یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۹۷۰۳۰۰۲۰۴

چگونه لاغر شویم و چند روش ساده برای لاغر شدن

چگونه لاغر شویم,رژیم لاغری,لاغر شدن لاغر شدن با رژیم غذایی

چگونه لاغر شویم؟ چند روش ساده برای لاغر شدن

اگر سوال شما اینه که چگونه لاغر شویم باید بدانید که هیچ راه میانبری برای رسیدن به هدف لاغر شدن وجود ندارد، بنابراین اگر فکر می‌کنید برنامه‌های رژیم لاغری که باید بابتش هزینه کنید و کمپین‌های معروف به «کاهش وزن بدون ورزش» می‌توانند باعث لاغر شدن شما شوند، بهتر است بدانید که خودتان را گول می‌زنید. اگر واقعا می‌خواهید وزن کم کنید، باید اهل عمل باشید و رژیم غذایی مناسبی همراه با ورزش داشته باشید.

بسیار ساده است؛ راز اصلی برای کاهش وزن در این است که نسبت به میزانی که در روز کالری می‌سوزانید، کالری کمتری مصرف کنید. به‌طور خلاصه باید گفت که برای کاهش یک پوند در یک روز، باید بتوانید هر روز (به مدت ۷روز) از طریق غذایی که می‌خورید حدود ۵۰۰‌کالری بیش از آنچه مصرف می‌کنید، بسوزانید. با اینکه این مسئله ممکن است آسان به‌نظر برسد، شاید اجرا و عملی کردن آن کمی سخت‌تر باشد. بنابراین، در اینجا به چند روش لاغری ساده اشاره می‌کنیم که کمک‌تان می‌کند به‌راحتی ظرف یک هفته نیم کیلو وزن کم کنید.

این نوشیدنی چای لاغری را جایگزین چای معمولی کنید

چای صبحگاهی (همراه با شیر و شکر) حدود ۴/۷۹‌کالری به شما می‌دهد. در‌حالی که اگر آن را با چای لیمو جایگزین کنید می‌توانید مصرف کالری خود را به ۸/۱ برسانید. از طرفی می‌توانید چای سبز (بدون شکر) مصرف کنید که حدود ۹/۲‌کالری دارد، ‌بنابراین در کل می‌توانید از طریق این رژیم لاغری ۶/۷۸‌کالری کم کنید.

به جای صبحانه سنگین، موز بخورید

صبحانه سنگین حاوی کربوهیدرات و قند مثل انواع کورن‌فلکس یا انواع نان خصوصا نان‌های سفید به‌همراه مربا، انرژی شما را می‌گیرد و باعث می‌شود هنوز ظهر نشده گرسنه شوید و به‌دنبال خوردن خوراکی‌های شیرین‌باشید.

برای لاغری سریع گزینه سالم و کم‌کالری برای صبحانه می‌تواند موز باشد. هر موز کوچک حدود ۱۱۷‌کالری به شما می‌دهد. بهترین مزیت خوردن موز در صبحانه این است ‌که تا چند ساعت احساس گرسنگی نخواهید داشت، بنابراین کالری کمتری دریافت خواهید کرد و لاغرتر خواهید شد.

شیر پرچرب را حذف کنید

یک لیوان شیر گاو به‌طور عادی حدود ۱۶۸کالری دارد (به استثنای کالری‌های موجود در شکر و سایر چیزهایی که به شیر اضافه می‌کنید). به‌جای آن اگر از شیر بدون چربی یا کم‌چرب استفاده کنید (که در هر فنجان تنها ۷۲کالری دارد) به‌راحتی می‌توانید ۹۶‌کالری کم کنید.

به‌جای ساندویچ‌های چرب، ساندویچ سبزیجات بخورید

هر ساندویچ سبزیجات حاوی سیب‌زمینی پخته، تکه‌‌های گوجه، تکه‌های خیار با چاشنی و پیاز در کل ۲۴۰‌کالری دارد، اما همین ساندویچ به شکل تست شده همراه با پنیر باعث بالا رفتن میزان کالری شده و آن را به ۳۰۰‌می‌رساند که البته به نوع نانی هم که مصرف می‌کنید ارتباط دارد. با این تغییر جزئی می‌توانید در یک وعده، حدود ۱۰۰‌کالری کمتر مصرف کنید. چربی و پنیر را کنار گذاشته و سبزیجات مصرف کنید.

چای لاغری,چگونه لاغر شویم,رژیم غذایی ترک کردن عادت غذایی برای لاغری

از دیگر روشهای کاهش وزن، عادت‌های غذایی‌تان را عوض کنید

هر چیپس سیب‌زمینی در یک بسته حاوی ۱/۸کالری است، بنابراین خودتان محاسبه کنید ببینید که چند کالری در یک بسته چیپس وجود دارد. به‌طور مشابه، یک تکه بیسکویت گندمی حدود ۳۱‌کالری به شما می‌دهد؛ بنابراین حتی اگر ۵‌بیسکویت بخورید، می‌شود ۱۵۵کالری؛ در عین حال که باز هم احساس گرسنگی خواهید داشت. به‌جای آن می‌توانید یک میوه بخورید که هم شما را سیر و اشباع می‌کند و هم میزان مصرف کالری‌تان را کاهش خواهد داد. مثلا یک پرتقال متوسط تنها ۶۲‌کالری به شما می‌دهد؛ بنابراین می‌توانید سیر شوید بدون آنکه کالری زیادی دریافت کنید.

پروتئین سفید را به سبد غذایی‌تان اضافه کنید

وقتی صحبت از خوردن مرغ و ماهی می‌شود، کباب کردن آنها در مقایسه با نوع سرخ شده همراه با پودر سوخاری یکی از بهترین روش‌های مصرف آنهاست. یک بشقاب مرغ سرخ شده یا سوخاری حدود ۲۵۰‌کالری دارد درصورتی که اگر مرغ بریان مصرف کنید، در یک وعده حدود ۱۱۴‌کالری به شما خواهد داد. به‌طور مشابه، ماهی با پودر کاری (که با شیر و شکلات پخته می‌شود) حدود ۵۴۷‌کالری دارد.

اما اگر به‌جای آن ماهی کباب‌پز مصرف کنید می‌توانید به‌طور چشمگیری میزان مصرف کالری‌تان را کم کنید. برای مثال یک برش ماهی سالمون کباب‌پز حدود ۱۲۰‌کالری دارد. بنابراین حتی اگر دو برش ماهی کباب‌پز شده بخورید، می‌توانید کالری مصرفی‌تان را نزدیک به ۳۰۰ تا کم کنید که تفاوت بزرگی است. اگر غذاها را آبپز شده میل کنید حتی می‌توانید حجم بیشتری غذا بخورید با این حال کالری کمتری دریافت کنید.

به جای نوشیدنی‌های گازدار، از آب خالص استفاده کنید

تمام نوشیدنی‌های گازدار حدود ۱۵۰ تا ۱۷۰ کالری دارند، سعی کنید آنها را از رژیم خود حذف کرده و برای رفع تشنگی آب بنوشید. کالری آب صفر است بنابراین می‌توانید در کل با نوشیدن آن ۱۷۰‌کالری جلو بیفتید. علاوه بر این، آب می‌تواند تمام مواد زائد و سموم را از بدن‌تان دفع کرده و به جوان ماندن بدن‌تان کمک کند.

برای لاغری سریع مصرف پلو را به حداقل برسانید

از آنجا که سبزیجات سرشار از مواد مغذی هستند، سبزیجات خانگی پخته شده همراه با ۲کف دست نان سبوس‌دارگزینه‌ای عالی برای ناهار است. اما حتی اگر مجبور شدید بیرون از خانه غذا بخورید، سعی کنید به‌جای آنکه یک پرس سبزیجات خالی بخورید، غذایی بخورید که مخلوطی از سبزیجات و نان باشد. پلو حدود ۳۸۳‌کالری دارد. سبزی و ۲تکه نان سبوس‌دارحدود ۲۶۶کالری به شما می‌دهد. بنابراین اینجا هم می‌توانید ۱۱۷‌کالری کمتر مصرف کنید.

نیمرو را فراموش کنید

یک تخم‌مرغ پخته حدود ۷۸ کالری دارد. این درحالی است که نیمرو دارای کالری اضافه یعنی بالای ۱۰۰‌کالری است. البته این قضیه به این موضوع هم بستگی دارد که آن را با روغن عادی یا روغن حیوانی سرخ کنید که در میزان کالری مصرفی تاثیر خواهد داشت، بنابراین اگر تخم‌مرغ پخته بخورید، می‌توانید حدود ۳۰کالری از رژیم غذایی‌تان کم کنید.

کمی کالری بسوزانید

اگر کم غذا بخورید اما شیوه زندگی‌تان به‌نحوی باشد که زیاد تحرک نداشته باشید، کار زیادی از پیش نخواهید برد، سوخت‌و‌ساز بدن‌تان کندتر شده و اهدافی که برای کاهش وزن دارید سخت‌تر خواهد شد. انجام برخی کارهای خانه مانند تمیز کردن گرد و خاک، جارو کردن و غیره کمک‌تان می‌کند تا بتوانید ظرف یک ساعت، حدود ۲۵۰‌کالری بسوزانید.

قدم زدن آهسته یا با سرعتی نه‌چندان زیاد هم به شما کمک خواهد کرد ظرف ۳۰‌دقیقه بتوانید ۱۰۵کالری وزن کم کنید. دویدن بهترین گزینه است؛ با دویدن ظرف ۱۵‌دقیقه می‌توانید ۱۷۴کالری از‌دست بدهید. اگر هنگام آهسته قدم زدن خیلی احساس خستگی به شما دست داد، سعی کنید تنها ۳۰‌دقیقه راه بروید؛ با این کار می‌توانید ۷۵‌کالری وزن کم کنید. به‌علاوه سعی کنید استخر‌ را هم امتحان کنید چون کمک می‌کند ظرف ۳۰‌دقیقه ۱۵۰‌کالری بسوزانید.

از دیگر راههای کاهش وزن، دسته‌جمعی غذا بخورید

برای کاهش وزن آسان و طبیعی به‌صورت خانوادگی و دسته‌جمعی غذا بخورید و وزن کم کنید. خیلی از افراد چاق ترجیح می‌دهند در حضور دیگران یا چیزی نخورند یا اگر همراه خانواده و به‌صورت دسته‌جمعی غذا می‌خورند، این‌طور وانمود می‌کنند که کم‌غذا هستند. توصیه ما به شما این است که به‌صورت خانوادگی و دسته‌جمعی غذا بخورید چراکه اگر آشنایان‌تان دچار افزایش وزن نباشند، شیوه غذاخوردن آنان مشوق شما در کنترل غذای دریافتی خواهد بود.

به‌علاوه هرگز جلوی تلویزیون غذا نخورید. معمولا افرادی که جلوی تلویزیون غذا می‌‌خورند، بدون فکر این کار را انجام داده و توجهی ندارند که چه حجم غذایی در این حالت وارد بدن‌ شان می‌‌کنند. بهتر است شام را در کنار خانواده یا همراه با دوستان صرف کنید و هنگام شروع غذا، تلویزیون را خاموش کنید تا به آنچه می‌خورید توجه بیشتری داشته باشید.

برای لاغر شدن انگیزه داشته باشید لطفا!

اگر معتقد باشید که تبلیغات لاغری در کوتاه‌مدت فقط برای کسب پول هستند، باید بدانید برای اینکه لاغر شوید زمان زیادی لازم دارید بنابراین باید انگیزه زیادی هم داشته باشید.

اگر یک یا دو هفته وزن‌تان حین رعایت رژیم کاهش نیافت، انگیزه لاغری را ازدست ندهید. روند تغییرات وزن، پلکانی است و مانند سقوط آزاد نخواهد بود چراکه بدن شما به‌طور طبیعی نسبت به تغییرات وزن مقاومت می‌کند، ولی همان‌طور که استعداد افراد مختلف در یادگیری، ورزش و سایر جنبه‌های زندگی متفاوت است، شاید استعداد شما به چاقی نسبت به اقوام درجه اول‌تان بیشتر باشد ولی این به معنای ناامیدی نیست. باید با کوشش بیشتر، این مقاومت را نیز شکست دهید.

چگونه با ورزش لاغر شویم؟

ورزش برای لاغری به همراه یک رژیم غذایی مناسب، می‌تواند ابزار کار آمدی برای کاهش وزن و ماندن در یک وزن ایده آل باشد. با این حال در طول شبانه روز همیشه زمان و یا فضای کافی برای تمرین کردن وجود ندارد. با این شرایط، برخی تمرینات هستند که نیاز آنچنانی به فضای باز و تجهیزات خاص ندارند. اما می‌توانند به شما کمک کنند تا علاوه بر اینکه سلامت و قدرت اندامتان را حفظ کنید، لاغر نیز شوید.

چگونه لاغر شویم,چگونه با ورزش لاغر شویم,لاغری با ورزش ورزش کردن برای لاغر شدن

الف. به تدریج خود را گرم کنید

همیشه قبل از هر تمرینی بدنتان را گرم کنید و سعی کنید تا ضربان قلبتان به تدریج بالا برود تا با این شرایط دمای بدن و جریان خون شما نیز به آرامی بالا برود. گرم شدن به صورت آرام و حساب شده به شما کمک می‌کند تا در طول انجام دادن تمرینات ورزشی آسیب کمتری ببینید.

- گرم شدن باید یک نسخه سبک از تمرین و ورزش برنامه ریزی شده شما باشد.

- برای آنکه بدنتان به یک گرمای نسبی برای تمرینات ورزشی برسد تقریبا باید ۱۰ دقیقه خودتان را گرم کنید.

- شما نباید در طول گرم کردن خودتان را بیش از حد خسته کنید. این کار گرمای بدنتان را بیش از حد بالا می‌برد.

به عنوان مثال؛ شما قبل از آنکه اقدام به پیاده روی سریع (دویدن آرام) کنید، می‌توانید به مدت۱۰ دقیقه پیاده روی آرام داشته باشید تا بدنتان برای حرکات سریع تر آماده شود.

ب. پس از انجام فعالیت‌های ورزشی خودتان را خنک کنید

مهم است که بعد از ورزش برای لاغری خودتان را به تدریج خنک کنید. خنک کردن تدریجی می‌تواند به قلبتان کمک کند تا خود را با شرایط جدید بهتر وفق دهید. در چنین شرایطی استراحت نرمال نیز به شما کمک می‌کند تا از درد و آسیب‌های بعد از ورزش کردن در امان باشید. خنک کردن تدریجی به بدنتان اجازه می‌دهد تا از شدت فشاری که بر اندام خود در هنگام تمرین کردن آورده‌اید، بکاهد.

- سعی کنید به بدنتان تا ۱۰ دقیقه اجازه دهید تا خنک شود.

- شما می‌توانید برا یخ نکردن بدن خود از حرکات کششی استفاده کنید.

به عنوان مثال، اگر شما در حال دویدن هستید، برای خنک شدن اصولی می‌توانید به مدت ۱۰ دقیقه به جای دویدن پیاده روی داشته باشید تا بدنتان به آرامی خنک شود.

ج. انجام این حرکات کششی را قبل و بعد از تمرینات ورزشی فراموش نکنید

وقتی شما قبل و بعد از تمرینات ورزشی حرکات کششی انجام می‌دهید، اینکار به عضلاتتات اجازه می‌دهد تا در حالت انعطاف پذیری باقی بماند. همچنین این کار به آنها اجازه می‌دهد تا در فرم خود باقی بمانند. توجه داشت باشید که حرکات کششی باید به مدت سی ثانیه در حالت خودش حفظ شود تا تاثیرات مطلوبی رو بدنتان بگذارد. سعی کنید از برخی حرکات کششی که در ادامه با آنها آشنا می‌شوید، در طول تمرینات ورزشی خود استفاده کنید.

حرکت کششی در ناحیه شانه: شانه‌های خود را در حالت انعطاپذیری قرار دهید. برای این کار دست راست خود را پشت سر خود قرار داده و دست چپتان را با آن قفل کنید. سعی کنید کمی به بازوهای خود فشار بیاورید تا روی شانه و پشت دست شما کشش ایجاد شود.

حرکتی برای عضلات همسترینگ: روی زمین دراز بکشید و سعی کنید پای خود را به صورت عمود رو به بالا بگیرید با دستان خود پای خود را کنترل کنید تا جایی که به شما فشار نمی‌آید، می توانید پایتان را رو به بالا بکشید. این حرکت برای عضلات همسترینگ پای شما بسیار مفید است. شما می‌توانید در ادامه با پای دیگرتان نیز این کار را انجام دهید. یادتان نرود وقتی تا آخرین حد از توانایی خود پایتان را بالا می‌گیرید، سعی کنید ۳۰ ثانیه در همان حالت بمانید تا عضلات پا به اندازه کافی کش بیاید. به هیچ وجه بیش از توان خود این کار را نکنید، چون ممکن است، گرفتگی عضله که درد بسیار بدی دارد به سراغتان بیاید.

حرکتی برای تقویت عضله‌های پا: در این تمرین شما باید به صورت سرپا و کاملا ایستاده قرار بگیرید و پای خود را از زانو کج کرده و به سمت بیرون بگیرید و با دست موافقتان مچ پای خود را بگیرد و سعی کنید آن را در حد توان خود بکشید. شما می‌توانید این حرکت را روی پای دیگر خود نیز اعمال کنید. لازم به توضیح است که وقتی مچ پای خود را می‌گیرد و آن را به سمت بالا می‌کشید، دقت داشته باشید ۳۰ ثانیه‌ای در حالت کشش پای خود را نگه دارید تا این حرکت اثرگذار باشد.

انجام تمرینات قدرتی با حرکات ساده

شما با استفاده از تمرینات قدرتی روی عضلات می‌توانید آنها را قوی‌تر و میزان کار آمدی آنها را بیشتر کنید. وقتی عضلات قوی‌تر شوند، حجم‌شان نیز بیشتر شده و در نتیجه کالری بیشتری می‌سوزانند. این بدان معنی است که این عضلات قوی حتی زمانی که شما در حال استراحت هستید، کالری زیادی مصرف می‌کنند. شما با پیروی از برخی تمرینات که در ادامه با آنها آشنا می‌شوید، می‌توانید عضلات قوی‌تری داشته باشید. شما با ایجاد یک بدن قوی به لاغر و خوش اندام شدن خود کمک زیادی می‌کنید.

۱. شنا رفتن:

ورزش برای لاغری,چگونه لاغر شویم,لاغر شدن با شنا یکی از روش های لاغری شنا کردن است

روی زمین روی کف دست خود قرار بگیرید و پاها را به صورت موازی روی زمین قرار دهید، به نحوی که روی انگشتان پای خود بایستید، سعی کنید فاصله دستانتان به اندازه دو برابر شانه‌هایتان روی زمین باز شود. در این حالت سعی کنید بدن‌تان را رو به پایین ببرید به محض اینکه آرنج دستتان در حالت ۹۰ درجه قرار گرفت، به سمت بالا حرکت کنید. شما این حرکت را تا آن اندازه که تواناییتان به شما اجازه می‌دهد، انجام دهید. این کار به عضله سازی شما کمک فراوانی می‌کند. فقط سعی کنید در هر بار حرکتی که انجام می‌دهید، چند ثانیه مکث کنید تا استقامت عضلاتتان بالا برود.

۲. حرکت Tricep dip: شما برای انجام این حرکت سعی کنید روی کف دست خود قرار بگیرید و پاهایتان را رو به جلو به هم وصل کنید. توجه داشته باشید که دستانتان بیش از اندازه از بدنتان فاصله نگیرد. در این حالت سعی کنید تمام وزن بدن‌تان را روی دو کف دست و پاشنه پا قرار دهید و تا جایی که امکان دارد نیم تنه خود را بالا بکشید. شما می‌توانید این کار را چندین بار انجام دهید.

۳. حالت Squats: در این حالت ابتدا به صورت کاملا ایستاده قرار بگیرید و سپس دست‌های خود را رو به جلو در حالت کاملا افقی نسبت به بدن قرار دهید. در این تمرین شما باید پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید تا تعادلتان حفظ شود. وقتی دستانتان به صورت عمودی قرار گرفت، سعی کنید به آرامی بدون آنکه کمرتان خم شود، بنشینید. این کار را تا زمانی انجام دهید که ساق پای شما نسبت به ران پای‌تان به حالت نود درجه قرار بگیرد. سپس رو به بالا حرکت کنید. شما می‌توانید این حرکت را چندین بار انجام دهید. این حرکت استقامت بدنتان را به نحوه مطلوبی بالا برده و عضلاتتان را قویتر می‌کند.

ماهیچه‌های مرکزی خود را تقویت کنید

شما با قوی کردن ماهیچه‌های مرکزی بدن خود، بیشتر از هر گونه تمرین و یا ورزشی می‌توانید کالری بسوزانید. چند حرکت ساده وجود دارد که می‌توانید در هر کجا آنها را انجام دهید. این حرکات به شما کمک می‌کنند تا وزن بیشتری را از دست بدهید.

۴. حرکت شکمی: در این حرکت ورزشی باید به پشت بخوابید و پاهایتان را جمع کنید. در این حالت شما می‌توانید دستان خود را در کنار گوش‌های خود قرار دهید و زانو‌های خود را در حد توان به شکم خود نزدیک کنید. با انجام این کار عضله شکمتان تقویت می‌شود. با تکرار این تمرین می‌توانید کالری قابل توجه‌ای بسوزانید.

۵. حرکت plank: این حرکت که بسیار شبیه به حرکت شنا است، می‌تواند عضلات مرکزی بدنتان را تقویت کند. شما می‌توانید در حالت دراز کش روی نوک انگشتان پا و کف دست خود قرار بگیرید و با حرکتی شبیه به شنا رفتن به تقویت عضلات خود بپردازید. سعی کنید در این حالت شکم خود را سفت کرده تا کالری بیشتر بسوزانید.

۶. حرکت Side planks: یک عدد تخته نرم و یا هر چیز دیگری که مانع از ساییده شدن پوست شما توسط زمین می‌شود، زیر خود قرار دهید. سعی کنید رو به پهلو روی ساعد دست خود بایستید. در این حالت می‌توانید روی ساعد دست خود حرکت بالا و پایین رفت را انجام دهید. این تمرین نیاز به تعادل بالایی دارد. از اینکه در اوایل کار نتوانید حرکت را درست انجام دهید، به هیچ عنوان نگران نباشید زیرا تا به این تمرین عادت کنید، کمی زمان می‌برد.

سلامت قلب و عروق خود را بهبود ببخشید

تمریناتی برای سلامتی قلب به شما کمک می‌کند تا کالری بیشتر بسوزانید و به طور معمول انرژی بیشتری مصرف کنید. تمرینات قلبی می‌تواند عملکرد و سلامت قلب شما را بهبود ببخشد. بسیاری از این تمرین‌ها آسان هستند و می‌توانند بدون هیچ گونه تجهیزات انجام شوند. با برخی از این تمرینات برای سوزاندن کالری و از دست دادن وزن بیشتر در ادامه آشنا می‌شوید:

۷. پرش مستقیم: برای انجام این تمرین کافیست زانوی خود را کمی خم کنید و رو به بالا بپرید این تمرین ثبات بدنتان را بالا می‌برد.

۸. پرش ستاره‌ای: در این حالت کافیست دست‌ها و پاهای خود را به صورت ستاره‌ای باز کنید و در همین حالت سعی کنید بپرید. پریدن در این حالت کمی مشکل است اما با کمی تمرین می‌توانید از این مشکل به راحتی عبور کنید.

۹. حرکت Burpees: این حرکت تلفیقی از حرکات پرش، plank و Squats است. شما ابتدا مثل حرکت پرش رو به بالا می‌ایستید. و سپس سعی کنید در حالت نیمه نشسته قرار بگیرید و در ادامه این حرکت می‌توانید شنا بروید. انجام این کارها به صورت پشت سر هم می‌تواند عضلاتتان را قوی کرده و گردش خون را نیز تسریع کند.

د. پیاده روی برای لاغری سریع

پیاده روی شاید ساده‌ترین نوع ورزش کردن برای از دست دادن کالری و در نتیجه کاهش وزن است. پیاده روی همراه با یک رژیم غذایی سالم می‌تواند برای کاهش کالری و بهبود سلامت قلبی و عروقی به کمکتان بیاید. سعی کنید برای کاهش وزن و همچنین لاغری ران از هر فرصتی که برای پیاده روی نصیبتان می‌شود، کمال استفاده را ببرید. شما می‌توانید از راه پله خانه برای پیاده روی بهره ببرید و یا برای خریدهایی که در مسافت نزدیک است، به جای استفاده از ماشین می‌توانید پیاده روی کنید. هرچقدر پیاده روی شما بیشتر باشد به همان اندازه مصرف کالری بالا می‌رود و در نتیجه با کاهش وزن روبه روی می‌شوید. اگر شما روزانه ۲۵۰ کالری کمتر غذا دریافت کنید و در عوض ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید، می‌توانید در طول یک هفته تقریبا نیم کیلو گرم وزن کم کنید.

تاثیر طب سوزنی در کاهش وزن:

طب سوزنی یک علم چینی باستان در طب سنتی است که به معنی قرار دادن بسیاری از سوزن های نازک در نقاط بسیار خاص بدن است.

این سوزن ها موجب تحریک اعصاب مهم و کلیدی در بدن که موجب تنظیم انرژی و متابولیسم و بسیاری عوامل دیگر که می تواند بر سلامت بدن تأثیر بگذارد می شود.

چگونه لاغر شویم,لاغری سریع,لاغری با طب سوزنی روش لاغری طب سوزن

مزایای طب سوزنی برای لاغری

یکی از بهترین دلایل استفاده از طب سوزنی برای لاغر شدن این است که دارای اثر طولانی مدت بدون نیاز به رژیم های شدید، جراحی های تهاجمی، داروهای خوراکی و ورزش بیش از حد می باشد. این کار نیازمند مقدار کمی انرژی، ​​زمان، تمایل و اعتماد به طب سنتی است.

طب سوزنی کمک می کند تا بدن از طریق اثرات متابولیسم و ​​هورمون ها به هدف کاهش وزن دست یابد. اما این نیاز به جایگزینی رژیم غذایی و ورزش منظم و شدید نیست.

روش های اصلی طب سوزنی برای لاغر شدن

برای کاهش وزن، دو روش اصلی یک سوزن برای گرسنگی و یا تکنیک پنج سوزن برای اثرات جامع تری بر بدن وجود دارد.

درمان یک سوزن

این درمان ساده موجب کاهش اشتها و سرکوب گرسنگی می شود. با استفاده از یک سوزن در ناحیه ای که گرسنگی و اشتها را کنترل می کند، می توانید به کاهش گرایش های مداوم در مصرف میان وعده های غذایی کمک کنید و به میزان قابل توجهی از کاهش وزن دست یابید.

این ناحیه در نزدیکی پایین زبانه گوش، ناحیه غضروفی سخت که نزدیک پوست صورت است.

درمان ۵ سوزن

این روش جامع تر از یک سوزن است. این درمان گوش شما را مانند یک عالم کوچکی از کل بدن به کار می برد و نیاز به قرار دادن سوزن در اعصاب کلیدی گوش است که بر گرسنگی، عملکرد غدد درون ریز، کبد و معده تاثیر می گذارد (باعث کاهش استرس و افزایش انرژی می شود).

رژیم غذایی مورد نیاز برای لاغری

مانند هر استراتژی دیگر در لاغرشدن، یک تغییر واحد و منفرد در شیوه زندگی، به احتمال زیاد نتیجه مطلوب را ارائه نمی دهد.

با وجود اینکه طب سوزنی می تواند سطوح متابولیک و هورمون شما را به طور موثر تغییر دهد و از مسائل متعدد مربوط به کاهش وزن برخوردار باشد، باید این درمان را با رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم تطبیق دهید.

چند جلسه طب سوزنی در هر هفته به این معنا نیست که شما می توانید هر چیزی که بخواهید بخورید و یا به این معنی نیست که شما باید از رفتن به باشگاه یا فعالیت بدنی ۴-۵ بار در هفته خودداری کنید.

بهترین رژیم طب سوزنی برای کاهش وزن، خوردن غذاهای ساده، غذاهایی که هضم آسان و مواد مغذی زیادی دارند می باشد. مواد غذایی نیز نباید بیش از حد فرآورده و یا حاوی قند بالا باشد.

در حالت ایده آل، شما باید مصرف میوه ها، سبزیجات، آجیل، حبوبات و دانه های خوراکی را افزایش دهید و میزان مصرف محصولات لبنی، شکر تصفیه شده، کره بادام زمینی، موز، مواد غذایی خام، میوه های مرکبات و سویا را کاهش دهید.

شما می خواهید بدن خود را گرم کنید. سیستم گوارش بدن شما به هنگام استفاده از طب سوزنی برای لاغر شدن، به دلیل خوردن غذاهای سرد مانند شیرینی ها، نوشیدنی های سرد، شیک و سالادها می تواند موجب کاهش و یا توقف متابولیسم بدن شود.

در حالی که طب سوزنی به تنهایی موثر است، ترکیب درمان طب سوزنی منظم با رژیم غذایی مناسب می تواند به لاغری قابل توجهی کمک کند.

عوارض جانبی استفاده از طب سوزنی برای کاهش وزن

با وجود بسیاری از مزایای استفاده از طب سوزنی برای کاهش وزن، برخی از عوارض جانبی بالقوه برای استفاده از این درمان باستانی، از جمله خستگی، درد، بدتر شدن علائم، نوسانات هورمونی و اسپاسم عضلانی وجود دارد.

آسیب دیدگی: در بنیادین ترین سطح، طب سوزی به معنای سوزن زدن به خود است که عنصری از درد را ایجاد می کند. این درد با توجه به مساحت ناحیه ممکن است تا چند ساعت تا چند روز احساس شود و در برخی موارد حتی ممکن است باعث ایجاد کبودی شود.

خستگی: تغییر فرآیند بدن، تغییر سطوح هورمون و دستیابی به متابولیسم، ممکن است برای بدن بسیار دشوار باشد، به ویژه در چند جلسه اول. با گذشت زمان، طب سوزنی انرژی بیشتری را ایجاد می کند، اما گاهی اوقات می تواند ذخایر انرژی بدن شما را از بین ببرد.

بدتر شدن علائم: از طریق درمان اعصاب مرکزی در بدن، طب سوزنی می تواند بسیار موثر باشد، اما هنگامی که شما به سرعت شیمی بدن را تغییر می دهید، گاهی اوقات ممکن است در جهت مخالف اثر کند و موجب می شود که وضعیت بدتر شود یا حتی باعث شود که یه بیماری سابق دوباره ظاهر شود.

احساسات زیاد: طبیعت سم زدایی و تحریک کننده طب سوزنی می تواند به همراه بسیاری از هورمون های مختلف و انتقال دهنده های عصبی به کاهش تنش در بدن کمک کند. این عمل می تواند شما را از نظر احساسی حساس، تحریک پذیر کند.

اسپاسم عضلانی: هنگامی که طب سوزنی را انجام می دهید، ممکن است برخی از تحریکات عصبی بعد از برداشته شدن سوزن همچنان ادامه یابد. در واقع لرزش و یا اسپاسم عضلانی غیر معمول نیست و در عرض یک یا دو روز از بین می رود.

جراحی برای لاغری

روشهای لاغری,چگونه لاغر شویم,لاغری با جراحی روش لاغری جراحی

جراحی لاغری از جراحی‌هایی چاقی است که در حال حاضر به صورت روتین در دنیا انجام می‌شوند، می‌توان به گاستریک بای‌پس، اسلیو گاسترکتومی و باندینگ یا حلقه معده اشاره کرد.

قبل جراحی لاغری باید همه چیز بررسی و مشکلات اولیه رفع شود. شاید این مشاوره‌ها حتی تا یک ماه هم طول بکشد و بعد بیمار عمل شود.

پس اگر به جراح مراجعه کردید و او تصمیم گرفت همین فردا شما را عمل کند مطمئن باشید یک جای کار ایراد دارد. در ضمن باید بدانید که در جراحی چاقی مانند تمام جراحی‌های دیگر احتمال عوارض وجود دارد منتها باید در نظر داشته باشید که عوارض خود چاقی هم آنقدر کم نیست.

بهترین عمل جراحی لاغری

نوع عمل جراحی چاقی را نمی‌توان براساس BMI انتخاب کرد. در واقع این موضوع به فاکتورهای متعددی از جمله نوع تغذیه و بیماری‌های همراه بستگی دارد. برای مثال کسانی که ریفلاکس معده دارند توصیه به جراحی لاغری اسلیو نمی‌شوند یا کسانی که سابقه سرطان فامیلیال معده دارند نباید جراحی بای‌پس انجام دهند زیرا در این عمل دو قسمت معده از هم جدا می‌شود و دیگر با آندوسکوپ به آن دسترسی نخواهیم داشت تا معده را بررسی کنیم.

جراحی لاغری اسلیو برای این افراد مناسب‌تر است زیرا در این عمل ۷۵ تا ۸۰ درصد معده برداشته می‌شود و احتمال سرطان معده نیز ۷۵ تا ۸۰ درصد کم می‌شود. در عین حال بخش باقی‌مانده معده نیز با آندوسکوپ قابل بررسی است.

علاوه بر این جراحی اسلیو برای کسانی که عادت به ریزه‌خواری دارند، غذا زیاد می‌خورند و نمی‌توانند خودشان را کنترل کنند، مناسب نیست زیرا بعد از عمل با این حجم غذا خوردن دوباره معده می‌شود و فرد اضافه وزن پیدا می‌کند. البته انتخاب خود بیمار هم در این رابطه اهمیت دارد.

جراحی لاغری با لیزر

لیزر لیپولیز، یک روش لاغری با لیزر و با حداقل تهاجم برای از بین بردن دائمی چربی ها همراه با کشیدن پوست در ناحیه ی درمان است.

این عمل پیشرفته ی لیپوساکشن به کمک لیزر، برای افرادی طراحی شده که می خواهند در ناحیه هایی از بدن که از بین بردن چربی در آنها مشکل است، ظاهر مناسبی داشته باشند؛ مانند چربی پهلو ها، بغل ران ها، شکم، ران ها، دست ها، چانه و باسن. لیزر لیپولیز شامل ابزار های نوک تیزی است که اجازه ی برداشتن چربی با جزئیات بالاتری را می دهند. (بیشتر بخوانید:کوچک کردن باسن)

لیزر لیپولیز یک روش لاغری جایگزین برای لیپوساکشن به کمک لرزش است. لیزر لیپولیز هوشمند، باعث فروپاشی غشای سلول های چربی شده و آن ها را به صورت یک امولسیون در می آورد که بعدا به راحتی توسط یک لوله ی مخصوص خارج می شوند.

لیزر لیپولیز این امر را ممکن می سازد که بتوان بافت چربی را در مقیاس های بسیار کوچک تر و بدون عوارض جانبی عمل های جراحی تهاجمی، از بین برد.

نتایج اولیه لاغر کردن بازو و دیگر مناطق معمولا به سرعت ظاهر می شوند ولی پدیدار شدن نتایج نهایی حدودا به ۳ تا ۴ ماه زمان نیاز دارد. در طول این مدت، عصاره ی سلول ها از بین رفته و تولید کلاژن باعث سفت شدن پوست می شود. این عمل ظاهر بدن را بهبود بخشیده و نواحی دارای سلولیت (بافت چربی ناهموار) را صاف می کند.

جراحی لاغری پلیکاسیون معده

این عمل به روش لاپاروسکوپی و با بیهوشی عمومی انجام می گیرد. در این روش طول معده را به صورت دامن روی هم پلیسه می زنیم تا فضای داخل معده تنگ گردد.

از این رو بیمار به دلیل کوچک شدن فضای معده قادر به خوردن حجم زیاد غذا نخواهد بود و در این روش هیچ قسمت از معده برداشته نشده وحذف نمی‌گردد، لذا می‌توان به هر دلیلی که نخواهیم معده را به حالت اول برگردانیم.

این روش در بیمارانی که حدود ۳۰ تا ۳۵ کیلوگرم اضافه وزن دارند، روش مناسبی می باشد. این بیماران ضریب چربی یا همان BMI بین ۳۵ تا ۴۰ دارند.

جراحی لاغری پلیسه معده چه عوارضی دارد؟

از آنجا که در این روش هیچ قسمتی از معده بریده نمی شود، احتمال بروز عوارضی چون نشت داخل شکمی و یا خونریزی اندک است و درصورتی که عارضه ای رخ دهد، با بازکردن پلیسه مشکل ایجاد شده برطرف خواهد شد.

جراحی لاغری پلیسه معده یک روش دائمی بوده و می‌تواند برای همیشه در بدن باقی بماند. در ۱۵-۱۰ درصد موارد پس از ۵ سال و به دنبال پرخوری زیاد، معده می تواند تا حدودی متسع شده و پلیسه ها از یکدیگر فاصله بگیرند. در صورتی که بیمار مجددا سیر افزایش وزن را تجربه نماید، امکان عمل و پلیسه مجدد، به منظور کاهش حجم معده وجود دارد.

بای پس روده برای لاغری

در این روش نه تنها حجم معده کوچک می شود بلکه تمام طول روده به استثنای ۱۰۰-۱۵۰ سانتی متری انتهایی بای پس شده و از دور جذب خارج می شود.

لذا اگر چه روشی بسیار موثر و قوی در کاهش وزن و درمان عوارضی نظیر دیابت می باشد اما به دلیل سوءجذب بسیار شدید و کمبود شدید ویتامین و پروتئین نیاز به مصرف دائمی حجم زیادی از مکمل ها دارد و اسهال یکی از عوارض شایع در این عمل می باشد.

بای پس روده به دلیل عوارض گفته شده امروزه کمتر استفاده می شود مگر در مواردی که بیمار پس از انجام بای پس معده به روش استاندارد مجدد چاق شده و یا کاهش وزن کافی نداشته باشد و شدت چاقی و عوارض آن در حدی باشد که حیات شخص را تهدید نماید از این روش استفاده می شود.

عوارض جراحی لاغری بای پس معده

کارشناسان در جدیدترین پژوهش های خود دریافتند افرادی که تحت جراحی بای پس معده قرار می گیرند و با انواع روش ها حجم معده آنها به طور ناگهانی کم می شوند پس از جراحی دچار مشکل سوء هاضمه و ناتوانی در مصرف مواد غذایی می شوند.

این افراد همچنین با مشکلاتی چون سوء هاضمه ، احساس تهوع، ترش کردن، صدای غرغرمعده، دفع مدفوع با مشکل، ناتوانی در جذب مواد مغذی خوراک ها و دل درد مواجه می شوند.

کارشناسان با بررسی دو گروه افراد چاق که گروه اول به صورت طبیعی و گروه دوم با جراحی بای پس معده برای کاهش وزن دریافتند افراد گروه اول سلامت خود را حفظ کرده و بسیار کمتر دچار مشکلات گوارشی می شوند در عوض گروه دوم دچار انواع مشکلات گوارشی و حتی روحی شده اند.

عوارض اسلیو معده

در اسلیو معده که به طریق لاپاروسکوپی صورت می‌گیرد قسمت عمده سمت چپ معده بیمار برداشته می‌شود و معده به شکل لوله باریکی (شبیه موز) باقی می‌ماند.

پس از برداشتن این قسمت از معده، سطح سرمی این هورمون به حداقل خود می‌رسد و احساس گرسنگی و میل به خوردن غذا در فرد کاهش می‌یابد. این بیماران باید از خوردن قندهای ساده خودداری کنند چرا که هضم آن‌ها در دهان شروع می‌شود.

عوارض و خطرات جراحی بای پس معده شامل عوارض عمومی جراحی مانند سایر روش‌های درمان جراحی چاقی است. اما به هر حال مهم‌ترین و شایع‌ترین عارضه در این عمل Leakage و فیستول معده است (۲.۵در صد موارد).

همچنین ایجاد آسیب به طحال که ممکن است منجر به اسپلنکتومی شود (۵/۰% موارد) و نیز DVT، آمبولی ریه (۵/۰% موارد)، عوارض تنفسی نظیر پنومونی و ARDS (25/0% موارد) در لیست عوارض پس از این عمل قرار دارند. خونریزی از محل استپلینگ در دوره پس از عمل (۵/۰% موارد) نیز بایستی مورد توجه قرار گیرد.

مراقبت بعد از جراحی لاغری اسلیو معده

از روز دوم رژیم مایعات صاف شده و رقیق شروع می شود بیماران تا دو هفته پس از عمل فقط بایستی از مایعات صاف شده با حجم کم و با فاصله از یکدیگر مصرف کنند. طی ۲-۱ ماه پس از عمل به تدریج جامدات به میزان ۶۰۰ تا ۸۰۰ کالری در روز، به رژیم غذایی آن‌ها اضافه می‌شود.

بیماران باید از ورود به اماکن گرم مانند سونا و جکوزی تا زمان مناسب خودداری کرده و در صورت انجام این جراحی لاغری در فصل های گرم سال از بودن در محیط های گرم که باعث کاهش شدید مایعات بدن شود خود داری شود. انجام اعمال سبک ورزشی و تمرینات بدنی آزاد است اما اعمال سنگین ورزشی تا زمان کاهش وزن شدید مجاز نیست.

بیماران اکید بایستی از مصرف غذاها با حجم زیاد و نیز نوشابه‌های گازدار ( به دلیل ایجاد ناگهانی حجم) خودداری کنند، در غیر این صورت به خصوص در روزهای اول پس از عمل، منجر به فیستول معده و به طور دیررس منجر به درد معده و افزایش تدریجی حجم آن می‌شود و کاهش وزن را با کندی و یا توقف مواجه می‌نماید به هر ترتیب هر گونه تغییر در محتوا و قوام مواد مصرفی باید با مشاوره و همراهی پزشک معالج و متخصص تغذیه تیم باشد.

گردآوری: بخش پزشکی و سلامت سرپوش

fardanews.com
bartarinha.ir
yjc.ir
nabzema.com
  • 18
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش