دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۱۲۰

بهترین راههای کندن جای چسب از سطوح مختلف

کندن جای چسب,پاك كردن جاي چسب از روی یخچال,کندن جای چسب ازسطوح مختلفراههای کندن جای چسب
یکی از کابوس های زنان ریختن چسب روی سطوح مختلف است به خصوص اگر این چسب با روش های معمولی پاک نشود، بنابراین همه به دنبال روشی هستند که بتوان بدون آسیب به مکان ریختن چسب آن را پاک کرد. در ادامه به تقسیر روش هایی می پردازیم که این موضوع را ممکن می سازد.

ترفندهای پاک کردن چسب از سطوح مختلف:

استفاده از سرکه می تواند برای از بین بردن جای چسب در سطوح مختلف قابل کاربرد باشد. برای این کار لازم است مقداری سرکه را روی پنبه یا یک تکه پارچه بریزید و روی لکه چسب قرار دهید. مدت زمانی که لازم است سرکه روی سطح بماند بستگی به نوع لکه دارد؛ در صورتی که لکه چندان قوی نیست؛ مدت زمان زیادی را نمی طلبد، اما اگر لکه قوی است مانند چسب آکواریوم باید زمان بیشتری را به آن اختصاص دهید.

اتوبخار می تواند برای از بین بردن اثر چسب بر روی پارچه بسیار موثر باشد. برای این کار لازم است یک تکه پارچه تمیز را روی لکه چسب قرار دهید. اتوبخار را روی آن قسمت بگذارید، بنابراین لکه چسب از سطح پارچه زیرین به پارچه رویی می چسبد.

روغن مایع هم می تواند روش خوبی برای از بین بردن جای چسب نواری از روی سطح باشد. اگر چسب نواری را از روی سطح جدا کردید اما همچنان باقی ماند؛ می توانید انگشت خود را به کمی روغن آغشته کنید و آن را روی جای چسب قرار دهید تا زمانی که چسبندگی آن را از بین ببرد.

از بین بردن اثر چسب بر روی پارچه,روش کندن و پاك كردن چسب,پاک کردن چسب از سطوح مختلفکندن جای چسب از روی پلاستیک

روش کندن و پاك كردن چسب و جای برچسب از روي پلاستيك:

از بین بردن چسب به خصوص چسب آکواریوم از سطوح پلاستیکی ممکن است در ابتدا کمی سخت باشد زیرا اغلب چسب ها بعد از خشک شدن می توانند ماهیت پلاستیکی به خود بگیرند، بنابراین استفاده از پاک کننده های شیمیایی ممکن است سطوح را هم از بین ببرد، لذا از روش های زیر برای پاک کردن چسب از روی پلاستیک استفاده می شود:

استفاده از چاقو؛ شاید بهترین وسیله برای از بین بردن چسب از شیشه و پلاستیک باشد، که می توان آنها را از روی سطح به آرامی خراشید. برای این کار لازم است نوک چاقو را در چسب فرو برده و کم کم آن را از سطح جدا کنید، در صورتی که موفق نشدید می توانید راه های دیگر را امتحان کنید.

خیساندن چسب می تواند راه موثری باشد، مقداری آب گرم را با مایع ظرفشویی مخلوط کنید سپس یک پارچه یا حوله را در آن خیس کنیدو روی محل چسب بگذارید، برای چند ساعت آن را نگه دارید و سپس آن را بخراشید.

الکل هم می تواند ماده موثری برای حل کردن چسب باشد، اما باید توجه کرد الکل می تواند به برخی از سطوح پلاستیکی آسیب بزند. برای این کار لازم است دستمال را به الکل آغشته کنید سپس آن را روی محل بگذارید و اجازه دهید مدتی بماند تا چسب نرم شود، سپس آن را جدا کنید.

پاک کردن چسب از روی سطوح فلزی:

برای این کار کافی است شعله مستقیم فندک یا فندک کوره ای را روی سطحی که چسب دارد نگه دارید تا زمانی که چسب بسوزد، بعد از آن می توانید به راحتی آن را از سطح جدا کنید. در این روش باید به دو نکته دقت کرد:

اول؛ در هنگام انجام این کار باید از ماسک و دستکش استفاده کرد زیرا ممکن است گاز و تکه های چسب به طرفین پرتاب شوند و آسیب رسان باشند.

دوم؛ این روش فقط برای قطعات فلزی و سنگی مفید است زیرا شعله نمی تواند سبب آسیب به آنها شود.

پاك كردن جای چسب از روی یخچال:

برای پاک کردن چسب از روی یخچال می توان از استون استفاده کرد، برای این کار باید مقداری از استون را روی دستمال بریزید، مقدار آن بستگی به چسبی که درب را آلوده کرده دارد، سپس دستمال آغشته به استون را روی لکه بگذارید و آن را پاک کنید. در صورتی که از استون برای پاک کردن لاک استفاده می کنید باید آن را رقیق کرده و بعد استفاده کنید.

روغن مایع هم می تواند جای نوار چسب را از یخچال پاک کند؛ برای این کار مقدار از روغن را روی انگشت خود بریزید و روی جایی که چسب قرار دارد بکشید و آن را پاک کنید.

سس مایونز هم برای پاک کردن در یخچال استفاده می شود، برای این کار لازم است سس را به مدت ۲ الی ۴ ساعت روی چسب بگذارید و سپس با استفاده از سشوار آن را داغ کرده و از سطح همراه با چسب پاک کنید.

پاک کردن چسب از روی سطوح فلزی,پاک کردن چسب از روی ام دی اف,پاک کردن چسب از روی بدنه ماشینکندن جای چسب روی بدنه ماشین

پاک کردن چسب از روی بدنه ماشین:

گاهی ممکن است بدنه ماشین در تماس با چسب آلوده شود مثلا استفاده از وسایل تزئینی مانند بادکنک، گل و... و با استفاده از چسب می تواند سبب" چسبیدن مقدار اضافه آنها به بدنه شود، لذا پاک کردن آنها بعد از مراسم به یک دغدغه برای افراد تبدیل می شود. در ادامه به روش های برای رفع این مشکل خواهیم پرداخت:

یک روش ساده و پرکاربرد برای پاک کندن چسب از روی بدنه ماشین استفاده از آب گرم یا پودر لباسشویی است. این روش موثر است اما برای اینکه ذرات پودر روی بدنه خط و خش نیندازند از آب گرم برای حل کردن آن استفاده می کنند.

استفاده از بنزین و حلال های مشابه آن هم دیده می شود که می تواند موثر واقع شود، البته استفاده از این روش توصیه نمی شود زیرا می تواند به مرور زمان به بدنه خودرو آسیب بزند و سبب از بین رفتن یا تغییر رنگ شود.

شوینده های چند منظوره مانند اتک هم بسیار متداول هستند که می توانند به راحتی لکه چسب را از بین ببرند، مزیتی که این روش نسبت به ایده قبلی دارد این است که سبب کنده شدن رنگ خودرو نمی شود.

در مواقعی که لکه چسب سمج شده و هیچ روشی برای کندن آن جواب نمی دهد، می توان از محلول آب و صابون استفاده کرد. در ابتدا با استفا ه از آب و صابون لکه را بخیسانید یا با استفاده از اسپری الکل این کار را انجام دهید، سپس سعی کنید لکه چسب را پاک کنید. در صورتی که باز هم موثر نبود می توانید از مواد طبیعی مثل سرکه استفاده کنید و اگر بازهم موثر نبود از حرارت سشوار استفاده کنید.

روش کندن و پاك كردن چسب,پاک کردن چسب از سطوح مختلف,پاک کردن چسب از روی سطوح فلزیکندن جای چسب از روی ام دی اف

پاک کردن چسب از روی ام دی اف:

با استفاده از یک سشوار از مرکز برچسب به سمت لبه به مدت ۳۰ ثانیه نگه دارید سپس در حالی که هنوز سشوار را روی برچسب نگه داشته اید با استفاده از یک دستمال آن را پاک کنید.

بعد از اینکه برچسب را پاک کردید اگر هنوز هم اثری از آن مانده بود می توانید از پنبه‌ی آغشته به نفت، یا سرکه یا استون استفاده کنید؛ آن را روی جای جسب گذاشته و باقی مانده را پاک کنید.

استفاده از سرکه هم می تواند پاسخگو باشد؛ مقداری سرکه روی پنبه ریخته و آن را روی چسب بگذارید. البته باید توجه کرد اگر چسب کهنه باشد یا قبلا سعی کرده باشید از طریق مواد شوینده آن را تمیز کنید؛ سرکه هم موثر نخواهد بود.

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 14
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
مائوریستو موتا پائز بیوگرافی مائوریسیو موتا پائز؛ سرمربی والیبال

تاریخ تولد: ۲۶ مه ۱۹۶۳

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

ملیت: فرانسه

حرفه: سرمربی والیبال

آغاز فعالیت: سال ۱۹۹۴ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش