شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۳۰۰۱۱۳

دانستنی هایی درباره ی آزار جنسی و حکم آن در اسلام

آزار جنسی,انواع آزار جنسی,آثار روانی آزار جنسیآزار جنسی یکی از انواع تبعیض شغلی
آزار جنسی زنان بعنوان یکی از انواع انحرافات اجتماعی، از عوامل مهم اختلال امنیت فرهنگی، اجتماعی، نظم و انتظام جوامع به حساب می آید و به همین علت نظام های گوناگون حقوقی راه کارها، تدابیر و اقدامات ویژه ای را در کنترل، برخورد و ریشه کن کردن آن اتخاذ می کنند. در این بین نظام حقوقی اسلام و سیاست جنایی متخّذ از آن با انحرافات جنسی عموماً و خشونت و آزار جنسی خصوصاً به شدت برخورد می کند.

تاریخچه آزار جنسی

واژهٔ آزار جنسی (Sexual Harassment) در سال ۱۹۷۳ میلادی در گزارشی که به رئیس مؤسسه فناوری ماساچوست دربارهٔ مسائل گوناگون مربوط به جنسیت ارائه شد، استفاده گردید. این مؤسسه احتمالاً نخستین مؤسسه ای بوده است که مسئلهٔ آزارجنسی در آن مورد بحث قرار گرفته و قوانین و دستورهای مربوط در آن توسعه یافته است. در تاریخ باستان، آزارجنسی بیش از آنکه بعنوان یک نوع اذیت و آزار علیه زن تلقی گردد یک جرم مالکیتی جدی علیه مردی بود که آن زن به او تعلق داشت که معمولاً پدر یا شوهرش بود. از دست دادن پرده بکارت مخصوصاً یک مسئله جدی بود. آسیبی که برای از دست رفتن بکارت وارد می آمد، بر امیدهای کاهش یافتهٔ زن در پیدا کردن شوهر و در بهای عروس منعکس می شد. این مسئله بالاخص در مورد دوشیزه های نامزد دار ملموس بود که از دست رفتن پاکدامنی بعنوان وضعیتی تلقی می شد که ارزش او را شدیداً نزد شوهر آینده اش می کاست. در چنین مواردی، قانون نامزدی را باطل میکرد و از متجاوز غرامت مالی طلب میکرد که به خانوادهٔ زن که «کالاهایش»« آسیب» دیده بودند پرداخت می شد. طبق قانون کتاب مقدس، در صورت توافق پدر دختر، به جای مجازات مدنی، ممکن بود متجاوز وادار شود با آن زن مجرد ازدواج کند.

تجاوز جنسی,آزار جنسی,آزار جنسی کودکانآزار جنسی کلامی و غیر کلامی رایج‌تر از آزار جنسی جسمی و تجاوز است

آزار جنسی

آزار جنسی یا ایذای جنسی، محدودهٔ وسیعی از رفتارها، از مزاحمت های خیابانی تا سوء استفاده جنسی و تجاوز جنسی را در بر می گیرد. تجاوز جنسی به معنی انجام نزدیکی جنسی با شخص، بدون رضایت اوست. آزار جنسی تنها یک حمله فیزیکی و جنسی نیست، بلکه آسیب عمیق روحی و روانی نیز به همراه دارد. این خشونت، اگرچه همیشه قتل را به همراه نداشته باشد، عموماً تهدید به قتل را به همراه دارد. به فردی که این عمل را مرتکب می شود تجاوزگر یا متجاوز می گویند.

یکی از آسیب پذیرترین گروه های اجتماعی که در خطر «تجاوز جنسی» و خشونت های در پی آن قرار دارند، کارگران جنسی هستند. در واقع آزار جنسی همان خشونت علیه زنان است که در انواع کلام و یا رفتار ظاهر می شود. در این مبحث، تجاوز به عنف بعنوان بدترین و خشن ترین نوع آزارجنسی است. به عبارت دیگر آزار جنسی مختص روابط غیر زناشویی نیست و حتی در رابطه ی بین همسران نیز امکان دارد روی دهد. تجاوز جنسی در صورتیکه به قصد نابود کردن جزء یا کل گروهی قومی انجام می شود عنصری از جنایت نسل کشی به شمار می آید.

انواع آزار جنسی

چند نوع تجاوز جنسی وجود دارد که معمولاً با توجه به وضعیتی که در آن رخ میدهند، جنسیت یا ویژگی قربانی و یا جنسیت و ویژگی مجرم طبقه بندی می شود. انواع گوناگون آزار جنسی شامل: آزار جنسی توسط آشنا، آزار جنسی دست جمعی، تجاوز زناشویی یا تجاوز زوجی، تجاوز به محارم، آزار جنسی کودکان، تجاوز در بازداشتگاه، تجاوز جنگی و تجاوز از نظر قانونی است ولی به این موارد محدود نمی شود. خشونت و آزارجنسی را میتوان از جنبه های مختلف تقسیم بندی نمود:

۱. آزار جنسی و اعمال مجرمانه (خشونت جنسی رفتاری و خشونت جنسی گفتاری)

۲. آزار جنسی و نسبت مرتکب با قربانی

۳. آزار جنسی و مکان

آزار جنسی زنان,آزار جنسیخسارات وارده از آزار جنسی، به‌شیوه‌های گوناگونی جبران‌پذیر است

تاثیرات آزار جنسی

درک اثرات آزار جنسی میتواند به ما کمک کند تا از کسی که مورد آزار جنسی قرار گرفته است پشتیبانی کنیم. اثرات آزار جنسی امکان دارد گسترده بوده و اثرات جسمانی، احساسی، و روانی را شامل شود. آزار جنسی معمولاً از طرف کسی صورت می گیرد که غریبه نیست و معتمد است و تاثیرات آن هم در محیط خانواده و جمع دوستان، خود را نشان می دهد. واکنش مناسب به نیازهای فوری کسانیکه مورد آزار جنسی قرار گرفته اند می تواند اثرات مخرب آن را تقلیل دهد. تداوم حمایت از کسیکه تلاش در بهبودی خود دارد هم مهم است. پس از تجاوز جنسی، عادی است که قربانی اختلال استرس حاد را تجربه کند که حاوی علائمی مشابه نشانه های اختلال استرس بعد از آسیب است مثل عواطف شدید و گاهی غیرقابل پیش بینی و امکان دارد در رویارویی با خاطرات آن حادثه مشکل داشته باشند.

آثار روانی آزار جنسی

- افسردگی

- اختلالات و گسست هویتی

- سرزنش خود

- عدم اعتماد به دیگران

- اختلالات شخصیتی

- استرس

- اختلالات در اشتها

آزار جنسی,آزار جنسی عکس,Sexual Harassmentتجاوز به عنف بعنوان بدترین و خشن ترین نوع آزار جنسی است

انواع خسارات وارده از آزار جنسی و نحوه ی جبران آنها

خسارات وارده از آزار جنسی، به روش های گوناگونی جبران پذیر است. متداول ترین شیوه، دریافت خسارت مالی است. این خسارت اصولا در برابر خسارت های جسمی و بدنی است که به صورت دیه پرداخت می شود؛ افزون بر این، هر موقع در اثر آزار جنسی بکارت شخص از بین برود، خسارتی تحت عنوان «ارش البکاره» نیز طبق قانون ایران قابل پرداخت به زن است. در صورتی هم که زن باکره نبوده باشد، مبلغی معادل مهریه ی متعارف زن به وی پرداخت می شود که به آن مهر المثل می گویند؛ یعنی مهریه ای که عرفا برای آن زن، قابل پرداخت است.

حکم آزار جنسی

در قانون جمهوری اسلامی ایران در ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی مجازات آزار جنسی اعدام است. همچنین هر موقع شخصی با دختر نابالغ با فریب یا تهدید یا ترساندن، مبادرت به برقراری رابطه ی جنسی کند، به همین مجازات محکوم می شود. برای روابطی که در حد زنا نیست، قانون گذار مجازات شلاق تا ۹۹ ضربه و درباره‌ی تعرض و ایجاد مزاحمت برای زنان و اطفال، حبس از دو تا شش ماه و تا ۷۴ ضربه ی شلاق را پیش بینی کرده است.

حکم آزار جنسی,آزار جنسی,گروههای آزار جنسیخشونت و آزار جنسی یکی از ویرانگرترین تجربه‌های زندگی است

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 15
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
سینا حجازی,سینا حجازی بیوگرافی,عکس های سینا حجازی بیوگرافی سینا حجازی بازیگر و خواننده ایرانی سبک پاپ + مصاحبه و تصاویر خانوادگی

تاریخ تولد: ۱۳۶۱/۱۱/۰۳

محل تولد: اصفهان

سبک: پاپ، رگی

ساز: کوبه ای

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ملیت: ایران

ادامه
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
ویژه سرپوش