پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
۱۲:۰۶ - ۱۲ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۰۸۶۴
اشتغال و تعاون

آیا واقعا دولت رئیسی ۲۰ میلیون شغل ایجاد کرد؟

اشتغال زایی در دولت رئیسی,بیکاری مردم در دولت رئیسی
به‌تازگی امام جمعه موقت شیراز طی سخنانی ادعا کرده که دولت رئیسی بیش از ۲۰ میلیون شغل ایجاد کرده و حدود دو میلیون مسکن هم ساخته؛ آماری که تا کنون نه از زبان هیچ دولتمردی که درصدد نشان دادن کارنامه بهتری از خود در پایان فعالیتش است، شنیده شده و نه با واقعیات اقتصادی همخوانی دارد.

به گزارش فرارو، در حالی امام جمعه شیراز از ایجاد ۲۰ میلیون شغل می‌گوید که ارقام بسیار کوچکتر -که از زبان وزیر کار یا مقامات اقتصادی دیگر در این باره به گوش می‌خورد- با واکنش‌های تندی همراه شده و با محاسباتی ساده به زیر سوال رفته‌اند.

نکته‌ای که سخنان فوق را تعجب‌برانگیزتر می‌کند این است که خود دولت وعده ایجاد یک میلیون شغل را در سال داده و اگر فرض کنیم این وعده محقق شده، با احتساب گذشت دو سال از عمر دولت، تا کنون دو میلیون شغل ایجاد شده است! اما آیا همان یک میلیون شغلی هم که مقامات از آن دم می‌زنند واقعا ایجاد شده و آمار‌ها آن را تایید می‌کنند؟

آمار‌ها چه می‌گویند؟

پیشتر دولت اعلام کرده بود که ۹۹۴ هزار نفر به جمعیت شاغل کشور در یک سال گذشته اضافه شده است. زمستان ۱۴۰۰ جمعیت شاغل حود ۲۳ میلیون و ۱۷۴ هزار نفر بود و اگر این میزان به تعداد شاغلان افزوده شود، یعنی جمعیت شاغل در سال بعد باید از ۲۴ میلیون نفر عبور کند، اما آمار‌ها آن را تایید نمی‌کند. آمار می‌گوید در زمستان ۱۴۰۱، تعداد شاغلان کشور ۲۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بود. رسانه‌ها با بررسی این آمار‌ها سراغ آن ۷۰۰ هزار نفر را می‌گیرند که یا بیکار شده‌اند و یا به جمعیت غیرفعال سقوط کرده‌اند.

صحبت از تحقق یک میلیون شغل، تنها همین واکنش‌ها را به دنبال نداشته است. عبدالناصر همتی- رئیس کل بانک مرکزی دولت دوازدهم- در توئیتی انتقادی به این موضوع پرداخت و نوشت: «در واقع به جای ایجاد یک میلیون شغل وعده داده شده برای یک‌سال، صرفا ۲۶ درصد آن محقق شده است، یعنی ۲۶۳ هزار نفر به جمعیت شاغل اضافه شده که کمتر از افراد جویای کار جدید محسوب می‌شود.»

عباس عبدی هم دیگر فردی بود که طی یادداشتی با اشاره به آمار‌های گزارش جدید مرکز آمار با طرح این پرسش که این آمار چه می‌گوید، نوشته بود: «در واقع به جای ۱.۳۲۰ میلیون شغل وعده داده شده در سال ۱۴۰۱، فقط ۲۶۳ هزار شغل ایجاد شده است. یعنی ۲۰ درصد آنچه وعده داده شده است؛ اگر مبنا را هم یک میلیون شغل وعده داده شده در انتخابات بدانیم فقط ۲۶ درصد آن محقق شده است. این آمار رسمی کشور است و امیدواریم که مسئولان دولتی از تحلیل آن ناراحت نشوند، زیرا وعده داده، ولی عمل نکرده‌اند.»

در ضمن، در واکنش به سخنان امام جمعه هم شخصی در فضای مجازی با استناد به اطلاعات مرکز آمار ایران، نوشته که کل شاغلان ایران حدود ۲۴ میلیون نفر است. وقتی ۲۰ میلیون شغل در دولت رئیسی ایجاد شده، یعنی در دولت روحانی کلا چهار میلیون نفر سر کار می‌رفتند! گفته‌ای که در نوع خود قابل تامل است.

هزینه ایجاد شغل چقدر است؟

در حالی چنین ادعا‌هایی مطرح می‌شوند که نمای کلی اقتصاد ایران از تورم گرفته تا گرانی اجاره و خرید مسکن نشان می‌دهد که هزینه ایجاد شغل به شدت بالا رفته و با وجود کسری بودجه هنگفتی که دولت با آن دست به گریبان است و سرمایه‌گذاری‌ای که به دلیل وجود تحریم‌ها و قیود خارجی و البته سوءمدیریت داخلی آب رفته، معلوم نیست بودجه ایجاد این میزان از شغل از کجا رسیده است؟ پیشتر درباره هزینه ایجاد شغل در بخش‌های مختلف اقتصادی نظر یک کارشناس حوزه کار را جویا شده بودیم.

حمید حاج‌اسماعیلی  گفته بود: هزینه ایجاد شغل در بخش‌های مختلف اقتصادی متفاوت است.

وی افزوده بود: هزینه ایجاد مشاغل معمولی خانگی حداقل ۲۰ میلیون تومان است. برای مشاغل خدماتی ۱۰۰ میلیون تومان و برای بخش کشاورزی بیش از ۳۰۰ میلیون تومان.

حاج‌اسماعیلی هزینه ایجاد شغل در بخش صنعت را به مراتب بالاتر دانسته و گفته بود برای کار‌های صنعتی به چند میلیارد تومان نیاز است.

جدای از این گفتگو، بررسی انجام شده از میزان تسهیلاتی که برای اشتغال داده شده، با میزان شغلی که سالانه از این محل ایجاد شده است، نشان از این دارد که میزان وامی که دولت به‌ازای ایجاد هر شغل داده، در مدت زمان گفته شده حدود ۱۰ برابر شده است.

با اینحال، به نظر می‌رسد دولتمردان و مدافعان آن‌ها قصد ندارند دست از عددسازی بردارند و به واقعیات تن دهند، هرچند آنچه مردم احساس می‌کنند متفاوت از خواسته‌های درونی مقامات است.

  • 18
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
ویژه سرپوش