دوشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۱۱۰

رژیم دیابتی | موادغذایی مفید برای افراد دیابتی

رژیم دیابتی,رژیم دیابتی ها,راهنمای رژیم دیابتیرژیم دیابتی
ابتلا به دیابت را مرگ خاموش معرفی کرده اند و سالانه افراد زیادی در سراسر دنیا به این بیماری مبتلا می شوند، از بین دلایل ایجاد دیابت وراثت و تغذیه غلط تاثیر زیادی دارند. افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند باید رژیم غذایی خاصی را رعایت کنند تا از پیشرفت و آسیب به اندام های آنها پیشگیری شود.

رژیم غذایی دیابت:

افرادی که به دیابت مبتلا می شوند باید تغذیه سالم و فعالیت بدنی را به عنوان بخش مهمی از زندگی خود بپذیرند، زیرا پیروی از یک رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی می تواند قند خون را در محدوده مجاز و مورد هدف خود قرار دهند، برای کنترل کردن قندخون افراد باید بین مصرف مواد شیرین، فعالیت بدنی و داروهای ضد دیابت تعادل برقرار کنند، هرآنچه شما میل می کنید، زمان و میزان آن می تواند سطح قندخون را تغییر دهند یا آن را در همان مقدار توصیه شده نگه دارند، البته رعایت تمام موارد تغذیه ای و ایجاد تغییر در خوردن و نوشیدن در ابتدا کمی دشوار به نظر می رسد اما کاملا امکان پذیر است.

داشتن تغذیه مناسب و سالم در کنار فعالیت بدنی در اکثر روزهای هفته می تواند در حفظ سطح گلوکز در حالت نرمان، کنترل فشار خون، چربی و کلسترول بسیار موثر باشد.

برخی افراد گمان می کنند رژیم دیابت به معنی حذف غذاهایی که است که تماما لذت هستند، اما باید به آنها نوید بدهیم امکان مصرف غذاهای مورد علاقه برای فردی با این شرایط همچنان برقرار است، اما باید در مقدار مصرفی و زمان آن محدودیت ایجاد شود. مراقبان سلامت و پزشک شما با ارائه رژیم غذایی موثر و سالم، همچنین نکات مهم در تغذیه دیابت به شما کمک می کنند نیازهای غذایی خود را در کنار علاقه ی غذایی بر طرف کنید. مهمترین نکته ای که در رژیم دیابتی باید به آن توجه کرد، استفاده از انواع غذاهای سالم از همه گروه های غذایی است البته به همان مقداری که برنامه غذایی شما مشخص می کند.

رژیم دیابتی,رژیم دیابتی ها,رژیم غذایی دیابتی هارژیم دیابتی؛ جایگزینی مواد مفید با مضر

چرا مبتلایان به دیابت باید از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنند؟

پزشک توصیه های غذایی به افراد مبتلا به دیابت یا کسانی که در مرحله پیش دیابت هستند ارائه می دهد، این توصیه ها به آنها کمک خواهد کرد قندخون را در محدوده ای نرمال نگه دارند، وزنشان را کاهش دهند، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مانند پرفشاری خون یا چربی بالا پایین آورند.

در صورتی که چربی و کالری دریافتی از مقدار مشخصی بیشتر شود؛ سطح قند خون نیز در پاسخ به این افزایش به طور ناگهانی بالا می رود، در نتیجه اگر قندخون در حالت نرمال قرار نداشته باشد در پاسخ به این فرایند دچار هایپرگلایسمی یا افزایش قند خون می شود، این مسئله اگر کنترل نشود و به شکل ادامه دار تکرار شود، به ارگان های مختلف بدن مانند؛ کلیه‌ها، قلب و عروق و اعصاب آسیب وارد می کند، اما اگر رژیم غذایی سالمی داشته باشید به سادگی از ایجاد قندخون جلوگیری می کنید. افرادی که به دیابت نوع دو مبتلا می شوند؛ کاهش وزن به آنها کمک بسیار زیادی در کنترل قند خون خواهد کرد، برای رسیدن به این هدف بی خطرترین راه پیروی از یک رژیم غذایی سالم است.

رژیم دیابتی,رژیم دیابتی ها,رژیم غذایی برای افراد دیابتیرژیم دیابتی برای کنترل قند خون

موادغذایی مفید برای افراد مبتلا به دیابت:

از معمول ترین سوالاتی که برای هر فرد مبتلا به دیابت ایجاد می شود این است که باید چه چیزهایی مصرف کند؟ در این مورد باید دقت داشت؛ بهترین راه دریافت کالری از کربوهیدرات‌های سالم و مواد غذایی غنی از فیبر است.

کربوهیدرات ‌های سالم:

باید تلاش شود تا انرژی مورد نیاز را از کربوهیدرات‌های سالم دریافت کنید، از جمله این مواد غذایی سالم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- غلات

- سبزیجات

- مواد لبنی کم‌چربی مثل شیر و پنیر

- میوه‌ها

- حبوبات مثل لوبیا و نخودفرنگی

- خوب است از مصرف موادی که چربی، شکر و سدیم( نمک) زیادی دارند، خودداری کنید. 

مواد غذایی غنی از فیبر:

از جمله موادی که بدن قادر به هضم یا جذب آنها نیست می توان به فیبرها اشاره کرد، در نتیجه این مواد می توانند به بدن برای هضم سایر موادغذایی کمک کنند. از جمله مواد غذایی سرشار از فیبر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- میوه‌ها

- غلات

- آجیل

- حبوبات

- سبزیجات

استفاده از میوه و سبزیجات با تاثیری که در کنترل فشارخون و قندخون دارند می توانند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و سکته‌های مغزی را کاهش دهند، این گروه از مواد غذایی می توانند فیبر زیادی را برای بدن تامین کنند، همچنین منبعی غنی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند، در نتیجه این گروه ماده غذایی علاوه بر کمک به هضم غذا، از سرطان های دستگاه گوارش پیشگیری می کنند. نکته ای که در استفاده از میوه ها وجود دارد این است که نباید آبمیوه‌ها را جایگزین مصرف میوه تازه کرد زیرا نمی توانند فیبر زیادی را برای بدن فراهم کنند.

رژیم دیابتی,رژیم دیابتی ها,بهترین رژیم غذایی دیابترژیم دیابتی؛ میوه ها مفید برای کنترل قند خون

غذاهای پروتئینی:

موادغذایی که دارای پروتئین هستند مانند ماهی، مرغ، تخم مرغ و آجیل گزینه خوبی برای رژیم دیابت می باشند. گوشت و ماهی دارای پروتئین زیادی هستند به همین جهت می توانند به سلامتی ماهیچه ها کمک کنند، اما باید برای داشتن یک رژیم غذایی سالم مصرف گوشت قرمز و مواد فرآوری‌شده را محدود کنید، زیرا این موارد می توانند احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش دهند.

پیشنهاد می شود حداقل هفته دوبار از ماهی سالم مثل ماهی تن و ماهی ساردین استفاده کنید، این ماهی ها دارای مقدار زیادی امگا ۳ هستند که می توانند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش دهند، البته نباید از ماهی های سرخ شده استفاده کرد.

چربی های مفید:

موادغذایی که دارای چربی‌های غیراشباع هستند می توانند سطح کلسترول را کاهش دهند، در ادامه به تعدادی از مواد غذایی که دارای چربی خوب هستند، اشاره شده است:

- آووکادو

- آجیل

- روغن‌های کانولا، زیتون و بادام زمینی

- البته باید توجه داشته باشید که در مصرف این موادغذایی زیاده‌روی نکنید؛ زیرا همه چربی‌ها کالری زیادی دارند.

لبنیات کم چربی:

لبنیات منبعی غنی از کلسیم است به همین جهت می تواند به سلامت استخوان و دندان‌ها بسیار کمک کند، البته باید توجه داشت در انتخاب لبنیات به چربی آنها دقت کرد زیرا اگر چربی زیادی داشته باشند می توانند مضر باشند.

عادات غلط غذایی در افراد مبتلا به دیابت:

نخوردن صبحانه:

همانطور که بارها به آن اشاره شده است؛ صبحانه مهمترین وعده غذایی است، این موضوع در افرادی که به دیابت مبتلا هستند به خوبی صدق می کند، در صورتی که خوردن صبحانه به تعویق بیوفتد هیپوگلیسمی یا کاهش شدید گلوکز خون ایجاد می شود.

رژیم دیابتی,رژیم دیابتی ها,رژیم غذایی دیابتی ها در طب سنتیرژیم دیابتی در کنار ورزش و داروها برای کنترل قن خون

وعده های غذایی دارای چربی اشباع زیاد:

بر اساس آنچه محققان عنوان کرده اند استفاده از چربی زیاد مواد غذایی به طوری که مقدار آن به بیشتر از ۳۰ درصد از کالری دریافتی روزانه برسد می تواند مقاومت به انسولین را افزایش دهد، از این رو باید از مصرف غذاهایی مانند چربی‌های موجود در فست فودها که سرشار از چربی های اشباع هستند پرهیز شود.

افراط در مصرف گوشت قرمز:

در صورتی که مصرف گوشت قرمز به مقدار زیادی برسد؛ پروتئین موجود در آن روی سطح گلوکز خون تاثیر می گذارد، به خصوص اگر پروتئین حاصل از آن ناشی از گوشت قرمز باشد. گوشت قرمز می تواند روی حساسیت به انسولین تاثیر منفی بگذارد، طبق مطالعات مصرف بیش از حد گوشت قرمز خطر ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش می دهد.

فراموش کردن یک وعده غذایی:

گاهی ممکن است خوردن یک وعده غذایی را فراموش کنید، یا ممکن است سر خودتان را به قدری شلوغ کنید که ناگهان متوجه می شوید از وعده قبلی چندین ساعت گذشته است، این موضوع می تواند سلامت شما را در خطر بیندازد زیرا فاصله انداختن زیاد بین وعده‌ ها می تواند با هیپوگلیسمی در افراد مبتلا به دیابت همراه باشد، به خصوص کسانی که برای بیماری خود از داروهای خاص دیابت استفاده می کنند.

مصرف شام یا میان وعده نزدیک به ساعت خواب:

گاهی ممکن است وعده غذایی یا میان وعده به ساعت خواب شما بسیار نزدیک باشد، لذا همین موضوع می تواند سطح گلوکز خون ناشتا را صبح روز بعد افزایش دهد و تاثیرات مخرب خود را برجای بگذارد. بنابراین باید توجه داشته باشید وعده‌های آخر شب معمولاً باعث می‌شوند سطح قند خون صبح روز بعد بالاتر از حد معمول باشد.

اگر عادت به خوردن غذا در انتهای شب دارید می توانید یک دمنوش گیاهی درست کرده و بنوشید.

رژیم دیابتی,رژیم دیابتی ها,موادغذایی مفید برای افراد مبتلا به دیابترژیم دیابتی؛ در نظر گرفتن فاصله زمانی بین خواب و عده غذایی

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 11
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رسول خطیبی رسول خطیبی سرمربی تیم پیکان

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
ویژه سرپوش