چهارشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۹۰۰۰۸۲

موثرترین و قویترین محلول ها برای تمیز کردن فرش

تمیز کردن فرش,برای تمیز کردن فرش چه راهی وجود دارد,طرز تمیز کردن فرشتمیز کردن فرش یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های خانه‌داری است
فرش های روشن و کرمی با آنکه در زیبایی دکوراسیون منزل بسیار مؤثر هستند، ولی نگهداری آنها اندکی دشوار بوده و احتیاج به رسیدگی و مراقبت مداوم دارد. تمیز کردن فرش با مواد شیمیایی برای سلامتی شما و فرزندانتان عوارض زیادی دارد و بهتر است مواد طبیعی را جایگزین آن کنید.

تمیز کردن فرش

ریختن هر گونه از مایعات یا ردپای گلی روی فرش در روزهای بارانی، میتواند شما را عصبی کند و یا برای خرید عوامل پاک کننده گران قیمت که فرش ها را تمیز کنید بیرون بروید، یا ترجیح دهید، از خدمات حرفه ای برای تمیز کردن فرش استفاده کنید. این مواد تمیز کننده خانگی، نه تنها سبب صرفه جویی پول شما میشوند، بلکه از کودک شما نیز در برابر مواد شیمیایی مضر موجود در پاک کننده ها، مراقبت می کنند.

چند نکته ساده برای شستن و تمیز کردن فرش در خانه

- شستن و تمیز کردن فرش ماشینی در منزل به یک فضای بزرگ و مناسب نیاز دارد، چنانچه در خانه ای قدیمی زندگی می کنید فرش را به حیاط برده و شست و شو را شروع کنید ولی اگر در آپارتمان سکونت دارید، با رعایت فرهنگ آپارتمان نشینی فرش را بشوئید.

تمیز کردن فرش ماشینی,تمیز کردن فرش,طرز تمیز کردن فرش دستبافبرای تمیز کردن فرش از برس‌کشی جارو استفاده کنید تا گرد و غبار به خورد فرش نرود

- قبل از این که شستن فرش در خانه را آغاز کنید، باید خاطرجمع شوید که فرش رنگ نمی دهد. فرش خانه شما چه دست باف باشد چه ماشینی اگر بدون اصول و قوائد شسته شود، امکان رنگ دادن دارد. پس قبل از این که فرآیند شست و شو و تمیز کردن فرش را شروع کنید، یک دستمال سفید مرطوب بردارید و روی فرش بکشید. چنانچه دستمال سفید مرطوب رنگ گرفت باید فرش را به قالیشویی بسپارید.

- فرش بیش از سایر لوازم خانه در معرض آلودگی و کثیفی قرار می گیرد، ولی نمی توان هر ماه آنرا شست و تمیز کرد. چون شستشوی ماهانه و یا حتی هر شش ماه یکبار فرش به الیاف آن آسیب زده و فرش را رنگ و رو رفته و کهنه نشان می دهد. بهتر است برای شستشو و تمیز کردن فرش برنامه ای سالانه در نظر داشته باشید. خیلی از بانوان در زمان خانه تکانی و ماه های آخر سال اقدام به شستشوی فرش می کنند.

تمیز کردن فرش کرم,روش تمیز کردن فرش,تمیز کردن فرشتمیز کردن فرش یکی از دغدغه‌های خانم های خانه دار است

- قبل از خیس کردن و تمیز کردن فرش، اول با جاروبرقی آنرا تمیز کرده و گرد و غبار را از آن بگیرید، اگر حیاط دارید میتوانید فرش را از نرده آویزان کرده و با جارو چندبار آرام به آن بکوبید. مواظب باشید با اینکار به الیاف و تاروپود فرش آسیبی نرسانید.

- فرش را در محیط مرطوب و یا جلوی نور خورشید قرار ندهید، رطوبت و نور، دشمن بزرگ فرش هستند و میتوانند بر تاروپود آن آسیب برسانند. درصورتی که فرش را در اتاق نورگیر می گذارید، پرده هایی ضخیم و کلفت برای اتاق نصب کنید تا فرش رنگ و رو رفته نشود.

تمیز کردن فرش,تمیز کردن فرش ماشینی,طرز تمیز کردن فرششامپو فرش بهترین گزینه برای تمیز کردن فرش است

دستورالعمل تمیز کردن فرش

با استفاده از مواد پیشنهادی زیر دیگر نگران تمیز کردن فرش خود نباشید.

>> شستن و تمیز کردن فرش کرمی یا روشن با شامپو فرش:

یکی از روش های نو کردن و تمیز کردن فرش، استفاده از شامپو فرش است با استفاده از شامپو فرش میتوانید فرش خود را مانند روز اول نو کنید. استفاده از شامپو فرش زمانی کاربرد دارد که آلودگی موجود در فرش زیاد نباشد و احتیاج به استفاده از روش شستن کامل نباشد.

تمیز کردن فرش کرم,تمیز کردن فرش,روش تمیز کردن فرشیک روش بسیار ساده اما مناسب برای تمیز کردن فرش استفاده از شامپو فرش است

شامپو فرش ها دارای مواد نرم کننده هستند و بوی خوبی نیز می دهند. بدین ترتیب فرش شما ضمن شستن الیافش نرم تر شده و در زمان خشک شدن هم بوی بدی نمی دهد. برترین روش تمیز کردن فرش با شامپو فرش، حل کردن قدری از شامپو فرش خوب در آب، آغشته کردن اسفنج و کشیدن آن بر روی فرش است. بعد از این که روی فرش را بطور کامل با اسفنج و شامپو فرش کشیدید، با کمک دستمال کتانی نمدار تمامی سطح فرش را از شامپو فرش خوب پاک کنید و بگذارید که فرش به طور کامل خشک شود. بعد از خشک شدن کامل فرش روی آنرا جارو بکشید. به یاد داشته بشید بر روی فرشی که شامپو فرش کشیده اید تا هنگامی که کاملاً خشک نشده راه نروید.

>> تمیز کردن فرش با جوش شیرین و سرکه سفید:

مخلوط سرکه سفید و جوش شیرین، یک عامل تمیز کننده بسیار عالی است این دو عنصر، دارای خواص شیمیایی متفاوتی هستند، سرکه اسیدی است، در حالیکه جوش شیرین خنثی است زمانی که با هم مخلوط میشوند، دی اکسید کربن تولید می کنند، که سبب ایجاد حباب های تمیزکننده و بی نظیری می شود. در کنار این دو ماده، شما نیز به مایع ظرفشویی معمولی و آب گرم، احتیاج دارید همچنین می توانید برای تمیز کردن فرش از جوش شیرین و آب گرم نیز استفاده کنید.

طرز تمیز کردن فرش دستباف,برای تمیز کردن فرش چه راهی وجود دارد,تمیز کردن فرشترکیب جوش شیرین و سرکه یکی از راهکارهای تمیز کردن فرش است 

>> استفاده از زمین شور در تمیز کردن فرش:

با استفاده از زمین شور هم میتوانید فرش را تمیز کنید. برای تمیز کردن فرش، ۲ پیمانه جوش شیرین را با ¼ پیمانه بوره یا تکه های صابون مخلوط کنید. به این مواد ۲۰- ۱۰ قطره اسانس معطر دلخواه اضافه کنید. معمولاً از اسطوخودوس یا لیمو استفاده می شود. مواد را خوب به هم بزنید و با اسپری روی فرش بپاشید. در مرحله بعد ¼ پیمانه آب گرم را با ۱ پیمانه سرکه سفید مخلوط کنید. زمین شور اسفنجی را داخل آن کنید و روی مواد ریخته شده قبلی بکشید. بگذارید فرش حداقل ساعت خشک شود بعد جاروبرقی بکشید.

>> روش تمیز کردن فرش بوسیله ی آمونیاک و سرکه:

آمونیاک، یک پاک کننده ارگانیک و طبیعی است، ولی میتواند تغییر رنگ فرش را ایجاد کند، پس قبل از استفاده، آنرا امتحان کنید بوی آن نیز میتواند مشکلاتی مربوط به ادرار حیوانات خانگی را ایجاد کند، بدین ترتیب حتماً زمان استفاده از آمونیاک، اقدامات ایمنی را انجام دهید. مخلوط سرکه و آمونیاک، یک راهکار عالی برای تمیز کردن فرش است و سرکه، لک و بوی بد را از بین می برد.

تمیز کردن فرش,تمیز کردن فرش در منزل,تمیز کردن فرش در خانهقبل از تمیز کردن فرش روشن باید فرش‌تان را بررسی کنید که رنگ پس ندهد

>> شستن و تمیز کردن فرش با پودر ذرت:

پودر ذرت هم به تمیز کردن فرش شما کمک می کند. ۱ پیمانه از آنرا با یک پیمانه بوره و ½ پیمانه جوش شیرین مخلوط کنید و روی فرش بپاشید. با کشیدن یک پارچه مرطوب یا زمین شور اسفنجی روی فرش آنرا تمیز کنید. پس از خشک شدن جاروبرقی بزنید.

>> سرکه سفید، نمک و روغن بهترین روش برای تمیز کردن فرش:

سرکه سفید، دارای خاصیت اسیدی قوی است، بدین ترتیب میتواند لکه های قوی که حیوانات خانگی شما باعثش شده را پاک کند برای استفاده، هر نوع پارچه مناسب است. خواص طراوت دهی آن با اضافه کردن روغن بالا می رود روغن نیز، با میکروب ها و باکتری هایی که در فرش قرار دارند، مبارزه می کند. نمک موجود در این پاک کننده در برداشتن لکه های آب آلبالو و امثال آن، بسیار مؤثر است، این یکی از پاک کننده های خانگی مشهور فرش است، چون پاکیزگی و بوی خوشی را بهمراه دارد. به جای آن، سرکه سفید را میتوان با صابون مایع و آب گرم ترکیب کرد و برای تمیز کردن فرش از آن استفاده کرد.

تمیز کردن فرش با سرکه,تمیز کردن فرش,تمیز کردن فرش با شامپو فرشبرای تمیز کردن فرش و لکه بهترین کار ریختن اندکی آب روی لکه است

>> استفاده از نمک، سرکه سفید و چند قطره آب لیمو برای تمیز کردن فرش کرمی یا روشن:

این محلول کاملاً خانگی میتواند به اندازه محصولات شیمیایی خاصیت تمیزکنندگی داشته باشد، بدون آنکه به فرش شما آسیبی وارد کند. این محلول که برای تمیز کردن فرش موثر است، از ترکیب یک پیمانه سرکه سفید، دو پیمانه آب، یک قاشق غذاخوری نمک و ۱۵ تا ۲۰ قطره آب لیمو ساخته می شود.

تمیز کردن فرش با جوش شیرین,تمیز کردن فرش با بخارشو,تمیز کردن فرشمحلول سرکه، نمک و آبلیمو یکی از کارآمدترین و ایمن‌ترین روش های تمیز کردن فرش است

>> تمیز کردن فرش با پودر بوراکس و سرکه:

پودر بوراکس، یکی از پاک کننده های اصلی خانگی فرش است و به علت این که فسفات و کلر ندارد، از نظر سلامت بسیار سازگار با محیط زیست و مطمئن میباشد کک ها را میکشد و یک ماده فوق العاده برای کشتن سوسک فرش است، بدین ترتیب فرش را تمیز و بدون عفونت می کند؛ برای تمیز کردن فرش، احتیاج به پودر بوراکس، سرکه، کمی نمک، جاروبرقی و بخار شوی دارید. بوراکس و جوش شیرین نیز میتواند به صورت ترکیبی باهم، برای نابود کردن بوی فرش استفاده شود.

>> تمیز کردن فرش با بخارشوی خانگی: 

یکی از برترین راه ها برای تمیز کردن فرش استفاده از بخارشو است. بخارشو به راحتی لکه های روی فرش را پاک می کند و میتوان در هر زمان و مکانی، به آسانی از آن استفاده کرد. اکثر قالیشویی ها هم از بخارشو برای از بین بردن لکه های فرش استفاده می کنند، چون بخارشوی یک دستگاه پاک کننده ی قوی به حساب می آید.

تمیز کردن فرش,تمیز کردن فرش در منزل,تمیز کردن فرش با بخارشویکی از راه های تمیز کردن فرش استفاده از بخارشو است که به راحتی لکه ها را پاک می کند

اول فرش را به خوبی جارو بکشید، تا از هرگونه ذرات فیزیکی ریز و درشت پاک شود. میتوانید در مخزن آب بخار شوی، به جای مواد شوینده سرکه بریزید و فرش را بطور کامل ضدعفونی کنید. در صورتیکه از مواد شوینده استفاده می کنید، برای دومین بار مخزن را پر کنید، ولی این بار فقط با آب پر کنید. بار دیگر بخارشو را روشن کنید و مواد شوینده ای که روی فرش باقی مانده اند را با آب تمیز کنید. بخارشو به خوبی آلودگی ها را از بین می برد و به عمق و الیاف فرش نفوذ می کند. از بخارشو برای تمیز کردن فرش، پرده و مبلمان هم میتوانید استفاده کنید.

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 16
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
سینا حجازی,سینا حجازی بیوگرافی,عکس های سینا حجازی بیوگرافی سینا حجازی بازیگر و خواننده ایرانی سبک پاپ + مصاحبه و تصاویر خانوادگی

تاریخ تولد: ۱۳۶۱/۱۱/۰۳

محل تولد: اصفهان

سبک: پاپ، رگی

ساز: کوبه ای

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ملیت: ایران

ادامه
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
ویژه سرپوش