صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > گفتگو اقتصادی

گفتگو اقتصادی

سرپوش - گفتگو اقتصادی

تشریح دلایل به سرانجام نرسیدن پرونده مفاسد اقتصادی و خصوصی‌سازی یک اقتصاددان تاکید دارد: بسیاری از افرادی که شرکت‌های دولتی را در قالب خصوصی سازی تصاحب کرده‌اند، در محاکم قضایی پرونده دارند اما پرونده‌های آنهازمانی منتشر می‌شود که لازم باشد! در واقع این پرونده‌ها شمشیر "داموکلس" است.

کاهش ۵۰ درصدی فروش مواد آرایشی و بهداشتی/ ۴ ماه انتظار برای ثبت سفارش مواد اولیه عضو انجمن آرایشی و بهداشتی ایران گفت: فروش ریالی مواد آرایشی و بهداشتی بیش از ۵۰ درصد کاهش داشته است؛ زیرا خط چشم، رژ لب و کرم پودر و حتی کرم‌های ضد آفتاب و دست و صورت جزو سبد کالای اساسی مردم نیست و شاهد کاهش چشمگیر فروش آنها بودیم.

علی اکبر نیکو اقبال: تورم لجام‌گسیخته عامل واگرایی درآمد در ایران توزیع درآمد را می‌توان یکی از مباحث مهم در اقتصاد دانست. این عبارت اساسا بیانگر آن است که درآمد حاصل از تولید در کشورها، چگونه در میان عوامل آن تقسیم شده و هر یک از بخش‌های دخیل در پیشبرد اقتصاد، تا چه میزان از آن درآمد، بهره‌مند می‌شوند.

سرمایه‌گذاران خارجی جذب چه کشورهایی می‌شوند؟ «صلح اجتماعی» مقوله‌ای است که اهالی علوم‌ انسانی، نظریه‌پردازان اجتماعی و کارگزاران مدیریتی بر اهمیت آن در سیستم‌های اجتماعی پیشرفته و شهری معترف هستند. آرامشی که در یک سیستم اجتماعی میان شهروندان یک جامعه وجود دارد «صلح اجتماعی» خوانده می‌شود.

حذف صفر از پول ایران شبیه جراحی پلاستیک است، فقط ظاهر تغییر می‌کند استاد اقتصاد دانشگاه جان هاپکینز حذف صفر از ریال را معادل جراحی پلاستیک ارز ایران خواند و گفت: هیچ تاثیری بر عناصر دیگر اقتصاد کشور نخواهد داشت. هفته گذشته عبدالناصر همتی رییس بانک مرکزی ایران از احتمال اجرای طرح حذف چهار صفر از پول ملی رونمایی کرد.

اقتصاددان و تحلیلگر حوزه انرژی: رشد بالا سرمایه گذاری خارجی می‌خواهد نفت یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد ایران است و بر شاخص رشد اقتصادی مستقیم و غیرمستقیم نقش دارد. در مورد میزان این نقش و همین‌طور برآورد چشم‌انداز شاخص رشد اقتصادی با توجه به شرایط تحریمی کشور، سراغ مهدی عسلی کارشناس حوزه انرژی رفته‌ایم.

فشار وارداتچی معروف نتیجه داد؛ افزایش قیمت نهاده‌های دامی در کمتر از ۳روز مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های مرغداران گوشتی ایران گفت: در پی خودداری بزرگترین واردکننده نهاده های دامی از عرضه، در کمتر از ۳ روز قیمت هر کیلوگرم کنجاله سویا با افزایش ۴۶۰ تومانی از ۲۷۰۰ به ۳۱۶۰ تومان و قیمت هر کیلوگرم ذرت با افزایش ۲۲۰ تومانی از ۱۴۰۰ به ۱۶۲۰ تومان افزایش یافته است.

آلبرت بغزیان: تحلیلگرانی که از رهاسازی نرخ ارز دفاع می‌کنند فقط به یک مصرع از بیت اتکا دارند آلبرت بغزیان کاهش رشد اقتصادی در کشور را به رشد تصاعدی و جهش نرخ ارز مرتبط می‌داند و معتقد است در سال‌هایی که با جهش نرخ ارز مواجه شده‌ایم به تبع آن رکود و کاهش رشد اقتصادی سراغ مان آمده است.

درمان نقدینگی با جراحی ۲ درصد سپرده‌ها افزایش نقدینگی در فضای اقتصاد ایران به رقم قابل توجه ۱۷۰۰ هزار میلیارد تومان چه سایه‌هایی بر تورم می‌اندازد و آیا در شرایط فعلی اقتصادی کشور می‌توان از مدیریت و برنامه‌ریزی این حجم از نقدینگی سخن گفت به‌گونه‌ای که در جهت تخریب بازار و رشد سرسام آور تورم عمل نکند؟

برهوت مشتری در بازار لوازم خانگی همه اتفاقات بد اقتصادی به اردیبهشت‌ماه برمی‌گردد‌. از همان زمانی که نرخ ارز بالا رفت بازار به هم ریخت. وضعیت قرمز گرانی گریبان همه کالاها را گرفته. از بازار مواد غذایی بگیرید تا مواد اولیه و لوازم‌خانگی که صدای مردم را در آورده است‌. امین‌حضور یکی از بدترین روزهای خود را تجربه می‌کند‌.

فاصله نرخ تورم رسمی با تورم لمسی چقدر است؟ افزایش محسوس قیمت اقلام مصرفی مساله‌ای است که یک اقتصاددان آن را از طریق افزایش قیمت ارز بررسی کرده و بر این اساس آمارهای ارائه شده توسط نهادهای رسمی را متناسب با افزایش قیمت‌ها نمی‌داند.

پدرام سلطانی: سال ۹۷ را با نرخ رشد منفی اقتصادی به پایان می‌بریم اقتصاد بیمار ایران در ماه‌های گذشته شاهد التهابات بسیار عمیقی در بخش‌های مختلف بود؛ بزرگ‌ترین نمایش این بحران در بخش ارزی نمایان شد و از آنجا به تمامی حوزه‌ها سرایت کرد.

رئیس سازمان خصوصی سازی: آلومینیوم المهدی به‌نام کسی نشده/ میلیاردر بحرینی دیگر سهامدار نیست «برخی‌ها توجه‌شان به عبارت‌هایی که عنوان می‌شود، کم است و به همین جهت بدون آنکه مشکلی باشد چالش‌هایی ایجاد می‌کنند.» این اولین گفته‌های سیدعلی اشرف عبدالله پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی‌سازی درباره فسخ قرارداد واگذاری آلومینیوم المهدی بود.

بهتر از این نمی‌شد؛ بودجه را تدوین کرد/ بی‌انضباطی در اقتصاد بیداد می‌کند یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: کسی مخالف افزایش بودجه مراکز آموزشی معتبر مانند دانشگاه تهران، دانشگاه امیرکبیر، صنعتی شریف، دانشگاه تبریز، دانشگاه شیراز،....نیست اما به باور بنده باید بودجه مراکز آموزشی دسته چندم که محلی برای گذران اوقات برخی از مسئولین به عنوان استاد دانشگاه است، کاهش یابد.

کمال اطهاری: انبار باروت را با «انحطاط قشرمتوسط» ببينيد طی یک سال اخیر بازار ارز ایران فراز و نشیب زیادی را پشت سر گذاشت. به دنبال این اتفاق قیمت بسیاری از کالاها روندی صعودی در پیش گرفتند و حتی سرعت تورم در بعضی از بازارها از نرخ ارز هم پیشی گرفت. از همین رو به دنبال کاهش نرخ ارز اکنون بسیاری از شهروندان در انتظار کاهش قیمت کالاهای دیگر هستند.

وزیر رفاه دولت احمدی نژاد: كشور را با ولخرجی اداره نكنيم یارانه، بحث همواره داغ و تلخ و شیرینی است که یادگار دولت احمدی‌نژاد است و سیاسیون و اقتصاددان‌ها، همواره بر سر بود و نبود آن، کم و زیاد شدن و یا حذف و تعدیل شدنش، مدام در حال چرتکه انداختن هستند.

جامساز: برجام راه تنفس اقتصاد را باز کرد/ باید روشن شود چه کسانی از فقدان شفافیت سود می‌برند اقتصاد ایران ماه هاست با شرایطی غیر عادی دست و پنجه نرم می کند. خروج ترامپ از توافقی شش جانبه به نام برجام، مشکلاتی را در ماه های اخیر به اقتصاد ایران تحمیل کرده است. به گزارش خبرآنلاین، هر چند امروز دامنه نوسان نرخ ارز مهار شده است اما هنوز شرایط عادی بر اقتصاد حکمفرما نیست.

خوش چهره: ریزش طبقه متوسط جامعه را تهدید می‌کند آسیب شناسی ریشه‌های نابسامانی اقتصادی در کشور امروز بیش از همیشه به یک ضرورت اجتناب ناپذیر تبدیل شده است. شاید در گذشته مشکلات معیشتی در کشور وجود داشت اما وضعیت به شکلی بود که افکار عمومی این مشکلات را با توجه به شرایط منطقه و جهان طبیعی می‌دانستند یا آن را بحرانی قلمداد نمی‌کردند.

مسأله اصلی جامعه ما نقدینگی است تحلیل چهار اقتصاددان برای اصلاح نظام بانکی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران عصر دیروز میزبان نشست امنیت اقتصاد - بررسی بحران بانکی در ایران با حضور حسین عبده تبریزی، سید علی مدنی‌زاده، استادان دانشگاه صنعتی شریف، حسین درودیان کارشناس پول و بانکداری و مجید شاکری، بنیانگذار اندیشکده مبنا برای بررسی و تحل

مشکل، خود دولت است هیچ چیز مانند قبل نیست‌. حتی شرایط اقتصادی هم دیگر مانند سابق نیست‌. اوضاع اقتصادی به قدری تغییر کرده که کمترکسی پیدا می‌شود فکر و ذکرش حول مسائل اقتصادی نچرخد‌. بگذریم از اینکه مسوولان اظهار امیدواری عجیبی در مورد بهتر شدن اوضاع می‌کنند اما واقعا چه اتفاقی افتاد؟

۱۲۳۴۵آرشیو
حسین راغفر,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
علی رضا کیانی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اصناف و قیمت
علی اکبر نیکو اقبال,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
دکتر ناصر فکوهی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
استیو هنک,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
مهدی عسلی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
برومند چهارآیین,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت
آلبرت بغزیان,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
طهماسب مظاهری,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
بازار لوازم خانگی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اصناف و قیمت
آمار نرخ تورم,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
پدرام سلطانی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
رئیس سازمان خصوصی سازی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,صنعت و معدن
مهدی پازوکی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
تورم,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
عبدالرضا مصری,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
محمود جامساز,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
محمد خوش چهره,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
اصلاح نظام بانکی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
دکتر هوشنگ امینی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
شاید از دست داده باشید
کمدین‌های مجازی جایگزین تبلیغات سیما شده‌اند
سونامی انصراف از دریافت وام مسکن!
ترکیب تیم ملی فوتبال ایران مقابل عراق مشخص شد
حمله بازیکنان استقلال به مدیران باشگاه!
برنامه پرخرج احسان علی‌خانی/ استعداد رو کن؛ ٥٠٠‌میلیون تومان بگیر!‏
چرا به عادل، مزدک و پیمان گزارش نمی‌دهند؟
بیانیه سفارت ایران در واکنش به سفر قائم مقام وزیر خارجه آمریکا به لبنان
آقای ازغدی! دختربازی اسلامی دیگر چه صیغه‌ای است؟!
پس از ٣٠ سال اسکار بدون مجری برگزار ‏می‌شود؟
واژگونی سرویس مدرسه در کرمان/ یک دانش‌آموز جان باخت
ظریف: دستگیری خبرنگار پرس تی‌وی در آمریکا سیاسی و غیرقابل قبول است
آریاسب باوند به ۲۲ سال حبس محکوم شد
شکست خاتم مقابل پیکان مدعی در هفته نوزدهم لیگ برتر والیبال
بازپخش آخرین حضور محب‌اهری در تلویزیون
دستگیری سارقان ۱۰ میلیاردی شهرهای ایران