صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > گفتگو اقتصادی

گفتگو اقتصادی

سرپوش - گفتگو اقتصادی

هادی حق‌شناس: شفافيت مبنای توسعه يافتگی و حل بحران اقتصادی است بحران اقتصادی دامن دولت را گرفته است و روزبه‌روز آثارش بر معیشت مردم هویداتر می‌شود و طبعا انتظارات را بالا می‌برد. این درحالی است که گفته می‌شود سال سخت‌تری در پیش است و این سو مطرح است که دولت در برابر این وضعیت چه باید بکند.

اقتصاد ایران محصول سوءتدبیر چند دهه است/ بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی بالغ بر ۱۵۰ هزار میلیارد تومان شده است محسن صفایی‌فراهانی، اقتصاددان گفت: یک مشت آدم هستند که اقتصاد این کشور را غارت می‌کنند. اقتصاد زیرزمینی در حال فلج کردن این کشور است. دارد منافع آن را می‌برد، آنها نگران نقل‌وانتقال پول خودشان هستند! بحران‌ گریبان اقتصاد ایران را گرفته است.

پتروشیمی‌ها اجازه بازدید دیوان محاسبات از دفاترشان را نمی‌دهند/ فروشندگان مخفیانه نفت چگونه انتخاب می‌شوند؟ قاسم ساعدی عضو کمیسیون انرژی مجلس می‌گوید: پتروشیمی‌ها زیر بار بازرسی‌ها نمی‌روند اصلا پاسخ درستی برای بازرسی‌ها نمی‌دهند و نمی‌گذارند دیوان محاسبات بازدیدی از آنجا و دفاتر آن‌ها داشته باشد. یکی از خبر‌های مهم و سال ۹۷ خبر اختلاس ۶ میلیارد یورویی مرجان شیخ اسلامی آل آقا بود.

وزیر اقتصاد: اگر شرایط فعلی اقتصاد مدیریت نشود وضع بدتر می‌شود فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص وضعیت اقتصادی ایران گفت: اقتصاد کشور البته نه به آن شدت که گفته می‌شود شرایط سختی دارد و این شرایط سخت اگر مدیریت نشود ممکن که مراتب سختی آن بیشتر شود. سال ۹۷ با تمامی فراز و نشیب‌های اقتصادی‌اش به پایان رسید.

رکودی دیگر در کمین بازار مسکن بازار مسکن که سال‌ها فعالان خود را در انتظار ورود به دوره رونق گذاشته بود، سرانجام در سالجاری به این انتظار پایان بخشید. اما عمر رونق بازار مسکن در این سال به بیش از دو سه ماه قد نداد و رونق با ورود دلالان به بازار به رکودی عمیق‌تر نسبت به سال‌های گذشته تبدیل شد.

قدرت خرید کارگران ۵۰ درصد کاهش یافته است با توجه به تورم روزافزون در کشور و افزایش قیمت‌ها ،دستمزد کارگرها در بخش‌های تولیدی ثابت مانده است. این در حالی است که به‌دلیل تورم ۸۰۰ هزار تا یک‌میلیون تومان به هزینه معیشت زندگی کارگران اضافه شده است.

«اخلال در نظام اقتصادی» با ادعاهای سیاسی! رسیدن به منافع اقتصادی با عبور از جاده سیاست موضوع تازه و عجیبی در ایران نیست؛ برخی منفعت‌طلبان با ورود به میدان سیاست به دنبال اهدافی هستند که با اهداف تعریف شده برای سیاستمداران واقعی در تناقض و تفاوت کامل است.

۸ عامل بروز تکانه‌های اقتصادی اخیر  آثار منفی تصمیمات اقتصادی دولت قبل، افزایش واردات، نبود بنیه کارشناسی در دولت وعدم استفاده از دیدگاه کارشناسان، بی توجهی به گفتمان ملی، ورود رئیس جمهوری به مواردی که تخصص ندارد، مسئولیت گریزی مدیران، رکود و تحریم ۸عاملی هستند که باعث شده اقتصاد کشورمان این روزها با تکانه های سنگینی روبرو شود.

غلامرضا انصاری: دولت بر۷۰درصد اقتصاد كنترل ندارد این روزها که کم‌کم به روزهای آخر سال نزدیک می‌شویم مردم بیش از گذشته با مشکلات اقتصادی و معیشتی روبه‌رو می‌شوند، اما دولت هنوز چاره‌ای برای حل مشکلات مردم نیندیشیده است.

ایرج رهبر: افزایش وام مسکن گرانی را به‌دنبال دارد/ دخالت دولت در بازار مسکن زیانبار است آخرین گزارش‌ دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی حاکی از آن است که در بهمن امسال میانگین نرخ مسکن از ۹‌میلیون تومان به ۱۰‌میلیون تومان رسیده است.

گرانی و افزایش قیمت ارز، بازی دولت و مجلس است جریان‌های مافیایی دستی در قدرت دارند و می‌توانند تصمیمات دولت و مجلس را به نفع خود تغییر دهند و بسیاری از قوانین و مقرراتی که شکل گرفته، ناشی از این امر است.

جزئیات ادغام ۵ بانک نظامی در بانک سپه/ همتی: قیمت دلار برمی گردد رئیس کل بانک مرکزی ضمن جزئیات برنامه این بانک برای ادغام ۵ بانک نظامی در بانک سپه گفت: ادغام از امروز رسماً کلید خورد.

اینستکس نتیجه دیپلماسی اقتصادی است/ باید از پتانسیل سازمان اکو استفاده کنیم عدالتیان اظهار داشت: ما تحریم اقتصادی نیستیم بلکه مورد تهاجم اقتصادی یک کشور قرار داریم که در این راستا از تمامی ابزارها و دیپلماسی سیاسی خود استفاده می‌کند و به دلیل استفاده از هوشمندی اقتصادی تاثیرگذار هم می‌شود.

بخش خصوصی برای عبور از چالش‌ها دست به دامن دولت می‌شود خیلی از تصمیم گیران اقتصادی در مکتب وی درس خواندند. او از شاگردانش راضی است و می‌گوید در شرایط سخت کشور آنها تصمیم‌های خوبی گرفته‌اند. البته از برخی هایشان هم گلایه دارد و معتقد است با آزمون و خطا جلو رفتند و حتی تصمیم‌هایی گرفتند که در کتاب‌های اقتصاد نیامده است.

دولت نباید تقاص مؤسسات غیر مجاز را بدهد از سال ۹۶ بحران اعتماد بین سپرده گذاران در بخش های مختلف شکل گرفت. سال گذشته اگر از روبه‌روی مجلس و بانک مرکزی عبور می‌کردید مردمی را می‌دیدید که ساعت‌ها با پلاکاردهایی که روی آن نوشته شده بود «بانک مرکزی مقصر است» ایستاده بودند.

عسگراولادی: خارجی‌ها سامانه نیما را نمی‌شناسند/ روی کارآمدن همتی فشار را بر صادرکنندگان بیشتر کرد اکنون کمتر کسی را در حوزه تجارت و بازرگانی ایران می‌توان یافت که شهرت و تجربه اسدا... عسگراولادی را داشته باشد. رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین که سابقه ۶۰ سال فعالیت اقتصادی و تجاری را دارد، به‌واسطه مشکلات اخیر چندی پیش اعلام کرد که صادرات خشکبار را متوقف کرده است.

ادامه انتقادها به شيوه توزيع بسته‌ حمايتی اعانه‌ای كه پايمال می‌شود! حديث معروفي وجود دارد كه محتواي آن مبني بر اثرات منفي فقر بر زندگي اجتماعي است و آن معصوم مي‌فرمايد که اگر فقر از دري وارد شود ايمان از در ديگر خارج مي‌شود؛ اين گفتار را بارها متوليان ديني در اين سال‌ها بيان كردند ولي آيا توجهي كه بايد مي‌شد به آن شده است؟!

لزوم پرداخت «یارانه دستمزد» در دوران بحران اقتصادی/ دولت و مجلس عامل تورم بوده‌اند، خودشان آن را جبران کنند یک اقتصاددان گفت: امسال حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رانت ارزی در کشور وجود داشت. دولت باید از این افراد مالیات دریافت می‌کرد و منابعی برای جبران دستمزدها به کارفرماها به صورت یارانه دستمزد می‌پرداخت.

۴۰ درصد اقتصاد ایران مالیات نمی‌دهد کارشناس اقتصاد سیاسی گفت: فرار مالیاتی نشان دهنده از کار افتادن یکی از چرخ‌های اقتصادی کشورمان است. هیچ نهاد و فردی نباید معاف از مالیات شود.

کاپیتان هوشنگ شهبازی: جلوی ورشکستگی صنعت هوانوردی را بگیرید صنعت هوانوردی در سطح بین‌المللی به‌عنوان یکی از پول‌سازترین صنایع با ارزآوری بالا، شناخته می‌شود. اما در ایران، این صنعت به‌دلیل تداوم تحریم‌ها از آغاز انقلاب اسلامی تاکنون، همواره با مشکلاتی جدی روبه‌رو بوده که مسیر پیشرفت آن را بسیار سخت و دور از دسترس کرده است.

۱۲۳۴۵آرشیو
هادی حق‌شناس,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
محسن صفایی فراهانی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
فروشندگان مخفیانه نفت,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی
فرهاد دژپسند,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
مهدی سلطان محمدی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
اکبر شوکت,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
پرونده پتروشیمی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
فرشاد مؤمنی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
غلامرضا انصاری,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
economy
حسین راغفر,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
عبد الناصر همتی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بانک و بیمه
جمشید عدالتیان,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
بخش خصوصی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
موسسات مالی عیرمجاز,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
اسدالله عسگراولادی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,تجارت و بازرگانی
عبدالرضاعزيزی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
حسین راغفر,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
علیرضا سلطانی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
هوشنگ شهبازی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
شاید از دست داده باشید
پرده‌برداری از دلایل افزایش قیمت خودرو/ ۲۰۰۸ بیش از ۷۰ میلیون تومان گران شد
بازداشت چند مدیر کل در ایلام به دلیل عرضه نامناسب مرغ
وزیر دفاع: نفتمان را خواهیم فروخت؛ به صفر رساندن صادرات نفت ایران غیرممکن است
کارگاه تولید مشروبات الکلی در عجب شیر کشف و پلمب شد
مخازن همه سدهای استان تهران تا پایان اردیبهشت کامل می شود
برخی نمایندگان به دنبال آماده کردن مقدمات استیضاح وزیر کار هستند/ انتقاد نمایندگان نسبت به انتصابات شریعتمداری در وزارت کار
واکنش وزیر ارتباطات به حذف برخی پوسته‌های فارسی تلگرام
وزیر خارجه فنلاند: روابط دوجانبه خوبی با ایران داریم
اطلاعیه کمیته اخلاق درباره دیدار پرسپولیس - سپاهان
انگلیس پیشنهاد ظریف برای مبادله زندانی‌ها را رد کرد
آیا روحانی نامه صدام به هاشمی را افشا کرد؟
حادثه برای هواپیمای ایرانی در فرودگاه مسقط/ عکس
۷ کشته در پی تصادفی مرگبار در استان فارس
۱۵ هزار تومان برای سلفی با بازیگران در جشنواره جهانی فجر!
سیمرغ زرین به روس‌ها رسید، سیمرغ سیمین به سروش صحت