پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۱۰۰۵۶

تردمیل آبی چیست؟ کاربرد و مزایای آن

تردمیل آبی,تردمیل آبی چیست,کاربرد تردمیل آبیتردمیل آبی
بسیاری اعتقاد دارند تردمیل های آبی برخلاف تردمیل های خانگی هستند به طوری که برای افراد مبتلا به مشکلات زانو پیشنهاد می شود از ترمیل های آبی برای بهبود وضعیتشان استفاده کنند. این نوع تردمیل سیستم بسیار پیشرفته در کنار مقاومت بالا دارند.

تردمیل آبی چیست؟

تردمیل های آبی در دو نوع موتوردار و بدون موتور در بازار وجود دارند، نوعی که موتور ندارد به صورت مکانیکی حرکت می کند اما نوع موتوردار قیمت بالایی داشته به همین دلیل تقاضای کمتری را از جانب مشتریان برخوردار است. از خصوصیات این دستگاه می توان به ضد آب و ضدزنگ بودن اشاره کرد که می توانند انتخاب مناسبی برای افراد داری ناتوانی حرکتی و عدم تعادل باشند. 

استفاده از تردمیل های آبی به مدت ۱۰ دقیقه معادل ۲ ساعت پیاده روی می باشد پس می تواند به مدت یک ساعت از این دستگاه استفاده کرد تا کالری ۹۶۰ تایی را سوزاند. امروزه در بسیاری از بیمارستان ها از تردمیل های آبی برای آب درمانی، بازتوانی و فیزیوتراپی بیماران استفاده می کنند و رواج بسیاری زیادی داشته است. از تردمیل های آبی می توان برای کشش عضلات پا استفاده کرد زیرا جاذبه کمی دارند و حرکات کششی بیشتری را شامل می شوند. 

بهترین فضایی که می توان دستگاه تردمیل آبی را قرار داد داخل استخر یا آکواریوم بزرگ می باشد، استفاده از تردمیل آبی حتی اگر در مدت زمانی طولانی باشد هم سبب آسیب رسیدن به بدن نخواهد شد. تردمیل های آبی با سرعت حداکثر ۱۰ کیلومتر قابل تنظیم خواهند بود. این تردمیل دکمه آغاز و توقف تمرین را به صورت هوشمند دارد و می توان وزن فرد را نیز روی آن مشاهده کرد. 

از دیگر مزایایی که می توان برای این نوع تردمیل ها درنظر داشت رفع خستگی و کوفتگی می باشد زیرا جریان آب و فشار مانند یک ماساژ برای استخوان و مفاصل عمل خواهد کرد. همانگونه که اشاره شد استفاده از تردمیل آبی می تواند برای دسته ای از افراد که کهولت سن، مشکلات عضلانی، اسکلتی یا مفصلی دارند مفید واقع شود. علاوه بر این موضوع افرادی که در اثر سکته مغزی یا ام اس دچار ناتوانی در حرکت می شوند؛ می توانند از تردمیل های آبی برای بهبود وضعیت خود استفاده کنند. 

باید اشاره کرد در خصوص استفاده از تردمیل های آبی برای بیمارانی که ذکر شد، هیچگونه عارضه جانبی برجای نخواهد گذاشت و حتی می توان اشاره کرد که در روند بهبود آنها نقش موثری برجای می گذارد. برای اعمال ارتوپدی استفاده از تردمیل های آبی بسیار مفید خواهد بود و دلیل آن کاهش وزن افراد در آب تا ۷۰ درصد می باشد، درنتیجه هیچگونه فشاری بر بدن وارد نخواهد شد. 

تردمیل آبی,تردمیل آبی چیست,مزایای استفاده از تردمیل آبیاستفاده از تردمیل آبی

کاربرد تردمیل آبی:

برای ورزشکارانی که زمان آسیب دیدگی باید بدن خود را آماده نگه دارند یا بیمارانی که برای تقویت قدرت عضلات خود سعی می کنند، استفاده از تردمیل های زیر آب به مربیان و درمانگرانشان توصیه می شود زیرا نتایج موثری درپی خواهد داشت.  در ادامه به بهترین موارد استفاده از تردمیل زیر آب اشاره می شود:

در حالت سالم برای یک ورزش بدون تحمل وزن کامل:

زمانی که ورزشکاران قصد داشته باشند با کاهش فشارهای روانی فرکانس تمرین خود را نگه دارند، امکانات آموزشی می تواند نصب تردمیل های زیر آب را به افراد توصیه کند. خریداری تردمیل زیر آب عضلات را بدون تحمل وزن که امری طبیعی است تقویت می کند، در نتیجه افراد دارای مشکلات حرکتی می توانند به راحتی و با مزایای بیشتری در آب قدم بزنند. 

بهبود راه رفتن پس از آسیب با تردمیل آبی:

هرفردی که از ناحیه ران یا پشت پا آسیب دیده باشد درباره ادامه زندگی و روند بهبود خود با نگرانی روبرو است، با این وجود فرآیند آموزش، توانبخشی و راه رفتن به صورت درست یک فرآیند طولانی و در اغلب موارد دلسرد کننده می باشد. باوجودی که بهبود می تواند بیش از اندازه طول بکشد اما برای آن میان بری هم وجود دارد، برای بیمارانی که برای به دست آوردن توانایی خود در راه رفتن از جلسات تمرینی تردمیل زیر آب استفاده می کند مزایای بی نظیری شامل حالش می شوند، همچنین افرادی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند می توانند از تردمیل آبی استفاده کنند. 

افزایش قدرت عضله پا با تردمیل آبی:

ورزش تردمیل زیر آب روشی ثابت شده است که برای تونینگ پا استفاده می شود، زمانی که اندام در برابر فشار آب قرار می گیرد؛ عمل راه رفتن روی تردمیل می تواند منجر به قدرت در امتداد اندام های تحتانی شود. 

برای بزرگسالان مسنی که خطر زمین خوردن با انجام ورزش های پا برایشان وجود دارد، یا به تازگی جراحی های پایین تنه را گذرانده اند همچنین باید دوره را دنبال کنند که بیمار از انجام فعالیت های تحمل کننده وزن خودداری کند، غالبا می تواند از تردمیل های آبی استفاده کند تا در روند بهبودی وی در چند روز آینده کمک کند. 

جلوگیری از آسیب دیدگی با کمک تردمیل آبی:

از آنجایی که تمامی حرکات پا به نوعی به باسن هم وصل می شوند، آسیب دیدگی در این ناحیه می تواند منجر به آسیب دیدگی های بیشتری در اطراف بدن شود. پس برای مقابله با پارگی رباط صلیبی قدامی، برنامه هایی برای تقویت مفصل ران نیاز می باشد. افرادی که به تازگی دچار پارگی رباط شده اند می توانند برای جلوگیری از آسیب های بعدی یا عوارض جانبی مانند از دست دادن تعادل، تحرک و قدرت عضلانی از تردمیل های آبی استفاده کنند. 

تردمیل آبی,تردمیل آبی چیست,حرکات بر روی تردمیل آبیکاربرد های تردمیل آبی؛ جلوگیری از آسیب به مفاصل

مزایای استفاده از تردمیل آبی:

تقویت دامنه حرکت اولیه با تردمیل آبی:

افراد مسن که با درد مفاصل و عضلات درگیر هستند ممکن است با استفاده از تردمیل های آبی درد خود را تسکین دهند. حتی اگر افراد مبتلا به بیماری های مزمنی مانند آرتروز باشند هم باید از انجام فعالیت هایی مانند پیاده روی و ورزش اجتناب کنند، این فعالیت های می تواند موجب از بین رفتن درد شوند. 

آموزش راه رفتن در یک محیط کم تاثیر:

زمانی که از تردمیل های آبی استفاده شود افراد بدون ترس از سقوط می توانند آموزش قدم به قدم راه رفتن را بیاموزند. این موضوع به بیماران کمک خواهد کرد تا احساس موفقیت بیشتری در این خصوص داشته باشند و برای لغو جلسات درمان فیزیکی با تردمیل آبی احتمال کمتری وجود دارد.

براساس آمار به دست آمده یک سوم آماری که از سقوط بزرگسالان ۶۵ ساله به بالا به دست آمده نشان می دهد که نتیجه عدم تعادل و ضعف می باشند. پزشکان باید ابزاری در دست داشته باشند به طوری که بتوانند به بیماران کمک کرده، تعادل خود را مجددا کسب کنند. تردمیل های آبی وسیله موثر برای آموزش راه رفتن های ضربه ای هستند. 

افزایش استقامت قلبی عروقی با تردمیل های آبی:

با فیزیوتراپی تردمیل های آبی زمانی طولانی تر برای ورزش همزمان با مقاومت بیشتر آب ترکیب خواهد شد. این استقامت قلبی سبب می شود؛ استقامت فیزیکی بیمار به نوبه خود افزایش پیدا کند. ورزشکار مشهور دب سوندرمن پس از جراحی های پشت به پشت مفصل ران، از HydroWorx 500 به عنوان ابزاری برای تناسب اندام قلبی عروقی استفاده کرد و خیلی زود تمرینات، قدرت مجددا او برای ساخت و کشیدگی مفصل از باسنش را خارج کرد. 

تردمیل آبی,تردمیل آبی چیست,افزایش استقامت قلبی با استفاده از تردمیل آبیمزایای استفاده از تردمیل آبی؛ افزایش استقامت قلبی

افزایش انعطاف پذیری:

زمانی که تحریک اثرات حسی آب گرم انجام می شود بیماران زمان استفاده از تردمیل احساس آرامش عضلاتی و مفصلی بیشتری دارند. در زیر آب حدود ۸۰ درصد از وزن فرد کاهش پیدا می کند و استرس مفاصل نیز از بین می رود. 

تردمیل آبی بر تقویت عضلات تأثیر گذار است:

از بین تمام مزیت هایی که برای تردمیل های آبی شمارش می کنند یکی از مهمترین آنها که خیلی هم مودر توجه قرار نمی گیرد به تقویت عضلات برمی گردد. مطالعات اخیر در داشنگاه تگزاس نشان می دهد؛ ترکیب تمرینات قدرتی و تمرینات تردمیل آبی برای ساخت توده بدن، نسبت به تمرینات قدرتی موثرتر خواهد بود که به تنهایی یا همراه با تمرینات تردمیل زمینی انجام می شود. 

زمانی که شخص بیشتر روی تردمیل می دود، بدن وی به دلیل گرانروی بیشتر آب تحت فشار قرار می گیرد همین موضوع سبب می شود که قدرت ران، پا و همچنین سایر گروه های اصلی عضلات در سراسر بدن تحت تاثیر قرار بگیرند. 

کاهش سطح فشار خون:

باوجودی که همه مطلع هستند که ورزش می تواند منجر به کاهش فشار خود شود اما مطالعات اخیر TAMU نشان می دهد که آموزش تردمیل آبی موثر تر از ورزش های زمینی است که در زمینه کاهش فشارخون انجام می شوند.

زمانی که افراد بالای ۶۰ سال را بررسی و مقایسه می کنیم و تمرینات آنها با تردمیل زمینی و آبی را تحت مطالعه قرار می دهیم، نشان می  دهد که این تمرینات می تواند سبب کاهش بیشتر BP دیاستولیک، BP سیستولیک و BP دیاستولیک در حال استراحت شوند. 

کاهش سفتی مفاصل با استفاده از تردمیل آبی:

دانشگاه ایالتی یوتا اخیرا مطالعاتی را انجام داده است که نشان می دهد بیماران مبتلا به آرتروز با استفاده از تردمیل زیر آب تحرک بیشتر و درد کمتری در مفاصل دارند. 

تردمیل آبی,تردمیل آبی چیست,کاهش سفتی مفاصل با تردمیل آبیمزایای تردمیل آبی؛ کاهش سفتی مفاصل

قیمت تردمیل آبی:

این دستگاه آبی یک از وسیله های ورزشی درمانی پیشرفته محسوب می شوند و روز به روز استفاده از آن در بیمارستان و مراکز درمانی برای بیمارانی که درگیر مشکلات عضلانی، مفصلی و استخوانی هستند؛ بیشتر می شود. افرادی که درگیر سکته قلبی، ام اس یا فلج موضعی هستند یا گاهی افراد با هدف لاغری از این دستگاه استفاده می کنند.  

تردمیل آبی می تواند مناسب برای افرادی باشد که دچار کهولت سن شده اند و همین افزایش سن آنان سبب گشته ورزش برایشان سخت شود و توانایی تحمل وزن خود را نداشته باشند. 

مزیت های تردمیل آبی می تواند قدرت و عملکرد افراد را تحت تاثیر قرار دهد و در مقیاس تردمیل های معمولی و خانگی و حتی دیگر لوازم ورزشی و درمانی که برای هیدروتراپی مورد استفاده قرار می گیرد یا حتی سایر دستگاه های ورزشی خطر زیادی ندارد و تقریبا بی خطر محسوب می شوند. 

گردآوری: بخش تغذیه و تناسب اندام سرپوش

  • 9
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش