دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۲۰۰۰۴

طرز تهیه ی سوپ جو خوشمزه به دو روش آسان

سوپ جو,سوپ جو خوشمزه,طرز تهیه سوپ جو با مرغبرای تهیه سوپ جو از قرص عصاره ی مرغ نیز می توانید استفاده کنید
یک سوپ خامه ای خوشمزه و آسان که از ترکیبات مغذی تهیه می شود و طعم آن سبک و دل پذیر است، سوپ جو می باشد. دستورالعمل های مختلفی برای تهیه سوپ جو موجود است ، ولی سوپ جوی محبوب ایرانیان حاوی خامه است و دارای طعمی متفاوت میباشد و برخلاف سوپ های جوی دیگر، بافت غلیظی دارد.

انواع سوپ جو

یکی از خوشمزه ترین و سنتی ترین سوپهای ایرانی که  از محبوب ترین سوپ های رستورانی به شمار میرود و تقریباً بعنوان پیش غذا در تمام رستوران ها سرو می شود، سوپ جو نام دارد. بر خلاف تصور عموم که از سوپ جو به عنوان پیش غذا یاد می کنند، بخاطر وجود ویتامین ها و مواد معدنی در سوپ جو، این یک غذای کامل به حساب می آید. در ایام سرد سال میتوانید این سوپ خوش طعم را برای خانواده خود تهیه کنید.

  

سوپ جو قرمز

یکی از انواع سوپ جو که از قدیم تا بحال با ذائقه بیشتر افراد آشنا است و در منوی سرو پیش غذا در اکثر مناسبت ها هست، سوپ جو قرمز می باشد.

> مواد لازم برای سوپ جو:

مواد لازماندازه
جو پوست کنده۱ پیمانه
سینه مرغنصف
جعفری۱ قاشق غذا خوری
پیاز۲ عدد متوسط
جو پرک۵ قاشق غذاخوری
آب مرغ۲ لیوان
هویج۲ عدد متوسط
نمکبه میزان دلخواه
زردچوبه۱ قاشق غذا خوری
فلفل سیاه۱ قاشق چایخوری
آرد برنج۱ قاشق غذاخوری سرپر
رب گوجه فرنگی۲ قاشق غذا خوری سرپر
نمکبه میزان دلخواه
روغن زیتونبرای تفت دادن
آب لیموبه میزان لازم

> طرز تهیه سوپ جو قرمز:

برای درست کردن سوپ جو ابتدا در مقداری آب، جو پوست کنده را بخیسانید و برای این که به خوبی خیس بخورد حداقل ۶ ساعت کنار بگذارید. توصیه میشود جو را شب گذشته در آب خیس کنید. پس از این مدت داخل یک قابلمه مناسب، جو پوست کنده را همراه با چند پیمانه (لیوان) آب بریزید و روی حرارت متعادل قرار دهید. فراموش نکنید که باید جو را هر به چند دقیقه هم بزنید تا ته نگیرید و به ته قابلمه نچسبد. جو باید تا زمان لعاب انداختن روی حرارت بماند. هنگامی که جو به خوبی لعاب انداخت آن را از روی حرارت بردارید. جو به تنهایی باید حدود یک ساعت روی حرارت ملایم بپزد تا نرم شود و لعاب بیندازد. بهتر است در حین پختن جو، مواد دیگر سوپ را آماده کنید.

انواع سوپ جو,سوپ جو,آموزش سوپ جوسوپ جو را می توانید در وعده پیش غذا سرو کنید

  

در مرحله بعدی تهیه سوپ جو یکی از پیازها را به صورت ریز خرد کنید. یک قابلمه ی مناسب را روی گاز بگذارید و روغن مایع به میزان ۱ قاشق غذاخوری درون قابلمه بریزید. در صورتی که داخل قابلمه بیش از حد روغن بریزید سوپ شما چرب خواهد شد. در ادامه پیاز خرد شده را داخل قابلمه بریزید و تفت دهید تا پیاز نرم شود سپس ۲ عدد هویج به صورت نگینی خرد کنید (می توانید هویج ها را با رنده درشت رنده کنید) و به پیازی که از قبل سرخ کردید، اضافه کنید و بمدت چند دقیقه مواد را تفت دهید. پس از تفت دادن مواد، مقدار کمی زردچوبه و فلفل سیاه اضافه کنید و بعد از آن تفت دهید تا ادویه ها به خورد پیاز و هویج برود. در ادامه داخل یک قابلمه کوچک، مرغ را با یکی از پیازها و کمی ادویه زردچوبه و ۲ لیوان آب بگذارید تا بپزد.

پس از این که سینه مرغ بطور کامل پخت به صورت نگینی ریز یا ریش ریش آن را خرد کنید و به تابه ای که پیاز و هویج را در آن درست کردید، به آن اضافه کنید. مجددا تابه را روی حرارت قرار دهید و اندکی تفت دهید تا مواد یکدست و قطعات مرغ کمی سرخ شوند. سپس رب را اضافه کنید و خوب تفت دهید تا کاملاً سرخ شود. علت سرخ کردن رب اینست که طعم و رنگ سوپ جو در پایان پخت عالی شود.

در مرحله آخر تهیه ی سوپ جو، باید درون قابلمه ای جو را بهمراه ۴ لیوان آب اضافه کنید و حرارت را زیاد کنید. بعد از اینکه آب به جوش آمد، حرارت زیر قابلمه را کم کنید تا با حرارت ملایم، سوپتان جا بیفتد. نمک و فلفل آن را در ۱۵ دقیقه آخر درست شدن سوپ جو اضافه کنید. آب لیمو ترش را هم در این مرحله میتوانید به سوپ اضافه کنید یا این که بعد از کشیدن سوپ در کنار آن سرو کنید. جعفری را در ۵ دقیقه پایانی پخت سوپ خرد کنید و روی سوپ بریزید. درب قابلمه را پس از اضافه کردن جعفری نگذارید به این دلیل که جعفری بدرنگ می شود. البته میتوانید بعد از کشیدن سوپ در سوپخوری جعفری را هم روی آن بریزید.

سوپ جو قرمز,طرز تهیه سوپ جو,سوپ جوبرای داشتن سوپ جو خوشمزه و جا افتاده باید جو حتماً خوب بپزد و لعاب بیندازد

  

طرز درست کردن سوپ جوپرک

یکی دیگر از سوپ های جو که در بین انواع روشهای درست کردن سوپ جو طرفداران زیادی را دارد، سوپ جوپرک نام دارد.

- مواد لازم برای درست کردن سوپ جو پرک:

مواد لازماندازه
سینه مرغیک دوم
جو پرکیک لیوان
برنج محلینصف لیوان
آرد برنج مرغوب۱ قاشق غذاخوری
سبزی گشنیز و جعفرییک لیوان
رب گوجه فرنگیدو قاشق
پیازیک عدد
سیرچهار حبه
نمک و فلفل و زردچوبه و ادویهبه مقدار لازم
ریحان خشک یا جعفری خشکبه مقدار لازم
هویج رنده شده یا نگینی خرد شدهیک عدد
آبلیمو تازهبه مقدار لازم

- دستور درست کردن سوپ جو پرک:

برای درست کردن سوپ جوپرک، اول سینه مرغ را به همراه آب روی حرارت قرار دهید و بعد از این که به جوش آمد آنرا آبکش کنید تا کف قهوه ای اش از بین برود. بعد از آن به صورت مکعبی مرغها را برش کنید و با هویج خرد شده، سیر حبه شده، برنج خیسانده شده، جو پرک، رب گوجه، نمک، ادویه، زردچوبه و مقداری آب روی گاز بگذارید تا بپزند. سبزی را در دقایق پایانی پخت سوپ جوپرک به موادتان اضافه کنید. اگر میخواهید سوپ جو شما خوشرنگ شود، دو قاشق غذاخوری روغن در این مرحله داخل سوپ بریزید. بعد از اینکه سوپتان پخت ۲ تا ۳ قاشق آبلیمو را به آن اضافه کرده و ۲ دقیقه بعد گاز را خاموش کنید.

سوپ جو,سوپ جو پرک,سوپ جو مجلسیسوپ جو را می توان با جوی معمولی هم پخت

  

سوپ جو را با استفاده از جعفری و ریحان خشک تزیین کنید و میل کنید. برای اینکه سوپ جو سریعتر آماده شود باید برای طبخ آن، از آرد برنج استفاده کنید. برای این منظور، آرد برنج را داخل آب سرد حل کنید و در حین درست شدن به محتويات سوپتان اضافه کنید.

نکات پخت سوپ جو

* گاهی اوقات موقع پخت سوپ جو با این مشکل رو به رو شده اید که سوپتان آبکی شود و لعاب کافی را نداشته باشد. برای حل چنین مشکلی باید مقدار کمی رشته سوپ ورمیشل خرد کنید و در زمان اضافه کردن جو پوست کنده به قابلمه ی سوپتان اضافه کنید. توجه کنید که مقدار رشته، خیلی کم باشد، زیرا اگر رشته زیاد اضافه کنید، سوپ شما خیلی سفت و غلیظ میشود.

سوپ جو با مرغ,سوپ جو,تهیه سوپ جوبرای پخت سوپ جو، می توانید جو را چند ساعت خیس کنید

  

* چنانچه میخواهید برای تقویت بیمار یا درمان سرما خوردگی، سوپ جو را درست کنید، بهتر است که به مواد سوپ، چند عدد سیر خرد شده بهمراه مقداری زنجبیل اضافه کنید. از خواص مهم سیرمیتوان به خاصیت ضد عفونی کنندگی آن اشاره کرد.

* برای غلیظ شدن سوپ جو میتوانید ۲ قاشق سوپ خوری آرد ذرت یا گندم را در یک دوم لیوان آب سرد حل کنید و داخل آن اضافه کنید. همچنین می توانید مقداری از سوپ را با غذاساز پوره کنید و به سوپ جو اضافه کنید تا سوپتان غلیظ شود.

* گاهی در پخت سوپ جو قرمز با مرغ از نخود فرنگی و سیب زمنی نگینی استفاده می شود که این مسأله به ذائقه و سلیقه شما بستگی دارد.

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 14
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
کیومرث هاشمی,بیوگرافی کیومرث هاشمی,زندگینامه کیومرث هاشمی بیوگرافی کیومرث هاشمی سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

متولد:۱۳۴۴

زادگاه:ملایر

زمینه فعالیت:سیاست و مدیریت ورزشی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ادامه
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضوی بیوگرافی بیژن مرتضوی نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۲۵ آبان ۱۳۳۶

زادگاه:بابل

ملیت:ایرانی

سمت:موسیقی دان ، آهنگ ساز، تنظیم کننده، ویولنیست

بیوگرافی بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی در ساری در ۲۵ آبان ۱۳۳۶ دیده به جهان گشود. خانواده ی او پنج نفره هستند. او دارای برادری به اسم فرهاد و خواهرانی به نام های آذر و آرزو می باشد. وی چند روز پس از این که به دنیا آمد با خانواده اش به تهران مهاجرت کردند.

ادامه
اشعار خواجوی کرمانی,زندگی نامه خواجوی کرمانی,مقبره خواجوی کرمانی زندگی نامه خواجوی کرمانی شاعر نیمهٔ اول قرن هشتم (+ آثار)

زمینهٔ کاری:شعر، عرفان، ریاضیات و طب

زادروز:۶۸۹( قمری)- کرمان

مرگ:۷۵۲( قمری)- شیراز

ملیت:ایرانی

سبک نوشتاری:سبک عراقی

ادامه
نوام چامسکی,بیوگرافی نوام چامسکی,زندگینامه نوام چامسکی بیوگرافی نوآم چامسکی زبان شناس و فیلسوف آنارشیست آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ دسامبر ۱۹۲۸

زادگاه:فیلادلفیا، پنسیلوانیا

همسرها:  کارول دوریس شاتز( درگذشت ۲۰۰۸)، والریا واسرمن( متولد ۲۰۱۴)

سمت:نظریه پرداز زبان شناسی و نویسنده سیاسی

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه هاروارد

ادامه
ویژه سرپوش