شنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۰۹۰۰۰۷۴

بیوگرافی رجب طیب اردوغان (+ تصاویر)

رجب طیب اردوغان,تصاویر رجب طیب اردوغان,زندگینامه رجب طیب اردوغانرجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور جنجالی و نامدار کشور ترکیه است. رجب طیب اردوغان در شهر استانبول متولد شد. وی فعالیت سیاسی خود را با سمت شهرداری استانبول شروع نمود و عاقبت به سمت نخست وزیری نایل شد. 

چکیده ای از بیوگرافی رجب طیب اردوغان

نام: رجب طیب اردوغان

زادگاه: قاسم پاشا، استانبول

زاده: ۲۶ فوریهٔ ۱۹۵۴

ملیت: ترکیه

محل تحصیل: دانشگاه مرمره

پیشه: سیاستمدار

بیوگرافی رجب طیب اردوغان

رجب طیب اردوغان ۲۶ فوریه سال ۱۹۵۴ کـه همزمان با یکی از روزهای ماه رجب بود در محله کاسیم پاشای استانبول دریک خانواده فقیر و متدین بدنیا آمد. او را به همین علت رجب نامیدند و طیب نیز نام پدر بزرگ مرحوم شده اش بود. اردوغان کودکی خویش را در استان ریزه واقع در سواحل دریای سیاه سپری کرد. رجب طیب اردوغان در سال ۱۹۶۷، ۱۳ ساله بود که پدرش تصمیم گرفت به امید تأمین امکانات بهتر برای پنج فرزندش به استانبول مهاجرت کند.

رجب طیب اردوغان در نوجوانی در خیابان های محله های فقیرنشین استانبول، لیمو و نان کنجددار می فروخت؛ وی به عبارتی دوره گردی می کرد. خانواده او از مهاجران گرجی بوده اند. او این موضوع را در سفری به گرجستان در سال ۲۰۰۴ اعلام کرد.

تحصیلات رجب طیب اردوغان

رجب طیب اردوغان در مدرسه مذهبی امام خطیب و مدرسه عالی اقتصادی و تجاری آکسارای که بعدا به دانشکده علوم اقتصادی و اداری دانشگاه مرمره تغییر نام یافت، تحصیل کرده است. او چند وقتی نیز در یک باشگاه فوتبال محلی به شکل نیمه حرفه ای بازی کرده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه,رجب طیب اردوغان,بیوگرافی رجب طیب اردوغانتصاویر رجب طیب اردوغان

ازدواج رجب طیب اردوغان

رجب طیب اردوغان درسال ۱۹۷۷، امینه گولباران را در کنفرانسی حزبی در شهر آنکارا ملاقات کرد و در ۴ ژوئیه ۱۹۷۸ با آمینه اردوغان ازدواج کرد و دارای چهار فرزند، دو پسر و دو دختر است. او از معدود سیاست مداران ترکیه است که قادر به تکلم به هیچ کدام از زبان های خارجی نیست.

همسر رجب طیب اردوغان,رجب طیب اردوغان و همسرش,رجب طیب اردوغانرجب طیب اردوغان و همسرش امینه گولباران

فعالیت های رجب طیب اردوغان

رجب طیب اردوغان در اواخر دهه ۱۹۷۰ در شرکت حمل و نقل استانبول شروع بکار کرد. او در آن زمان به حزب رستگاری ملی به رهبری نجم الدین اربکان پیوست.

رجب طیب اردوغان درسال ۱۹۷۶ به عنوان نماینده جوانان منطقه کاسیم پاشا بـه جنبش نجم الدین اربکان کـه بعد ها مرشد سیاسی او شد پیوست و سال بعد هم یکی از نمایندگان جوانان این حزب در استانبول و همزمان در یک شرکت حمل و نقل مشغول به کار شد. او بعد از کودتای سال ۱۹۸۰، از شرکت حمل ونقل خارج شد و در یک شرکت خصوصی مشغول بکار شد.

رجب طیب اردوغان در سال۱۹۸۲ خدمت سربازی خود را شروع کرد. پس از آنکه سیستم حزبی مجدداً در سال ۱۹۸۳ احیا شد، اعضای حزب رستگاری حزب جدیدی به نام حزب رفاه را ایجاد کردند که رجب طیب اردوغان نیز به این حزب پیوست.

رجب طیب اردوغان چند بار کاندیدای انتخابات پارلمانی در اواخر دهه ۱۹۸۰ شد که تا سال ۱۹۹۱ در هیچ کدام آرای کافی را به دست نیاورد.

در سال ۱۹۹۱ حزب رفاه با به دست اوردن ۱۰ درصد آراء توانست حداقل آراء برای عضویت در پارلمان را بدست آورد. رجب طیب اردوغان نیز از منطقه استانبول بعنوان نماینده انتخاب شد.

در سال ۱۹۹۴ رجب طیب اردوغان شهردار استانبول شد و توانست در انتخابات شهرداری همان سال کرسی شهرداری استانبول را از آن خود کند. او طرح هایی را در این موقع برای بهبود سیستم حمل و نقل استانبول اجرا کرد. در همین دوره گروه های اسلامی دچار اختلاف نظر شدند. سه سال بعد، پس از تصمیم دادگاه قانون اساسی ترکیه مبنی بر انحلال حزب رفاه ترکیه (وابسته به نجم الدین اربکان)، رجب طیب اردوغان در تجمعی اعتراضی هواداران این حزب، شعری را خواند که طبق قوانین ترکیه، دعوت به خشونت و ترویج نفرت مذهبی تشخیص داده شد.

رجب طیب اردوغان,رجب طیب اردوغان و همسرش,عکس رجب طیب اردوغانرجب طیب اردوغان درکنار دونالد ترامپ

دستگیری رجب طیب اردوغان و انتخابات پارلمانی

رجب طیب اردوغان نیز دربارهٔ دست دادن افراد با جنس مخالف گفت که این موضوع یک عادت اجتماعی و پذیرفتنی است. او درسال ۱۹۹۸ به دلیل خواندن شعری، بـه جرم اشاعه نفرت مذهبی بـه ۱۰ ماه زندان محبوس شد. رجب طیب اردوغان بیش از ۴ ماه (در اواسط سال ۱۹۹۹) در زندان ماند و همین محکومیت باعث شد تا از سمت شهرداری عزل و از شرکت در انتخابات پارلمانی نیز محروم شود.

رجب طیب اردوغان که رگه های قدرت طلبی را همان موقع هم در خود داشت، بیش از ۳ سال از صحنه سیاست دور نماند. او در سال ۲۰۰۱ حزب عدالت و توسعه را تأسیس کرد و یکسال بعد هم در انتخابات پارلمانی، به پیروزی چشمگیری دست یافت.

رجب طیب اردوغان به دلیل همان محکومیت قبلی، امکان نخست وزیری نداشت؛ بدین ترتیب عبدالله گل نخست وزیر ترکیه شد. یکسال بعد هم به دلیل تخلفات انتخاباتی، هیئت عالی انتخابات ترکیه، ضمن ابطال انتخابات قبلی، انتخابات مجدد برگزار کرد و آن هنگام بود که با اصلاح قانون، رهبران معترض حزب جمهوری خلق، امکان حضور در انتخابات را یافتند؛ این چنین بعد از پیروزی مجدداً حزب عدالت و توسعه، رجب طیب اردوغان به نخست وزیری رسید و تا ۱۱ سال در همین پست ماند.

رجب طیب اردوغان در ۱۴ مارس ۲۰۰۳ به عنوان بیست و هفتمین نخست وزیر ترکیه انتخاب شد و در انتخابی که روز یک شنبه ۱۰ آگوست ۲۰۱۴ بود با کسب ۵۱.۷۹ درصد آراء بعنوان نخستین رئیس جمهوری با رأی مستقیم مردم ترکیه انتخاب شد.

در دسامبر ۲۰۱۳ پلیس جرایم سازمان یافته ترکیه در عملیاتی، حدود ۵۰ نفر از نزدیکان رجب طیب اردوغان را به اتهام فساد مالی، رشوه و پول شویی دستگیر کرد. رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه ۲۰۱۴ موفق شد با شکست دادن رقبایش، به عنوان اولین رئیس جمهور این کشور با رأی مستقیم مردم انتخاب شود. وی در رقابت های انتخاباتی اش پیوسته وعده داده بود که قصد دارد سِمت ریاست جمهوری را در ترکیه، از یک سمت تشریفاتی و میانجی منازعات سیاستمداران حکومتی، به یک سمت کلیدی و تأثیرگذار تبدیل کند.

رجب طیب اردوغان و همسرش,رجب طیب اردوغان,عکس رجب طیب اردوغانعکس رجب طیب اردوغان

در ساعات اولیه ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۶ گروهی در ارتش ترکیه علیه دولت وقت دست به کودتا زده و معابر اصلی شهر های بزرگ این کشور یعنی استانبول و آنکارا از جمله پل بوسفور، تلویزیون ملی ترکیه و نیز فرودگاه های آنرا تصرف کردند. ساعتی بعد به درخواست دولت ترکیه، پلیس وارد عمل شده و درگیری بین نیرو های کودتاچی و پلیس شدت گرفت. به گفته منابع نزدیک به دولت ترکیه به دنبال حضور حامیان رجب طیب اردوغان، کودتای ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۶ ناکام ماند.

به گفته بعضی از تحلیل گران سرچشمه این کودتا میتواند خود رجب طیب اردوغان باشد که می خواهد بدنه ارتش را از وجود مخالفانش پاکسازی کند. این در حالیست که نیرو های دولتی ترکیه آنرا به فتح الله گولن از مخالفان رجب طیب اردوغان نسبت می دهند.

همسر رجب طیب اردوغان,تصاویر رجب طیب اردوغان,رجب طیب اردوغانتصاویری از رجب طیب اردوغان

گرچه تعداد زیادی از مردم ممکن اسـت رجب طیب اردوغان را سیاستمداری خودرای بدانند و با سیاست های او در قبال کردها و مهاجران و همینطور قوانین اقتصادی او مخالف باشند ولی رجب طیب اردوغان در ژوئن سال ۲۰۱۸ برای دومین بار بـه ریاست جمهوری ترکیه انتخاب شد. گرچه رأی ۵۲ درصدی وی در این انتخابات و همینطور انتخاب شدن شهرداران کلانشهرهای ترکیه از حزب مخالف اردوغان توسط مردم، میتواند زنگ خطری برای شنیدن صدای مخالفانش باشد. به این ترتیب رجب طیب اردوغان در انتخابات سراسری ترکیه ۲۰۱۸ به عنوان نخستین رئیس جمهور نظام ریاستی ترکیه برای یک دوره پنج ساله دیگر انتخاب شد.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 15
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش