صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > گفتگو اقتصادی

گفتگو اقتصادی

سرپوش - گفتگو اقتصادی

هیچیک از تصمیم‌های اقتصادی دولت استراتژی مشخصی ندارد/ نتیجه تمام طرح‌ها فشار بر مردم بوده است محمود جامساز می‌گوید: اغلب طرح‌ها و پیشنهادها کوتاه مدت هستند و هیچ الزامی برای اجرای بلند مدت طرح‌ها نیست و استراتژی درستی و مشخصی برای آن تدوین نشده است و به همین دلیل هر طرحی که آغاز شد از کوپن تا کارت سوخت و کارت ملی الکترونیک با فشار بر مردم همراه بود و میلیارد‌ها تومان زیان به همراه داشت.

پرداخت‌ سودهای کلان دیگر مردم را اغوا نمی‌کند/ بانک‌ها از سوددهی بازار سرمایه خشنود نمی‌شوند/ سرمایه‌گذاری‌ها منطقی شده است «در اقتصاد بانک‌محور ایران، بانک‌ها هیچ‌گاه اجازه نمی‌دهند سود سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه بیش از سود سپرده‌گذاری در بانک شود.» این مطلب اظهارنظر غلامحسین دوانی، کارشناس ارشد بازار سرمایه، است.

۴۴۵۹ شرکت کاغذی در لیست سیاه بخش مالیات در سال‌های اخیر بیش از پیش مورد توجه برنامه ریزان قرار گرفته است. با کاهش سقف فروش نفت در بودجه امسال و حذف احتمالی درآمدهای نفتی از بودجه سال آینده، نقش مالیات به‌عنوان بزرگ‌ترین منبع درآمدی کشور برجسته‌تر شده است.

مومنی: حذف صفرها از پول ملی اقدام نمایشی است استاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: به اعتبار نبود اراده، سیاست و برنامه‌، این ظرفیت وجود دارد که حذف صفرها یک حساسیت‌زدایی از سیاست‌های تورم‌زا کند که یک خطر بسیار بزرگ است، از همین روی نمایندگان مجلس تا زمانیکه تضمین‌های کافی نگرفته‌اند نباید زیر بار این اقدام نمایشی بروند.

مشکل ما با صادرات نفت حل نمی‌شود/ یک قرن نفت صادر کردیم، چه کمکی به پیشرفت ما کرده است؟ محمد قلی یوسفی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، گفت: صادرات نفت که کمکی نمی‌کند! ما فقط پول به دست می‌آوریم در صورتی که کشور ما به تکنولوژی، سرمایه‌گذاری خارجی و به توسعه صنعتی نیاز دارد. باید در کشور سرمایه‌گذاری تولیدی صورت بگیرد تا تولید اشتغال به وجود آید.

۶۰ درصد اقتصاد کشور در دست اقتصاد زیرزمینی همزمان با کاهش نرخ دلار آزاد در هفته گذشته، شاهد افت شاخص بورس بوديم. اگرچه شاخص سهام پس از آن افزايشي شد اما برخي از کارشناسان اين دو را در پيوستگي با هم تحليل کردند و برخي نيز اثرگذاري دلار آزاد بر بورس را به دليل نيمايي بودن ارز شرکت‌هاي بورسي منتفي دانستند.

مومنی: بانک مرکزی بگوید ۴ هزار میلیارد تومان اعتبار خودروسازان چه شد؟ استاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت:در دو دهه اخیر بار‌ها و بار‌ها بانک مرکزی قاعده‌گذاری کرده، بانک‌های خصوصی بی‌اعتنایی مطلق کرده و این همه فساد و بحران ایجاد شده و آب از آب هم تکان نخورده است.

نیلی: تنها کشوری در دنیا هستیم که همه مسئولان آن منتقد شرایط هستند مسعود نیلی معتقد است «آنچه امروز می‌تواند به بهبود وضعیت کشور کمک کند یا به کمتر آسیب‌دیدن اقتصاد کشور کمک خواهد کرد، ارتقای کیفیت تصمیم‌گیری است.» دانشکده اقتصاد دانشگاه شریف، جایی است که این روزها می‌توان مسعود نیلی را ملاقات کرد.

افزایش نفرت اجتماعی در نبود ابزارهای مالیاتی به گزارش آرمان، یک اقتصاددان گفت: در صورت نبود ابزارهای مالیاتی مانند مالیات بر عایدی سرمایه، شکاف‌های طبقاتی بیشتر شده و این امر باعث به وجود آمدن نفرت‌های اجتماعی می‌شود.

تضییع ۸۰۰ میلیارد دلار درآمد خالص در دولت احمدی‌نژاد صد و هفتاد و ششمین نشست اوپک با تمام فراز و نشیب‌هایی که داشت سرانجام به پایان رسید و اعضای آن بر تمدید ۹ماهه توافق قبلی خود مبنی بر کاهش خودخواسته تولید نفت پایبند ماندند. توافقی که ایران در رأس آن قرار دارد و می‌توان آن را دستاوردی دیگر در وزارتخانه تحت رهبری بیژن زنگنه به حساب آورد.

تورم ظالمانه ترين ماليات عليه فقرا اقتصاد ایران سال جدید را با چند موضوع مهم آغاز کرد. در حوزه بین‌المللی تحریم‌ها شدت گرفتند و امیدها برای تمدید معافیت‌ خرید نفت ایران توسط هشت کشور نقش بر آب شد و در حوزه داخلی هم فشارها و مخالفت‌ها با سیاست‌های دولت رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفتند.

برخی انتقادات از وزیر نفت شائبه انتخاباتی دارند محمد علی خطیبی، هم بر مسند نمایندگی ایران در اوپک تکیه زده است و هم در قامت مدیر بین الملل وزارت نفت در یکی از تاریخی‌ترین دوره های معاصر نفت خدمت کرده است.

توزیع نادرست کاغذ همه را زمین زده‌ است سوال بعدی که در این میان مطرح می‌شود و کسی برای آن پاسخی ندارد این است که مگر نه اینکه تمام دلاری که برای واردات کاغذ صرف شده از نوع ۴۲۰۰ تومانی بوده؟ پس چرا کاغذ هر روز گران‌تر از دیروز به دست فروشندگان و خریداران می‌رسد؟ بازار کاغذ هنوز آرامش خود را پیدا نکرده‌است.

فعاليت مافياي واردات شكر؛ بدون دردسر! سیاست‌های اقتصادی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دوران پس از جنگ که اقتصاد ایران در شرایطی شکننده به‌سر می‌برد و دولت نیز با تنگناهای اقتصادی و هزینه‌های بازسازی سنگینی مواجه بود، توانست تاثیرات مثبتی بر کلیت زیان‌دیده اقتصاد کشور داشته باشد؛ تا جایی که این دولت، بحق لقب سردار سازندگی را به خود گرفت و

علی‌اکبر نیکواقبال: دخالت دولت در اقتصاد ريشه در بوروكراسی دارد نگاهی انتقادی به دخالت دستگاه‌های غیرلازم در اقتصاد، ما را به سرمنشأ آن یعنی عدم تفکیک صریح و روشن وظایف و تکامل نیم‌بند نهادهای سیاسی می‌رساند. علی‌اکبر نیکواقبال اقتصاددان در گفت‌وگو با «آرمان» راهکار نهایی این موضوع را وجود یک سازمان پرقدرت و صالح برای اصلاح امور می‌داند که در ادامه می‌خوانید.

راهکارهایی برای کاهش فشار تورم در ایران استاد اقتصاد دانشگاه آزاد ارومیه گفت: خصوصی سازی می‌تواند منجر به رقابت بیشتر و رونق تولید شود.

کوپنی‌شدن به معنای بازگشت به دهه ۶۰ نیست! قرار گرفتن در شرایط جنگ اقتصادی بیش از هر بخش و نهادی معیشت توده مردم را تحت تاثیر قرار داده است. به دنبال این اتفاق دولت و مجلس بیش از هر زمانی به دنبال راهکاری می‌گردند تا فشار اقتصادی ناشی از تحریم‌ها را روی مردم به حداقل برسانند.

۵ میلیون ایرانی سود سهام عدالت‌شان را نخواستند! مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی می‌گوید که هنوز این امکان وجود ندارد که افراد جدید برای سهام عدالت ثبت نام کنند و البته مردم هم به هیچ عنوان برگه سهام عدالت کسی را نخرند.

رئیس مرکز آمار ایران: قسم می‌خورم که هیچ مقام بالاتری تاکنون از من عددسازی نخواسته است امیدعلی پارسا رییس مرکز آمار ایران می گوید: امکان ندارد که کسی بالاتر از مرکز آمار بتواند‌ آمار سفارشی بخواهد و چنین چیزی تهیه شود.

چرا در بررسی پرونده پتروشیمی با افکار عمومی بازی شد؟ یک کارشناس اقتصادی گفت: آنچه در مورد دادگاه متهمان پتروشیمی مطرح شد حاصل ضعف برداشت و سوتفاهم نسبت به اعداد و ارقام مطرح شده در جریان برگزاری دادگاه بود.

۱۲۳۴۵آرشیو
محمود جامساز,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
غلامحسین دوانی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
عباس بهزاد,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
فرشاد مومنی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
محمد قلی یوسفی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
عباس هشی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
فرشاد مومنی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
مسعود نیلی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
مالیات برای کنترل نفرت‌های اجتماعی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
علی شمس‌اردکانی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی
فرشاد مومنی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
محمدعلی خطیبی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی
حسین میرباقری,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اصناف و قیمت
فعاليت مافياي واردات شكر,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
علی‌اکبر نیکواقبال,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
کاهش فشار تورم در ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
وحید شقاقی‌شهری,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
سهام عدالت,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
امیدعلی پارسا,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
سعید لیلاز,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
شاید از دست داده باشید
سازمان ملل: مرگ مهاجران در قاره آمریکا از مرز ۵۰۰ نفر گذشت
سیاستمدار انگلیسی خواستار ممنوعیت قرآن در این کشور شد
تولید روزانه ۲.۲۱۳ میلیون بشکه‌ای نفت ایران در ماه میلادی گذشته
ابو سلمان بلاروسی از فرماندهان جبهه النصره کشته شد
برد ماشین‌سازی قبل از بازی با استقلال
درخواست جدید پاری‌سن‌ژرمن برای فروش نیمار به بارسلونا/ خرید مانژوکیچ در برنامه‌های بایرن مونیخ نیست/ مدافع ترکیه‌ای در رم
بازداشت ۶ دختر به اتهام تلاش برای ورود به ورزشگاه!
گفتگوی تلفنی عمران خان و ترامپ درباره بحران کشمیر
ادعای واهی سفیر انگلیس در تهران درباره گریس ۱
پایان هفته نخست لیگ برتر هندبال با پیروزی نایب قهرمان فصل قبل
مدیرعامل پگاه: در ایرانم؛ اگر تخلفی کرده باشم دستگاه‌های نظارتی اعلام می‌کنند
۲ کشته و ۷ مصدوم در حوادث جاده‌ای سمنان
فیلیپ کوتینیو به بایرن مونیخ پیوست
احتمال تعویق حرکت نفتکش گریس-۱ تا روز یکشنبه
سامانه رادیوتلسکوپ فضایی به بهره برداری رسید