شنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۲۰۰۶۱

طرز تهیه باقلوا خوشمزه به چند روش متنوع

طرز تهیه باقلوا,باقلوا,باقلوا ترکیباقلوا یک دسر شیرین است که با خمیر بسیار نازک هزارلا و شربت عسل درست می‌شود
در کشور ترکیه یکی از انواع شیرینی های خوش طعم و پرطرفدار که با طعم های متنوعی درست می شود، باقلوا نام دارد. در کشورهای مختلف خاورمیانه می توانید انواع مختلفی از این دسر خوشمزه را در لیست غذاهایشان ببینید؛ به عنوان مثال باقلوای ساده که برای تهیه ی شربت آن باید از گلاب استفاده کرد تا باقلوای یونانی که طرز تهیه ی آن با گردو و مقدار زیادی دارچین می باشد.

طرز تهیه باقلوا

از باقلوا به عنوان یک دسر شیرین یاد میشود که به موادی همچون خمیر بسیار نازک هزارلا، آجیل خردشده و شربت عسل نیاز دارد. برای تهیه باقلوا باید خمیر یوفکا را از فروشگاه های لوازم قنادی یا فروشگاه های زنجیره ای بزرگ بخرید. خمیر یوفکا باید مخصوص باقلوا باشد بدین دلیل که خمیر یوفکا یا فیلوی غذایی هم وجود دارد که مخصوص باقلوا نیست.

۱. باقلوا ساده بدون مغز با خمیر یوفکا:

> مواد لازم برای تهیه باقلوا ساده بدون مغز با خمیر یوفکا:

مواد لازم:میزان:
خمیر یوفکای مخصوص باقلوایک بسته (بسته ۱۵ تایی)
کره۱۰۰ گرم
روغن مایعنصف استکان کمرباریک ترک
پنیر ماسکارپونه۱۰۰ گرم

> مواد لازم برای شربت بار:

مواد لازم: میزان:
شکر۲ و ۱/۲ لیوان (سایز لیوان ۲۰۰ میلی لیتری)
آب۲ و ۱/۲ لیوان
لیمویک برش کوچک (یا چند قطره آبلیمو)

> دستور تهیه باقلوا ساده بدون مغز با خمیر یوفکا:

تمامی مواد را برای تهیه شربت بار درون قابلمه ای بریزید و روی شعله متوسط قرار دهید تا بجوشد. شعله ی حرارت را پس از جوشیدن باید کم کنید تا بمدت یک ربع دیگر بجوشد؛ سپس بعد از مدت مذکور، آن را از روی حرارت بردارید. کره و روغن را در ظرف دیگری روی حرارت ملایم بگذارید تا کره آب شود.( در این مرحله حرارت باید ملایم باشد و به محض آب شدن کره شعله را خاموش کنید). خمیر یوفکا را بر روی هم به صورت دو لایه دولایه بگذارید و از مخلوط کره و روغن رومال کنید؛ یعنی با قرار دادن دو لایه یوفکا رو روی هم، روغن بمالید، سپس دو لایه دیگر روی آن بگذارید و روغن بر روی آن بمالید. این کار را برای چندین مرتبه ی دیگر انجام دهید ولی در لایه آخر نباید روغن بزنید.

باقلوا,طرز تهیه شیرینی باقلوا,طرز تهیه باقلوا ترکیهدر طرز تهیه باقلوا، از کره ذوب شده با برس روی خمیر باقلوا بمالید

سپس خمیر را با استفاده از چاقوی تیز به صورت مربعی شکل برش بزنید و پنیری در مرکز هر کدام از برش ها گذاشته و به شکل مثلثی از بغل، تا بزنید؛ سپس در سینی به شکلی که گوشه ی هر کدام از باقلواها در زیر خمیر بغلی قرار بگیرد، بپیچید و داخل سینی بچیند. پس از آن داخل فری که با دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد از قبل گرم شده، سینی باقلوا را به مدت ۴۰ الی ۴۵ دقیقه بگذارید تا بپزد.( باتوجه به فر شما مدت زمان پخت تعیین میشود). پس از پخت باقلوا باید صبر کنید که حرارت اولیه ی آن ها کم شود و سپس درحالیکه باقلوا گرم است؛ شربتی بر روی آن بریزید و در دمای محیط قرار دهید.

۲. باقلوا استانبولی:

>> مواد لازم باقلوا استانبولی:

مواد لازم:میزان:
پودر گردو۱۵۰ گرم
پودر قند۲ قاشق غذاخوری
پودر دارچین½ قاشق چایخوری
پودر هل½ قاشق چایخوری
کره گیاهی یا حیوانی۱۰۰ گرم
خمیر باقلوای آماده۱ بسته

>> مواد لازم شربت باقلوا:

مواد لازم:میزان:
شکر۲ لیوان
زعفران دم کرده۲ قاشق غذاخوری
آب۲ لیوان
جوهر لیمو یا آبلیمونوک قاشق چایخوری

>> طرز تهیه باقلوا استانبولی:

طرز تهیه باقلوا استانبولی به این صورتست که باید شکر و آب را بهمراه زعفران غلیظ دم کرده درون یک قابلمه مناسب بریزید و روی حرارت ملایم بگذارید. به مدت ۲۰ دقیقه صبر کنید تا شهد بجوشد. در ادامه اطراف قابلمه را برای جلوگیری از شکرک زدن با برس سیلیکونی و آب تمیز کنید. در این زمان باید به شهد اماده شده، جوهر لیمو یا آبلیمو بیافزایید تا شکرک نزند. این نکته را در نظر بگیرید که شهد نباید غلیظ شود. سپس با برداشتن قابلمه از روی حرارت، منتظر بمانید تا شهد خنک شود. در این مرحله باتوجه به اندازه قالب مورد نظرتان خمیر باقلوا را برش کنید و کره را ذوب کنید.

سپس کره آب شده را با استفاده از برس بر کف قالب بمالید و خمیر باقلوا را داخل آن بگذارید و مجددا روی خمیر، کره بمالید. درصورت خرید خمیر یوفکا مخصوص باقلوا باید ۷ لایه بر روی هم قرار دهید. در این مرحله کره آب شده را روی هر لایه بمالید. سپس برای مواد میانی باید پوست گردو را جدا کنید و با آسیاب، مغز گردو را پودر کنید. در ادامه پودر گردو را درون یک کاسه مناسب بریزید، سپس پودر قند الک شده را داخل پودر گردو بریزید. در این زمان باید به مخلوط پودر گردو، پودر دارچین و پودر هل اضافه کنید تا مواد یکدست شود. در این مرحله باید روی خمیر باقلوا، مخلوط پودر گردو را به صورت پخشی بریزید تا بطور کامل، روی خمیر را بپوشاند. سپس مواد را با دست، فشار دهید تا منسجم شود. در ادامه روی مواد میانی یک خمیر باقلوای دیگر قرار دهید.

حالا با استفاده از برس، روی خمیر باقلوا کره ذوب شده بمالید. سپس فر خود را با حرارت ۱۹۰ درجه سانتیگراد تنظیم کنید، تا کاملاً گرم شود. در ادامه به اندازه و فرم دلخواهتان خمیر را با چاقو برش کنید. در این مرحله در طبقه وسط فر، قالب را قرار دهید و به مدت ۳۵ تا ۴۵ دقیقه صبر کنید تا باقلواها بپزند، سپس گریل را روشن کنید و منتظر بمانید تا باقلوا ها طلایی و خوش رنگ شود. پس از خارج کردن باقلوا از فر، فورا شهد خنک را بر روی آن بریزید. سپس برای تزیین باقلوا باید از پودر مغزیجات مثل پودر پسته یا پودر گردو استفاده کنید. به مدت ۴ ساعت صبر کنید تا باقلوا در دمای محیط بماند و شهد به خرد باقلوا برود و در یخچال به مدت ۱۲ ساعت بماند. در نهایت باقلوا را پس از گذشت این زمان از یخچال، بیرون بیاورید و پودر پسته بر روی هر یک از برش های آن بریزید و در کنار چای داغ سرو کنید.

انواع باقلوا,طرز تهیه باقلوا ترکی,باقلوا با خمیر یوفکاهنگام خرید دقت کنید خمیر یوفکا باید مخصوص باقلوا باشد

۳. باقلوای شیر:

- برای تهیه باقلوا شیر به مواد زیر نیاز داریم:

مواد لازم:میزان:
پودر پسته۱ پیمانه
پودر قند۱/۲ پیمانه
پودر بادام۱/۲ پیمانه
پودر هل۲ قاشق چای‌خوری
خمیر باقلوا و کرهبه مقدار لازم
شکر۱ پیمانه
گلاب۱ قاشق سوپ‌خوری
شیر۱ پیمانه
زعفرانبه میزان لازم

- طرز تهیه باقلوا خانگی:

درون یک ظرف، مغزیجاتی همچون پودر پسته، پودر هل، پودر بادام و پودر قند را با هم مخلوط کنید. روی یک ورقه از خمیر آماده باقلوا بمیزان کمی کره ذوب شده بمالید و سپس درون آن یک قاشق از ترکیب آماده شده را بریزید و به صورت رولی بپیچانید و در داخل فر با دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد به مدت ۱۵ دقیقه بگذارید.

طرز تهیه شربت شیر باقلوا به اینصورتست که شکر، گلاب، شیر و زعفران را درون قابلمه بریزید و روی حرارت ملایم بگذارید و تا یکدست شود. پس از آماده شدن باقلوا، آن را از فر دربیاورید و روی باقلوای داغ، شربت شیر خنک شده بریزید تا جاییکه کل باقلوا را بپوشاند. سپس میتوانید از پودر پسته یا هر نوع آجیل دیگری برای تزئین باقلوا استفاده کنید.

طرز تهیه باقلوا با خمیر یوفکا آماده,طرز تهیه باقلوا,دستور باقلوابرای تهیه باقلوا میتوانید از فروشگاه های لوازم قنادی خمیر یوفکا را تهیه کنید

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 9
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وفات یعقوب لیث,یعقوب لیث صفار,جنبش یعقوب لیث زندگی نامه یعقوب لیث؛پادشاهی که از زبان فارسی حمایت کرد

۸۶۱ – ۸۷۹ میلادی

جانشین: عمرو لیث

زاده: ۲۲۵ قمری

۸۴۰ میلادی

روستای قرنین، سیستان

درگذشته: شوال ۲۶۵ قمری

ادامه
زندگی نامه حجت الله عبدالملکی,بیوگرافی حجت الله عبدالملکی,حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون زندگی نامه حجت الله عبدالملکی؛وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت ابراهیم رئیسی

شهر ری

ملیت: ایران

سمت : وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

محل تحصیل: دانشگاه امام صادق

دانشگاه اصفهان

پیشه: اقتصاددان، سیاستمدار

ادامه
عکسهای مریلا زارعی,همسر مریلا زارعی,مریلا زارعی بازیگر بیورگرافی و عکس های مریلا زارعی بازیگر موفق سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۵۳ ‏

تهران، ایران

تحصیلات: مهندسی علوم صنایع غذایی

محل تحصیل: دانشگاه آزاد اسلامی

پیشه: بازیگر

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۴–اکنون

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

تولد: ۱۰ شهریور ۱۳۵۳

تهران،ایران

ملیت: ایرانی

پیش: بازیگر

همسر: ریما رامین‌فر

مدرک تحصیلی: کارشناسی مدیریت بازرگانی از دانشگاه آزاد اسلامی اراک

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
ویژه سرپوش