یکشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۱۲۰۰۱۰۱

با علائم تخمک گذاری در زنان آشنا شوید!

علائم تخمک گذاری,تغییرات دمای پایۀ بدن از علائم تخمک گذاری,ترشحات و لکه بینی از علائم تخمک گذاریهمۀ افراد علائم تخمک گذاری را احساس نمی‌کنند
علائم تخمک گذاری باعث میشود تا بتوانیم زمان بارداری را مشخص کنیم. تخمک گذاری فرایندیست که هر زنی باید از آن اطلاع داشته باشد. در زمان تخمک گذاری، برقراری رابطه جنسی باعث بارداری در زن می شود.

علائم تخمک گذاری چیست؟

چرخه قاعدگی در یک دوره ۲۸ روزه انجام می شود و هر ماه خانم های سرتاسر جهان چرخه قاعدگی را تجربه می کنند. در هر خانمی مدت زمان دوره پریودی بین ۲ تا ۷ روز متفاوت است. به فرایندی تخمک گذاری می گویند که در هر قاعدگی، ماهانه دست کم یک تخمک بالغ می شود و به سمت فالوپ که یک لوله رحمی میباشد، رها می شود. علائم تخمک گذاری در تعیین زمان بارداری به ما کمک می کند. تخمک گذاری فرایندیست که هر زنی باید از آن مطلع باشد. برقراری رابطه جنسی در زمان تخمک گذاری باعث بارداری در زن می شود.

در بعضی از خانم ها زمان تخمک گذاری ثابت و در برخی دیگر متغیر است. در واقع این اتفاق نشانه های بارزی دارد که اطلاع از آنها سبب تسهیل روند بارداری می شود. اتفاقات مختلف زندگی یا تجربه استرس و اضطراب میتواند زمان تخمک گذاری را تغییر دهد. برخی از علائم تخمک گذاری در زیر آمده است:

* ترشحات واژن: 

یکی از علائم تخمک گذاری، ترشحات واژن است. سطح استروژن بالا که نشان دهندۀ نزدیک شدن به زمان آزادسازی تخمک و تخمک گذاری است، منجر به افزایش ترشحات چسبناک سفید رنگی از واژن می شود که این ترشحات شبیه به سفیدۀ تخم مرغ خام است. همینطور این هورمون دهانۀ رحم بر اثر ترشح افزایش می یابد ، نرم و باز می شود. همچنین با اندازه گیری میزان هورمون های استروژن و هورمون لوتئینه کننده یا lh در ادرار با استفاده از کیت های تخمک گذاری خانگی، زمان تخمک گذاری معلوم میشود. زنان با بررسی ترشحات واژن در محدودۀ زمانی نزدیک به تخمک گذاری میتوانند زمان تقریبی تخمک گذاری را مشخص کنند.

تقویت احساسات مختلف چشایی از علائم تخمک گذاری,علائم تخمک گذاری,علائم تخمک گذاری در زمان پریوداز علائم تخمک گذاری می توان به افزایش میل جنسی اشاره نمود

* افزایش میل جنسی از علائم تخمک گذاری:

از علائم تخمک گذاری می توان به افزایش میل جنسی اشاره نمود ولی این عامل، به شرایط بیرونی مثل استرس و حس مسئولیت شدید نیز کاملاً بستگی دارد. دقیقا میل جنسی در شما قبل از تخمک گذاری بالاتر میرود که این یک روند طبیعی است. هنگامی که به تخمک گذاری خود نزدیک می شوید نه تنها برای داشتن رابطه جنسی تمایل بیشتری دارید بلکه رفتارهایتان هم ناخودآگاه جذاب تر میشوند و تمام حرکاتتان را با جذابیت بیشتری انجام می دهید. حتی امکان دارد احساس کنید استخوان های صورتتان نمایان تر شده و زیباتر بنظر میرسید که البته این احساس درست است.

* تغییرات دمای پایۀ بدن: 

هورمون پروژسترون ترشح شده پس از پایان تخمک گذاری، سبب میشود دمای پایۀ بدن افزایش یابد. هرچند افزایش دمای پایۀ بدن نشان دهندۀ پایان تخمک گذاری است، ولی با ثبت کردن دمای پایۀ بدن در یک یا چند دوره از عادت ماهانه میتوانید در دوره های بعدی زمان تخمک گذاری را با دقت بیشتری حدس بزنید. برای آگاهی از افزایش دمای پایه بدن که یکی از علائم تخمک گذاری است، باید چرخه قاعدگیتان را روی نموداری بنویسید. به این ترتیب که دمای بدن خود را هرروز صبح هنگام از خواب برخاستن اندازه بگیرید( هرروز تقریباً در زمانی مشابه). نوشتن نمودار در درک چرخه قاعدگی نقش کلیدی دارد و مشخص می کند که بدن در حال اجرای چه کاری است و بطور معمول چطور کار می کند. در صورتیکه قبلاً روی نمودار چرخه قاعدگیتان را  نیاورده اید، داشتن این اطلاعات نیز کمکی به شما نمی کند. ولی اینک زمان خوبی برای شروع آن است.

در آینده میتوانید قبل از تخمک گذاری، افزایش دمای بدنتان را تشخیص دهید. برای انجام این کار به دماسنج مخصوص سنجش دمای بنیان بدن نیاز دارید. کاربرد این ابزارها برای اندازه گیری نوسان کمتر از معمول دمای بدن است. آن ها تا حد مثبت و منفی پنج صدم درجه ی سانتی گراد دقیق هستند. این روزها در بازار انوع دماسنج باروری یافت می شود.

ترشحات واژن از علائم تخمک گذاری,علائم تخمک گذاری در زن,علائم تخمک گذاریحواس مختلف زنان از دیگر علائم تخمک گذاری است که در این هنگام تقویت می شود

دمای بدن اساسی (BBT) در زمانیکه استراحت می کنید درواقع درجه حرارت بدن شماست. در حالیکه امکان دارد شما دمای بدن عادیتان را بعنوان ۹۸.۶ درجه فارنهایت تصور کنید، ولی درواقع درجه حرارت بدن شما در طول روز و ماه براساس سطح فعالیت شما، چیزی که می خورید، هورمون ها، عادات خواب شما و البته چنانچه بیماری بالا و پایین برود، اندکی تغییر می کند. میزان پروژسترون در بدن شما بعد از تخمک گذاری، بالا می رود. شرایط پروژسترون، باعث افزایش دما می شود که یکی از علائم تخمک گذاری محسوب میشود. در مورد ردیابی BBT برخی از عوامل وجود دارد:

> هر روز صبح، گرمای بدنتان را پیش از این که از حمام استفاده کنید بگیرید.

> برای نمودار BBT میتوان از برنامه های رایگان و وب سایت ها  استفاده کنید.

> تخمک گذاری را نمی توانید پیش بینی کنید، ولی میتوان زمان تخمک گذاری را به شما گفت.

> انجام نمودار BBT اگر شیفت شب و یا عادت های خواب منظم نداید، مناسب نیست.

> چارت BBT توسط پزشک میتواند برای تشخیص چرخه های نامنظم یا مشکلات تخمک گذاری مورد استفاده قرار گیرد.

* بروز تغییر در مخاط گردنه رحم از علائم تخمک گذاری:

از علائم تخمک گذاری می توان به تغییر مخاط گردنه رحم اشاره کرد. زمانی ترشحات نزدیک به دهانه رحم که به مخاط دهانه رحم معروف است افزایش می یابد و به قوام خام مانند سفید تخم مرغ تبدیل می شود که زنان به تخمک گذاری نزدیک شوند.  این مخاط دهانه رحم با کیفیت بارور به شنا کردن اسپرم و ورود به سیستم تولید مثل زنان کمک خواهد کرد. چه بسا مخاط دهانه رحم سبب میشود رابطه جنسی آسان تر و لذت بخش تر شود. هنگامی مخاط دهانه رحم چسبناک تر میشود که زنان در مرحله باروری چرخه خود نیستند. مراحل مخاط دهانه رحم تقریباً خشک نیست بلکه چسبناک، خامه ای، آبکی، خام مانند سفید تخم مرغ است. دوباره به حالت چسبناک یا خشک بر می گردد. با استفاده از ردیابی این تغییرات، میتوانید تخمک گذاری را پیش بینی کنید. 

علائم تخمک گذاری,علائم تخمک گذاری در زن,علائم تخمک گذاری در خانمهاعلائم تخمک گذاری به ما کمک می کند تا بتوانیم زمان بارداری را مشخص کنیم

زمانی باید برای حامله شدن رابطه جنسی برقرار کنید که مخاط دهانه رحمتان مرطوب یا مانند سفیدی تخم مرغ باشد. در صورتیکه واژن زن را همانند یک تونل در نظر بگیرید، تونل به دهانه رحم ختم می شود. دهانه رحم سبب تغییر موقعیت ها میشود. چه بسا در طول چرخه قاعدگی نیز دهانه رحم تغییر می کند که این تغییرات را میتوانید ردیابی کنید. درحقیقت این تغییرات از علائم تخمک گذاری محسوب میشوند. برای بررسی وضعیت دهانه رحم، بهترین روش اجرای روزانه آن در زمانی مشابه است، چون برای تمام روز در یک محل نمی ماند. همیشه دستان خود را قبل از بررسی دهانه رحم، بشویید. دهانه رحم درست مثل ترشحات مخاطی دهانه رحم هوشیار است و احتمال لقاح جنین برای به حداکثر رساندن تغییر می یابد. چنانچه بارور نباشید، احساس  می کنید که دهانه رحم شما پایین، سخت( مثل نوک بینی) و خشک است. برای تشخیص دهانه رحم بارور، نرم( بیشتر مثل لاله ی گوش)، بالا، باز و مرطوب بودن را به یاد آورید.

* دردهای لگنی و شکمی:

چنانچه در قسمت زیر شکمتان درد خفیفی را احساس کنید، میتواند علائم تخمک گذاری باشد. قابل ذکر است که هم زمان این دل درد را در دو طرف شکم حس نخواهید کرد. همچنین همیشه این درد را فقط در یک طرف، نخواهید داشت و ناحیه آن در دوره های مختلف تغییر خواهد کرد. امکان دارد برای چند دقیقه یا حتی چند ساعت این درد را، تجربه کنید. همچنین امکان دارد در زمان تخمک گذاری مقداری لکه بینی یا وجود ترشحات را بطور تکی یا همزمان، تجربه کنید. پزشکان معتقد هستند که در دردهایی که با مصرف قرص های ضد التهاب بهبود می یابند، جای نگرانی ندارند ولی اگر این درد ها شدید بودند و حتی بعد از فرایند درمان هم بهبود نیافتند، باید به پزشک خود  مراجعه کنید.

* الگوی بزاق باروری:

الگوی بزاق باروری شما از دیگر علائم تخمک گذاری است. برای تشخیص تخمک گذاری، یک روش منحصر به فرد و غیر معمول مثل یخبندان روی پنجره شیشه است. برای این منظور میکروسکوپ های مخصوص فروخته میشوند ، یا از لحاظ فنی میتوانید از هر گونه میکروسکوپ فروشی اسباب بازی استفاده کنید. جالب است بدانید برخی از زنان برای تشخیص الگوی بزاق باروری با مشکل مواجه میشوند. با توجه به اینکه برای پیگیری تخمک گذاری، این یک روش غیر معمول محسوب می شود در اینترنت افراد زیادی را پیدا نخواهید کرد که از آنها مشورت بگیرید.

علائم تخمک گذاری در خانمها,علائم تخمک گذاری,علائم تخمک گذاری در زناناگر در قسمت زیر شکمتان درد خفیفی را  احساس کنید، میتواند علائم تخمک گذاری باشد

* ترشحات و لکه بینی سبک:

اگرچه خیلی مرسوم نیست، ولی امکان دارد مقداری ترشحات قهوه ای یا لکه بینی در زمان تخمک گذاری داشته باشید. دلیل بروز این لکه بینی ها اینست که فولیکول های اطراف تخمک، به اندازه کافی بزرگ شده و در نهایت پاره میشوند و عاقبت این اتفاق باعث خونریزی می شود. تا زمانیکه لکه بینی ادامه دار نباشد، جایی برای نگرانی نیست. در صورتیکه این لکه بینی سبک که از علائم تخمک گذاری است، ادامه داشت؛ احتمال این که عفونت داشته باشید، هست. از این جهت باید چکاپ شوید.

* درد یا حساسیت پستان به لمس شدن از علائم تخمک گذاری:

یکی از دیگر علائم تخمک گذاری شامل حساسیت پستان یا نوک آن به لمس شدن و احساس درد یا سوزش در آن است. که شما پس از تخمک گذاری بدنتان هورمون هایی تولید می کند که مسئول این اتفاق هستند. این حالت بخاطر ترشح هورمون هاییست که قبل و بعداز تخمک گذاری در بدنتان ترشح می شوند. یک از عارضه های جانبی داروهای باروری، حساسیت سینه است.

* تقویت احساسات مختلف چشایی، بینایی یا بویایی:

حواس مختلف زنان از دیگر علائم تخمک گذاری است که در این هنگام تقویت می شود. از جمله این حواس، میتوان به حس بویایی اشاره کرد که در زنان به میزان بیشتری قوی می شود. در این هنگام بدن خانم‌ها آماده جذب هورمون مردانه آندراستنون می شود.

نشانه های تخمک گذاری,علائم تخمک گذاری چیست,علائم تخمک گذاریدلیل بررسی ترشحات دهانه رحم برای تعیین علائم تخمک گذاری مهم است

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 13
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
 مهرداد جم,بیوگرافی مهرداد جم,عکس های مهرداد جم بیوگرافی مهراد جم از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد:۱۳۷۶/۰۵/۱۴ آبادان

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، ترانه سرا، آهنگساز 

سال های فعالیت: ۱۳۹۷ تا کنون

بیوگرافی مهراد جم

محسن سعیدی کیا متولد ۱۴ مرداد سال ۱۳۷۶ در شهر آبادان است که نام هنری او مهراد جم میباشد.

ادامه
سرنا ویلیامز,بیوگرافی سرنا ویلیامز,سرنا ویلیامز تنیسور بیوگرافی سرنا ویلیامز تنیسور مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۲۶ سپتامبر ۱۹۸۱ ‏

زادگاه:سگینو، میشیگان،  ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

پیشه:تنیسور  آمریکایی

قد:۱٫۷۵ متر

ادامه
گرشا رضایی,بیوگرافی گرشا رضایی,عکس های گرشا رضایی بیوگرافی گرشا رضایی (خواننده) بهمراه تصاویرش

متولد:۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۳

زمینه فعالیت: موسیقی پاپ

پیشه:خواننده، آهنگساز و نوازنده

سالهای فعالیت:۱۳۹۱ تاکنون

ساز تخصصی: گیتار الکترونیک

قد:۱۹۰ سانتیمتر

ادامه
گلاره عباسی,عکس جدید گلاره عباسی,تصاویر جدید گلاره عباسی بیوگرافی گلاره عباسی بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۹ تیر ماه ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته تئاتر 

همسر: ادیب راد

ملیت:ایرانی

ادامه
سیما تیرانداز,بیوگرافی سیما تیرانداز,سیما تیرانداز و همسرش بیوگرافی سیما تیرانداز بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۹ شهریور ۱۳۴۹

محل تولد:تهران

تحصیلات:کارشناسی در رشته ادبیات نمایشی از دانشگاه آزاد و کارشناسی ارشد کارگردانی و بازیگری از دانشکدهٔ سینما و تئاتر

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

سالهای فعالیت:۱۳۶۶ تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
ویشکا آسایش,بیوگرافی ویشکا آسایش,زندگینامه ویشکا آسایش زندگینامه ویشکا آسایش بازیگر و طراح صحنه و لباس در سینما (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد:۱۳۵۱/۸/۱۶

محل تولد:تهران

قد: ۱.۷۶ m

تحصیلات:فارغ التحصیل طراحی صحنه از انگلستان

همسر:رضا قبادی

فرزند: گیو

ادامه
ویژه سرپوش