یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۱۲۰

بهترین راههای کندن جای چسب از سطوح مختلف

کندن جای چسب,پاك كردن جاي چسب از روی یخچال,کندن جای چسب ازسطوح مختلفراههای کندن جای چسب
یکی از کابوس های زنان ریختن چسب روی سطوح مختلف است به خصوص اگر این چسب با روش های معمولی پاک نشود، بنابراین همه به دنبال روشی هستند که بتوان بدون آسیب به مکان ریختن چسب آن را پاک کرد. در ادامه به تقسیر روش هایی می پردازیم که این موضوع را ممکن می سازد.

ترفندهای پاک کردن چسب از سطوح مختلف:

استفاده از سرکه می تواند برای از بین بردن جای چسب در سطوح مختلف قابل کاربرد باشد. برای این کار لازم است مقداری سرکه را روی پنبه یا یک تکه پارچه بریزید و روی لکه چسب قرار دهید. مدت زمانی که لازم است سرکه روی سطح بماند بستگی به نوع لکه دارد؛ در صورتی که لکه چندان قوی نیست؛ مدت زمان زیادی را نمی طلبد، اما اگر لکه قوی است مانند چسب آکواریوم باید زمان بیشتری را به آن اختصاص دهید.

اتوبخار می تواند برای از بین بردن اثر چسب بر روی پارچه بسیار موثر باشد. برای این کار لازم است یک تکه پارچه تمیز را روی لکه چسب قرار دهید. اتوبخار را روی آن قسمت بگذارید، بنابراین لکه چسب از سطح پارچه زیرین به پارچه رویی می چسبد.

روغن مایع هم می تواند روش خوبی برای از بین بردن جای چسب نواری از روی سطح باشد. اگر چسب نواری را از روی سطح جدا کردید اما همچنان باقی ماند؛ می توانید انگشت خود را به کمی روغن آغشته کنید و آن را روی جای چسب قرار دهید تا زمانی که چسبندگی آن را از بین ببرد.

از بین بردن اثر چسب بر روی پارچه,روش کندن و پاك كردن چسب,پاک کردن چسب از سطوح مختلفکندن جای چسب از روی پلاستیک

روش کندن و پاك كردن چسب و جای برچسب از روي پلاستيك:

از بین بردن چسب به خصوص چسب آکواریوم از سطوح پلاستیکی ممکن است در ابتدا کمی سخت باشد زیرا اغلب چسب ها بعد از خشک شدن می توانند ماهیت پلاستیکی به خود بگیرند، بنابراین استفاده از پاک کننده های شیمیایی ممکن است سطوح را هم از بین ببرد، لذا از روش های زیر برای پاک کردن چسب از روی پلاستیک استفاده می شود:

استفاده از چاقو؛ شاید بهترین وسیله برای از بین بردن چسب از شیشه و پلاستیک باشد، که می توان آنها را از روی سطح به آرامی خراشید. برای این کار لازم است نوک چاقو را در چسب فرو برده و کم کم آن را از سطح جدا کنید، در صورتی که موفق نشدید می توانید راه های دیگر را امتحان کنید.

خیساندن چسب می تواند راه موثری باشد، مقداری آب گرم را با مایع ظرفشویی مخلوط کنید سپس یک پارچه یا حوله را در آن خیس کنیدو روی محل چسب بگذارید، برای چند ساعت آن را نگه دارید و سپس آن را بخراشید.

الکل هم می تواند ماده موثری برای حل کردن چسب باشد، اما باید توجه کرد الکل می تواند به برخی از سطوح پلاستیکی آسیب بزند. برای این کار لازم است دستمال را به الکل آغشته کنید سپس آن را روی محل بگذارید و اجازه دهید مدتی بماند تا چسب نرم شود، سپس آن را جدا کنید.

پاک کردن چسب از روی سطوح فلزی:

برای این کار کافی است شعله مستقیم فندک یا فندک کوره ای را روی سطحی که چسب دارد نگه دارید تا زمانی که چسب بسوزد، بعد از آن می توانید به راحتی آن را از سطح جدا کنید. در این روش باید به دو نکته دقت کرد:

اول؛ در هنگام انجام این کار باید از ماسک و دستکش استفاده کرد زیرا ممکن است گاز و تکه های چسب به طرفین پرتاب شوند و آسیب رسان باشند.

دوم؛ این روش فقط برای قطعات فلزی و سنگی مفید است زیرا شعله نمی تواند سبب آسیب به آنها شود.

پاك كردن جای چسب از روی یخچال:

برای پاک کردن چسب از روی یخچال می توان از استون استفاده کرد، برای این کار باید مقداری از استون را روی دستمال بریزید، مقدار آن بستگی به چسبی که درب را آلوده کرده دارد، سپس دستمال آغشته به استون را روی لکه بگذارید و آن را پاک کنید. در صورتی که از استون برای پاک کردن لاک استفاده می کنید باید آن را رقیق کرده و بعد استفاده کنید.

روغن مایع هم می تواند جای نوار چسب را از یخچال پاک کند؛ برای این کار مقدار از روغن را روی انگشت خود بریزید و روی جایی که چسب قرار دارد بکشید و آن را پاک کنید.

سس مایونز هم برای پاک کردن در یخچال استفاده می شود، برای این کار لازم است سس را به مدت ۲ الی ۴ ساعت روی چسب بگذارید و سپس با استفاده از سشوار آن را داغ کرده و از سطح همراه با چسب پاک کنید.

پاک کردن چسب از روی سطوح فلزی,پاک کردن چسب از روی ام دی اف,پاک کردن چسب از روی بدنه ماشینکندن جای چسب روی بدنه ماشین

پاک کردن چسب از روی بدنه ماشین:

گاهی ممکن است بدنه ماشین در تماس با چسب آلوده شود مثلا استفاده از وسایل تزئینی مانند بادکنک، گل و... و با استفاده از چسب می تواند سبب" چسبیدن مقدار اضافه آنها به بدنه شود، لذا پاک کردن آنها بعد از مراسم به یک دغدغه برای افراد تبدیل می شود. در ادامه به روش های برای رفع این مشکل خواهیم پرداخت:

یک روش ساده و پرکاربرد برای پاک کندن چسب از روی بدنه ماشین استفاده از آب گرم یا پودر لباسشویی است. این روش موثر است اما برای اینکه ذرات پودر روی بدنه خط و خش نیندازند از آب گرم برای حل کردن آن استفاده می کنند.

استفاده از بنزین و حلال های مشابه آن هم دیده می شود که می تواند موثر واقع شود، البته استفاده از این روش توصیه نمی شود زیرا می تواند به مرور زمان به بدنه خودرو آسیب بزند و سبب از بین رفتن یا تغییر رنگ شود.

شوینده های چند منظوره مانند اتک هم بسیار متداول هستند که می توانند به راحتی لکه چسب را از بین ببرند، مزیتی که این روش نسبت به ایده قبلی دارد این است که سبب کنده شدن رنگ خودرو نمی شود.

در مواقعی که لکه چسب سمج شده و هیچ روشی برای کندن آن جواب نمی دهد، می توان از محلول آب و صابون استفاده کرد. در ابتدا با استفا ه از آب و صابون لکه را بخیسانید یا با استفاده از اسپری الکل این کار را انجام دهید، سپس سعی کنید لکه چسب را پاک کنید. در صورتی که باز هم موثر نبود می توانید از مواد طبیعی مثل سرکه استفاده کنید و اگر بازهم موثر نبود از حرارت سشوار استفاده کنید.

روش کندن و پاك كردن چسب,پاک کردن چسب از سطوح مختلف,پاک کردن چسب از روی سطوح فلزیکندن جای چسب از روی ام دی اف

پاک کردن چسب از روی ام دی اف:

با استفاده از یک سشوار از مرکز برچسب به سمت لبه به مدت ۳۰ ثانیه نگه دارید سپس در حالی که هنوز سشوار را روی برچسب نگه داشته اید با استفاده از یک دستمال آن را پاک کنید.

بعد از اینکه برچسب را پاک کردید اگر هنوز هم اثری از آن مانده بود می توانید از پنبه‌ی آغشته به نفت، یا سرکه یا استون استفاده کنید؛ آن را روی جای جسب گذاشته و باقی مانده را پاک کنید.

استفاده از سرکه هم می تواند پاسخگو باشد؛ مقداری سرکه روی پنبه ریخته و آن را روی چسب بگذارید. البته باید توجه کرد اگر چسب کهنه باشد یا قبلا سعی کرده باشید از طریق مواد شوینده آن را تمیز کنید؛ سرکه هم موثر نخواهد بود.

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 14
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش