شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۹۰۰۰۰۸

طرز تهیه و دستور پخت شیرینی دانمارکی به همراه کرم آن

شیرینی دانمارکی,پخت شیرینی دانمارکی,آموزش شیرینی دانمارکیشیرینی دانمارکی از پرطرفدارترین کیک و شیرینی های خشک محسوب میشود
شیرینی دانمارکی که اکثراً بین ما ایرانیان از محبوبیت مخصوصى بهره مند است اصولا در اتریش برای نخستین بار پخته شد ولی در دانمارک شهرت کنونی خود را بدست آورد. شیرینی دانمارکی از پرطرفدارترین شیرینی ها میباشد و در قنادی ها نیز جزء پرفروش ترین شیرینی ها است و عموما در مجالس برای پذیرایی استفاده می شود که طعم بی نظیر و دوستداشتنی دارد.

شیرینی دانمارکی

بعضی از شیرینی ها آنقدر مشهور بوده و جاافتاده اند که زمانی که جایی نامی از آن برده می شود هیچ شبهه ای برای شنونده باقی نمی گذارد و نیاز به توضیح و معرفی ندارند. شیرینی دانمارکی هم که یکی از این شیرینی هاست در گروه شیرینی های خشک دسته بندی می شود. این شیرینی مقبول بسیاری از افراد است، در خیلی از مجالس و مهمانی ها سرو می شود، ولی آن قدر جذابیت دارد که برای صبحانه یا عصرانه نیز انتخاب خیلی خوبی به حساب بیاید.

دستور تهیه شیرینی دانمارکی برای ۴ نفر 

تخم مرغ: ۲ عدد

شیر: ۵۰ میلی

روغن مایع: ۵۰ گرم

آرد: ۲ پیمانه

شکر: نصف پیمانه

روغن صاف یا کره مارگارین: ۳۰۰ گرم

مایه خمیر فوری: ۱ قاشق غ

آب ولرم: ۲۰۰ میلی 

آب لیمو: ۱ قاشق غ

رنده پوست لیمو: ۱ عدد

نمک: مقداری

شیر: ۵۰۰ میلی

آرد نشاسته ذرت: ۵۰ گرم

شکر: ۱۰۰ گرم

وانیل: ۱ قاشق غ

طرز تهیه کرم شیرینی دانمارکی

کرم وسط شیرینی دانمارکی را آماده کنید. برای اینکار باید درون ظرفی شکر را با آرد نشاسته ذرت و یک سوم از شیر سرد مخلوط کرد و هم زد. بقیه شیر را درون ظرف دیگری بریزید و روی حرارت بگذارید تا بجوشد و زمانی که به جوش آمد، بتدریج به مایه کرم اضافه کنید و سریع هم بزنید.

طرز تهیه شیرینی دانمارکی,شیرینی دانمارکی,آموزش پخت شیرینی دانمارکی برای کرم شیرینی دانمارکی از شیر، گلاب، شکر، وانیل و آرد استفاده کنید

سپس مواد را مجددا به ظرفی که شیر را جوشاندید برگردانید و روی حرارت قرار دهید و در حین حرارت آنرا هم بزنید تا غلیظ شود. زمانی که مواد به حباب زدن شروع کردند آنرا از روی حرارت بردارید. مواد کرم شیرینی دانمارکی را درون ظرفی ریخته و وانیل را به آن اضافه کنید. پس از مخلوط کردن، روی مواد را با پلاستیک و یا سلفون بپوشانید.

طرز تهیه شیرینی دانمارکی

برای تهیه شیرینی دانمارکی، داخل کاسه ای یک قاشق از شکر را با پودر مایه خمیر فوری مخلوط کنید و آب ولرم را به آن اضافه کنید و پس از کمی مخلوط کردن روی ظرف را بپوشانید و صبر کنید تا ۵ دقیقه ای استراحت کند. در این فاصله روغن صاف قنادی یا کره را درون ظرفی رنده کنید و بعد داخل سلفون بریزید و روی آنرا بپوشانید و با دست و یا با وردنه به آن فرم دهید و به شکل مربع و یا مستطیل در اورید. کره باید همانند خمیر نرم باشد ولی در صورتیکه در این فاصله به خاطر دمای اتاق، کره آب شد آنرا به بازه زمانی ۱۰ دقیقه در یخچال بگذازید تا از آب شدن آن جلوگیری کند.

در مرحله بعدی درست کردن شیرینی دانمارکی، به سراغ درست کردن خمیر بروید و درون ظرفی پوست لیموی رنده شده را بریزید و بعد آب لیمو را به آن اضافه کنید و پس از آن یکی از تخم مرغ ها را داخل ظرف بشکنید و با همزن مقداری مخلوط کنید. سپس روغن مایع را به آن اضافه کنید و به ترتیب، شیر، نمک و بقیه شکر را اضافه کنید. پس از کمی هم زدن مایع خمیر ترش را به مواد مخلوط شده، اضافه کنید و هم بزنید.

طرز درست کردن کرم شیرینی دانمارکی,طرز تهیه کرم شیرینی دانمارکی,شیرینی دانمارکیبرای تهیه شیرینی دانمارکی، شکر، نمک، آرد و پودر مایه خمیر را با یکدیگر مخلوط کنید

سپس آرد را الک کنید و در زمان الک کردن بتدریج به مایه شیرینی دانمارکی اضافه کنید و هم بزنید. سطح کار را با اندکی آرد بپوشانید و خمیر را روی آن بگذارید و با دست آن را به مدت ۱۰ دقیقه ورز دهید. بعد از این که خمیر نرم و لطیفی به دست آمد آنرا داخل ظرفی بگذارید و روی آنرا بپوشانید و اجازه دهید تا در دمای محیط نیم ساعتی استراحت کند. پس از این که خمیر عمل امد آن را اندکی ورز دهید تا هوای اضافی داخل ان خارج شود بعد روی یک سطح صاف کمی آرد بپاشید و خمیر را پهن کنید.

شیرینی دانمارکی,شیرینی دانمارکی طرز تهیه,طرزتهیه شیرینی دانمارکیسطح کار را با اندکی آرد بپوشانید و خمیر شیرینی دانمارکی را روی آن بگذارید و ورز دهید

قطر خمیر شیرینی دانمارکی باید بعد از پهن کردن با وردنه نیم سانتیمتر شود و نکته دیگر این که خمیر را باید به شکل یک مستطیل بزرگ پهن کنید. بعد از پهن کردن خمیر اضافه های آن را با یک کارد تیز ببرید.

اکنون قدری از کرم شیرینی دانمارکی را روی خمیر بریزید و خمیر را به شکل طولی قرار دهید. بعد خمیر را لوله کنید و با کارد آنرا برش بزنید و کنار بگذارید.

طرز تهیه ی شیرینی دانمارکی,شیرینی دانمارکی,طرز پخت شیرینی دانمارکیمقداری از کرم شیرینی دانمارکی را روی خمیر بریزید و خمیر را لوله کنید

حدودا این اندازه خمیر شیرینی دانمارکی لوله شده را باید به دو یا سه قسمت تقسیم کنید و به صورت مربعی با کارد برش بزنید و داخل سینی فر بچینید.

عکس شیرینی دانمارکی,تهیه شیرینی دانمارکی,شیرینی دانمارکیخمیر شیرینی دانمارکی لوله شده را به صورت مربعی با کارد برش بزنید

حالا به خمیرهای برش داده شده به مدت ۳۰ دقیقه دست نمیزنیم تا استراحت کنند. بعد از گذشت ۳۰ دقیقه روی شیرینی دانمارکی یک زرده ی تخم مرغ را رومال کنید و کنجد بزنید و داخل فر بگذارید تا آماده شوند.

شیرینی های دانمارکی باید به مدت ۳۰ دقیقه در فر با حرارت ۱۸۰ درجه سانتی گراد بمانند تا آماده شوند. بهتر است فر را از ۲۰ دقیقه قبل روشن کنید تا کاملاً گرم شود. در پایان پخت شیرینی دانمارکی چنانچه روی شیرینی ها طلایی نشده بود گریل را روشن می کنیم تا روی شیرینی ها نیز طلایی شود. اکنون سینی فر را خارج می کنیم و اجازه می دهیم شیرینی ها اندکی خنک شوند بعد آن ها را به آرامی از داخل سینی فر جمع می کنیم و داخل ظرف مورد نظر می چینیم.

تزیین شیرینی دانمارکی

بعد از پخت شیرینی دانمارکی یک استکان شکر و ¾پیمانه آب و زعفران دم کرده را روی شعله گاز بگذارید تا بجوشد. کمی که غلیظ شد گلوکز مایع را اضافه کنید. گلوکز که باز شد زیر شعله را خاموش کنید و اجازه دهید گلوکز با حرارت خود شربت حل شود. شربت را هم بزنید و روی شیرینی ها بریزید و بگذارید نیم ساعت داخل شربت بمانند. شیرینی دانمارکی را تست کنید در صورتیکه مقدار شیرینی اش را دوست نداشتید مجددا شربت ته ظرف را با قاشق روی شیرینی بریزید و چند دقیقه ای بگذارید بماند. بعد از آن شیرینی ها را داخل ظرف در بسته در یخچال نگه داری کنید.

نكات مهم درمورد شیرینی دانمارکی

۱) درصورتی که دوست دارید به كرم یا خمیر شیرینی دانمارکی مقداری پودر هل اضافه كنید تا خوش طعم تر شود.

۲) میتوانید گلاب را در طرز تهیه خمیر شیرینی دانمارکی جایگزین آب کنید البته باید توجه داشته باشید که گلاب نباید به صورت کامل جایگزین آب شود.

۳) برای تهیه شیرینی دانمارکی باید آرد را سه بار الک کنید.

۴) می توانید روی شیرینی دانمارکی، بادام خرد شده یا كاكائو آب شده بریزید و بعد در فر قرار دهید.

۵) در صورت تمایل میتوانید در طرز تهیه خمیر شیرینی دانمارکی به جای شیر گرم از آب استفاده کنید.

۶) در صورتی  که میخواهید شیرینی دانمارکی را در توستر درست کنید اول توستر را با حرارت ۲۰۰ درجه سانتی گراد روشن کنید تا گرم شود. بعد یک کاسه فلزی را تا نیمه آب پر کنید و درون توستر قرار دهید تا رطوبت ایجاد کند و شیرینی ها خشک نشوند. یک فویل آلومینیومی را جلوی المنت بالایی توستر بگذارید تا روی شیرینی ها را خشک نکند. در اواخر پخت شیرینی دانمارکی فویل آلومینیومی را بردارید تا روی شیرینی ها هم طلایی شود.

شیرینی دانمارکی,طرز درست کردن کرم شیرینی دانمارکی,طرز پخت شیرینی دانمارکیمی توانید روی شیرینی دانمارکی بادام خرد شده و کاکائو و … بریزید

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 12
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
بشار رسن,بیوگرافی بشار رسن,بشار رسن فوتبالیست عراقی بیوگرافی بشار رسن فوتبالیست عراقی + تصاویر

ملیت: عراق

باشگاه: پرسپولیس

تاریخ تولد: ۲۲ دسامبر ۱۹۹۶

محل تولد: بغداد

پست: هافبک

قد: ۱۷۵ سانتی متر

ادامه
ریحانه پارسا,ازدواج ریحانه پارسا با مهدی کوشکی,حواشی ریحانه پارسا بیوگرافی ریحانه پارسا بازیگر جوان سینمای ایران+ تصاویر

تاریخ تولد: ۴ اسفند ۱۳۷۷

ملیت: ایرانی 

محل تولد: تهران

پیشه: بازیگر

فعالیت: تئاتر ۱۳۹۶ تاکنون

قد: ۱۷۸ سانتی متر

ادامه
حضرت نوح (ع),حضرت نوح زندگینامه (ع),زندگینامه حضرت نوح (ع) زندگی نامه حضرت نوح (ع) نخستین پیامبر از پیامبران اولو العزم

زادگاه: بین النهرین (کوفه)

آرامگاه: اختلافی (نجف، کوفه، کرک بعلبک،  نخجوان)

نام قوم: کلده و آشور

پیش از: سام

پس از: ادریس

ادامه
صائب تبریزی,شعر صائب تبریزی,مقبره صائب تبریزی زندگی نامه صائب تبریزی (میرزا صائب) یکی از غزلسرای قرن یازدهم هجری

زاده: ۱۰۰۰ (هجری قمری)

زادگاه: تبریز

پیشه: شاعر

ملیت: ایرانی

سبک نوشتاری: سبک اصفهانی

زمینه کاری: شعر

ادامه
پژمان پشتام,بیوگرافی پژمان پشتام,زندگینامه پژمان پشتام زندگینامه پژمان پشتام کشتی گیر فرنگی کار تهرانی (+ تصاویر)

زاده:۲۱ دی ۱۳۷۲

زادگاه: باقرشهر، تهران  

پیشه: ورزش‌کار

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
ویژه سرپوش