جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۱۱۰

رژیم دیابتی | موادغذایی مفید برای افراد دیابتی

رژیم دیابتی,رژیم دیابتی ها,راهنمای رژیم دیابتیرژیم دیابتی
ابتلا به دیابت را مرگ خاموش معرفی کرده اند و سالانه افراد زیادی در سراسر دنیا به این بیماری مبتلا می شوند، از بین دلایل ایجاد دیابت وراثت و تغذیه غلط تاثیر زیادی دارند. افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند باید رژیم غذایی خاصی را رعایت کنند تا از پیشرفت و آسیب به اندام های آنها پیشگیری شود.

رژیم غذایی دیابت:

افرادی که به دیابت مبتلا می شوند باید تغذیه سالم و فعالیت بدنی را به عنوان بخش مهمی از زندگی خود بپذیرند، زیرا پیروی از یک رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی می تواند قند خون را در محدوده مجاز و مورد هدف خود قرار دهند، برای کنترل کردن قندخون افراد باید بین مصرف مواد شیرین، فعالیت بدنی و داروهای ضد دیابت تعادل برقرار کنند، هرآنچه شما میل می کنید، زمان و میزان آن می تواند سطح قندخون را تغییر دهند یا آن را در همان مقدار توصیه شده نگه دارند، البته رعایت تمام موارد تغذیه ای و ایجاد تغییر در خوردن و نوشیدن در ابتدا کمی دشوار به نظر می رسد اما کاملا امکان پذیر است.

داشتن تغذیه مناسب و سالم در کنار فعالیت بدنی در اکثر روزهای هفته می تواند در حفظ سطح گلوکز در حالت نرمان، کنترل فشار خون، چربی و کلسترول بسیار موثر باشد.

برخی افراد گمان می کنند رژیم دیابت به معنی حذف غذاهایی که است که تماما لذت هستند، اما باید به آنها نوید بدهیم امکان مصرف غذاهای مورد علاقه برای فردی با این شرایط همچنان برقرار است، اما باید در مقدار مصرفی و زمان آن محدودیت ایجاد شود. مراقبان سلامت و پزشک شما با ارائه رژیم غذایی موثر و سالم، همچنین نکات مهم در تغذیه دیابت به شما کمک می کنند نیازهای غذایی خود را در کنار علاقه ی غذایی بر طرف کنید. مهمترین نکته ای که در رژیم دیابتی باید به آن توجه کرد، استفاده از انواع غذاهای سالم از همه گروه های غذایی است البته به همان مقداری که برنامه غذایی شما مشخص می کند.

رژیم دیابتی,رژیم دیابتی ها,رژیم غذایی دیابتی هارژیم دیابتی؛ جایگزینی مواد مفید با مضر

چرا مبتلایان به دیابت باید از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنند؟

پزشک توصیه های غذایی به افراد مبتلا به دیابت یا کسانی که در مرحله پیش دیابت هستند ارائه می دهد، این توصیه ها به آنها کمک خواهد کرد قندخون را در محدوده ای نرمال نگه دارند، وزنشان را کاهش دهند، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مانند پرفشاری خون یا چربی بالا پایین آورند.

در صورتی که چربی و کالری دریافتی از مقدار مشخصی بیشتر شود؛ سطح قند خون نیز در پاسخ به این افزایش به طور ناگهانی بالا می رود، در نتیجه اگر قندخون در حالت نرمال قرار نداشته باشد در پاسخ به این فرایند دچار هایپرگلایسمی یا افزایش قند خون می شود، این مسئله اگر کنترل نشود و به شکل ادامه دار تکرار شود، به ارگان های مختلف بدن مانند؛ کلیه‌ها، قلب و عروق و اعصاب آسیب وارد می کند، اما اگر رژیم غذایی سالمی داشته باشید به سادگی از ایجاد قندخون جلوگیری می کنید. افرادی که به دیابت نوع دو مبتلا می شوند؛ کاهش وزن به آنها کمک بسیار زیادی در کنترل قند خون خواهد کرد، برای رسیدن به این هدف بی خطرترین راه پیروی از یک رژیم غذایی سالم است.

رژیم دیابتی,رژیم دیابتی ها,رژیم غذایی برای افراد دیابتیرژیم دیابتی برای کنترل قند خون

موادغذایی مفید برای افراد مبتلا به دیابت:

از معمول ترین سوالاتی که برای هر فرد مبتلا به دیابت ایجاد می شود این است که باید چه چیزهایی مصرف کند؟ در این مورد باید دقت داشت؛ بهترین راه دریافت کالری از کربوهیدرات‌های سالم و مواد غذایی غنی از فیبر است.

کربوهیدرات ‌های سالم:

باید تلاش شود تا انرژی مورد نیاز را از کربوهیدرات‌های سالم دریافت کنید، از جمله این مواد غذایی سالم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- غلات

- سبزیجات

- مواد لبنی کم‌چربی مثل شیر و پنیر

- میوه‌ها

- حبوبات مثل لوبیا و نخودفرنگی

- خوب است از مصرف موادی که چربی، شکر و سدیم( نمک) زیادی دارند، خودداری کنید. 

مواد غذایی غنی از فیبر:

از جمله موادی که بدن قادر به هضم یا جذب آنها نیست می توان به فیبرها اشاره کرد، در نتیجه این مواد می توانند به بدن برای هضم سایر موادغذایی کمک کنند. از جمله مواد غذایی سرشار از فیبر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- میوه‌ها

- غلات

- آجیل

- حبوبات

- سبزیجات

استفاده از میوه و سبزیجات با تاثیری که در کنترل فشارخون و قندخون دارند می توانند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و سکته‌های مغزی را کاهش دهند، این گروه از مواد غذایی می توانند فیبر زیادی را برای بدن تامین کنند، همچنین منبعی غنی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند، در نتیجه این گروه ماده غذایی علاوه بر کمک به هضم غذا، از سرطان های دستگاه گوارش پیشگیری می کنند. نکته ای که در استفاده از میوه ها وجود دارد این است که نباید آبمیوه‌ها را جایگزین مصرف میوه تازه کرد زیرا نمی توانند فیبر زیادی را برای بدن فراهم کنند.

رژیم دیابتی,رژیم دیابتی ها,بهترین رژیم غذایی دیابترژیم دیابتی؛ میوه ها مفید برای کنترل قند خون

غذاهای پروتئینی:

موادغذایی که دارای پروتئین هستند مانند ماهی، مرغ، تخم مرغ و آجیل گزینه خوبی برای رژیم دیابت می باشند. گوشت و ماهی دارای پروتئین زیادی هستند به همین جهت می توانند به سلامتی ماهیچه ها کمک کنند، اما باید برای داشتن یک رژیم غذایی سالم مصرف گوشت قرمز و مواد فرآوری‌شده را محدود کنید، زیرا این موارد می توانند احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش دهند.

پیشنهاد می شود حداقل هفته دوبار از ماهی سالم مثل ماهی تن و ماهی ساردین استفاده کنید، این ماهی ها دارای مقدار زیادی امگا ۳ هستند که می توانند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش دهند، البته نباید از ماهی های سرخ شده استفاده کرد.

چربی های مفید:

موادغذایی که دارای چربی‌های غیراشباع هستند می توانند سطح کلسترول را کاهش دهند، در ادامه به تعدادی از مواد غذایی که دارای چربی خوب هستند، اشاره شده است:

- آووکادو

- آجیل

- روغن‌های کانولا، زیتون و بادام زمینی

- البته باید توجه داشته باشید که در مصرف این موادغذایی زیاده‌روی نکنید؛ زیرا همه چربی‌ها کالری زیادی دارند.

لبنیات کم چربی:

لبنیات منبعی غنی از کلسیم است به همین جهت می تواند به سلامت استخوان و دندان‌ها بسیار کمک کند، البته باید توجه داشت در انتخاب لبنیات به چربی آنها دقت کرد زیرا اگر چربی زیادی داشته باشند می توانند مضر باشند.

عادات غلط غذایی در افراد مبتلا به دیابت:

نخوردن صبحانه:

همانطور که بارها به آن اشاره شده است؛ صبحانه مهمترین وعده غذایی است، این موضوع در افرادی که به دیابت مبتلا هستند به خوبی صدق می کند، در صورتی که خوردن صبحانه به تعویق بیوفتد هیپوگلیسمی یا کاهش شدید گلوکز خون ایجاد می شود.

رژیم دیابتی,رژیم دیابتی ها,رژیم غذایی دیابتی ها در طب سنتیرژیم دیابتی در کنار ورزش و داروها برای کنترل قن خون

وعده های غذایی دارای چربی اشباع زیاد:

بر اساس آنچه محققان عنوان کرده اند استفاده از چربی زیاد مواد غذایی به طوری که مقدار آن به بیشتر از ۳۰ درصد از کالری دریافتی روزانه برسد می تواند مقاومت به انسولین را افزایش دهد، از این رو باید از مصرف غذاهایی مانند چربی‌های موجود در فست فودها که سرشار از چربی های اشباع هستند پرهیز شود.

افراط در مصرف گوشت قرمز:

در صورتی که مصرف گوشت قرمز به مقدار زیادی برسد؛ پروتئین موجود در آن روی سطح گلوکز خون تاثیر می گذارد، به خصوص اگر پروتئین حاصل از آن ناشی از گوشت قرمز باشد. گوشت قرمز می تواند روی حساسیت به انسولین تاثیر منفی بگذارد، طبق مطالعات مصرف بیش از حد گوشت قرمز خطر ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش می دهد.

فراموش کردن یک وعده غذایی:

گاهی ممکن است خوردن یک وعده غذایی را فراموش کنید، یا ممکن است سر خودتان را به قدری شلوغ کنید که ناگهان متوجه می شوید از وعده قبلی چندین ساعت گذشته است، این موضوع می تواند سلامت شما را در خطر بیندازد زیرا فاصله انداختن زیاد بین وعده‌ ها می تواند با هیپوگلیسمی در افراد مبتلا به دیابت همراه باشد، به خصوص کسانی که برای بیماری خود از داروهای خاص دیابت استفاده می کنند.

مصرف شام یا میان وعده نزدیک به ساعت خواب:

گاهی ممکن است وعده غذایی یا میان وعده به ساعت خواب شما بسیار نزدیک باشد، لذا همین موضوع می تواند سطح گلوکز خون ناشتا را صبح روز بعد افزایش دهد و تاثیرات مخرب خود را برجای بگذارد. بنابراین باید توجه داشته باشید وعده‌های آخر شب معمولاً باعث می‌شوند سطح قند خون صبح روز بعد بالاتر از حد معمول باشد.

اگر عادت به خوردن غذا در انتهای شب دارید می توانید یک دمنوش گیاهی درست کرده و بنوشید.

رژیم دیابتی,رژیم دیابتی ها,موادغذایی مفید برای افراد مبتلا به دیابترژیم دیابتی؛ در نظر گرفتن فاصله زمانی بین خواب و عده غذایی

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 11
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
ویژه سرپوش