چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
۲۰:۰۲ - ۱۵ آبان ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۸۱۰۶۴
اشتغال و تعاون

دولت دچار توهم آماری شده است/ تناقص آمار افزایش شغل با آمار صندوق‌های بازنشستگی تأمین اجتماعی

بیکاری در ایران,تناقص آمار افزایش شغل با آمار صندوق‌های بازنشستگی تأمین اجتماعی
رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری می‌گوید: اگر با توجه به آمار دولت سیزدهم، تعداد شاغلین افزایش داشته چطور ورودی‌ها به صندوق بازنشستگی و بیمه تامین اجتماعی اینقدر اُفت داشته است!

به گزارش اقتصاد۲۴، اخبار و آمار ارائه شده از سوی دولت در رابطه با افزایش ایجاد شغل و کاهش نرخ بیکاری، موج جدیدی از گمانه زنی‌ها را ایجاد کرده است. برخی از کارشناسان حوزه کار معتقدند؛ افزایش شغل پنهان نمی‌تواند بر روی آمار شاغلین واقعی که شغل پایدار دارند تأثیرگذار باشد.

به دنبال انتشار نتایج طرح آمارگیری مرکز آمار ایران در خصوص نیروی کار تابستان ١٤٠٢، جمعیت شاغلان ١٥ ساله و بیشتر در تابستان امسال ٢٤ میلیون و ٦٨٦ هزار نفر اعلام شد که نسبت به تابستان پارسال ٩٠٧ هزار نفر افزایش داشته است.

داشتن کار و اشتغال نقش مهمی در عدم بازگشت افراد به چرخه مصرف مواد مخدر و پاک ماندن آن‌ها دارد. بخش گسترده‌ای از آسیب‌های اجتماعی مثل اعتیاد، طلاق و انواع بزهکاری‌ها نتیجه بیکاری و فراهم نبودن فرصت‌های شغلی مناسب برای افراد است و متاسفانه بسیاری از افراد با وجود داشتن تحصیلات دانشگاهی، نمی‌توانند شغلی مناسب داشته باشند و امروزه تعداد تحصیلکرده‌های با استعداد بیکار در جامعه ما کم نیست.

نهاد‌های متولی ایجاد شغل و حمایت از افراد بهبود یافته از اعتیاد که در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی فعالیت دارند، باید ضمن به کارگیری این افراد در مشاغل مناسب به موضوع کسب درآمد آن‌ها نیز اهمیت بدهند و فراموش نکنند که بازگشت این افراد به اجتماع و بازیابی اعتماد به نفس بهبود یافتگان در گرو حمایت به جا و به موقع از این افراد است.

از شمار شاغلان ایرانی یک میلیون و ۲۸۴ هزار نفر اشتغال ناقص دارند که سهم آن‌ها ۶.۹ درصد از بازار کار ایران در شهرهاست. در روستا‌ها نیز ۶۵۹ هزار نفر درگیر اشتغال ناقص هستند که آمار‌های قابل توجهی است. نکته نگران کننده دیگر این است که نرخ بیکاری در جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال برابر با ۲۰ درصد و نرخ بیکاری ۱۸ ساله تا ۳۵ ساله‌ها ۱۵ درصد است.

در همین رابطه حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: منابع آماری در حوزه اشتغال متمرکز بر صندوق‌های بازنشستگی است؛ یعنی آنچه می‌تواند در حوزه اشتغال راستی آزمایی کند، خروجی و ورودی صندوق‌های بازنشستگی است.

کاهش ورودی به صندوق‌های تأمین اجتماعی

صادقی گفت: آمار ورودی صندوق بازنشستگی همواره در مقابل آمار مثبت دولت در خصوص اشتغالزایی علامت سوال ایجاد می‌کند، چون اثر تعداد عضویت در صندوق موضوع دیگری را مطرح می‌کند که میزان درآمد‌های صندوق بازنشستگی و نقطه پشتیبانی در نمودار‌ها گواه کاهش ورودی‌ها به این صندوق هاست.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری ادامه داد: صندوق‌های بازنشستگی تأمین اجتماعی مبین این است که همچنان کاهش سطح پشتیبانی داشته است، یعنی نسبت به پشتیبانی علاوه بر اینکه تغییری در تعداد ورودی‌های صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی ایجاد نشده بلکه اُفت شدیدی هم مشاهده می‌شود.

وی تأکید کرد: دولت در حوزه ایجاد شغل، اشتغال پایدار ایجاد نکرده است و کاری که منجر به بیمه اجباری شود، انجام نشده است. این موارد ملاک تعیین نرخ اشتغالزایی است و در غیر این صورت نمی‌توان با توجه به آمار‌های دولت، افزایش اشتغالزایی را اعلام و باور کرد. آمار‌های ارائه شده دولت حدسی است و نمی‌تواند مبتنی بر معادلات علمی و بازار اشتغال باشد.

به گفته صادقی، اشتغالی که منجر به ارتقاء صندوق‌های بیمه تأمین اجتماعی نشود، اشتغال پایدار محسوب نمی‌شود و این انحراف آماری مانع از رسیدن به نقطه مطلوب بازار واقعی اشتغال می‌شود.

تبعات سنگین آمار غیرواقعی بر جامعه و بازار کار

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: امروز دولت دچار توهم آماری شده و زمانی که عمر فعالیت دولت به پایان برسد تبعات سنگینی بر جامعه و بازار کار، اقتصاد، تولید و درنهایت ارزآوری می‌گذارد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۲۴ میلیون و ۷۰۰ نفر در کشور شاغل هستند، گفت: این رقم نسبت به سال گذشته تغییری نداشته و ادعای افزایش شاغلین دور از واقعیت است. شاید این موضوع مثبت ارزیابی می‌شود، اما باید در نظر داشت که عدم افزایش نیروی کار به بازار نشان از بی ثباتی شغل و نبود زیرساخت برای جذب نیروی‌ جدید به بازار کار است.

صادقی در پایان تأکید کرد: عامل اصلی که خط فقر را رقم می‌زند میزان درآمد است. فردی ۱۲ ساعت در روز کار می‌کند، اما فقیر است، اما فرد دیگری تنها با سه ساعت کار ثروتمند محسوب می‌شود. ادعای دولت در خصوص کاهش نرخ بیکاری، چالش جدی است که در عرصه آمار و ارقام برای مثبت جلوه دادن کارنامه دولت می‌تواند مهم باشد که این ادعا منجر به فقر بیشتر مردم کارگر می شود.

  • 15
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
ویژه سرپوش