صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > تحلیل فوتبالی

تحلیل فوتبالی

سرپوش - تحلیل فوتبال

داستان یک شکست همه‌جانبه مراسم معرفی برترین‌های فوتبال آسیا در سال ۲۰۱۹ در حالی در هنگ‌کنگ برگزار شد که اتفاق تلخ و ویژه این مراسم برای ما، خالی ماندن دست ایران از تمامی جوایز بود.

دو تفاوت کلیدی کالدرون و استراماچونی گابریل کالدرون و آندرا استراماچونی دو مربی خارجی هستند که ابتدای فصل هدایت پرسپولیس و استقلال را بر عهده گرفتند. در حال حاضر چیزی حدود شش ماه از زمان آغاز همکاری آنها با فوتبال ایران می‌گذرد و این دو مربی تا به حال فراز و فرودهای زیادی را پشت سر گذاشته‌اند.

بازی قلعه‌نویی و استراماچونی تازه شروع شد روزگاری بود که امیر قلعه‌نویی با یک بار مشت گره‌ کردن مقابل استقلال تا سال‌ها طعنه شنید اما حالا قلعه‌نویی در بازی سپاهان - استقلال پس از گل غرق در شادی می‌شود و دیگر کسی آن طعنه‌های سابق را تکرار نمی‌کند. چرا؟ چه شده؟

عطش آبی/ مأموریت مهم استراماچونی در استقلال بازی سپاهان و استقلال در هفته دوازدهم لیگ برتر باشگاه‌های کشور در حالی با تساوی ۲-۲ به پایان رسید که تماشاچیان تلویزیونی این مسابقه، شاهد نبردی زیبا و باکیفیت بودند؛ یک بازی پرافت و خیز که به قول معروف کام‌بک در کام‌بک داشت و هر لحظه برنده‌اش عوض می‌شد.

شما خبر ندارید؟ استقلال در اصفهان برد استقلال بزرگ‌ترین باور درباره خودش را دیروز در اصفهان به دست آورد. تمام بازی‌ها و پیروزی‌های استقلال در هفته‌های اخیر با نمایش استقلال مقابل سپاهان معنایی جدی‌تر پیدا کرد و برای استقلال چیزی از این مهم‌تر نبود که خودش را مقابل سپاهان بسنجد و دقیق و بی‌تردید درباره خودش نکته‌هایی را بداند.

جنگ استقلال برای جام شروع شد/استراماچونی، کونته لیگ ایران می‌شود؟ تیمی با پیروزی‌های پی‌درپی، با نمایش‌های جذاب و بردهای پرگل همیشه در وحشت از دست دادن ریتم خود بازی می‌کند. تیم‌ها در روزهای اوج هم گاهی با وحشت پیش می‌روند. همیشه شکست‌های پی در پی هولناک نیستند، بلکه حفظ تیم در شرایط خوب هم پیچیده و ترسناک است.

پنج برتری ایوانکوویچ نسبت به ویلموتس همان‌طور که از چند روز پیش نوشتیم و کاملا هم قابل پیش‌بینی بود، احتمال حضور برانکو ایوانکوویچ روی نیمکت تیم ملی فوتبال کشورمان به شدت افزایش پیدا کرده و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، این مربی به زودی جانشین مارک ویلموتس خواهد شد؛ چنان که حتی دیروز هم برخی منابع رسانه‌ای از نهایی شدن این اتفاق خبر دادند.

اصلا با این شغل حال می‌کنید آقای ویلموتس؟ دومین شکست ایران برابر عراق، حالا تیم‌ملی را در آستانه حذفی دردناک از مرحله پیش‌مقدماتی جام‌جهانی قرار داده است. بعد از این باخت، بحث‌های بسیار زیادی حول تیم‌ملی فوتبال شکل گرفت؛ مباحثی که دامنه‌اش از حسرت خوردن برای گذشته طلایی تا ابراز نگرانی در مورد آینده پر ابهام این تیم را دربر می‌گرفت.

استقلال به روایت استراماچونی تیـــم به جای ستــــــاره استقلال مدل ۹۸ یک تیم متفاوت است؛ متفاوت و بیگانه با گذشته نزدیک خود. تیمی که دو فصل پای شفر و تفکرات نه چندان با ثبات و به روزش ایستاد اما در انتها چیزی عایدش نشد. در استقلال شفر اتکا و محور بر اساس ستاره‌ها بود.

۵ برداشت از بازی بزرگ هفته نهم/شاهکار استراماچونی گاردِ باز دنیزلی  وقتی در روز اول هفته نهم همه بازی‌ها مساوی شد و ۴ تایش هیچ گلی نداشت، خیلی‌ها پیش‌بینی می‌کردند بزرگترین بازی هفته هم به همین سرنوشت دچار می‌شود.

چهار چالش بزرگ تیم ملی فوتبال عراق قبل از رویارویی با ایران یک سایت عربی ضمن بر شمردن تهدیدات و مشکلات تیم ملی فوتبال عراق پیش از بازی با ایران اعلام کرد که ایران به خاطر باخت به بحرین با انگیزه زیادی برای جبران آن نتیجه به میدان می‌آید.

کالدرون یا برانکو؟ مقایسه‌ای علیه لذت تنوع در فوتبال گابریل کالدرون، برانکو ایوانکوویچ نیست. هیچ شباهتی به برانکو ندارد و قرار هم نیست شباهتی داشته باشد. مربیان حتی اگر از یک سبک و مکتب باشند، باز هم به یکدیگر بی‌شباهت‌اند، چه رسد به کالدرون و برانکو که با افکار و روحیات متفاوت و از فوتبالی بی‌شباهت به نیمکت پرسپولیس رسیدند.

۴ تفاوت استقلال استراماچونی با استقلال شفر برای آنهایی که روند استقلال را در دو ماه گذشته دنبال می‌کنند، برد پرگل مقابل سایپا شگفت‌انگیز نبود. تیم استراماچونی آشکارا در حال پیشرفت است. استقلال با آن شروع ناامید‌کننده در آغاز، آیا بختی برای قهرمانی در پایان فصل دارد؟

تیم فداکار، تیم سیری‌ناپذیر بازی با کامبوج و ۱۴ گلی که به این تیم ناشناخته زده شد، تکیه‌گاه محکمی برای خوشحالی نیست.

فرمول معکوس کالدرون!/تاتــی‌تاتــی تا نیم فصل  پرسپولیس در ۳ فصل گذشته لیگ برتر با برانکو ایوانکوویچ توانست قهرمان لیگ برتر شود و سال‌های خوبی را سپری کند. برانکو برای این ۳ قهرمانی به یادماندنی یک فرمول ساده داشت؛ امتیاز ندادن به دیگر تیم‌های مدعی و به قول فوتبالی‌ها برد در بازی‌های ۶ امتیازی.

نگاهی به لیست تیم‌ملی و انتخاب‌های ویلموتس/جهانبخش شاهزاده خط‌ خورده‌هاست ویلموتس سرمربی تیم‌ملی فوتبال ایران لیست بازیکنانش را برای دوبازی مقابل کامبوج و بحرین اعلام کرد. هرچقدر از حضور سرمربی جدید تیم‌ملی می‌گذرد سلیقه او بیشتر در انتخاب‌ها خود را نشان می‌دهد و می‌توان مسوولیت بیشتری را پای او گذاشت.

پرسپولیس چرا به سپاهان باخت؟ پرسپولیس در ورزشگاه آزادی به سپاهان باخت آن هم با دو گل اما شاید اختلاف دو تیم در این بازی دو گل نبود. در واقع قرمزهای پایتخت بعد از پیروزی در دربی فکرش را هم نمی‌کردند که چنین شکستی را تجربه کنند. پرسپولیس شاید قبل از شروع مسابقه نتیجه را واگذار کرده بود.

شما فوتبال بلد نیستید فوتبال بی‌بته شاید عنوان بی‌ادبانه‌ای برای دربی باشد اما برای ساختن تصویر دقیق‌تری از واقعیت گاهی باید ادب را کمی کنار گذاشت. این فوتبال بی‌پشتوانه بود، نسب به گذشته‌ای نداشت، شکل‌گرفته نبود. نمایشی بود که انگار باید تازه پا بگیرد، رشد کند و بعد چیزی از آن ساخته شود.

استراماچونی نسخه کاپلو را اجرا می‌کند؟ تصویر تکرار شده از کشور «ایتالیا» در ذهن‌هایی که خیلی فوتبالی نیستند چیزی است میان تابلوی مونالیزا و پاستا و پیتزا و برج کج پیزا و قایق‌های چوبی ونیز و گلادیاتورها و پاپ و زنان و مردان خوش‌قیافه و مافیای سیسیل و پدرخوانده و کت و شلوارهای خوش‌دوخت و لبخند. کمی بیشتر، کمی کمتر.

ویلموتس و پنج ضعف بزرگ تیم ملی تیم ‌ملی ایران با مارک ویلموتس زندگی جدیدی را آغاز کرده و در نخستین بازی رسمی خود در انتخابی جام‌جهانی مقابل هنگ‌کنگ توانست به پیروزی دو بر صفر مقابل حریف دست پیدا کند. منتهی بررسی عملکرد تیم ‌ملی نشان می‌دهد سرمربی بلژیکی کار زیادی در فوتبال ملی ایران برای انجام دادن دارد.

۱۲۳۴۵آرشیو
علیرضا بیرانوند و مهدی تاج,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,فوتبال ملی
تفاوت های کالدرون و استراماچونی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی
امیر قلعه‌نویی و استراماچونی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی
بازی تیم سپاهان و استقلال,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی
بازی تیم استقلال مقابل سپاهان,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی
آندره آ استراماچونی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی
اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,فوتبال ملی
مارک ویلموتس,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,فوتبال ملی
آندره آ استراماچونی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی
پیروزی تیم استقلال مقابل تراکتور,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی
بازی تیم های فوتبال ایران و عراق,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,فوتبال ملی
گابریل کالدرون و برانکو ایوانکوویچ,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی
وینفرد شفر و استراماچونی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی
مارک ویلموتس,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,فوتبال ملی
گابریل کالدرون,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی
مارک ویلموتس,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,فوتبال ملی
شکست پرسپولیس مقابل سپاهان,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی
استراماچونی و کالدرون,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی
آندره آ استراماچونی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی
مارک ویلموتس,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,فوتبال ملی
شاید از دست داده باشید
قلعه نویی: برای استقلال عالم و آدم جو را بهم ریختند/ گلی که خوردیم خیلی خنده دار و آفساید بود
هازارد ال‌کلاسیکو را از دست داد
قاچاق فیلم‌ها چقدر به صاحبان فیلم خسارت می‌زند؟
دنیزلی: شاهین برای فوتبال بازی کردن نیامده بود/ کریستیچوویچ: کیفیت ما مانند تراکتور بالا نیست
لیگ برتر فوتسال| شکست عجیب حفاری و پیروزی اهورا
پیروزی پرگل پرسپولیس برابر ذوب‌آهن/ سرخ پوشان طلسم ۹ ساله را شکستند
آمریکا چندین فرد و نهاد روسیه را تحریم کرد
سهمیه بنزین قایق‌های صیادی تعیین شد
فرانسه بار دیگر علیه برنامه موشکی ایران موضع گرفت
لیگ برتر والیبال بانوان| ثبت دومین پیروزی در کارنامه سایپا و ذوب‌آهن
گل محمدی: گل را روی اشتباه خودمان خوردیم/ بازیکنان شهرخودرو صددرصد انگیزه داشتند
استراماچونی: دیاباته گفت به هر قیمتی می‌خواهم بازی کنم/ شهرخودرو به سبک مورد علاقه ما بازی کرد
تساوی تراکتور برابر شاهین/ دنیزلی همچنان امتیاز از دست می‌دهد
استیضاح ترامپ قطعی شد/ رئیس جمهور آمریکا: همین الان استیضاحم کنید
توقف سپاهان برابر نساجی و برتری خانگی صنعت نفت مقابل پیکان/ گل گهر و نفت امتیازات را تقسیم کردند