پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
۱۲:۴۲ - ۲۰ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۱۵۸۵
اشتغال و تعاون

تبعات اقدام ناشیانه تغییر جدید ساعت کار ادارات | کارمندان باید بین ساعات ۳ تا ۴ صبح بیدار شوند

اقدام ناشیانه در تغییر ساعت کاری,تغییر ساعت کاری ادارت
سخنگوی صنعت برق کشور: براساس مصوبه هئیت دولت ساعت کار ادارات در زمان اوج مصرف برق یعنی ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور، از ۶ صبح تا ساعت ۱۳ خواهد بود. کارمندان دولتی که در خط اول این تغییرند، ساعت کاری اعلام شده از سوی وزیر نیرو در تابستان را مستلزم بیداری بین ساعات ۳ تا ۴ صبح می‌دانند. عددی اعجاب‌آور که با نظم زندگی اغلب شهرنشینان همخوانی ندارد

به گزارش توسعه ایرانی، امسال هرچند ساعت رسمی کشور تغییر نکرد، اما به نظر می‌رسد خیلی چیزهای دیگر به تاوان همین یک ساعت ناقابل، تغییر خواهد کرد. تغییرانی که در روزهای گرم سال جاری به اوج می‌رسد و دود آن احتمالا فقط به چشم شهروندان خواهد رفت.

در حالی که ساعت کاری بسیاری از ادارات دولتی در سال جدید به ۷ صبح تغییر کرد، به تازگی وزیر نیرو خبر داد که براساس مصوبه هیأت دولت، «ساعت کار ادارات از ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور، ۶ بامداد تا ۱۳ خواهد بود».

علی‌اکبر محرابیان همچنین گفت که «یک ساعت پیش از پایان ساعت کار اداری دستگاه‌های سرمایشی خاموش می‌شوند!».

این تمهید برای مقابله با بحران کمبود برق در کشور در حالی ارائه شده شده که بسیاری می‌پرسند چرا دولت و مجلس لقمه را اینگونه دور سر مردم می‌گردانند و نظم حاکم را بر هم می‌زنند.

کارمندان دولتی که در خط اول این تغییرند؛ ساعت کاری اعلام شده از سوی وزیر نیرو در تابستان را مستلزم بیداری بین ساعات ۳ تا ۴ صبح می‌دانند. عددی که با نظم زندگی اغلب شهرنشینان همخوانی ندارد و به نوعی به بی‌نظمی و اختلال حضور در محل کار منجر خواهد شد. در این میان فعالیت ناوگان حمل و نقل نیز باید متناسب با این تغییر چند ساعت زودتر کار خود را آغاز کند. در این میان کارشناسان هم معتقدند عقب‌رفت ساعت کار علاوه بر موارد اشاره شده چندین چالش جدی را برای شهروندان به خصوص، ساکنان کلانشهرها به وجود می‌آورد که مهم‌ترین آن، نحوه ارتباط بخش خصوصی با بخش دولتی است. چرا که با توجه به تشدید اختلاف ساعت‌کار بین شرکت‌ها و دستگاه‌های دولتی و خصوصی مشکلات فراوانی در کشور شکل می‌گیرد، تنش‌ها را بالا خواهد برد، به اتلاف وقت، انرژی و هزینه بیشتر منجر خواهد شد و امور اداری در کشور را کش‌دارتر از قبل خواهد کرد.

در سال جدید، همچنین با تغییر اتوماتیک ساعت تلفن‌های همراه و سیستم‌های دیجیتال بسیاری از شهروندان با مشکلات متعددی روبرو شدند. مشکلاتی که به دلیل عدم هماهنگی وزارت ارتباطات با مراکز تنظیم ساعت جهانی هنوز هم پابرجاست.

این در حالی است که بسیاری از شهروندان نسبت به چرایی چنین تغییراتی قانع نشده‌ و حتی آن را بی‌فایده و مضر ارزیابی می‌کنند. با این حال به نظر می‌رسد ریش و قیچی در دست دولت و مجلس است و برای شهروندان، جز اجرا، نقشی در نظر گرفته نشده است.

ساعت چرا تغییر نکرد؟

عدم تغییر ساعت فصلی، مصوبه‌ای است که شهریور ماه پارسال پس از تصویب مجلس به تایید شورای نگهبان رسید و از فروردین امسال به اجرا درآمد. اما با اجرای آن در سال جدید، دولت ابلاغیه‌های متعددی را با هدف کنترل آثار منفی این قانون ارائه داد. قانونی که پیشتر در سال‌های ۸۵ و ۸۶؛ یعنی در ابتدای شروع ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد، به اصرار و به عنوان پرچمی علیه سیاست‌های دوران سازندگی و هاشمی‌رفسنجانی برافراشته و نمادی از ستیز اصولگرایان با اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان شد. هر چند ضرر و زیان‌های ناشی از اجرای کوتاه مدتِ لغو این تغییر ساعت، در آن سال‌ها به وضوح بر میزان مصرف انرژی در کشور مشهود و پس از مدتی روال تغییر ساعت همچون گذشته شد، اما این خط فکری با روی کار آمدن دولت اصولگرای رئیسی و مجلس انقلابی دوباره قوت گرفت و باز هم قانون تغییر ساعت را ملغی کرد.

هرچند برخی از موافقان این توقف، سلامت شهروندان را دلیل عدم تغییر ساعت رسمی اعلام می‌کنند، اما بسیاری نیز غلبه دیدگاه‌های سنت‌گرایانه را در مجلس و دولت دلیل این رویارویی با تغییر می‌دانند.

مدافعان تغییر ساعت رسمی کشور معتقدند که ایران با کمبود انرژی برق مواجه است و با توجه به شرایط آب‌وهوایی ایران و تعداد ماه‌های گرم سال، تغییر ساعت رسمی می‌تواند در کاهش مصرف انرژی تاثیر زیادی داشته باشد. مخالفان تغییر ساعت اما مواردی چون سلامت روحی و روانی مردم را بهانه می‌کنند. هر چند برخی می‌گویند، اگر بهانه این است چطور این ابلاغیه عجیب و غریب دولت و تغییر ساعت کاری به ۶ صبح، نگرانی در خصوص سلامت کارکنان را در مدافعان توقف تغییر ساعت‌کاری برنمی‌انگیزد.

در این میان گزارش مرکز پژوهش‌ها‌ی مجلس نشان می‌دهد که اجرای قانون قبلی تغییر ساعت، حدود پنج درصد مصرف انرژی را کاهش می‌دهد که ارزش سالانه آن به‌طور متوسط معادل ۳۲۰میلیون دلار است.

با این حال نمایندگان موافق که اتفاقا با اغلب سیاست‌های کشورهای اروپایی مخالفند؛ با استناد به لغو تغییر ساعت در کشورهای اروپایی از مصوبه جدید مجلس دفاع و این توقف تغییر ساعت را درست ارزیابی می‌کنند.

اما به نظر می‌رسد در جای جای دنیا ماجرای تغییر ساعت بنا به شرایط جغرافیایی متغیر است. به عقیده برخی کارشناسان، کشورهایی که به قطب شمال یا خط‌ استوا نزدیک هستند به دلیل موقعیت جغرافیایی و ساعتی، طرحِ ساعت زمستانی و تابستانی ندارند، اما کشورهایی که از لحاظ جغرافیایی همعرض ایران هستند اکثرا برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی ساعت تابستانی دارند.

چالش‌ها  و  انتقاد از ساعت جدید کاری

در این میان اما آنچه بیشتر از همه نظرها را به سمت عدم تغییر ساعت جلب کرده ابلاغیه جدید دولت مبنی‌بر تغییر ساعت کاری به ۶ صبح تا ۱۳ ظهر است. ساعت کاری که به اعتقاد بسیاری عجیب و غریب است.

در واکنش به این اعلام، کاربری در توئیتر نوشت: «اگر ساعت کار ۶ شروع بشه باید ساعت حرکت مترو را ۲ ساعت جلو بکشند تا کارمندانی که خودروی شخصی ندارند به موقع برسند. کارکنان مترو حداقل یک ساعت زودتر یعنی ساعت ۳ نصف شب باید از خانه بیرون بزنند! از طرف دیگه یا باید مترو را دو ساعت زودتر ساعت ۲۱ تعطیل کنند یا ۲ ساعت اضافه حقوق بدهند».

محمدرضا سبزعلیپور، فعال اصولگرا که از مدافعان سرسخت مجلس و دولت انقلابی هم هست در واکنش به این تغییر در کانال تلگرامی اش نوشته است: «عقل هم خوب چیزی است والله!! آخه از ساعت ۶ صبح؟! یعنی کارمندان باید از ساعت ۳ و ۴ صبح بیدار شوند و راه بیافتند به سمت محل کار!؟».

کاربری در توییتر نوشت: «گفته‌اند سیستم‌های گرمایشی را یک ساعت زودتر خاموش می‌کنند؛ یعنی عملا ادارات و بانک‌ها در ساعت ۱۲ ظهر به دلیل گرمای بیش از حد، قابل مراجعه نیست. این در حالی است که به نظر نمی‌رسد ارباب رجوعی ساعت ۶ صبح برای انجام کارش به اداره‌ یا بانک مراجعه کند. یعنی کارمندها صبح‌ها چند ساعتی بیکار هستند، ولی در عوض پیک کاری در ساعات ۱۰ تا ۱۲ در اوج و به شدت فرساینده خواهد بود».

 کاربر دیگری نیز در واکنش به تغییر ساعت کار در چند ماهه تابستان نوشت: «یکی از برنامه‌هایشان افزایش فرزندآوری است، اما با تغییرات اینچنینی فرزند‌داری را در کشور سخت‌تر از همیشه می‌کنند. تکلیف ما با بچه‌های مهد‌کودکی‌مان چیست؟ یکی به من بگوید که کودک طفل معصوم را ساعت چند صبح باید بیدار کنیم؟». کاربر دیگری در توییتر به کنایه نوشت: «فقط ساعت خواب و بیدارمان دست خودمان بود که حالا آن هم با مصوبه و ابلاغیه مجلس دستکاری شد و دست خودمان نیست!».

در حالی که این ابلاغیه در سه ماهه تابستان لازم‌الاجراست، بسیاری می‌گویند که زمان کافی برای پذیرش نظم فعلی در بین شهروندان وجود ندارد و به همین دلیل در تابستان امسال با یک بی‌نظمی جدی مواجه خواهیم بود، چرا که دولتمردان و مجلس‌نشینان در کشور ما بدون کوچکترین توجهی به تبعات مصوبات و ابلاغیه‌های اینچنین و بدون آنکه خود را ملزم به پاسخگو بودن در قبال دلایل این تغییرات بدانند، مردم را در بن‌بست پذیرش محض قرار می‌دهند. پذیرش ناخواسته‌ای که آجری بر دیوارهای بلند نارضایتی شهروندان کشور می‌افزاید.

سعیده علیپور

  • 13
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش