یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۳۰۰۱۰

طرز تهیه پیراشکی (دونات) خانگی بهمراه فوت و فن های آن

پیراشکی,پیراشکی شیرینی,دستور پیراشکیمعروفترین پیراشکی که بعنوان میان وعده بین المللی شناخته می شود، دونات است
یکی از انواع شیرینی ها که مشابه دونات است و از قبل در ایران پخته میشده، پیراشکی نام دارد. پیراشکی دونات که تقریباً همه ی افراد عاشق آن هستند از شیرینی های خوش طعم و پرطرفدارمحسوب میشود. با سرخ کردن خمیری خاص در روغن، این شیرینی خوشمزه حاصل میشود که در سرتاسر دنیا انواع مختلفی از آن وجود دارد.

پیراشکی

مشهور ترین پیراشکی که در سراسر دنیا بعنوان میان وعده بین المللی شناخته می شود، دونات می باشد. تاریخچه دونات به دو صورت گفته شده که نخستین بار در امریکا در قرن نوزدهم این دونات توسط مهاجران هلندی پخته شد و دومین بار یک قناد جوان امریکایی در سال ۱۸۴۷ ادعا کرد که دونات را برای نخستین بار بر روی عرشه ی کشتی پخته است. البته در این تاریخچه ها فرقی وجود ندارد، زیرا دونات در سراسر جهان بعنوان یک شیرینی امریکایی شناخته می شود و چون این نوع شیرینی محبوبیت بسیاری در بین اشخاص دارد در انواع متنوعی پخته می شود که در ادامه آن ها را برایتان شرح می دهیم.

- مواد لازم طرز تهیه ی پیراشکی

مواد لازممیزان
آرد۵۰۰ گرم
تخم مرغ۱ عدد
روغن مایع۱/۳ پیمانه
مایه خمیر فوری۱۰ گرم
شکر۵۰ گرم
آب۱ پیمانه
بکینگ پودر۱ قاشق مربا خوری
نمک۱ قاشق چایخوری
وانیل۱/۴ قاشق مربا خوری

- طرز تهیه ی پیراشکی

برای درست کردن پیراشکی، ابتدا باید ۱ لیوان شیر را به اندازه ای که انگشت را نسوزاند، ولرم کنید، بعد از آن ۱ قاشق غذاخوری شکر به مواد اضافه کنید و هم بزنید. در صورت داغ بودن آب، خمیر بوی ترشی می گیرد و چنانچه سرد بود خمیر مایه عمل نمی آید. بعد به ميزان ۱ قاشق غذاخوری پودر مایه خمیر فوری روی آن بپاشید و بعد از آن در ظرف را ببندید و بمدت ۱۰ دقیقه در جای گرم قرار دهید تا خمیر مایه عمل آید.( پف می کند و روی آن کف می شود در غیر اینصورت ، مایه خمیر فاسد بوده و عمل نکرده است)

طرز تهیه ی دونات,پیراشکی,تهیه خمیر پیراشکییک روش تزئین دونات، اینست که بر روی آن ها پودر قند الک شده بریزید

در این مرحله از تهیه ی پیراشکی باید تخم مرغ ها، مابقی شکر، نمک، روغن مایع و وانیل را در یک کاسه مناسب با هم مخلوط کنید. آن‌گاه روی این مواد ترکیب شده، بکینگ پودر بپاشید. در این مرحله مایه خمیری که عمل آمده را اضافه کنید. به تدریج آرد را به مواد دونات اضافه کنید، به اندازه ای که خمیر نرم و لطیفی به دست آید. این نکته را در نظر داشته باشید که بیش از حد آرد اضافه نکنید و از سنگین کردن خمیر شیرینی جلوگیری کنید.

سپس روی یک سطح صاف کمی آرد بپاشید و خمیر پیراشکی آماده شده را روی آن قرار دهید و با دست حدود ۱۰ دقیقه ورز بدهید، آن گاه آنرا بلند کنید و داخل ظرف بکوبید. خمیر دونات را داخل ظرفی که آرد پاشی کردید، بگذارید و روی آن سلفون بکشید، سپس با یک حوله آن را بپوشانید تا به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه در جای گرم استراحت کند و حجم آن دو برابر شود. مجدداً باید کمی آرد پس از ۳۰ تا ۴۵ دقیقه روی سطح صاف بپاشید و با استفاده ا یک وردنه، خمیر پیراشکی را صاف کنید تا ضخامت آن نیم سانتیمتر شود.

زمانی که ضخامت پیراشکی به نیم سانتیمتر رسید با استفاده از یک قالب گرد، پیراشکی ها را قالب بزنید. وسط بعضی از پیراشکی ها را می توانید با یک قالب گرد کوچکتر سوراخ کنید یا اگر انگشتتان را داخل خمیر فرو ببرید جای انگشتتان پر نمی شود. با کمی روغن، کف یک سینی را چرب کنید و دونات ها را با فاصله درون سینی قرار دهید و با حوله روی آنها را بپوشانید و بعد از ۳۰ دقیقه استراحت، در یک ماهیتابه روغن بریزید به گونه ای که پیراشکی ها داخل آن غوطه ور شوند.

برای سرخ کردن پیراشکی، وقتی روغن کاملاً داغ شد باید پیراشکی ها را داخل آن بیندازید تا بطور کامل هردو طرف آن سرخ شود و خمیر دونات رنگ قهوه ای طلایی پیدا کند، یعنی هنگامی که یک طرف دونات طلایی شد باید طرف دیگر آنرا در روغن بگذارید تا آن نیمه هم سرخ شود و بعد مجدداً برگردانید تا کاملاً طلایی شود. این روش سرخ کردن پیراشکی در دو مرحله سبب پف کردن بیشتر دونات ها میشود و همچنین بطور کامل مغز پخت میشود. بعد از خارج کردن دونات ها از روغن، باید آن را روی دستمال کاغذی قرار دهید تا روغن اضافی اش گرفته شود.

نکاتی برای طرز تهیه پیراشکی

> تزیین پیراشکی( دونات):

با روش های مختلفی میتوان پیراشکی را تزئین کرد. بعد از خنک شدن دونات ها میتوانید آن ها را داخل شکلات قهوه ای یا شکلات سفید آب کرده بغلتانید. برای انجام این کار باید به روش بن ماری، شکلات تخته ای با رنگ دلخواه را با کمی روغن مایع ذوب می کنید و پس از آن با قاشق روی پیراشکی ها بریزید و با ترایفل های رنگی و یا مروارید تزئین کنید. آن گاه باید صبر کنید تا شکلات بر روی پیراشکی سفت شود. روش دیگر تزئین دونات، اینست که بر روی آن ها پودر قند الک شده بریزید. همچنين میتوانید شهد گلاب بر روی دونات ها بریزید.

> پیراشکی شکلاتی:

>> برای شکلاتی کردن پیراشکی باتوجه به سلیقه خود می توانید یک یا دو قاشق غذاخوری از آرد سفید را کم کنید و از پودر کاکائو به جای آن استفاده کنید. از ترکیبات شکلاتی متنوع برای تزیین روی دونات استفاده کنید.

دستور پخت پیراشکی,طرزتهیه دونات,پیراشکیبرای درست کردن پیراشکی، تخم مرغها حتماً باید به دمای محیط برسد

>> برای تهیه ی روکش شکلاتی پیراشکی باید سه چهارم پیمانه پودر قند را بهمراه دو قاشق غذاخوری پودر کاکائو، ۲ قاشق غذاخوری نوتلا و ۳ قاشق غذاخوری شیر با یکدیگرترکیب کنید و روی دونات ها با استفاده از یک برس بزنید، یا این که میتوانید دونات ها را در شکلات ذوب شده بزنید.

> سفت شدن پیراشکی:

یکی از دلایل مهمی که پیراشکی شما سفت یا خشک می شود اینست که بیش از حد به خمیر پیراشکی خود، آرد اضافه می کنید. به همین علت توصیه ی ما به شما اینست که چنانچه خمیر دونات کمی چسبندگی دارد، از افزودن آرد به آن بپرهیزید. نکته مهم دیگر در مورد آرد، میزان کیفیت آن می باشد. براین اساس باتوجه به کیفیت آرد، امکان دارد میزان آردی که به مواد پیراشکی اضافه میکنید، کم تر یا بیشتر از مقداری باشد که در دستور گفته شده است؛ به همین منظور درهنگام اضافه کردن آرد اگر دیدید خمیر در حال سفت شدن است، ولی هنوز مقداری از آرد باقی مانده یعنی آردی که اضافه کردید کافیست و بقیه ی آنرا نباید به مواد اضافه نکنید ولی اگر طبق دستور عمل کردید، ولی هنوز خمیر به آن حدی که باید برسد نرسیده یعنی خیلی چسبنده است باید آرد را به میزان بیشتر اضافه کنید. همیشه مقدار آرد گفته شده در دستور را تهیه کنید ولی این مقدار امکان دارد باتوجه به کیفیت آرد کم یا زیاد شود.

> پیراشکی شکری:

برای درست کردن پیراشکی شکری، ابتدا باید در یک کاسه بزرگ نصف پیمانه شکر درشت بریزید، سپس بعد از پخته شدن، دونات ها را در کاسه قرار دهید و تمام بخش های آن را درون شکر بغلطانید تا پیراشکی کاملاً به شکر آغشته شود.

> از دهانه ی لیوان و درب بطری نوشابه برای قالب زدن پیراشکی استفاده کنید.

پیراشکی,آموزش پیراشکی,تزیین پیراشکیبعد از خنک شدن دونات میتوانید آن ها را داخل شکلات قهوه بغلتانید

> برای پخت هر نوع شیرینی و پیراشکی، باید ۳ دفعه آرد را الک کنید. این کار موجب سبک شدن و هواگیری آن می شود در نتیجه بافت شیرینی یا دونات شما بهتر می شود.

> برای درست کردن پیراشکی، تخم مرغها حتماً باید به دمای محیط برسد. هیچوقت تخم مرغ را بلافاصله از یخچال خارج نکنید و برای تهیه ی کیک و شیرینی از آن استفاده نکنید.

> بهتر است برای سرخ کردن پیراشکی از تابه ی کوچک استفاده کنید تا به ميزان کمتری روغن استفاده شود.

> دقت کنید برای درست کردن پیراشکی، حتماً باید از آرد و خمیرمایه ی مرغوب استفاده کنید.

دستور تهیه دونات,پیراشکی,طرزتهیه پیراشکیاز دهانه ی لیوان و درب بطری نوشابه برای قالب زدن پیراشکی استفاده کنید و با ترایفل رنگی تزیین کنید

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

l

  • 13
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وریا غفوری,بیوگرافی وریا غفوری,عکس وریا غفوری بیوگرافی وریا غفوری، فوتبالیست مشهور ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ متولد :۲۹  شهریور ۱۳۶۶

محل تولد:کردستان

ملیت:ایران

پست :مدافع، هافبک

قد:۱۷۸ سانتیمتر

ادامه
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
عمار یاسر,زندگینامه عمار یاسر,عمار یاسر کیست درباره زندگی یار باوفای امام علی؛ عمار یاسر

تاریخ تولد: ۵۳ سال قبل از هجرت

محل تولد: مکه، حجاز

معروفیت: از یاران با وفای پیامبر اکرم و امام علی

نژاد: حجازی مردم عرب

تاریخ شهادت:۳۷ هجری قمری

مدفن:رقه( سوریه)

ادامه
ویژه سرپوش