دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۰۷۰۰۰۰۷

ترفندهایی برای تمیز کردن اتو و علل کثیف شدن

تمیز کردن اتو,تمیز کردن اتو پرس,تمیز کردن اتو بخاربعد از هربار تمیز کردن اتو، آب اضافی آن را نیز خالی کنید تا رسوبات در آن جمع نشوند
تمیز کردن اتو، چسبیدن لباس به کف اتو و مخصوصا رسوب زدایی داخل اتو کارهای بسیار آسانی میباشند در صورتیکه از مواد درست استفاده کنید و راه درست استفاده کردن از آن ها را بلد باشید.

تمیز کردن اتو

بسیاری از ما خیال می کنیم تمیز کردن اتو یک کار اجباری است ولی احتمالا تمیز کردن اتو چیزی باشد که ما هرگز از آن انتظار نداشته ایم. چیزی که نمی دانیم این است که یک اتو که در طول یک زمان پاک سازی نشود، کثیفی و جرم می گیرد. گاهی وقت ها این کثیفی و جرم ها به پارچه ها می چسبند و دیگر لباس ها شبیه قبلا نو و تازه نخواهند بود پس ضروری است که بدانید چطور برای لباس هایتان، اتو را باید تمیز نگه دارید، آنچه که برای این فرایند مورد نیاز است در اشپزخانه ها وجود دارد با اندکی تلاش و انجام روش هایی که گفته می شود اتوی شما میتواند به همان میزان تازه و نو شوند.

علل کثیف شدن کف اتو

ته نشین شدن آهک آب موجود در منبع، ذوب شدن بعضی از جزئیات لباس مثل عکس ها و برچسب ها در حین اتو کشی و اتو کشیدن پارچه های مصنوعی، اکرلیک، نایلونی، پلی استر، مواد معدنی رسوبی حاصل از استفاده از بخار اتو، آب اضافی باقی مانده در مخزن آب میتواند از علت های کثیف شدن کف اتو باشد.

علل جرم گرفتن داخل مخزن اتو بخار

انباشته شدن آهک و سایر مواد معدنی در این قسمت عجیب نیست چرا که این اتفاق به علت ماندن آب در مخزن اتو به دفعات و زمان های زیاد می افتد. این مواد امکان دارد سبب مسدود شدن حفره های موجود در کف اتو و یا تأثير بر روی آهن شوند؛ به همین دلیل تمیز کردن اتو بخار و مخزن بسیار مهم است.

تمیز کردن رسوب اتو و شستشوی داخلی آن

مواد معدنی و سختی که در آب وجود دارند به مرور زمان در مخزن اتو انباشته شده و سبب بسته شدن حفره های کف اتو می شوند. این امر در فرایند اتو کشیدن اختلال ایجاد می کند، برای همین چنانچه داشتن ظاهری شیک برای شما اهمیت دارد باید تمیز کردن رسوب اتو بخار را در اولویت کارهای خود قرار دهید. راه‌های زیادی برای رفع رسوب اتو وجود دارد و احتیاج نیست از مواد شوینده شیمیایی که نمی دانید چه تاثیری بر دستگاه خواهند گذاشت، برای تمیز کردن اتو بخار استفاده کنید. این روش های اساسی را برای جلوگیری از مشکلات بزرگتر و داشتن طولانی مدت اتو انجام دهید.

روش تمیز کردن اتو چسبیده,تمیز کردن اتو,نحوه تمیز کردن اتواستفاده از ترکیب آب و جوش شیرین، مناسبترین روش برای تمیز کردن اتو است

بنابراین برای تمیز کردن رسوب اتو باید ۱ لیوان سرکه سفید را با یک لیوان آب مخلوط کنید. سرکه سبب ضد عفونی کردن، جرم گیری، از بین رفتن آهک و بوگیری اتو خواهد شد. این ترکیب بهترین تمیز کننده برای بخش های غیر قابل دسترسی اتو می باشد. اتو را با ترکیب سرکه پر کنید و بگذارید تا داغ شود. اتو را روی داغ ترین حالت ممکن قرار دهید در صورتیکه اتوی شما فاقد درجه حرارت می باشد روی حالت اتوی پنبه (cotton) بگذارید. وقتیکه اتو کامل داغ شد شروع به زدن بخار نمایید. اتو را روی یک حوله یا پارچه قرار داده سپس هر ۲۰ ثانیه بخار آنرا بزنید. اینکار را به مدت ۲ دقیقه انجام دهید. سپس اتو را کاملاً از محلول خالی کرده و با آب پر کنید. بعد از آن اتو را روشن کنید و بخار آنرا چند مرتبه بزنید تا به طور کامل از سرکه خالی شود.

روش های تمیز کردن اتو

برخی از روش های تمیز کردن اتو عبارتند از:

>> تمیز کردن اتو با استفاده از نمک و سرکه:

برای لکه های قدیمی تر و کهنه باید از ترکیب نمک و سرکه برای تمیز کردن اتو استفاده کنید. مقداری سرکه را داخل یک ظرف ریخته و آنرا روی شعله گاز قرار دهید، در حالیکه سرکه در حال گرم شدن است نمک را به آن اضافه کنید، هنگامی که محلول به دمای جوشش خود رسید زیر آنرا خاموش کنید و بگذارید تا کمی سرد شود، سپس با استفاده از یک پارچه نرم و لطیف محلول را به صورت دورانی به کف اتو بکشید تا دوده ها و آلودگی ها از کف آن پاک شوند. هر چند روز، اتوی خود را با محلول سرکه و نمک با نسبت های مساوی، با استفاده از یک پارچه پاک کنید این کار از چسبیدنش بر روی هر نوع پارچه دیگر جلوگیری می کند.

>> تمیز کردن اتو با استفاده از صابون:

یکی از روش های تمیز کردن اتو، استفاده از صابون است. با یک پارچه مرطوب بیرونش را تمیز کنید؛ شما میتوانید از صابون ملایم برای تمیز کردن بیرون اتو از لکه های مقاوم استفاده کنید که این امر از تجمع کثیفی بر روی سطحش جلوگیری می کند که میتواند در هنگام اتو کردن بر روی پارچه منتقل شود.

>> تمیز کردن اتو با جوش شیرین:

استفاده از ترکیب آب و جوش شیرین، یکی از روش های پیشنهادی ما برای تمیز کردن اتو است. در صورتیکه میخواهید کف اتوی خود را مثل روز اول صاف و براق و صیقلی ببینید، میتوانید از ترکیب جوش شیرین و آب استفاده کنید، به این ترتیب که به مقدار مساوی آب و جوش شیرین را با هم مخلوط می کنید تا به حالت خمیری در بیاید، سپس با استفاده از یک پارچه نرم خمیر حاصل شده را به کف اتو بمالید، چند دقیقه صبر کنید تا خمیر کمی خشک شود، حال اگر فقط قسمت خاصی از سطح زیرین اتوی شما کثیف شده، کافی است این ترکیب را فقط روی آن سطح بکشید؛ در غیر اینصورت اگر میخواهید کل سطح زیرین را تمیز کنید، میتوانید ترکیب را به تمامی آن بمالید. برای پخش کردن ترکیب روی سطح اتو میتوانید از دست یا هر وسیله ی دیگری استفاده کنید.

برای تمیز کردن اتو چه باید کرد,تمیز کردن اتو سرامیکی,تمیز کردن اتوبرای تمیز کردن اتو مراقب باشید اتو از برق کشیده شده باشد و داغ نباشد

>> تمیز کردن اتو با استفاده از خمیر دندان:

کمی خمیردندان را روی کف اتو بمالید بگذارید چند دقیقه بماند. سپس با یک پارچه خمیردندان را تمیز کرده سپس اتو را به مدت ۵ دقیقه روشن نموده و یک پارچه بدون استفاده را اتو کنید حین کار مرتبا دکمه ی بخار آنرا فشار دهید که این یکی از روش های تمیز کردن اتو است. 

>> تمیز کردن اتو با سمباده فلزی:

از یک سمباده برای تراشیدن جرم ها و تمیز کردن اتو زمانی که گرم است و مواد نرم شده اند استفاده کنید. اگر سطح اتو غیر چسبنده بود در انجام این کار، احتیاط لازم را به خرج دهید تا اشتباها سطح آهن اتو را خراش ندهید بلکه فقط باید جرم ها را بزدایید. سپس اتو را روی یک پارچه قدیمی بگذارید و روی لبه تخته اتو با زاویه مناسب اتو کشی را انجام دهید تا اضافات را از سطح بزدایید.

>> تمیز کردن اتو با استفاده از روزنامه:

برای تمیز کردن اتو میتوانید از روزنامه استفاده کنید. اگر چیزی به کف اتویتان چسبیده است، اتو را روشن نموده و بخار آنرا روی صفر تنظیم کنید. سپس یک روزنامه را اتو کنید. این کار را تا زمانیکه لکه پاک شود ادامه دهید. در صورتیکه لکه با این کار پاک نشد می توانید کمی نمک روی سطح روزنامه ریخته و این کار را ادامه دهید. این کار تمامی آثار سوختگی را پاک می کند.

>> تمیز کردن اتو با استفاده از الکل صنعتی:

اگر کف اتو، لکه های سوختگی ایجاد شده، کافی است تکه ای پارچه را به محلول آب گرم و مواد شوینده یا الکل صنعتی آغشته کنید و به کف اتو بکشید که این یکی از راه های تمیز کردن اتو است. پس از پایان کار بطورحتم آب درون اتو را خارج کنید. اگر اتوی شما دکمه مخصوص خروج بخار دارد آنرا آن قدر فشار دهید تا آب درون اتو به طور کامل تخلیه شود. با این حال تلاش کنید برای اتوی بخار، همیشه از آب مقطر استفاده کنید به این دلیل که استفاده از آب معمولی، باعث گرفتگی منافذ آن می شود.

تمیز کردن اتو,تمیز کردن اتو پرس,برای تمیز کردن اتو چه باید کردبرای تمیزکردن اتو کافیست آن را روی بالاترین درجه حرارت روشن و بخار را غیرفعال کنید

>> تمیز کردن کف اتو با استفاده از نمک:

بيش ترین قسمتی که در اتو ها در معرض کثیف شدن است کف آن ها است، با این روش ساده شما میتوانید هر گونه دوده یا سیاه شدگی و کثیفی را از سطح آن پاک کنید. برای تمیز کردن اتو احتیاج به مقداری نمک، یک حوله و دستمال کاغذی ضخیم خواهید داشت. دستمال کاغذی ضخیم را روی حوله بگذارید و نمک را روی دستمال کاغذی بریزید، اتو را روی داغ ترین دمای ممکن تنظیم کنید و آنرا به صورت دورانی روی نمک ها بکشید، خواهید دید که سیاه شدگی ها و دوده ها به سادگی از کف اتوی شما پاک خواهد شد.

>> تمیز کردن اتو با استفاده از آمونیاک:

 برای لکه های بسیار سخت از این روش استفاده کنید. برای تمیز کردن اتو ابتدا اتو را خاموش کنید سپس یک پارچه کهنه را به آمونیاک آغشته کنید و اتو را روی آن قرار دهید. حتماً اتو را پیش از گذاشتن روی آمونیاک خاموش کنید زیرا امکان سوزاندن دستتان وجود دارد.

تمیز کردن اتو بخار,تمیز کردن اتو,تمیز کردن اتو سرامیکینمک از موادی است که در تمیز کردن اتو به کار می رود

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 13
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
کیومرث هاشمی,بیوگرافی کیومرث هاشمی,زندگینامه کیومرث هاشمی بیوگرافی کیومرث هاشمی سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

متولد:۱۳۴۴

زادگاه:ملایر

زمینه فعالیت:سیاست و مدیریت ورزشی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ادامه
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضوی بیوگرافی بیژن مرتضوی نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۲۵ آبان ۱۳۳۶

زادگاه:بابل

ملیت:ایرانی

سمت:موسیقی دان ، آهنگ ساز، تنظیم کننده، ویولنیست

بیوگرافی بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی در ساری در ۲۵ آبان ۱۳۳۶ دیده به جهان گشود. خانواده ی او پنج نفره هستند. او دارای برادری به اسم فرهاد و خواهرانی به نام های آذر و آرزو می باشد. وی چند روز پس از این که به دنیا آمد با خانواده اش به تهران مهاجرت کردند.

ادامه
اشعار خواجوی کرمانی,زندگی نامه خواجوی کرمانی,مقبره خواجوی کرمانی زندگی نامه خواجوی کرمانی شاعر نیمهٔ اول قرن هشتم (+ آثار)

زمینهٔ کاری:شعر، عرفان، ریاضیات و طب

زادروز:۶۸۹( قمری)- کرمان

مرگ:۷۵۲( قمری)- شیراز

ملیت:ایرانی

سبک نوشتاری:سبک عراقی

ادامه
نوام چامسکی,بیوگرافی نوام چامسکی,زندگینامه نوام چامسکی بیوگرافی نوآم چامسکی زبان شناس و فیلسوف آنارشیست آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ دسامبر ۱۹۲۸

زادگاه:فیلادلفیا، پنسیلوانیا

همسرها:  کارول دوریس شاتز( درگذشت ۲۰۰۸)، والریا واسرمن( متولد ۲۰۱۴)

سمت:نظریه پرداز زبان شناسی و نویسنده سیاسی

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه هاروارد

ادامه
ویژه سرپوش