یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۱۲۰۰۱۰۱

با علائم تخمک گذاری در زنان آشنا شوید!

علائم تخمک گذاری,تغییرات دمای پایۀ بدن از علائم تخمک گذاری,ترشحات و لکه بینی از علائم تخمک گذاریهمۀ افراد علائم تخمک گذاری را احساس نمی‌کنند
علائم تخمک گذاری باعث میشود تا بتوانیم زمان بارداری را مشخص کنیم. تخمک گذاری فرایندیست که هر زنی باید از آن اطلاع داشته باشد. در زمان تخمک گذاری، برقراری رابطه جنسی باعث بارداری در زن می شود.

علائم تخمک گذاری چیست؟

چرخه قاعدگی در یک دوره ۲۸ روزه انجام می شود و هر ماه خانم های سرتاسر جهان چرخه قاعدگی را تجربه می کنند. در هر خانمی مدت زمان دوره پریودی بین ۲ تا ۷ روز متفاوت است. به فرایندی تخمک گذاری می گویند که در هر قاعدگی، ماهانه دست کم یک تخمک بالغ می شود و به سمت فالوپ که یک لوله رحمی میباشد، رها می شود. علائم تخمک گذاری در تعیین زمان بارداری به ما کمک می کند. تخمک گذاری فرایندیست که هر زنی باید از آن مطلع باشد. برقراری رابطه جنسی در زمان تخمک گذاری باعث بارداری در زن می شود.

در بعضی از خانم ها زمان تخمک گذاری ثابت و در برخی دیگر متغیر است. در واقع این اتفاق نشانه های بارزی دارد که اطلاع از آنها سبب تسهیل روند بارداری می شود. اتفاقات مختلف زندگی یا تجربه استرس و اضطراب میتواند زمان تخمک گذاری را تغییر دهد. برخی از علائم تخمک گذاری در زیر آمده است:

* ترشحات واژن: 

یکی از علائم تخمک گذاری، ترشحات واژن است. سطح استروژن بالا که نشان دهندۀ نزدیک شدن به زمان آزادسازی تخمک و تخمک گذاری است، منجر به افزایش ترشحات چسبناک سفید رنگی از واژن می شود که این ترشحات شبیه به سفیدۀ تخم مرغ خام است. همینطور این هورمون دهانۀ رحم بر اثر ترشح افزایش می یابد ، نرم و باز می شود. همچنین با اندازه گیری میزان هورمون های استروژن و هورمون لوتئینه کننده یا lh در ادرار با استفاده از کیت های تخمک گذاری خانگی، زمان تخمک گذاری معلوم میشود. زنان با بررسی ترشحات واژن در محدودۀ زمانی نزدیک به تخمک گذاری میتوانند زمان تقریبی تخمک گذاری را مشخص کنند.

تقویت احساسات مختلف چشایی از علائم تخمک گذاری,علائم تخمک گذاری,علائم تخمک گذاری در زمان پریوداز علائم تخمک گذاری می توان به افزایش میل جنسی اشاره نمود

* افزایش میل جنسی از علائم تخمک گذاری:

از علائم تخمک گذاری می توان به افزایش میل جنسی اشاره نمود ولی این عامل، به شرایط بیرونی مثل استرس و حس مسئولیت شدید نیز کاملاً بستگی دارد. دقیقا میل جنسی در شما قبل از تخمک گذاری بالاتر میرود که این یک روند طبیعی است. هنگامی که به تخمک گذاری خود نزدیک می شوید نه تنها برای داشتن رابطه جنسی تمایل بیشتری دارید بلکه رفتارهایتان هم ناخودآگاه جذاب تر میشوند و تمام حرکاتتان را با جذابیت بیشتری انجام می دهید. حتی امکان دارد احساس کنید استخوان های صورتتان نمایان تر شده و زیباتر بنظر میرسید که البته این احساس درست است.

* تغییرات دمای پایۀ بدن: 

هورمون پروژسترون ترشح شده پس از پایان تخمک گذاری، سبب میشود دمای پایۀ بدن افزایش یابد. هرچند افزایش دمای پایۀ بدن نشان دهندۀ پایان تخمک گذاری است، ولی با ثبت کردن دمای پایۀ بدن در یک یا چند دوره از عادت ماهانه میتوانید در دوره های بعدی زمان تخمک گذاری را با دقت بیشتری حدس بزنید. برای آگاهی از افزایش دمای پایه بدن که یکی از علائم تخمک گذاری است، باید چرخه قاعدگیتان را روی نموداری بنویسید. به این ترتیب که دمای بدن خود را هرروز صبح هنگام از خواب برخاستن اندازه بگیرید( هرروز تقریباً در زمانی مشابه). نوشتن نمودار در درک چرخه قاعدگی نقش کلیدی دارد و مشخص می کند که بدن در حال اجرای چه کاری است و بطور معمول چطور کار می کند. در صورتیکه قبلاً روی نمودار چرخه قاعدگیتان را  نیاورده اید، داشتن این اطلاعات نیز کمکی به شما نمی کند. ولی اینک زمان خوبی برای شروع آن است.

در آینده میتوانید قبل از تخمک گذاری، افزایش دمای بدنتان را تشخیص دهید. برای انجام این کار به دماسنج مخصوص سنجش دمای بنیان بدن نیاز دارید. کاربرد این ابزارها برای اندازه گیری نوسان کمتر از معمول دمای بدن است. آن ها تا حد مثبت و منفی پنج صدم درجه ی سانتی گراد دقیق هستند. این روزها در بازار انوع دماسنج باروری یافت می شود.

ترشحات واژن از علائم تخمک گذاری,علائم تخمک گذاری در زن,علائم تخمک گذاریحواس مختلف زنان از دیگر علائم تخمک گذاری است که در این هنگام تقویت می شود

دمای بدن اساسی (BBT) در زمانیکه استراحت می کنید درواقع درجه حرارت بدن شماست. در حالیکه امکان دارد شما دمای بدن عادیتان را بعنوان ۹۸.۶ درجه فارنهایت تصور کنید، ولی درواقع درجه حرارت بدن شما در طول روز و ماه براساس سطح فعالیت شما، چیزی که می خورید، هورمون ها، عادات خواب شما و البته چنانچه بیماری بالا و پایین برود، اندکی تغییر می کند. میزان پروژسترون در بدن شما بعد از تخمک گذاری، بالا می رود. شرایط پروژسترون، باعث افزایش دما می شود که یکی از علائم تخمک گذاری محسوب میشود. در مورد ردیابی BBT برخی از عوامل وجود دارد:

> هر روز صبح، گرمای بدنتان را پیش از این که از حمام استفاده کنید بگیرید.

> برای نمودار BBT میتوان از برنامه های رایگان و وب سایت ها  استفاده کنید.

> تخمک گذاری را نمی توانید پیش بینی کنید، ولی میتوان زمان تخمک گذاری را به شما گفت.

> انجام نمودار BBT اگر شیفت شب و یا عادت های خواب منظم نداید، مناسب نیست.

> چارت BBT توسط پزشک میتواند برای تشخیص چرخه های نامنظم یا مشکلات تخمک گذاری مورد استفاده قرار گیرد.

* بروز تغییر در مخاط گردنه رحم از علائم تخمک گذاری:

از علائم تخمک گذاری می توان به تغییر مخاط گردنه رحم اشاره کرد. زمانی ترشحات نزدیک به دهانه رحم که به مخاط دهانه رحم معروف است افزایش می یابد و به قوام خام مانند سفید تخم مرغ تبدیل می شود که زنان به تخمک گذاری نزدیک شوند.  این مخاط دهانه رحم با کیفیت بارور به شنا کردن اسپرم و ورود به سیستم تولید مثل زنان کمک خواهد کرد. چه بسا مخاط دهانه رحم سبب میشود رابطه جنسی آسان تر و لذت بخش تر شود. هنگامی مخاط دهانه رحم چسبناک تر میشود که زنان در مرحله باروری چرخه خود نیستند. مراحل مخاط دهانه رحم تقریباً خشک نیست بلکه چسبناک، خامه ای، آبکی، خام مانند سفید تخم مرغ است. دوباره به حالت چسبناک یا خشک بر می گردد. با استفاده از ردیابی این تغییرات، میتوانید تخمک گذاری را پیش بینی کنید. 

علائم تخمک گذاری,علائم تخمک گذاری در زن,علائم تخمک گذاری در خانمهاعلائم تخمک گذاری به ما کمک می کند تا بتوانیم زمان بارداری را مشخص کنیم

زمانی باید برای حامله شدن رابطه جنسی برقرار کنید که مخاط دهانه رحمتان مرطوب یا مانند سفیدی تخم مرغ باشد. در صورتیکه واژن زن را همانند یک تونل در نظر بگیرید، تونل به دهانه رحم ختم می شود. دهانه رحم سبب تغییر موقعیت ها میشود. چه بسا در طول چرخه قاعدگی نیز دهانه رحم تغییر می کند که این تغییرات را میتوانید ردیابی کنید. درحقیقت این تغییرات از علائم تخمک گذاری محسوب میشوند. برای بررسی وضعیت دهانه رحم، بهترین روش اجرای روزانه آن در زمانی مشابه است، چون برای تمام روز در یک محل نمی ماند. همیشه دستان خود را قبل از بررسی دهانه رحم، بشویید. دهانه رحم درست مثل ترشحات مخاطی دهانه رحم هوشیار است و احتمال لقاح جنین برای به حداکثر رساندن تغییر می یابد. چنانچه بارور نباشید، احساس  می کنید که دهانه رحم شما پایین، سخت( مثل نوک بینی) و خشک است. برای تشخیص دهانه رحم بارور، نرم( بیشتر مثل لاله ی گوش)، بالا، باز و مرطوب بودن را به یاد آورید.

* دردهای لگنی و شکمی:

چنانچه در قسمت زیر شکمتان درد خفیفی را احساس کنید، میتواند علائم تخمک گذاری باشد. قابل ذکر است که هم زمان این دل درد را در دو طرف شکم حس نخواهید کرد. همچنین همیشه این درد را فقط در یک طرف، نخواهید داشت و ناحیه آن در دوره های مختلف تغییر خواهد کرد. امکان دارد برای چند دقیقه یا حتی چند ساعت این درد را، تجربه کنید. همچنین امکان دارد در زمان تخمک گذاری مقداری لکه بینی یا وجود ترشحات را بطور تکی یا همزمان، تجربه کنید. پزشکان معتقد هستند که در دردهایی که با مصرف قرص های ضد التهاب بهبود می یابند، جای نگرانی ندارند ولی اگر این درد ها شدید بودند و حتی بعد از فرایند درمان هم بهبود نیافتند، باید به پزشک خود  مراجعه کنید.

* الگوی بزاق باروری:

الگوی بزاق باروری شما از دیگر علائم تخمک گذاری است. برای تشخیص تخمک گذاری، یک روش منحصر به فرد و غیر معمول مثل یخبندان روی پنجره شیشه است. برای این منظور میکروسکوپ های مخصوص فروخته میشوند ، یا از لحاظ فنی میتوانید از هر گونه میکروسکوپ فروشی اسباب بازی استفاده کنید. جالب است بدانید برخی از زنان برای تشخیص الگوی بزاق باروری با مشکل مواجه میشوند. با توجه به اینکه برای پیگیری تخمک گذاری، این یک روش غیر معمول محسوب می شود در اینترنت افراد زیادی را پیدا نخواهید کرد که از آنها مشورت بگیرید.

علائم تخمک گذاری در خانمها,علائم تخمک گذاری,علائم تخمک گذاری در زناناگر در قسمت زیر شکمتان درد خفیفی را  احساس کنید، میتواند علائم تخمک گذاری باشد

* ترشحات و لکه بینی سبک:

اگرچه خیلی مرسوم نیست، ولی امکان دارد مقداری ترشحات قهوه ای یا لکه بینی در زمان تخمک گذاری داشته باشید. دلیل بروز این لکه بینی ها اینست که فولیکول های اطراف تخمک، به اندازه کافی بزرگ شده و در نهایت پاره میشوند و عاقبت این اتفاق باعث خونریزی می شود. تا زمانیکه لکه بینی ادامه دار نباشد، جایی برای نگرانی نیست. در صورتیکه این لکه بینی سبک که از علائم تخمک گذاری است، ادامه داشت؛ احتمال این که عفونت داشته باشید، هست. از این جهت باید چکاپ شوید.

* درد یا حساسیت پستان به لمس شدن از علائم تخمک گذاری:

یکی از دیگر علائم تخمک گذاری شامل حساسیت پستان یا نوک آن به لمس شدن و احساس درد یا سوزش در آن است. که شما پس از تخمک گذاری بدنتان هورمون هایی تولید می کند که مسئول این اتفاق هستند. این حالت بخاطر ترشح هورمون هاییست که قبل و بعداز تخمک گذاری در بدنتان ترشح می شوند. یک از عارضه های جانبی داروهای باروری، حساسیت سینه است.

* تقویت احساسات مختلف چشایی، بینایی یا بویایی:

حواس مختلف زنان از دیگر علائم تخمک گذاری است که در این هنگام تقویت می شود. از جمله این حواس، میتوان به حس بویایی اشاره کرد که در زنان به میزان بیشتری قوی می شود. در این هنگام بدن خانم‌ها آماده جذب هورمون مردانه آندراستنون می شود.

نشانه های تخمک گذاری,علائم تخمک گذاری چیست,علائم تخمک گذاریدلیل بررسی ترشحات دهانه رحم برای تعیین علائم تخمک گذاری مهم است

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 13
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امام هادی (ع),نحوه شهادت امام هادی (ع),امام هادی علیه السلام زندگی نامه امام هادی (ع) امام دهم شیعیان

زاده:۱۵ ذی الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری

زادگاه:یکی از محله های نزدیک مدینه به نام صریا 

درگذشته:۳ رجب سال ۲۵۴ هجری قمری

محل دفن:سامرا

والدین:جواد ، سمانه مغربیه معروف به سیّده  

ادامه
مهستی گنجوی,زندگی نامه مهستی گنجوی,رباعیات عاشقانه مهستی گنجوی زندگینامه مهستی گنجوی یکی از شاعران زن متقدم ادبیات فارسی

زاده: پنجم/ششم قـ.

زادگاه:گنجه

پیشه:دبیر

ملیت:ایرانی

آرامگاه:گنجه، آذربایجان

ادامه
هوروش بند,بیوگرافی هوروش بند,تشکیل هوروش بند بیوگرافی هوروش بند یکی از گروههای موسیقی پاپ (+ تصاویر)

متولد:۱۷ مرداد ۱۳۷۲

زادگاه:کوهدشت

فعالیت:خوانندگی

ملیت:ایرانی

شروع فعالیت در هوروش بند: از سال ۱۳۹۵ تاکنون

ادامه
عباس جدیدی,عباس جدیدی کیست,کشتی عباس جدیدی بیوگرافی عباس جدیدی نماینده چهارمین دوره شورای شهر تهران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ دی ۱۳۴۸ خورشیدی

زادگاه:تهران

پیشه:ورزشکار

ملیت:ایرانی

دین:اسلام

ادامه
مایک پومپئو,بیوگرافی مایک پومپئو,زندگی نامه مایک پومپئو بیوگرافی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا (+ تصاویر)

زاده:۳۰ دسامبر ۱۹۶۳

زادگاه:اورنج، کالیفرنیا

حزب سیاسی:حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:آکادمی نظامی وست پوینت

مدرسه:حقوق هاروارد

همسران:لزلی لیبرت، سوزان جاستیس مُستروس

ادامه
سعید آقاخانی,زندگی نامه سعید آقاخانی,ازدواج سعید آقاخانی بیوگرافی سعید آقاخانی نویسنده و کارگردان مشهور سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۴ اسفند ماه ۱۳۵۰

محل تولد: بیجار- کردستان

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

حرفه:بازیگر، نویسنده و کارگردان

 سالهای فعالیت:۱۳۷۲ تاکنون

وضعیت تأهل: متاهل

ادامه
هومن برق نورد,عکس های هومن برق نورد,عکس هومن برق نورد و همسرش بیوگرافی هومن برق نورد بازیگر معروف سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۸/۱۰/۵

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

زمینه فعالیت:سینما تلویزیون تئاتر

سال های فعالیت:۱۳۶۹ تاکنون

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
حسن یزدانی,زندگینامه حسن یزدانی,حسن یزدانی,تصاویر حسن یزدانی بیوگرافی حسن یزدانی از نابغه های کشتی آزاد ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ دی ماه ۱۳۷۳

محل تولد: جویبار

ملیت: ایرانی

حرفه: کشتی گیر

قد: ۱۸۱ cm

ادامه
عیسی آل کثیر,بیوگرافی عیسی آل کثیر,زندگی نامه عیسی آل کثیر بیوگرافی عیسی آل کثیر بازیکن سرشناس فوتبال ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ بهمن۱۳۶۸

محل تولد:دزفول، ایران

قد:۱٫۸۳ متر

پست:مهاجم

ملیت:ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش