شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
۱۸:۱۷ - ۱۲ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۱۱۱۱
اخبار خواندنی ها و دیدنی ها

«پرشین رِد» رنگ سال ۲۰۲۳ شد/ چه کسی رنگ سال را تعیین می‌کند؟

رنگ سال 2023,رنگ Viva Magenta
رنگ Viva Magenta (قرمز آتشین مایل به زرشکی به رنگ گل رز) از سوی کمپاني پنتون بعنوان رنگ سال ۲۰۲۳ معرفی شد.

حالا ۲۳ سال است که در آغاز سال نو میلادی یک رنگ واحد بعنوان رنگ سال به طرفداران مُد معرفی می شود و امسال نیز «قرمز پرشین» به عنوان رنگ سال ۲۰۲۳ انتخاب شده است؛ اما چه کسی یا چه افرادی مرجع معرفی رنگ سال هستند؟

به گزارش ایسنا، موسسه آمریکایی «پنتون» هر ساله از میان طراحان و برندهای معتبر لباس جهان برای انتخاب رنگی که قرار است طی سال آینده همه گیر شود، نظرسنجی می کند. امسال نیز بزرگان مد جهان بر روی رنگ «قرمز پرشین» برگرفته از خاک قرمز خلیج فارس با کد رنگ ۱۷۵۰ـ۱۸ توافق کردند.

«پنتون» کجاست؟

شرکت پنتون (Pantone LLC) کمپانی صاحب نام برای تولیدکنندگان و فعالان در صنعت چاپ، طراحی گرافیک، مد و فشن، دکوراسیون، طراحی محصول و... است که به عنوان موسسه اعلام کننده رنگ سال در جهان هم شناخته می شود و مقر آن در نیوجرسی است. لورنس هربرت، فارغ التحصیل رشته شیمی دانشگاه هوفسترا در سال ۱۹۶۳ شرکت «ام اند جی لوین» را از برادران «لوین» خریداری و به نام موسسه «پنتون» ثبت کرد. پنتون به معنی «همه رنگ ها» است.

اگر بخواهیم به زبان خیلی ساده درباره« پنتون» و فعالیتش توضیح دهیم، باید بگوییم که این شرکت مهم ترین سامانه تطبیق رنگ دنیا را دارد. این غول رنگی برای صنعت تولید، حکم یک نیروی محرکه عظیم را دارد و قدرت آن تا حدی است که توانسته بعنوان یک تطبیق دهنده رنگی استاندارد در دنیا شناخته شود.

سیستم تطبیق رنگ «پنتون» چگونه کار می کند؟

سیستم تطبیق رنگ «پنتون» عمدتا یک سیستم بازتولید رنگ استاندارد است که از سال ۲۰۱۹ دارای ۲۱۶۱ رنگ پیش فرض شده است. با استانداردسازی رنگها ، تولیدکنندگان مختلف در مکان های مختلف می توانند به سیستم «پنتون» مراجعه کنند تا مطمئن شوند که رنگ ها بدون اختلاف رنگ و تماس مستقیم با یکدیگر تطابق کامل دارند.

رنگ های «پنتون» با اعداد اختصاصی توصیف می شوند. مثلا آبی نیلگون با کد اختصاصی ۴۰۲۰ـ۱۵شناخته می شود و به جای نام رنگ همیشه این اعداد و کدها در برندسازی کاربرد دارند، تا جایی که به قوانین دولتی و استانداردهای نظامی مثلا برای رنگ پرچم کشورها و مهرهای نظامی هم راه پیدا کرده اند. مثلا در ژانویه ۲۰۰۳ پارلمان اسکاتلند اعلام کرد تا برای رنگ آبی در پرچم اسکاتلند به کد «پنتون ۳۰۰» مراجعه شود. کشورهایی مانند کانادا، کره جنوبی و سازمان هایی مانند اف آی ای (FIA) نیز اعلام کرده اند که به رنگ های خاص پنتون در هنگام تولید پرچم ها توجه شود.

رنگ سال 2023,رنگ Viva Magenta

«پنتون» و انتخاب رنگ سال

یکی از مهم ترین اقداماتی که موسسه رنگ «پنتون» انجام داده و در سطح دنیا هم پذیرفته شده ، انتخاب رنگ سال است که این روند از سال ۲۰۰۰ آغاز شده است. این شرکت هر ساله دو جلسه محرمانه با نمایندگان گروه های استاندارد سازی رنگ در سطح جهان در یکی از مراکز کشورهای اروپایی برگزار می کند که به مدت دو روز درباره رنگ سال بعد با هم بحث و مشورت می کنند.

«پنتون» در انتخاب رنگ سال مسائل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و سلامت مردم را در نظر می گیرد و به اقتضای روحیه و حال و هوای دنیا و با توجه به نیازی که مردم برای سال جدید دارند رنگ خاصی را انتخاب و اعلام می کند.

۲۰۲۳ و قرمز پررنگ!

شرکت «پنتون» در آستانه ورود به سال ۲۰۲۳ قرمز پررنگ را با نام تجاری« پرشین رِد» الهام گرفته از سرخی خاک خلیج فارس بعنوان رنگ سال اعلام کرد. «پنتون» می گوید، از آنجایی که مردم جهان طی چند سال اخیر با پاندمی کوید ۱۹ مواجه بوده اند، این رنگ دارای قدرت و سرزندگی مورد نیاز برای حرکت به سمت آینده ای مثبت است.

مؤسسه رنگ «پنتون» همچنین به این موضوع اشاره کرد که این رنگ، یک سایه قوی و جسورانه است که چیزی زنده و واقعی را به دنیای فناوری می آورد.

رنگ سال 2023,رنگ Viva Magenta

لتریس آیزمن (مدیر اجرایی پنتون) درباره انتخاب رنگ سال توضیح داد است: «ما این رنگ را انتخاب کردیم چون فکر کردیم یک سایه غیر متعارف برای یک زمان خاص است؛ چیزی که میتواند چشم‌انداز جدیدی به ما ارائه دهد. این رنگ انتقال دهنده قدرت است ولی نه به روش تهاجمی بلکه کاملاً قاطعانه!»

آیزمن که رنگ سال را یک قرمز تپنده و جاری توصیف کرد، همچنین معتقد است:« رنگ سال ۲۰۲۳ فرصتی برای بازنگری، احترام و ارتباط مجدد با تاریخ و در عین حال تصور آینده ای روشن است. این رنگ پیوند عمیقی با گذشته و حال دارد و رنگی که همه را تشویق می کند که در لحظه انتخاب جسورانه داشته باشند. نام رنگ به خودی خود به شما می گوید که این رنگی است که باید با آن جشن بگیرید؛ رنگی شاداب که خوش بینی و شادی را تقویت می کند.

***

رنگ سال ۲۰۲۳ پنتون + ست کردن Viva Magenta و ترند ۱۴۰۲

رنگ Viva Magenta (قرمز آتشین مایل به زرشکی به رنگ گل رز) از سوی کمپاني پنتون بعنوان رنگ سال ۲۰۲۳ معرفی شد و طراحان از آن در مد و پوشاک، دکوراسیون، مبلمان و لوازم جانبی سال ۱۴۰۲ استفاده می کنند.

رنگ سال 2023,رنگ Viva Magenta

به گزارش ایمنا، شرکت پنتون هر سال یک رنگ را بعنوان رنگ سال معرفی می کند. این شرکت رنگی از خانواده قرمز را با نام (ویوا مگنتو) به عنوان رنگ سال ۲۰۲۳ انتخاب کرده است.

رنگ سال ۲۰۲۳ (Viva Magenta)

شرکت پنتون Viva Magenta را به عنوان رنگ سال ۲۰۲۳ معرفی کرد. Viva Magenta یک رنگ قرمز آتشین مایل به زرشکی به رنگ گل رز قرمز است.

کد رنگ سال ۲۰۲۳ (Viva Magenta)

قرمز آتشین (Viva Magenta) با کد PANTONE ۱۸- ۱۷۵۰ رنگ سال ۲۰۲۳ است. Viva Magenta با فراخوانی نیروهای طبیعت، روح ما را تقویت می کند و به ما کمک می کند تا قدرت درونی خود را بسازیم.

روند انتخاب رنگ ویوا مگنتو ۲۰۲۳ (Viva Magenta)

انتخاب رنگ سال نیاز به بررسی دقیق و تجزیه و تحلیل دارد. برای رسیدن به انتخاب هر ساله، کارشناسان رنگ شرکت پنتون، مطالعات بسياري درباره تأثیرات جدید رنگ ها در جهان انجام می دهند.

به گفته کمپانی پنتون برای رسیدن به انتخاب رنگ سال هر ساله، کارشناسان رنگ شرکت پنتون، جهان را به دنبال تأثیرات جدید رنگ مطالعه می کنند. این می تواند شامل صنعت سرگرمی و فیلم های در حال تولید، مجموعه های هنری مسافرتی و هنرمندان جدید، مد و لباس، تمام زمینه های طراحی، مقاصد محبوب مسافرت و همچنین لایف استایل های جدید، سبک بازی و شرایط اقتصادی- اجتماعی باشد.

طراحی محصولات استاندارد توسط پنتون دارای مشخصات رنگ دیجیتال و فیزیکی و ابزار گردش کار است. مؤسسه رنگ پنتون استانداردهای رنگ سفارشی، هویت برند و مشاوره رنگ محصول و همچنین پیش بینی روند شامل رنگ سال پنتون، گزارش های روند رنگ باند مد، روانشناسی رنگ و موارد دیگر را ارائه می دهد. مجوز B۲B Pantone سیستم رنگ پنتون را در محصولات و خدمات مختلف ادغام می کند و به دارندگان مجوز اجازه می دهد تا با ارزش های تأیید شده پنتون ارتباط برقرار کرده و باز تولید کنند و کارایی را برای کاربران خود بهبود بخشند. Pantone Lifestyle رنگ و طرح را در پوشاک، خانه و لوازم جانبی با هم ترکیب می کند. بین آبی و قرمز، گرم و سرد وجود دارد که در یک طیف به تنهایی یافت می شود. این ۱۵۰ سال قدمت دارد و در عین حال هنوز هم آینده نگر است، در عین حال دیجیتال و اولیه. به نقل از سازندگانش «شجاع، نترس و تپنده» است. این Viva Magenta رنگ ۲۰۲۳ پنتون است. اگر تا به حال نام این رنگ را نشنیده اید، کاملاً عادی است.

رنگ سال 2023,رنگ Viva Magenta

دلیل انتخاب رنگ ویوا مگنتو ۲۰۲۳ (Viva Magenta)

برای انتخاب این رنگ گفته شده است:روح طبیعت بر اتصال مجدد ما به طبیعت تمرکز می کند و از ما می خواهد که تأثیر طبیعت را بر طراحی در نظر بگیریم زیرا تأثیرات خیانت ما به محیط طبیعی توسط همه گیری جهانی تسکین یافته است.

خصوصیات رنگ ویوا مگنتو ۲۰۲۳ (Viva Magenta)

رنگ ۲۰۲۳ ویوا مگنتو رنگی قدرتمند و قرمز متحرکی است که روح سرکش خود را بدون هیچ محدودیتی ابراز کرده و از هر کسی که شور زندگی و روحیه ای سرکش در سر دارد، استقبال می کند. قرمز مایل به زرشکی تعادلی بین گرم و سرد را ایجاد کرده و رنگی ترکیبی است که به راحتی دنیای چند بعدی ما (فیزیکی و مجازی) را در بر می گیرد.

رنگ منحصر به فرد Viva Magenta شجاعانه و بدون هیچ تهاجمی بر هر چیزی چیره می شود. ویوا مگنتو با رویکرد مشت در دستکش مخملی است که نوید دهنده آینده ای روشن برای جهانیان است.

مدیر اجرایی مؤسسه پنتون گفت:ما این رنگ را انتخاب کردیم زیرا احساس می کردیم که یک سایه غیر متعارف برای یک زمان غیر متعارف است، چیزی که میتواند چشم انداز جدیدی را به ما ارائه دهد و قدرت را به روشی قاطعانه و نه تهاجمی منتقل می کند؛ رنگی با نشاط که سیگنال جدیدی از قدرت را نشان می دهد، چیزی که همه ما برای آینده ای خوشبینانه تر به آن نیاز داریم.

رنگ سال 2023,رنگ Viva Magenta

ست کردن رنگ ویوا مگنتو ۲۰۲۳ (Viva Magenta)

از آن جا که رنگ سال ۲۰۲۳ جذاب و نو به شمار می آید، برای ست کردن هم چالش برانگیز است. شرکت پنتون برای آسان کردن کار، چهار پالت رنگی متعادل کننده برای این رنگ جدید ارائه کرده که استفاده از این رنگ های مکمل کمک می کند تا رنگ سال جلوه بهتری داشته باشد.

  • 9
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
لیلا حاتمی,بیوگرافی لیلا حاتمی,عکس های لیلا حاتمی بیوگرافی لیلا حاتمی فرزند مرحوم علی حاتمی

تاریخ تولد: ۹ مهر ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع به کار: سال ۱۳۶۱ تا کنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته برق

همسر: علی مصفا

ادامه
عسجدی,زندگینامه عسجدی,آثار عسجدی زندگینامه عسجدی شاعر دربار غزنویان

دوران زندگی: قرن چهارم و پنجم هجری

پادشاهی: پادشاهای غزنوی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۴۳۲ هجری قمری

عسجدی,زندگینامه عسجدی,عسجدی شاعرزندگینامه عسجدی

ادامه
مهدی پاکدل,بیوگرافی مهدی پاکدل,عکس های مهدی پاکدل بیوگرافی مهدی پاکدل و ماجرای ازدواجش

تاریخ تولد: ۱۰ تیر ۱۳۵۹

محل تولد: اصفهان

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر، خواننده، مدل

شروع فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی گرافیک

نام همسر: رعنا آزادی ور

ادامه
ویژه سرپوش
X