینگ را به افراد غیرساکن اجاره داد اما با این حال بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد این قانون چندان هم از سوی متقاضی و عرضه‌کننده رعایت نشده است؛ به ویژه اینکه قرارداد اجاره به صورت رسمی و در دفاتر مشاور املاک تنظیم نمی‌شود.

پارکینگ چگونه کشف قیمت می‌شود؟!

سوال این است که قیمت‌ها در این بازار چگونه تعیین می‌شوند؟ کشف قیمت در این بازار در هر دو بخش اجاره و خریدوفروش عموما بر اساس توافق طرفین صورت می‌گیرد؛ با این حال اما در برخی موارد نیز یک میانگین قیمت منطقه‌ای برای معامله وجود دارد. در همین حال برخی عنوان می‌کنند، مبلغ اجاره‌ پارکینگ عموما ۱۰ تا ۱۵ درصد مبلغ اجاره‌ یک واحد آپارتمان در همان ساختمان است. گفته می‌شود قیمت فروش نیز بر اساس فرمولی متشکل از هزینه‌های ساخت و قیمت ملک محاسبه می‌شود و در برخی موارد نیز ۵ تا ۸ درصد از قیمت ملک به عنوان قیمت پارکینگ اعلام می‌شود.

یک مشاور املاک در غرب تهران به تجارت‌نیوز گفت که برخی عرضه‌کنندگان، قیمت پارکینگ را بر اساس فرمول «۱۲.۵*۴۵%*قیمت یک متر مربع از آپارتمان» محاسبه می‌کنند که ناظر بر قیمت ملک منطقه، فرمول‌های محاسبه شهرداری و در عین حال هزینه‌هایی است که سازنده برای ساخت ملک پرداخته است. با این حال اما بررسی میدانی نشان می‌دهد که این دست از فرمول‌ها عملا از سوی عرضه‌کنندگان مورد توجه قرار نمی‌گیرند و تعیین قیمت معمولا بر اساس نیاز مالی، سلیقه فردی و توافق میان طرفین صورت می‌گیرد.

قیمت اجاره‌ پارکینگ

بررسی نرخ اجاره پارکینگ در مناطق مختلف تهران حاکی از تفاوت بالای قیمت‌ها در محله‌های گوناگون شهر است. مشاهدات میدانی تجارت‌نیوز نشان می‌دهد نرخ اجاره ماهانه بسته به منطقه مسکونی، از ۳۰۰ هزار تومان تا ۹ میلیون تومان متغیر است و در برخی مناطق نیز به صورت توافقی میان ساکنان مجتمع‌های ساختمانی تعیین می‌شود و بر همین اساس می‌تواند از این میانگین بالاتر رود. این روش به ویژه در ساختمان‌های مناطق شمالی شهر مانند محدوده شهرک غرب رایج‌تر است. به نحوی که کشف قیمت در همان محدوده مجتمع ساختمانی انجام می‌شود و نرخ به بیرون درز نمی‌کند! در همین حال برخی مالکان، پارکینگ خود را به صورت رهن و اجاره یا رهن کامل به متقاضی عرضه می‌کنند.

بر اساس همین مشاهدات، قیمت اجاره ماهانه پارکینگ در محدوده خیابان آزادی و اطراف آن از ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان متغیر است. این رقم در شهرک شریعتی (خانی‌آباد) نیز از ۳۵۰ تا ۵۵۰ هزار تومان نوسان دارد. اما هر چه به سمت شمال شهر تهران حرکت می‌کنیم، قیمت اجاره پارکینگ هم مانند قیمت ملک، روندی صعودی را طی می‌کند؛ به نحوی که قیمت‌ها در منطقه پونک به ۷۰۰ تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای هر ماه اجاره پارکینگ می‌رسد.

با این حال اما این رقم، سقف قیمت اجاره نیست! بررسی‌ها نشان می‌دهد در برخی مناطق مانند یوسف‌آباد، امیرآباد و گیشا قیمت اجاره ماهانه از ۲ تا ۹ میلیون تومان نوسان دارد؛ همچنین قیمت‌ها در محدوده ونک و جردن نیز ۱۰ درصد بالاتر از این ارقام است. جالب آن است که مشاوران املاک قیمت اجاره در منطقه قیطریه را حدود ۲ تا ۲.۵ میلیون تومان اعلام کرده‌اند؛ به نظر می‌رسد هر چه به مناطق شمالی‌تر و در عین حال شلوغ‌تر تهران نزدیک می‌شویم، قیمت اجاره پارکینگ با در نظر گرفتن دو قید بااهمیت «قیمت منطقه» و «تراکم جمعیت»، افزایش می‌یابد و بر همین اساس به دلیل تقاضای اندک در مناطقی با تراکم جمعیت کمتر و خارج از محدوده‌های اداری و تجاری، قیمت اجاره پارکینگ‌ هم کاهشی می‌شود؛ حتی اگر این مناطق در شمال شهر قرار داشته باشند.

کولاک قیمت در بازار خرید و فروش پارکینگ

از سوی دیگر اما باید اشاره داشت عرفی که درباره اجاره پارکینگ صادق است، لزوما درباره خرید و فروش آن صادق نیست؛ به نحوی که بررسی میدانی نشان می‌دهد پارکینگ‌ها عموما بر اساس قیمت ملک در منطقه قیمت می‌خورند. در همین حال عمر بنا نیز در تعیین قیمت موثر است. حتی جزئیاتی نظیر موقعیت کوچه از لحاظ فرعی و اصلی، عرض کوچه و خیابان و موقعیت در پارکینگ هم در کشف قیمت آن موثر است!

همین جزئیات،ما را به نتایج جالب توجهی رسانده است؛ به عنوان مثال قیمت پارکینگ در محدوده آزادی تهران ۱۵۰ میلیون تومان و قیمت یک ملک ۶۰ متری با سن کمتر از ۱۰ سال ۳ میلیارد تومان است؛ این در حالی است که پارکینگ در شهرک غرب از یک تا ۳ میلیارد تومان قیمت می‌خورد! به عبارت دیگر در حالی که «فعلا» می‌توانید با ۳ میلیارد تومان صاحب یک واحد مسکونی در منطقه آزادی شوید اما با این مبلغ در شهرک غرب تنها می‌توانید یک عدد پارکینگ خریداری کنید!

قیمت فروش پارکینگ در قیطریه هم از ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بسته به موقعیت و سن ملک متغیر است. در اختیاریه نیز قیمت در سطح یک میلیارد تومان قرار دارد. با این حال در مناطقی نظیر پونک، سهروردی، ستارخان و بلوار فردوس، قیمت پارکینگ عموما از ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان متغیر است. این در حالی است که در یوسف‌آباد قیمت به ۷۰۰ میلیون تومان هم می‌رسد.

در جدول زیر قیمت فروش و اجاره پارکینگ در مناطق منتخب تهران قابل مشاهده است.

پارکینگ,قیمت پارکینگ درتهران

در حالی قیمت اجاره و خرید و فروش پارکینگ در تهران افزایشی است و به سطوح سرسام‌آور و شگفت‌انگیزی رسیده است که قیمت ملک نیز همچنان روندی فزاینده را طی می‌کند؛ به نحوی که همزمان با رشد قیمت دلار در آبان‌ماه روند صعودی تازه‌ای را آغاز کرده است. باید توجه داشت که این رشد قیمت به طور زنجیره‌وار موجب رشد چشم‌انداز تورمی و در نتیجه افزایش قیمت بازارهای وابسته به مسکن (از جمله بازار معاملات پارکینگ) خواهد شد.

  • 15
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
ویژه سرپوش
X