یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۱۱۰

قرص های لاغری، انواع، مزایا و معایب

قرص لاغری,قرص لاغری چیست,انواع قرص های لاغریقرص های لاغری
همانطور که می دانید راه های مختلفی برای لاغری افراد وجود دارد یکی از آنها استفاده از قرص های لاغری است که بسیاری از متخصصان استفاده از آنها را مجاز نمی دانند. در ادامه این مقاله سرپوش به انواع این قرص ها اشاره می شود.

قرص لاغری چیست؟

درصورتی که شما هم از جمله افرادی هستید که برای رسیدن به وزن موردنظر خود روش های مختلفی را دنبال کرده اید، حتما نام قرص های لاغری به گوشتان خورده است. قرص های لاغری یا همان قرص های چربی سوز داروهایی هستند که اشتها را تحت تاثیر قرار می دهند درنتیجه افراد با کنترل میل و اشتهای خود به غذا به کاهش وزن دست پیدا خواهند کرد. 

همانطور که می دانید کاهش حجم غذای دریافتی سبب می شود افراد برای تامین نیازهای سوخت و ساز خود، چربی ها را سوزانده و انرژی مورد نظر را فراهم کنند. این فرآیند دقیقا همان موقعیتی است که قرص های لاغری برای بدن ایجاد می کنند تا فرد را به وزن ایده آل برسانند.

درباره تاثیر قرص های لاغری بهتر است بدانید تمام قرص های موجود در بازار اثربخشی بالایی ندارند، برای اثربخشی قرص های لاغری و حفظ سلامت باید از دارو و قرص های لاغری استفاده شود که تاییدیه سازمان غذا و دارو و سیب سلامت را داشته باشند. تاییدیه سازمان غذا و دارو نشان دهنده عدم محدودیت مصرف و ضرر برای بدن می باشد. 

قرص های لاغری میل و اشتهای افراد را به خوردن غذا کاهش می دهند، نکته ای که در این خصوص وجود دارد مربوط محدودیت استفاده برخی افراد از قرص های لاغری است، آیا برخی افراد شرایط خاص استفاده را دارند یا خیر. 

قرص لاغری,قرص لاغری چیست,مزایای قرص های لاغریدرباره استفاده از قرص های لاغری

انواع قرص های لاغری:

امروزه قرص های لاغری گیاهی متنوعی در بازار وجود دارند که هر کدام از آنها درکنار شباهت ها عملکردهای متفاوتی باهمدیگر دارند. به عنوان مثال برخی از آنها می توانند متابولیسم را افزایش داده و برخی دیگر منجر به کاهش اشتها خواهند شد، همچنین گروهی از این قرص ها می توانند منجر به چربی سوزی شوند. 

در صورت استفاده؛ تعیین نوع قرص موردنظر به شما بسیار کمک خواهد کرد تا نتیجه بهتری را کسب کنید. پس ابتدا انواع قرص های لاغری را بشناسید، جزئیات آنها را مطالعه کرده و سپس درباره انتخاب آنها تصمیم گیری کنید. 

چربی‌سوزهای ترموژنیک:

یکی از محبوب ترین انواع قرص ها برای کاهش وزن استفاده از چربی‌سوز ترموژنیک. ترموژنز درحقیقت همان فرآیند تولید گرما به وسیله بدن است، زمانی که شما غذا میل کردید، فرآیند گرما زایی آغاز خواهد شد و بدن شروع به سوزاندن کالری بیشتری می کند درنتیجه چربی بدنی کاهش پیدا می کند. 

درصورتی که می خواهید چربی های سرسخت شکمی را از بین ببرید یا چربی کلی بدن را آب کنید، بهتر است دنبال این قرص های لاغری گیاهی با خاصیت ترموژنیک باشید. 

داروهای سرکوب‌کننده اشتها:

سرکوب کننده های اشتها نوعی دیگر از قرص های کاهش وزن هستند که منجر به کاهش اشتها و میل به غذا خواهند شد، درنتیجه کالری کمتری مصرف می کنید. با کاهش کالری دریافتی، داروهای سرکوب کننده اشتها می توانند منجر به کاهش وزن سریع تر شوند. 

یکی از مهم ترین و غالبا چالشی ترین جنبه های کاهش وزن سوزاندن کالری بیشتر از آنچه دریافت می کنید خواهد بود. مطالعات بسایاری نشان می دهد کم خوردن با کمبود کالری می‌تواند تلاش شما برای چربی‌سوزی و کالری‌سوزی را به حداکثر برساند درنتیجه به شما کمک خواهد شد وزن بدن را کاهش دهید. 

یکی از راه های مهم برای کاهش مصرف غذا، استفاده از قرص های لاغری گیاهی بدون عارضه است که منجر به کاهش اشتها می شود، درنهایت نیز از افزایش وزن پیشگیری خواهد کرد. به همین دلیل اگر با دنبال کردن رژیم غذایی کم کالری مشکل دارید، قرص های لاغری سرکوب کننده اشتها می توانند به کاهش وزن کمک کنند. 

مسدودکننده‌های کربوهیدرات:

قرص های لاغری که از جذب کربوهیدرات ممانعت می کنند نوعی دیگر از داروها محسوب می شود که آنزیم‌های موردنیاز برای هضم و تجزیه کربوهیدرات‌های پیچیده را مهار می‌کند. مسدود کننده های این آنزیم سبب می شوند کربوهیدرات پیچیده کستقیما به روده بزرگ منتقل شده و درنهایت سبب کاهش وزن می شوند. 

ایجاد محدودیت در مصرف کربوهیدارت یکی از راه های کاهش وزن و چربی اضافی است، اگر هرازچندگاهی از کربوهیدرات استفاده می کنید، می توانید به یک قرص رژیمی مسدودکننده کربوهیدرات اعتماد کنید تا از کمک به افزایش وزن شما جلوگیری کنید.

عصاره چای سبز:

یکی از عناصر محبوب در میان قرص های لاغری عصاره چای سبز است که می تواندب ا روش های متنوعی سبب کاهش وزن شود. ابتدا باید بدانید که چای سبز دارای آنتی اکسیدان است که منجر به اکسیداسیون چربی های می شود. 

اکسیداسون چربی بدن برای تجزیه اسیدهای چرب صورت می گیرد. عملکرد چای سبز به گونه است که سوخت و ساز بدن را تحریک کرده تا به وسیله آن چربی بیشتری بسوزانید. از طرفی چای سبز داریا مقداری کافئین است که انرژی شما را افزایش می دهد و اشتهای را سرکوب می کند و گرمازایی آغاز خواهد شد. 

قرص لاغری,قرص لاغری چیست,انواع مختلف قرص های لاغریانواع مختلف قرص های لاغری

کافئین:

کافئین یک ماده معمولی است که در ترکیب بسیاری از قرص های لاغری قوی دیده می شود. کافئین چندین مزیت دارد، برای مثال منجر به افزایش متابولیسم، انرژی بخشیدن به بدن شما، سرکوب اشتها و سوزاندن چربی می شود. شما می توانید از طریق نوشیدنی قهوه سرد شیرین یکی از بهترین قرص های لاغری طبیعی موجود در بازار را داشته باشید که همان فواید بدون کالری اضافه را دارد. 

اسید لینولئیک مزدوج:

یکی از عناصر موثر قرص های رژیمی اسید لینولئیک مزدوج است که می تواند به افراد درجهت کاهش چربی و حفظ توده عضلانی بدون چربی کمک کند. این اسید چرب ضروری به وسیله گوشت گاو و محصولات لبنی به دست می آید. باوجودی که مطالعات بیشتری مورد نیاز است اما همان تحقیقات نیز نشان می دهند که اسید لینولئیک منجر به بهبود ترکیب بدن و کمک به کاهش وزن بدن می شود. 

عصاره گارسینیا کامبوجیا:

یکی از مواد کاهش وزن محبوب گارسینیا کامبوجیا است که در ترکیب بهترین قرص های لاغری گیاهی گنجانده می شود. بسیاری از افراد معتقد هستند گارسینیا کامبوجیا می تواند از تولید چربی بدن پیشگیری کرده و اشتها را نیز سرکوب می کند. ماده فعال موجود در گارسینیا کامبوجیا هیدروکسی سیتریک اسید است. یکی از عملکردهای این قرص افزایش سطح سروتونین مغز است که درنهایت منجر به کاهش احساس گرسنگی و درنهایت از بین بردن میل به غذا خواهد شد. 

عصاره دانه قهوه سبز:

عصاره این ماده می تواند چربی سوزی را افزایش داده و با مسدود کردن هضم کربوهیدرات ها در روده منجر به کاهش چربی های شکمی خواهد شد. عصاره دانه قهوه سبز منجر به کاهش قند خون و فشار خون بالا نیز می شود. نگه‌داشتن قند خون و فشارخون در محدوده سالم می‌تواند کاهش وزن بدن را در مقایسه با افراد مبتلا به فشارخون و قند بالا آسان‌تر کند.

گلوکومانان:

گلوکومانان در بسیاری از بهترین داروهای سرکوب‌کننده اشتها و قرص‌های کاهش وزن طبیعی دیده می شوند که از دلایل سرکوب اشتها محسوب می شوند. گلوکومانان می تواند اشتها را سرکوب کرده به طوری که شما توانایی خواهید داشت به راحت ترین رژیم کم کالری نیز پایبند باشید. مکمل با گلوکومانان همچنین می‌تواند به کنترل سطح قند خون، یکی از اجزای حیاتی کاهش وزن است، کمک کند.

کتون تمشک:

بسیاری از قرص های لاغری گیاهی دارای کتون تمشک هستند، کتون تمشک ماده است که در تمشک قرمز و سایر میوه‌ها مثل فلفل چیلی و قرمز وجود دارد. بسیار از افراد معتقد هستند کتون تمشک می تواند متابولیسم را افزایش دهد، درنتیجه چربی ها را سوزانده و درنهایت منجر به کاهش اشتها و کاهش وزن می شود. 

قرص لاغری,قرص لاغری چیست,عوارض قرص های لاغریتنوع قرص های لاغری

مزایای قرص های لاغری: 

قرص های لاغری مانند داروهای دیگر مورد استفاده افراد به صورت مستقیم روی سلامت آنها تاثیر می گذارند، به طوری که انتخاب قرص مناسب تاثیرات مضری روی دستگاه گوارش باقی خواهد گذاشت. همین موضوع سبب می شود که انتخاب قرص های لاغری تنها با نظر و مشورت با پزشک انجام شود. در ادامه به مزایای برخی قرص های لاغری اشاره می شود:

سرکوب اشتها:

یکی از مهمترین مزایای استفاده از قرص های لاغری؛ تاثیر آنها بر اشتها است. میل زیاد به مصرف غذا و اشتها سبب می شود افراد به صورت روزانه حجم زیادی از موادغذایی را مصرف کرده و درنهایت کالری مصرفی زیاد می شود. 

بخشی از کالری بدن به سوخت و ساز تبدیل می شود و بخش اضافه آن به صورت چربی در بدن ذخیره خواهد شد. با این تفسیر تأثیر‌گذاری قرص اشتها بر روی کاهش اشتها سبب می‌شود تا کالری دریافقتی بدن کاهش پیدا کند. 

تاثیر قرص های لاغری بر کاهش اشتها با استفاده از تغییر در هورمون ها و مواد شیمیایی صورت می گیرد و سبب خواهد شد ترشح برخی از هورمون‌های بدن که می توان آنها را هورمون لاغری نیز محسوب کرد از حالت عادی خارج شود. تغییرات هورمونی با تاثیر بر سیگنال‌های مغزی حس کاهش اشتها را به شخص القا می‌کند.

قرص های لاغری روشی دیگری محسوب می شود که منجر به کاهش اشتها شده و برهم زدن این فرآیند دراثر بازجذب سروتونین صورت می گیرد. ایجاد اختلال در این فرایند بدن سبب می‌شود تا شخص زودتر احساس سیری کند.  

افزایش متابولسیم:

برخی از انواع قرص های لاغری بر متابولیسم تاثیر می گذارند و با افزایش این فرآیند سبب کاهش وزن خواهد شد. قرص های لاغری روشی مصنوعی برای سوخت و ساز بدن هستند که سرعت تجزیه مواد مغذی به منظور آزاد‌سازی انرژی مورد نیاز بدن را افزایش می‌دهند.

عوارض قرص های لاغری:

تاثیر قرص های لاغری منجر می شود بسیاری از افراد تصور کنند استفاده از آنها بهترین روش برای رسیدن به تناسب اندام خواهد بود. البته بهتر است اشاره شود که هر دارو و قرصی درکنار مزایا و معایبی دارد. همین موضوع سبب توصیه به آشنایی با عوارض و مزایای این نوع قرص ها می شود. در ادامه به برخی عوارض قرص های لاغری اشاره می شود:

استرس:

یکی از بیشترین عوارض قرص های لاغری افزایش استرس افراد است. در این خصوص باید بدانید که اثرگذاری قرص های لاغری بر روی افزایش استرس سبب ابتلای فرد به اضطراب همیشگی خواهد شد. میزان استرس دربرخی از قرص های لاغری بیشتر است مصرف طولانی مدت این دسته از قرص ها می تواند صدمات جدی به بدن وارد کند. از دیگر معایب قرص لاغری می‌توان به تپش قلب، سرگیجه، استفراغ و...  اشاره کرد. 

بی خوابی:

قرص های لاغری می تواند منجر به افزایش ضربان قلب و درنتیجه افزایش سوخت و ساز بدن شود، به این وسیله قرص های لاغری منجر به بی خوابی می شوند. بی خوابی نیز بر روی سیستم ایمنی تاثیرگذار است و سبب خواهد شد افراد همواره احساس خستگی داشته باشند و درمعرض ابتلا به بیماری هایی نظیر سرماخوردگی قرار بگیرند. در این خصوص بهتر است به این نکته نیز اشاره کنیم که کم خوابی خود از عوامل مؤثر بر روی چاقی و افزایش وزن محسوب می‌شود. 

قرص لاغری,قرص لاغری چیست,معایب استفاده از قرص های لاغریمعایب استفاده از قرص های لاغری

افزایش فشار خون:

نحوه عملکرد بسیاری از قرص های لاغری به گونه ای است که سبب افزایش دمای بدن خواهند شد. درنتیجه افزایش دمای بدن متابولیسم نیز بالا می رود. هدف این گروه قرص ها افزایش متابولیسم بدن و افزایش سرعت چربی سوزی و کاهش وزن می باشد. در این خصوص باید توجه شود مصرف قرص های لاغری منجر به افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود. این مورد از عوارض مصرف قرص لاغری در طولانی مدت می‌تواند سبب کاهش گردش خون در بدن شود. 

کم آبی بدن: 

یکی از معایب استفاده از قرص های لاغری افزایش خطر مواجه شدن بدن با کم آبی به ویژه در فصول گرم است که در زمان فعالیت فیزیکی شخص بالاتر می رود. کم آبی ازجمله عوارضی است که عوارض دیگر را نیز به دنبال خواهد داشت. از جمله این موارد می توان به سردرد اشاره کرد. 

مرگ: 

از این موضوع می توان به عنوان جدی ترین عارضه مصرف قرص های لاغری اشاره کرد. این عارضه به دلیل استفاده از قرص هایی که با تبلیغات به فروش می رسند و استانداردهای لازم سازمان غذا و دارو را ندارند ایجاد می شود. 

مصرف این قرص‌ها ریسک بسیار بالایی داشته و تا جایی که امکان دارد از مصرف قرص‌های لاغری که تائیدیه سازمان غذا و دارو را ندارند، خودداری کنید.

گردآوری: بخش تغذیه و تناسب اندام سرپوش

  • 11
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش