جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۱۰۴۴

ترفندهای خانگی برای تمیز کردن وسایل چوبی

تمیز کردن وسایل چوبی,روغن خانگی برای تمیز کردن وسایل چوبی,نحوه تمیز کردن وسایل چوبیقبل از تمیز کردن وسایل چوبی مبلمان و وسایلتان را از مقابل نور خورشید، منابع گرما و رطوبت دور کنید
وسایل چوبی منزل بخاطر مقاومت و دوامی که دارند و همینطور گرمایی که به دکوراسیون داخلی می بخشند همواره پرطرفدار بوده اند. این وسایل چوبی پس از مدتی درخشندگی و تازگی خود را از دست می‌دهند که باید با روش های مناسب مراقبت و تمیز کردن وسایل چوبی برای پیشگیری از این مشکل آشنا شوید.

تمیز کردن وسایل چوبی

علاوه بر همیشه تمیزکردن وسایل چوبی باید بیشتر دقت کنید تا خراب نشوند و درخشندگی طبیعی خود را حفظ کنند. افراد در زمان خرید مبلمان، بیشتر تمایل دارند مبلمان راحتی که شیک و مدرن است را انتخاب کنند. با این حال، برخی از مردم اغلب نگران حفظ اثاثیه چوبی خود هستند، زیرا اطلاعاتی در این زمینه ندارند و تمام چوب ها به یک روش مراقبت نمی شوند، اگر چه همه مبلمان و لوازم یکسان نیستند، باید مواظب اثاثیه خود باشید تا خاطرجمع شوید در شرایط عالی نگه داری می شوند.

گردگیری، نخستین قدم برای تمیز کردن وسایل چوبی است. به همین جهت از يک پارچه بدون پرز یا ماهوت پاک کن استفاده کنید و گرد و غباری که بر روی سطوح چوبی نشسته را پاک کنید. فراموش نکنید که استفاده از پارچه های زبر سبب میشود سطح چوبی موردنظر شما خراش بردارد. در مرحله ی بعدی تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی نوع چوبتان را مشخص کنید و روش مناسب را برای پاک کردن آن پیدا کنید.

آموزش تمیز کردن وسایل چوبی,تمیز کردن وسایل چوبی,نکاتی برای تمیز کردن وسایل چوبیمی توانید برای تمیز کردن وسایل چوبی، روغن خانگی درست کنید

روش های موثر برای تمیز کردن وسایل چوبی با مواد طبیعی 

دغدغه ی بسیاری از خانم ها ، تمیز کردن وسایل چوبی  است چون که یکی از وسایل ثابت در هر خانه هستند که به علت مقاومت، دوام بالا و گرما و جذابیتی که به دکوراسیون خانه می دهند جز محبوب ترین وسایل به شمار می روند. برای تمیز کردن وسایل چوبی راه‌های زیادی وجود دارد که عبارتند از:

- تمیز کردن وسایل چوبی  با سفیده تخم مرغ:

سفیده تخم مرغ میتواند سبب خشک و تیره شدن وسایل چوبی شود که در زیبا بنظر رسیدن آن ها نقش دارد و به احیای آنها کمک می کند، همینطور آنها را مرطوب، روشن و براق نگه می دارد. برای استفاده درست از این تکنیک، باید اول سفیده تخم مرغ را از زرده جدا کنید و بعد سفیده تخم مرغ را خوب بزنید. سپس یک قاشق آمونیاک( ۱۵ میلی لیتر) اضافه کرده و مستقیما روی چوب بمالید؛ در پایان ، چند دقیقه بر روی چوب بماند و با دستمال خشک تمیز کنید. این شیوه تمیز کردن وسایل چوبی باعث می شود مبلمان براق تر بنظر برسد.

- روغن خانگی برای تمیز کردن وسایل چوبی:

برای تمیز کردن وسایل چوبی، میتوانید روغن خانگی درست کنید. برای تهیه این روغن، روغن بزرک و عصاره ی صمغ را به مقدار مساوی بجوشانید و با هم مخلوط نموده و با یک دستمال نرم، آنرا به چوب بمالید. این روغن یا هر روغن تجاری دیگری در بافت چوب نفوذ می کند و در صورتیکه سالها استفاده کنید، اثاثیه ی چوبی شما همیشه تازه می مانند و درخشندگی طبیعی خود را نگه می دارند. جالب است بدانید ميزان نیاز شما به روغن، به تشنگی چوب بستگی دارد، هر چه که چوب قدیمی تر و کهنه تر باشد، به روغن بیشتری نیاز خواهد داشت.

- استفاده از روغن زیتون و لیمو برای تمیز کردن وسایل چوبی:

این روش تمیز کردن وسایل چوبی یکی از روش های مرسوم مورد استفاده برای مبلمان چوبی است و سبب می شود چوب واقعا براق و درخشان باشد. تنها کاری که باید انجام دهید اینست که روغن زیتون و لیمو را به مقدار مساوی با هم مخلوط کنید و روی مبل بمالید، بعد از آن بگذارید تا خشک شود.

روش تمیز کردن وسایل چوبی,طرز تمیز کردن وسایل چوبی,تمیز کردن وسایل چوبیتمیز کردن وسایل چوبی خاص نیاز به رطوبت دارند تا شکننده و فرسوده نشوند

- تمیز کردن وسایل چوبی که پولیش شده اند:

در صورتیکه شما قصد تمیز کردن وسایل چوبی پولیش شده را دارید توصیه میشود از محلول های مخصوص پولیش یا پارافین برای این کار استفاده کنید چون پارافین ها خراش های سطحی چوب را می پوشانند و در صورتیکه این حرکت را سالی دو بار انجام دهید میتوانید وسایل چوبی خود را به خوبی نگهداری کنید. چنانچه از محلول استفاده کنید نسبت به پارافین راحت تر است و در صورتی که از محلول مخصوص استفاده می کنید بهتر است در سال ۳ یا ۴ بار این کار را تکرار کنید. ساده ترین راه برای تمیز کردن وسایل چوبی پولیش شده استفاده از پولیش های اسپری است ولی چون درون خود سیلیکون دارند سطح چوب را کمی لغزنده می کنند و به صورت توده در جایی جمع می شوند.

- روغن زیتون و پودر سنگ جلا برای تمیز کردن وسایل چوبی:

راه حل دیگر برای تمیز کردن وسایل چوبی اشپزخانه و سرویس خواب کودک و خودتان، استفاده از مقداری روغن زیتون بهمراه پودر سنگ جلا( پودر سنگ جلا یک ماده پاک کننده مخصوص چوب بوده که برای تمیز کردن و برق انداختن بر روی سطوح چوبی از آن استفاده می شود) می باشد. بر روی دستمالی هر دو ماده را ریخته و سپس بر روی لکه بکشید و این کار را تا جاییکه لکه پاک شود، ادامه دهید.

نکاتی برای تمیز کردن وسایل چوبی

* در زمان ساخت روغن خانگی برای تمیز کردن وسایل چوبی دقت کنید که عصاره ی صمغ قابل اشتعال است و دود شدیدی تولید می کند پس در فضای باز و دور از حریق و سیگار استفاده کنید. همینطور از دستکش پلاستیکی هنگام مخلوط کردن روغن بزرک و عصاره ی صمغ استفاده کنید تا به پوستتان نخورد.

تمیز کردن وسایل چوبی,برای تمیز کردن وسایل چوبی,تمیز کردن وسایل چوبی  با سفیده تخم مرغبرای تمیز کردن وسایل چوبی باید نوع چوب را مشخص و روش مناسبی پیدا کنید

* برای تمیز کردن وسایل چوبی خاص مانند چوب های خیزران، بامبو و بید، توجه کنید که به رطوبت نیاز دارند تا شکننده و فرسوده نشوند. به این چوب ها چند وقت یکبار آب اسپری کنید تا حالت بگیرند به جز نی بوریا که رطوبت زیاد سبب می شود خراب شود.

* هنگام پولیش کاری و تمیز کردن وسایل چوبی دستکش پارچه ای دستتان کنید تا اثرانگشت باقی نماند.

* برای تمیز کردن وسایل چوبی و تزئینات عاج روی چوب می توان از چوب پنبه که روی سر یک چوب کبریت پیچیده شده و کمی به آب و شوینده ضعیف آغشته شده است، استفاده کرد. بعداز این مرحله با کمی پنبه که در آب فرو برده اید، مجدداً آنرا تمیز و در پایان با پارچه ای کتانی سطح عاج را خشک کنید.

تمیز کردن وسایل چوبی,تمیز کردن وسایل چوبی  با سفیده تخم مرغ,طرز تمیز کردن وسایل چوبیعلاوه بر تمیزکردن وسایل چوبی باید دقت کنید تا خراب نشوند

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی

  • 19
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
ویژه سرپوش