جمعه ۰۸ بهمن ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۰۹۰۰۰۰۸

طرز تهیه و دستور پخت شیرینی دانمارکی به همراه کرم آن

شیرینی دانمارکی,پخت شیرینی دانمارکی,آموزش شیرینی دانمارکیشیرینی دانمارکی از پرطرفدارترین کیک و شیرینی های خشک محسوب میشود
شیرینی دانمارکی که اکثراً بین ما ایرانیان از محبوبیت مخصوصى بهره مند است اصولا در اتریش برای نخستین بار پخته شد ولی در دانمارک شهرت کنونی خود را بدست آورد. شیرینی دانمارکی از پرطرفدارترین شیرینی ها میباشد و در قنادی ها نیز جزء پرفروش ترین شیرینی ها است و عموما در مجالس برای پذیرایی استفاده می شود که طعم بی نظیر و دوستداشتنی دارد.

شیرینی دانمارکی

بعضی از شیرینی ها آنقدر مشهور بوده و جاافتاده اند که زمانی که جایی نامی از آن برده می شود هیچ شبهه ای برای شنونده باقی نمی گذارد و نیاز به توضیح و معرفی ندارند. شیرینی دانمارکی هم که یکی از این شیرینی هاست در گروه شیرینی های خشک دسته بندی می شود. این شیرینی مقبول بسیاری از افراد است، در خیلی از مجالس و مهمانی ها سرو می شود، ولی آن قدر جذابیت دارد که برای صبحانه یا عصرانه نیز انتخاب خیلی خوبی به حساب بیاید.

دستور تهیه شیرینی دانمارکی برای ۴ نفر 

تخم مرغ: ۲ عدد

شیر: ۵۰ میلی

روغن مایع: ۵۰ گرم

آرد: ۲ پیمانه

شکر: نصف پیمانه

روغن صاف یا کره مارگارین: ۳۰۰ گرم

مایه خمیر فوری: ۱ قاشق غ

آب ولرم: ۲۰۰ میلی 

آب لیمو: ۱ قاشق غ

رنده پوست لیمو: ۱ عدد

نمک: مقداری

شیر: ۵۰۰ میلی

آرد نشاسته ذرت: ۵۰ گرم

شکر: ۱۰۰ گرم

وانیل: ۱ قاشق غ

طرز تهیه کرم شیرینی دانمارکی

کرم وسط شیرینی دانمارکی را آماده کنید. برای اینکار باید درون ظرفی شکر را با آرد نشاسته ذرت و یک سوم از شیر سرد مخلوط کرد و هم زد. بقیه شیر را درون ظرف دیگری بریزید و روی حرارت بگذارید تا بجوشد و زمانی که به جوش آمد، بتدریج به مایه کرم اضافه کنید و سریع هم بزنید.

طرز تهیه شیرینی دانمارکی,شیرینی دانمارکی,آموزش پخت شیرینی دانمارکی برای کرم شیرینی دانمارکی از شیر، گلاب، شکر، وانیل و آرد استفاده کنید

سپس مواد را مجددا به ظرفی که شیر را جوشاندید برگردانید و روی حرارت قرار دهید و در حین حرارت آنرا هم بزنید تا غلیظ شود. زمانی که مواد به حباب زدن شروع کردند آنرا از روی حرارت بردارید. مواد کرم شیرینی دانمارکی را درون ظرفی ریخته و وانیل را به آن اضافه کنید. پس از مخلوط کردن، روی مواد را با پلاستیک و یا سلفون بپوشانید.

طرز تهیه شیرینی دانمارکی

برای تهیه شیرینی دانمارکی، داخل کاسه ای یک قاشق از شکر را با پودر مایه خمیر فوری مخلوط کنید و آب ولرم را به آن اضافه کنید و پس از کمی مخلوط کردن روی ظرف را بپوشانید و صبر کنید تا ۵ دقیقه ای استراحت کند. در این فاصله روغن صاف قنادی یا کره را درون ظرفی رنده کنید و بعد داخل سلفون بریزید و روی آنرا بپوشانید و با دست و یا با وردنه به آن فرم دهید و به شکل مربع و یا مستطیل در اورید. کره باید همانند خمیر نرم باشد ولی در صورتیکه در این فاصله به خاطر دمای اتاق، کره آب شد آنرا به بازه زمانی ۱۰ دقیقه در یخچال بگذازید تا از آب شدن آن جلوگیری کند.

در مرحله بعدی درست کردن شیرینی دانمارکی، به سراغ درست کردن خمیر بروید و درون ظرفی پوست لیموی رنده شده را بریزید و بعد آب لیمو را به آن اضافه کنید و پس از آن یکی از تخم مرغ ها را داخل ظرف بشکنید و با همزن مقداری مخلوط کنید. سپس روغن مایع را به آن اضافه کنید و به ترتیب، شیر، نمک و بقیه شکر را اضافه کنید. پس از کمی هم زدن مایع خمیر ترش را به مواد مخلوط شده، اضافه کنید و هم بزنید.

طرز درست کردن کرم شیرینی دانمارکی,طرز تهیه کرم شیرینی دانمارکی,شیرینی دانمارکیبرای تهیه شیرینی دانمارکی، شکر، نمک، آرد و پودر مایه خمیر را با یکدیگر مخلوط کنید

سپس آرد را الک کنید و در زمان الک کردن بتدریج به مایه شیرینی دانمارکی اضافه کنید و هم بزنید. سطح کار را با اندکی آرد بپوشانید و خمیر را روی آن بگذارید و با دست آن را به مدت ۱۰ دقیقه ورز دهید. بعد از این که خمیر نرم و لطیفی به دست آمد آنرا داخل ظرفی بگذارید و روی آنرا بپوشانید و اجازه دهید تا در دمای محیط نیم ساعتی استراحت کند. پس از این که خمیر عمل امد آن را اندکی ورز دهید تا هوای اضافی داخل ان خارج شود بعد روی یک سطح صاف کمی آرد بپاشید و خمیر را پهن کنید.

شیرینی دانمارکی,شیرینی دانمارکی طرز تهیه,طرزتهیه شیرینی دانمارکیسطح کار را با اندکی آرد بپوشانید و خمیر شیرینی دانمارکی را روی آن بگذارید و ورز دهید

قطر خمیر شیرینی دانمارکی باید بعد از پهن کردن با وردنه نیم سانتیمتر شود و نکته دیگر این که خمیر را باید به شکل یک مستطیل بزرگ پهن کنید. بعد از پهن کردن خمیر اضافه های آن را با یک کارد تیز ببرید.

اکنون قدری از کرم شیرینی دانمارکی را روی خمیر بریزید و خمیر را به شکل طولی قرار دهید. بعد خمیر را لوله کنید و با کارد آنرا برش بزنید و کنار بگذارید.

طرز تهیه ی شیرینی دانمارکی,شیرینی دانمارکی,طرز پخت شیرینی دانمارکیمقداری از کرم شیرینی دانمارکی را روی خمیر بریزید و خمیر را لوله کنید

حدودا این اندازه خمیر شیرینی دانمارکی لوله شده را باید به دو یا سه قسمت تقسیم کنید و به صورت مربعی با کارد برش بزنید و داخل سینی فر بچینید.

عکس شیرینی دانمارکی,تهیه شیرینی دانمارکی,شیرینی دانمارکیخمیر شیرینی دانمارکی لوله شده را به صورت مربعی با کارد برش بزنید

حالا به خمیرهای برش داده شده به مدت ۳۰ دقیقه دست نمیزنیم تا استراحت کنند. بعد از گذشت ۳۰ دقیقه روی شیرینی دانمارکی یک زرده ی تخم مرغ را رومال کنید و کنجد بزنید و داخل فر بگذارید تا آماده شوند.

شیرینی های دانمارکی باید به مدت ۳۰ دقیقه در فر با حرارت ۱۸۰ درجه سانتی گراد بمانند تا آماده شوند. بهتر است فر را از ۲۰ دقیقه قبل روشن کنید تا کاملاً گرم شود. در پایان پخت شیرینی دانمارکی چنانچه روی شیرینی ها طلایی نشده بود گریل را روشن می کنیم تا روی شیرینی ها نیز طلایی شود. اکنون سینی فر را خارج می کنیم و اجازه می دهیم شیرینی ها اندکی خنک شوند بعد آن ها را به آرامی از داخل سینی فر جمع می کنیم و داخل ظرف مورد نظر می چینیم.

تزیین شیرینی دانمارکی

بعد از پخت شیرینی دانمارکی یک استکان شکر و ¾پیمانه آب و زعفران دم کرده را روی شعله گاز بگذارید تا بجوشد. کمی که غلیظ شد گلوکز مایع را اضافه کنید. گلوکز که باز شد زیر شعله را خاموش کنید و اجازه دهید گلوکز با حرارت خود شربت حل شود. شربت را هم بزنید و روی شیرینی ها بریزید و بگذارید نیم ساعت داخل شربت بمانند. شیرینی دانمارکی را تست کنید در صورتیکه مقدار شیرینی اش را دوست نداشتید مجددا شربت ته ظرف را با قاشق روی شیرینی بریزید و چند دقیقه ای بگذارید بماند. بعد از آن شیرینی ها را داخل ظرف در بسته در یخچال نگه داری کنید.

نكات مهم درمورد شیرینی دانمارکی

۱) درصورتی که دوست دارید به كرم یا خمیر شیرینی دانمارکی مقداری پودر هل اضافه كنید تا خوش طعم تر شود.

۲) میتوانید گلاب را در طرز تهیه خمیر شیرینی دانمارکی جایگزین آب کنید البته باید توجه داشته باشید که گلاب نباید به صورت کامل جایگزین آب شود.

۳) برای تهیه شیرینی دانمارکی باید آرد را سه بار الک کنید.

۴) می توانید روی شیرینی دانمارکی، بادام خرد شده یا كاكائو آب شده بریزید و بعد در فر قرار دهید.

۵) در صورت تمایل میتوانید در طرز تهیه خمیر شیرینی دانمارکی به جای شیر گرم از آب استفاده کنید.

۶) در صورتی  که میخواهید شیرینی دانمارکی را در توستر درست کنید اول توستر را با حرارت ۲۰۰ درجه سانتی گراد روشن کنید تا گرم شود. بعد یک کاسه فلزی را تا نیمه آب پر کنید و درون توستر قرار دهید تا رطوبت ایجاد کند و شیرینی ها خشک نشوند. یک فویل آلومینیومی را جلوی المنت بالایی توستر بگذارید تا روی شیرینی ها را خشک نکند. در اواخر پخت شیرینی دانمارکی فویل آلومینیومی را بردارید تا روی شیرینی ها هم طلایی شود.

شیرینی دانمارکی,طرز درست کردن کرم شیرینی دانمارکی,طرز پخت شیرینی دانمارکیمی توانید روی شیرینی دانمارکی بادام خرد شده و کاکائو و … بریزید

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 12
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
آرش فردوسی,بیوگرافی آرش فردوسی,زندگینامه آرش فردوسی بیوگرافی آرش فردوسی کارآفرین موفق ایرانی – آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ اکتبر ۱۹۸۵

زادگاه:اوورلند پارک، کانزاس، ایالات متحده

ملیت:آمریکایی ایرانی تبار

شناخته شده برای:تاسیس دراپ باکس

وضعیت تأهل:مجرد

ادامه
عکس های محمد اسلامی,محمد جواد اسلامی,زندگی نامه محمد اسلامی بیوگرافی محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

دین:اسلام

ادامه
آهنگ های پرواز همای,پرواز همای اشعار,کنسرت پرواز همای بیوگرافی پرواز همای و آثار این خواننده ی سنتی (+ تصاویر)

زاده:۲۰ بهمن ۱۳۵۸

زادگاه:احمدسرگوراب گیلان

ملیت:ایرانی

پیشه:خواننده

فارغ التحصیل:لیسانس رشته شعر و آهنگ

ادامه
حضرت الیاس,زندگینامه حضرت الیاس,بیوگرافی حضرت الیاس زندگینامه حضرت الیاس یکی از پیامبران بنی‌اسرائیل

زاده:سال ۹۰۰ پیش از میلاد

زادگاه:احتمالا تیشبه

درگذشت:سال۸۴۹ پیش از میلاد

معجزات:زنده گرداندن مردگان، پایین آوردن آتش از آسمان و ورود به بهشت پیش از مرگ

ستایش شده در:یهودیت، مسیحیت، اسلام

ادامه
زندگی نامه غلامحسین اسماعیلی,غلامحسین اسماعیلی,تحصیلات غلامحسین اسماعیلی بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

ادامه
مزدک میرعابدینی,بیوگرافی مزدک میرعابدینی,زندگینامه مزدک میرعابدینی بیوگرافی مزدک میرعابدینی، بازیگر و کارگردان سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

ادامه
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
ویژه سرپوش