چهارشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۲۰۰۳۱

جینوفوبیا (ترس از برقراری رابطه جنسی) چیست؟

جینوفوبیا,روش درمان جینوفوبیا,درمان جینوفوبیادر بعضی موارد اضطراب عملکرد می تواند تبدیل به جینوفوبیا شود
از آنجایی که بخش مهمی از زندگی انسان ها را سکس و رابطه جنسی تشکیل میدهد لذا هر گونه اختلال در نگرش به مقوله ارتباط جنسی، سلامت روانی – جسمانی – جنسی شخص را تحت‌تأثیر خود قرار خواهد داد. فردی که به جینوفوبیا مبتلا است ازموضوع سکس میترسد.

جینوفوبیا

انسان یک موجودی اجتماعی است و توانایی در برقراری رابطه با انسان ها، لازمه زندگی سالم در جامعه است، بنابراین هر عاملی که فرد را در برقراری روابط عاطفی یا بدنی که خود فرد خواهان آن می باشد محدود سازد باید بررسی شود و سعی در رفع آن ها با کمک منابع درمانی گردد. اگر در روند زندگی فردی و اجتماعی شخص، شدت و عمق این محدودیت های ارتباطی خللی وارد نکند شاید بتوان با دیده اغماض به آن ها نگریست ولی اگر در روند زندگی طبیعی شخص مزاحمت ایجاد کرده باشد باید به شکلی جدی مورد بررسی قرار گیرد و بموقع درمان شود. به افرادی که  ترس از رابطه جنسی دارند، جینوفوبیا می گویند.

افرادی که از رابطه جنسی ترس دارند معمولاً از تمام اعمال جنسی می ترسند یا این که فقط از خود دخول هراس دارند. بعضی افراد در نزدیکی، لمس، برقراری رابطه عاطفی با دیگری هیچگونه مشکلی ندارند لیکن چنانچه این رابطه از فرمت رابطه عاطفی به رابطه جنسی تبدیل شود و نزدیکی بدنی فرایند دخول را پیش بینی کند هراسناک میگردد، به همین دلیل افراد سعی در پرهیز از برقراری رابطه جنسی دارند یا بعبارتی خیلی از افرادی که جینوفوبیا دارند میتوانند روابط رمانتیک ایجاد کنند و امکان دارد از فعالیت هایی مثل بوسیدن و نوازش کردن لذت ببرند، ولی از تماس ها و محبت های فیزیکی تر و جنسی تر وحشت دارند.

دلایل جینوفوبیا,جینوفوبیا,درباره ی جینوفوبیاجینوفوبیا اختلال ترس از رابطه ی جنسی است

علت جینوفوبیا

مانند تمام فوبیا های دیگر، جینوفوبیا در بیشتر موارد پس از یک ترومای شدید بوجود می آید. بعبارتی دیگر فوبیای جنسی یا ترس از برقراری رابطه جنسی در افراد به یک حالت روانی گفته میشود که زنان و مردان در این حالت از برقراری رابطه جنسی و مقاربت های جنسی میترسند. در افراد مختلف، گاهی اوقات این ترس و فوبیا آنقدر شدید است که زوجین احتمال دارد تا سالها پس از ازدواج هنوز هم رابطه جنسی و زناشویی برقرار نکرده باشند.

ابتلای زنان به جینوفوبیا، معمولاً به خاطرات و تجربیات تلخ آنان در گذشته برمی گردد، که از آن ها می توان به شنیدن خاطرات تلخ دیگران از رابطه جنسی، دیدن روابط زناشویی ناسالم والدین، افسردگی، آزار جنسی کودکان ، تجاوز جنسی یا آزار های جنسی و ازدواج های اجباری سبب به تعویق انداختن رابطه زناشویی و ترس از دخول اشاره کرد. همینطور در برخی از فرهنگ ها و آموزه های دینی نیز گاهی روش های تربیتی باعث ایجاد ترس از رابطه جنسی می شوند. گاهی جینوفوبیا در رابطه با احساس عدم اطمینان نسبت به بدن و ظاهر و ضمنا نگرانی هایی در خصوص سلامتی و بیماری است. بدون این که بتوان دلیل قابل توجیهی برای جینوفوبیا پیدا کرد، این اختلال ایجاد می شود.

روش درمان جینوفوبیا

مقابله با جینوفوبیا کار دشواریست. خیلی از افراد احساس شرم و خجالت از مطرح کردن چنین مشکلی دارند و نمی توانند این موضوع را با کسی در میان بگذارند ولی درمان این اختلال، خوش بختانه موفقیت آمیز است و نتیجه ی آن ارزش تحمل کردن پروسه ی هیجانی اش را دارد. اکثر افرادی که به جینوفوبیا مبتلا هستند برای درمان خود، جلسات درمانی را دنبال می کنند. در درجه اول، جینوفوبیا با روان درمانی انجام می شود، که به گفت وگوی درمانی نیز مشهور است. رایج ترین روشهای روان درمانی قرار گرفتن در معرض درمانی و رفتار درمانی است که برای معالجه ژنیوفوبی استفاده می شود. همچنين امکان دارد بعنوان بخشی از برنامه درمانی ژنیوفوبی از داروها استفاده شود.

۱. سکس تراپی:

یکی از روشهای درمان جینوفوبیا اغلب توسط سکس تراپیست می باشد. سکس تراپیست ها، متخصص هایی اند که بطور گسترده آموزش هایی دیده اند و مهارت کافی در رفع مسائل و مشکلات جنسی کسب کرده اند. در صورتیکه واژینیسموس علت ترس از دخول باشد،  سکس تراپ به خانم در درمان این مورد کمک می کند تا زوحین بتوانند به راحتی رابطه زناشویی و دخول داشته باشند. همینطور برای داشتن رابطه جنسی لذت بخش و خوب، راهها و روش هایی را برای زوجین توضیح می دهد و به آن ها اطلاعاتی می دهد تا از درد و… نترسند و در حین رابطه آرامش داشته باشند.

جینوفوبیا چیست,جینوفوبیا درمان,جینوفوبیاتجاوز و آزارهای جنسی از شایع ترین عللی جینوفوبیا است

۲. درمان شناختی رفتاری( CBT):

در این روش درمان جینوفوبیا با استفاده از صحبت کمک می کنند تا اضطرابتان را درک و کنترل کنید. این نوع درمان میتواند به صورت فردی یا گروهی انجام شود و معمولاً هفتگی میباشد و هفته ها یا ماه ها روند درمان طول می کشد. بطور کلی، این روش فرمی از شناخت- رفتار درمانی محسوب می شود. درمانگر در روش درمانی شناختی رفتاری  متمرکز بر طرز تفکر و الگوهای فکری درمانجو می شود و الگوهای فکر و اعتقادات اشتباه را شناسایی می کند و به درمانجو کمک می کند تا اصلاح شود. به طورمثال درمانگر به درمانجو کمک می کند تا اگر او اشتباها فکر می کند که رابطه جنسی، یک عمل منفی و آزاردهنده است یا قرار است درد بسیار زیادی را متحمل شود، این افکار را اصلاح کند.

چنانچه اختلال خود زشت پنداری یا سایر فوبیاها علت ترس از دخول، باشد درمانگر به درمانجو کمک می کند تا این موارد درمان شوند و ترسی که درمانجو از دخول دارد، رفع شود. در صورتیکه کمبود اعتماد به نفس یکی از دلایل ترس از دخول باشد درمانگر کمک می کند تا اعماد به نفس و احساس خودباوری شخص تقویت شود و در نتیجه کمتر به استرس و اضطراب مبتلا شود. اگر شما نیز ترس از دخول یا رابطه جنسی دارید و به جینوفوبیا مبتلا هستید، توصیه ی ما اینست که از روانشناسان بالینی کمک بگیرید تا زندگی مشترکتان با مشکلی مواجه نشود و شما هم مثل سایر زوجین بتوانید، سکس لذت بخشی را تجربه کنید و افکار منفی و مسایل روحی و روانی مانند اضطراب شدید را درمان کنید.

۳. داروها:

روان درمانی که از دیگر روشهای جینوفوبیا به شمار میرود معمولاً به تنهایی در معالجه زنان و زایمان بسیار مؤثر میباشد ولی علاوه بر آن ، میتوان گاهی اوقات از داروهای طراحی شده برای کاهش احساس اضطراب یا حملات هراس ناشی از ژنیوفوبی استفاده کرد. چنین واسطه هایی فقط در زمان شروع درمان باید استفاده شود تا بتوانند به سرعت بهبودی شما کمک کنند. همچنین از این داروها میتوانید به صورت کم و کوتاه استفاده کنید. به طورمثال ، در شرایطی که نمیتوانید کار مهمی را بدلیل ترس از زنان انجام دهید نظیر گرفتن معالجه پزشکی از یک زن یا مراجعه به اورژانس. در درمان ژنیوفوبی، داروهای مورد استفاده عبارتند از:

- مسدود کننده های بتا: 

اثرات آدرنالین توسط مسدود کننده های بتا روی بدن کنترل می شوند. در‌صورتی‌که بدن دچار اضطراب شود، میزان آدرنالین افزایش می یابد که در نتیجه ی آن مشکلات جسمی ناراحت کننده و گاه مضر از جمله افزایش ضربان قلب و فشار خون ، تپش قلب و صدای لرزان و اندام برای فرد رخ می دهد.

جینوفوبیا,عواقب جینوفوبیا,راهکارهای پیشگیری از جینوفوبیاجینوفوبیا در بیشتر موارد بعد از یک ضربه و ترومای شدید ایجاد می شود

- آرام بخش ها: 

بنزودیازپین ها سبب می شوند اضطراب کنترل شود و از این جهت به آرامش بدن کمک می کنند. این داروها بسیار اعتیاد آور هستند به همین علت باید در مصرف آن احتیاط شود. در صورت داشتن سابقه سوء مصرف الکل یا مواد مخدر ، بنزودیازپین ها را مصرف نکنید.

راهکارهای پیشگیری از جینوفوبیا

>> نخستین قدم برای پیشگیری از جینوفوبیا، آشنایی با بدن است. خیلی از دختران با آناتومی بدن مرد آشنایی ندارند که والدین باید خودشان به اندازه کافی آگاه باشند و به فرزندان خود این آگاهی را انتقال دهند.

>> در قدم دوم پیشگیری از جینوفوبیا باید به شخص بیاموزید که رابطه جنسی چیست. منظور برقراری یک رابطه عاطفی جنسی است و منظور برقراری یک رابطه بدنی صرف نیست. مسائل جنسی و برقراری رابطه سالم نیازمند یادگیری است و معمولاً افراد ترس از چیزهایی دارند که نمی شناسند.

>> زن و مرد باید درباره فرآیند جنسی خود پیش از ازدواج با هم صحبت کنند که این فرآیند باتوجه به شرایط هر خانواده ای متفاوت است و خانواده ها باید از روان شناسان و مراکز ذیصلاح کمک بگیرند که این ارتباط چگونه باید برقرار شود و در ابتدا لازمه آن برقراری ارتباط کلامی و مراوده زوجین است. بطور قطع برای ورود به چنین مباحثی، عوامل بازدارنده ای وجود دارد ولی باید بعد از چند جلسه صحبت و رفت و آمد و قبل ازهرگونه تصمیم گیری نهایی دختر و پسر راجع به بایدها و نبایدها، علایق و سلایق جنسی همدیگر با هم صحبت کنند که این راهکاری برای جلوگیری از جینوفوبیا می باشد.

فوبیای جنسی,جینوفوبیا,علت جینوفوبیادر بیشتر موارد جینوفوبیا را درمانگران می توانند درمان کنند

عواقب جینوفوبیا

افرادی که ازدواج کردند و به جینوفوبیا مبتلا شده اند، به زندگی مشترک و رابطه زناشویی خود آسیب وارد می کنند و اگر این مشکل را حل نکنند و به مدت طولانی با همسرشان، رابطه زناشویی نداشته باشند، مشکلات زیادی برایشان اتفاق می افتد که از جمله ی آن می توان به سرد شدن و فاصله گرفتن مرد یا حتی خیانت اشاره کرد به دلیل این که نیاز جنسی در زندگی مشترک یکی از نیازهاییست که باید برای زن و مرد تامین شود. رابطه جنسی با رابطه عاطفی و زندگی مشترک آمیخته شده است و هر دو بر روی هم تاثیرگذارند. از این جهت اگر ماهها یا سال های زیادیست که رابطه زناشویی نداشته اید نباید انتظار یک زندگی مشترک عالی را داشته باشید.

بدین ترتیب برای پیشگیری از آسیب به ازدواج و همینطور عدم ایجاد زمینه خیانت، سرد شدن رابطه و طلاق عاطفی در ازدواج، باید برای درمان و حل مشکل جینوفوبیا پیگیر باشید. همچنین اگر مجردید و با فکر کردن به رابطه جنسی، ترس و اضطراب شدیدی به سراغتان می آید و احتمال می دهید که در آینده پس از این که ازدواج کردید در این زمینه دچار مشکل خواهید شد، بهتر است برای درمان زودتر اقدام کنید تا این مشکل هرچه زودتر حل شود و رابطه عاطفی و جنسی خوبی را پس از ازدواج، با همسرتان برقرار کنید و از چیزی نترسید، بلکه لذت ببرید.

علت جینوفوبیا,ترس از برقراری رابطه جنسی,جینوفوبیابرای پیشگیری از آسیب به ازدواج باید برای درمان و حل مشکل جینوفوبیا پیگیر باشید

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 17
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ابراهیم رئیسی,سید ابراهیم رئیسی ساداتی,فرزندان سید ابراهیم رئیسی بیوگرافی ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ آذر ۱۳۳۹

زادگاه:مشهد، ایران

دین:اسلام

ملیت:ایرانی

رشتهٔ تحصیلی:فقه و حقوق خصوصی

ادامه
صابر کاظمی,فعالیت های ورزشی صابر کاظمی,صابر کاظمی و افراد پشت خط زن بیوگرافی صابر کاظمی بازیکن والیبال (+جدیدترین تصااویر)

تاریخ تولد:  ۳ دی ماه سال ۱۳۷۷

محل تولد: شهرستان آق قلای استان گلستان

قد ۲:  متر و ۵ سانتی متر 

وزن: ۸۷ کیلوگرم 

پست:پشت خط زن

ادامه
سیامک خرمی,زندگینامه سیامک خرمی,عکسهای سیامک خرمی بیوگرافی سیامک خرمی بوکسور ایرانی + تصاویر

شروع فعالیت:سال ۱۳۶۲

پیشه:بوکسور 

ملیت:ایرانی

دانشگاه محل تحصیل:دانشگاه نپا

تحصیلات:دکترای تربیت بدنی و علوم ورزش

ادامه
امین رستمی,البوم امین رستمی,عکس امین رستمی خواننده بیوگرافی امین رستمی خواننده ی سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۶  شهریور۱۳۵۹

زادگاه: اصفهان

پیشه: خواننده

ملیت: ایرانی

رشته تحصیلی:زیست شناسی بیوشیمی

ادامه
کمال کامیابی نیا,زندگی نامه کمال کامیابی نیا,کمال کامیابی نیا و همسرش بیوگرافی کمال کامیابی نیا بازیکن فوتبال کشور (+ تصاویر)

زادروز:۲۸ دی ۱۳۶۷

زادگاه:تهران

قد:۱٫۷۷ متر

پست:هافبک دفاعی

ملیت:ایرانی

ادامه
باران کوثری,فیلمهای باران کوثری,تصاویری از باران کوثری بیوگرافی باران کوثری بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

نام خانوادگی: کوثری

تاریخ تولد:۲۵ مهر ۱۳۶۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: دانش آموختهٔ رشته نمایش از هنرستان سوره

ملیت: ایرانی

ادامه
آتوسا,زندگی نامه آتوسا,آتوسا دختر کوروش بیوگرافی آتوسا دختر کوروش کبیر و مادر خشایارشا

زادروز:۵۵۰ (پیش از میلاد)

زادگاه:پاسارگاد

مرگ:۴۷۵ (پیش از میلاد)

محل مرگ:پارسه

آرامگاه:نقش رستم در کنار داریوش بزرگ

دودمان:هخامنشی

ادامه
امانوئل سویدنبرگ,تصاویر امانوئل سویدنبرگ,عکسهای امانوئل سویدنبرگ زندگینامه امانوئل سویدنبرگ فیلسوفی باهوش تر از انیشتین (+تصاویر)

زاده:۲۸ ژانویهٔ ۱۶۸۸

زادگاه:استکهلم،  امپراتوری سوئد

دوره:فلسفه قرن هجدهم

علایق اصلی:الهیات, علم, فلسفه

درگذشت:۲۹ مارس ۱۷۷۲ 

ادامه
آریا برزگر,بازیهای لیگ برتر آریا برزگر,بازی های تیم ملی آریا برزگر بیوگرافی آریا برزگر بازیکن فوتبال ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۸ مهر ۱۳۸۱   

زادگاه:شیراز

ملیت:ایرانی

پست:مهاجم

قد:۱٫۸۹ متر

ادامه
ویژه سرپوش