جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۴۰۰۴۲

دلایل خروج باد از واژن و راه هایی برای پیشگیری و درمان آن

علت خروج باد از واژن,خروج باد از واژن,خروج باد از واژن در اوایل بارداریبطور معمول خروج باد از واژن یک اتفاق طبیعی و گذراست
یکی از مشکلات رایج در بین زنان، خروج باد از واژن میباشد که از گفتن این مشکل بخاطر شرم و حیا امتناع می کنند. در حالیکه میتوان به رفع این عارضه پرداخت و خانم های دارای این مشکل، حس اعتماد بنفس خود را به دست آورند.

خروج باد از واژن

وقتی كه هوا در داخل واژن به دام می افتد، خروج گاز یا باد از واژن اتفاق می افتد. در اینصورت وقتی این هوای حبس شده از مهبل( واژن) رها می شود، هنگام خروج باعث ایجاد صدایی شبیه به باد روده میشود. بطور معمول خروج باد از واژن یک اتفاق طبیعی و گذراست و بندرت از نظر سلامتی، نشانه یک مشکل جدیست ولی گاهی وقت ها نشانه ی یک وضعیت پزشکی مثل فیستول واژن است که باید درمان شود. معمولاً افرادیکه شرایط زیر را دارند بیشتر با خروج باد از واژن مواجه میشوند :

> خروج باد از واژن هنگام نزدیکی

> خروج باد از واژن در ابتدای بارداری

> خروج باد از واژن در بارداری

> خروج باد از واژن در زمان پریود

دلایل خروج باد از واژن  

خروج باد از واژن، دلایل مختلفی دارد. رابطه جنسی یکی از شایع ترین علل خروج باد واژن به شمار می رود. از مواردی که باعث خروج باد از واژن در هنگام نزدیکی میشوند می توان به خروج و ورود آلت مردانه به واژن، ورود هوا به واژن در اثر رابطه جنسی دهانی، بعضی از پوزیشن ها برای رابطه جنسی و روابط جنسی خشن اشاره کرد. بعضی از دلایل خروج باد از واژن عبارتند از:

* ممکن است خروج باد از واژن در اثر بیماری و دیافراگرام های لگنی باشد. بیماری هایی که سبب بروز این عارضه میشوند ، شامل افتادگی رحم، بی اختیاری مدفوع، افتادگی مثانه، بی اختیاری ادرار، چاقی، ضعف عضله های لگن به علت زایمان، افزایش سن و یبوست است.

درمان خروج باد از واژن با تمرینات کگل,علت خروج باد از واژن,خروج باد از واژنممکن است خروج باد از واژن در اثر بیماری و دیافراگرام های لگنی باشد

* استفاده از برخی لوازم بهداشتی مثل تامپون های قاعدگی، موجب می شود حباب های هوا درون واژن بوجود بیاید. این باد ها با انجام فعالیت های ورزشی و کششی با صدا از بدن خارج می شود.

* زایمان منجر به ضعف عضلات کف لگن می شود و ضعیف شدن این عضله ها منجر به خروج هوا از واژن میشوند.

* معاینات جسمی رحم و وارد کردن اسپکولوم که دستگاهی برای معاینه رحم و ودهانه است و اقداماتی از این دست می‎توانند هوا را در داخل واژن حبس نمایند. خروج این هوا هنگامی رخ میدهد که دکتر، اسپکولوم را از واژن خارج کرده و معاینه فیزیکی خاتمه می یابد.

* بعضی از ورزش‎ها مثل یوگا که همراه با کشش در ناحیۀ لگن هستند، غالبا موجب باز یا شل شدن واژن و در نتیجه، ورود هوای بیشتر به داخل آن میشوند. در طی تغییر حالت یا نحوه ایستادن یا نشستن در هنگام این ورزش ها، ممکن است هوای به دام افتاده بطور ناگهانی تخلیه گردد.

* نزدیک شدن به زمان قاعدگی سبب میشود که دهانه رحم باز شود و انقباضات خفیف رحم رخ دهد.

* فیستول حفره ای غیر طبیعی و توخالی محسوب میشود که باعث اتصال دو عضو داخلی شکم یا لگن میشود. فیستول واژن یک سوراخ غیر طبیعیست که مهبل( واژن) را به یک عضو دیگر همچون مثانه، روده بزرگ یا روده کوچک وصل می کند. درصورت اتصال فیستول واژن به روده بزرگ یا مقعد، مدفوع از واژن عبور میکند. از این جهت یکی از دیگر دلایل خروج باد از واژن، فیستول میباشد و باد واژنی که بوی قوی دارد احتمالا به خاطر فیستول واژن است. از مواردی که باعث ایجاد فیستول می شوند می توان به زایمان، آسیب دیدگی ، روش های درمانی سرطان ها و برخی از اعمال جراحی اشاره کرد. درصورت بد بودن بوی واژن یا ترشح غیرمعمول، باید با پزشک صحبت کنید. فیستول واژن انواع گوناگونی دارد که با توجه به محل سوراخ یا پارگی در واژن و این که به کدام اندام متصل است، تقسیم میشود. پزشک متخصص شما فیستول ها را بررسی می کنند و از این رو درمان میشوید. فیستول وزیکوواژینال شایع ترین نوع فیستول واژن می باشد.

* عفونت های میكروبی و انگلی واژن از دیگر دلایل خروج باد از واژن به شمار میرود ، لذا حتماً باید در صورت بروز این علامت معاینه شوید و از نظر علت آن بررسی شوید.

علت خروج باد از واژن,خروج باد از واژن,خروج باد از واژن در اوایل بارداریخروج باد از واژن در موارد نادر نشانه های جدیتری از خود نشان میدهد که نیازمند مراقبت های پزشکیست

علائم خروج باد از واژن

هر بیماری دارای نشانه های خاصی می باشد. شایع ترین علایم این بیماری عبارتست از:

- مدفوع شل می تواند به ادرار نشت کند.

- بی اختیاری ادرار و مدفوع

- اسهال

- روابط جنسی خطرناک

- درد شکم

- حالت تهوع

- اسهال

- عفونت ادراری

پیشگیری از خروج گاز از واژن

- معمولاً برای این که از خروج باد از واژن جلوگیری کنید راهکاری وجود ندارد. خروج باد از واژن معمولاً دردی ندارد و عارضه ای کاملاً طبیعی محسوب می شود. 

- دوزانو نشستن هنگام ادرار کردن، می‎تواند به خروج هوای محبوس شده در صورت عدم تخلیه گاز واژن به صورت طبیعی کمک کند. کف پا را برای انجام این کار روی زمین بگذارید و زانوهایتان را بغل کنید.

- اگر یکی از دلایل خروج باد از واژن، گرفتگی عضلات باشد، برای رفع آن می توانید استراحت و تمرین تنفس عمیق انجام دهید.

- درصورت مشکل ساز شدن خروج باد از واژن، فرد میتواند تمرینات فیزیکی و رابطه جنسی را که باعث بروز این مشکل می شود را انجام ندهد.

- اگر از محصولات بهداشتی زنان مثل تامپونها استفاده نکنید، امکان دارد در کاهش خروج باد از واژن مؤثر باشد.

- زایمان سزارین و جراحی های ناحیه لگن باعث میشود که هوای بیشتر در واژن شما وارد شود. طبق تحقیقات، خروج باد از واژن معمولاً بعد از زایمان طبیعی اتفاق می افتد.

علت خروج باد از واژن,خروج باد از واژن,خروج باد از واژن در اوایل بارداریاز موثرترین روش های درمان خروج باد از واژن می توان به لیزر مونالیزا تاچ اشاره کرد

- براساس مطالعات، استفاده از پیساری که یک دستگاه حلقه ای شکل است و کاربرد آن اینست که افتادگی رحم در داخل واژن را درمان می کند، در کاهش علائم خروج باد از واژن مؤثر است.

- تمرینات کِگِل باعث افزایش قدرت عضلات کف لگن میشود و موجب کاهش خروج گاز از واژن میشود. 

روش های درمان خروج باد از واژن

بهترین روش برای درمان بیماری های زنان مراجعه به پزشک متخصص زنان است. متخصصان به معاینه ی بیمار می پردازند تا بفهمند کدام قسمت دیواره واژن دچار آسیب شده و میزان این آسیب دیدگی چقدر است و طبق آن تصمیم می گیرند برای درمان، کدام روش غیرجراحی را به کار ببرند ولی در ادامه به معمول ترین روش های درمان این بیماری اشاره می کنیم:

* درمان گیاهی خروج باد از واژن:

طب سنتی و داروهای گیاهی یکی از روشهای درمان خروج باد از واژن می باشد. با این که این روشها مؤثر است ولی تأثير چشمگیری ندارند و باید این نوع درمانها را در مدت زمان طولانی انجام داد. داروهای گیاهی نظیر آلوئه ورا، سیر، کرمها و ژلهای گیاهی و همینطور استفاده از دمنوشها در درمان گشادی واژن مؤثر است.

* درمان خروج باد از واژن با تمرینات کگل:

برای تقویت عضلات لگن و واژن می توانید ورزش های کگل را انجام دهید. برخی از کارشناسان توصیه می کنند که برای کاهش احتمال خروج باد از واژن، تمرینات کگل را انجام دهند تا عضلات کف لگنشان تقویت شود. برای انجام این تمرینات باید در زمان کنترل ادرارتان تلاش کنید تا عضلات مهبل را تحت کنترل خود دربیاورید. از این رو ۱۰ ثانیه تلاش کنید تا عضلات مهبلتان را منقبض کنید و پس از گذشت ۱۰ ثانیه آنرا آزاد کنید.

همچنین در زمان رابطه جنسی میتوانید پوزیشن مناسبی را انتخاب کنید تا مانع از خروج باد از واژن شود. به همین خاطر توصیه میشود که خانم‌ها در موقعیتی قرار بگیرند که به خم شدن یا خوابیدن به پشت نیازی نداشته باشند. در صورتی که مرد، رابطه جنسی را با نیروی کمتری انجام دهد در کاهش خروج باد از واژن مؤثر است.

* درمان گشادی واژن با لیزر:

از موثرترین روش های درمان خروج باد از واژن می توان به لیزر مونالیزا تاچ اشاره کرد. پرتوهای لیزر مونالیزا تاچ باعث انجام کلاژن سازی و جوانسازی واژن به صورت عمقی می شود و از این طریق واژن تنگ می شود. این روش درمان، هیچگونه درد یا عوارضی را بهمراه ندارد و در هر جلسه بمدت ۲۰ دقیقه انجام میشود و پزشک پس از معاینه ی بیمار، تعداد جلسات لازم را تشخیص می دهد.

* درمان گشادی واژن با آراف( RF):

RF  جدیدترین و قطعی ترین درمان برای تنگ کردن واژن و خروج باد از واژن می باشد. پزشکان، گردش خون را به کمک امواج رادیوفرکوئنسی دستگاه آراف واژن، در عضلات کف لگن و واژن افزایش می دهند. این کار باعث میشود تا عضلات کف لگن تقویت شود و علاوه بر آن موجب کلاژن سازی و جوانسازی واژن می شود.

یک روش غیرجراحی برای تنگ کردن واژن که درد و خونریزی ندارد، آراف می باشد که اصولا به صورت سرپایی است. درمان با این روش نه تنها باعث رفع مشکل خروج باد از واژن میشود بلکه سبب می شود که ارگاسم و روابط زناشویی زوجین بهبود یابد. مدت زمان درمان گشادی واژن با آراف ۳۰ دقیقه طول میکشد. این روش درمان برای افرادی مناسب است که به دنبال سریعترین روش درمان هستند.

* روشهای درمان خروج باد واژن با جراحی:

چنانچه درجه گشادی واژن شخص بسیار زیاد باشد و فرد مشکلات دیگر واژینالی مثل افتادگی رحم یا انواع پرولاپس لگنی را داشته باشد برای درمان، استفاده از روشهای غیر جراحی مثل آر اف یا لیزر کافی نیستند. پزشکان در چنین مواردی به بیمارانشان درمان خروج باد واژن با جراحی را توصیه می کنند. این روشهای جراحی شامل واژینوپلاستی و پرینورافی می باشد.

پیشگیری از خروج گاز از واژن,علائم خروج باد از واژن,درمان خروج باد از واژنخروج باد از واژن معمولاً دردی ندارد و عارضه ای کاملاً طبیعی محسوب می شود

زمان مراجعه به پزشک برای خروج باد از واژن

خروج باد از واژن در موارد نادری میتواند نشانه های جدی تری از خود نشان دهد که نیازمند مراقبت های پزشکیست. فیستول بین واژن و یک اندام شکمی دیگر، به اختلالی گفته میشود که یکی از علایم آن گاز واژن است که باید درمان شود.

زمانی باید به پزشک مراجعه کنید که همراه خروج گاز از واژن، یکی از موارد زیر رخ دهد:

>> زایمان مخصوصا که اگر به تازگی وضع حمل کرده اید یا دچار مشکلاتی در روند زایمان شده باشید

>> پرتو درمانی ناحیۀ لگن

>> جراحی‎های زنان، لگن، یا شکم

>> درد یا ناراحتی

>> نشت ادرار یا افزایش ترشحات واژن

>> مشاهده مدفوع یا مواد دیگر در ناحیه واژن

>> بوی نامطبوع واژن

>> مشاهده خون در ناحیه واژن

>> التهاب یا ورم بافت‎های واژن

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 12
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
ویژه سرپوش