صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > گفتگو اقتصادی

گفتگو اقتصادی

سرپوش - گفتگو اقتصادی

توزیع نادرست کاغذ همه را زمین زده‌ است سوال بعدی که در این میان مطرح می‌شود و کسی برای آن پاسخی ندارد این است که مگر نه اینکه تمام دلاری که برای واردات کاغذ صرف شده از نوع ۴۲۰۰ تومانی بوده؟ پس چرا کاغذ هر روز گران‌تر از دیروز به دست فروشندگان و خریداران می‌رسد؟ بازار کاغذ هنوز آرامش خود را پیدا نکرده‌است.

فعاليت مافياي واردات شكر؛ بدون دردسر! سیاست‌های اقتصادی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دوران پس از جنگ که اقتصاد ایران در شرایطی شکننده به‌سر می‌برد و دولت نیز با تنگناهای اقتصادی و هزینه‌های بازسازی سنگینی مواجه بود، توانست تاثیرات مثبتی بر کلیت زیان‌دیده اقتصاد کشور داشته باشد؛ تا جایی که این دولت، بحق لقب سردار سازندگی را به خود گرفت و

علی‌اکبر نیکواقبال: دخالت دولت در اقتصاد ريشه در بوروكراسی دارد نگاهی انتقادی به دخالت دستگاه‌های غیرلازم در اقتصاد، ما را به سرمنشأ آن یعنی عدم تفکیک صریح و روشن وظایف و تکامل نیم‌بند نهادهای سیاسی می‌رساند. علی‌اکبر نیکواقبال اقتصاددان در گفت‌وگو با «آرمان» راهکار نهایی این موضوع را وجود یک سازمان پرقدرت و صالح برای اصلاح امور می‌داند که در ادامه می‌خوانید.

راهکارهایی برای کاهش فشار تورم در ایران استاد اقتصاد دانشگاه آزاد ارومیه گفت: خصوصی سازی می‌تواند منجر به رقابت بیشتر و رونق تولید شود.

کوپنی‌شدن به معنای بازگشت به دهه ۶۰ نیست! قرار گرفتن در شرایط جنگ اقتصادی بیش از هر بخش و نهادی معیشت توده مردم را تحت تاثیر قرار داده است. به دنبال این اتفاق دولت و مجلس بیش از هر زمانی به دنبال راهکاری می‌گردند تا فشار اقتصادی ناشی از تحریم‌ها را روی مردم به حداقل برسانند.

۵ میلیون ایرانی سود سهام عدالت‌شان را نخواستند! مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی می‌گوید که هنوز این امکان وجود ندارد که افراد جدید برای سهام عدالت ثبت نام کنند و البته مردم هم به هیچ عنوان برگه سهام عدالت کسی را نخرند.

رئیس مرکز آمار ایران: قسم می‌خورم که هیچ مقام بالاتری تاکنون از من عددسازی نخواسته است امیدعلی پارسا رییس مرکز آمار ایران می گوید: امکان ندارد که کسی بالاتر از مرکز آمار بتواند‌ آمار سفارشی بخواهد و چنین چیزی تهیه شود.

چرا در بررسی پرونده پتروشیمی با افکار عمومی بازی شد؟ یک کارشناس اقتصادی گفت: آنچه در مورد دادگاه متهمان پتروشیمی مطرح شد حاصل ضعف برداشت و سوتفاهم نسبت به اعداد و ارقام مطرح شده در جریان برگزاری دادگاه بود.

اکنون وقت حذف صفر از پول نیست عضو هیئت علمی دانشگاه علامه گفت: در شرایطی که تحریم هستیم و مشکل نقدینگی در گردش داریم و تمام وزرای اقتصادی به دنبال تامین مواد اولیه کارخانه‌ها هستند وقتی ما با این هیجان‌ها درگیر هستیم به نظر حذف ۴ صفر و تغییر واحد پول ملی عقلانی نمی‌آید.

جلال‌پور: پرداخت ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان متوقف شود رییس سابق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران تاکید کرد: در یارانه‌های مستتر و پوشیده‌ای که در حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان است، باید تجدیدنظر و قیمت‌ها واقعی شود و اجازه دهیم در بازار، عرضه و تقاضا قیمت‌ها را مشخص کند.

هادی حق‌شناس: شفافيت مبنای توسعه يافتگی و حل بحران اقتصادی است بحران اقتصادی دامن دولت را گرفته است و روزبه‌روز آثارش بر معیشت مردم هویداتر می‌شود و طبعا انتظارات را بالا می‌برد. این درحالی است که گفته می‌شود سال سخت‌تری در پیش است و این سو مطرح است که دولت در برابر این وضعیت چه باید بکند.

اقتصاد ایران محصول سوءتدبیر چند دهه است/ بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی بالغ بر ۱۵۰ هزار میلیارد تومان شده است محسن صفایی‌فراهانی، اقتصاددان گفت: یک مشت آدم هستند که اقتصاد این کشور را غارت می‌کنند. اقتصاد زیرزمینی در حال فلج کردن این کشور است. دارد منافع آن را می‌برد، آنها نگران نقل‌وانتقال پول خودشان هستند! بحران‌ گریبان اقتصاد ایران را گرفته است.

پتروشیمی‌ها اجازه بازدید دیوان محاسبات از دفاترشان را نمی‌دهند/ فروشندگان مخفیانه نفت چگونه انتخاب می‌شوند؟ قاسم ساعدی عضو کمیسیون انرژی مجلس می‌گوید: پتروشیمی‌ها زیر بار بازرسی‌ها نمی‌روند اصلا پاسخ درستی برای بازرسی‌ها نمی‌دهند و نمی‌گذارند دیوان محاسبات بازدیدی از آنجا و دفاتر آن‌ها داشته باشد. یکی از خبر‌های مهم و سال ۹۷ خبر اختلاس ۶ میلیارد یورویی مرجان شیخ اسلامی آل آقا بود.

وزیر اقتصاد: اگر شرایط فعلی اقتصاد مدیریت نشود وضع بدتر می‌شود فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص وضعیت اقتصادی ایران گفت: اقتصاد کشور البته نه به آن شدت که گفته می‌شود شرایط سختی دارد و این شرایط سخت اگر مدیریت نشود ممکن که مراتب سختی آن بیشتر شود. سال ۹۷ با تمامی فراز و نشیب‌های اقتصادی‌اش به پایان رسید.

رکودی دیگر در کمین بازار مسکن بازار مسکن که سال‌ها فعالان خود را در انتظار ورود به دوره رونق گذاشته بود، سرانجام در سالجاری به این انتظار پایان بخشید. اما عمر رونق بازار مسکن در این سال به بیش از دو سه ماه قد نداد و رونق با ورود دلالان به بازار به رکودی عمیق‌تر نسبت به سال‌های گذشته تبدیل شد.

قدرت خرید کارگران ۵۰ درصد کاهش یافته است با توجه به تورم روزافزون در کشور و افزایش قیمت‌ها ،دستمزد کارگرها در بخش‌های تولیدی ثابت مانده است. این در حالی است که به‌دلیل تورم ۸۰۰ هزار تا یک‌میلیون تومان به هزینه معیشت زندگی کارگران اضافه شده است.

«اخلال در نظام اقتصادی» با ادعاهای سیاسی! رسیدن به منافع اقتصادی با عبور از جاده سیاست موضوع تازه و عجیبی در ایران نیست؛ برخی منفعت‌طلبان با ورود به میدان سیاست به دنبال اهدافی هستند که با اهداف تعریف شده برای سیاستمداران واقعی در تناقض و تفاوت کامل است.

۸ عامل بروز تکانه‌های اقتصادی اخیر  آثار منفی تصمیمات اقتصادی دولت قبل، افزایش واردات، نبود بنیه کارشناسی در دولت وعدم استفاده از دیدگاه کارشناسان، بی توجهی به گفتمان ملی، ورود رئیس جمهوری به مواردی که تخصص ندارد، مسئولیت گریزی مدیران، رکود و تحریم ۸عاملی هستند که باعث شده اقتصاد کشورمان این روزها با تکانه های سنگینی روبرو شود.

غلامرضا انصاری: دولت بر۷۰درصد اقتصاد كنترل ندارد این روزها که کم‌کم به روزهای آخر سال نزدیک می‌شویم مردم بیش از گذشته با مشکلات اقتصادی و معیشتی روبه‌رو می‌شوند، اما دولت هنوز چاره‌ای برای حل مشکلات مردم نیندیشیده است.

ایرج رهبر: افزایش وام مسکن گرانی را به‌دنبال دارد/ دخالت دولت در بازار مسکن زیانبار است آخرین گزارش‌ دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی حاکی از آن است که در بهمن امسال میانگین نرخ مسکن از ۹‌میلیون تومان به ۱۰‌میلیون تومان رسیده است.

۱۲۳۴۵آرشیو
حسین میرباقری,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اصناف و قیمت
فعاليت مافياي واردات شكر,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
علی‌اکبر نیکواقبال,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
کاهش فشار تورم در ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
وحید شقاقی‌شهری,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
سهام عدالت,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
امیدعلی پارسا,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
سعید لیلاز,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
عباس شاکری,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
محسن جلال پور,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
هادی حق‌شناس,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
محسن صفایی فراهانی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
فروشندگان مخفیانه نفت,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی
فرهاد دژپسند,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
مهدی سلطان محمدی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
اکبر شوکت,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
پرونده پتروشیمی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
فرشاد مؤمنی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
غلامرضا انصاری,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
economy
شاید از دست داده باشید
استعفای بی سر و صدای مقام ارشد اتمی آمریکا از پنتاگون
ارگ ۲ هزار ساله غزنی در افغانستان فرو ریخت
یمن: موشک‌های ما تا سرزمین‌ اشغالی هم می‌رسد؛ جنگ بزودی تمام می‌شود
سقوط کم‌سابقه واردات نفت آمریکا از اوپک
مهلت ثبت‌نام عتبات دانشگاهیان تا ۲۷ خردادماه
وزیر جنجالی سعودی در سوریه چه می‌کند؟
وزیر خارجه ژاپن: تلاش خواهیم کرد حقایق بیشتری را پیرامون حملات روز پنجشنبه علیه دو کشتی نفتکش به دست بیاوریم
پرسپولیسی‌ها به کشور آذربایجان می‌روند
امارات:عدم مشارکت کشورهای منطقه در توافق قبلی با ایران اشتباه بود
رامبد، ژوله و ملت عصبانی!
ثبت ملی جان محوطه ۶ هزار ساله را گرفت!
خبرهایی از تغییر اندروید در گوشی‌های داخلی
دلالی سکه هم شغل رسمی شد!
اسرائیل اجازه ورود کمک‌های مالی قطر به غزه را می‌دهد
بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی