سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۰۷۳

بهترین و سریعترین روش برای تمیز کردن فر چیست؟

نحوه تمیز کردن فر,راه تمیز کردن فر برقی,تمیز کردن فر برقی نحوه تمیز کردن فر
کاربرد گسترده فر برای خانم های خانه دار واضح است، اما خصوصیات فر و استفاده زیاد از این دستگاه سبب شده تمیز کردن آن مقداری مشکل باشد. روش های مختلفی برای تمیز کردن فر وجود دارد از مواد صنعتی و شیمیایی گرفته تا مواد خانگی. در ادامه این مقاله سرپوش به چند مورد از این موارد خواهیم پرداخت.

تمیز کردن فر:

داخل فرها معمولا از دید خارج هستند به همین دلیل ممکن است به خوبی متوجه عمق کثیفی آنها نشوید، علاوه بر این خرده نان یا غذاهایی که داخل فر می ریزد می تواند این موضوع را بیشتر تشدید کند، این موضوع ممکن است به شکلی ادامه پیدا کند که با قرار دادن یک قالب کیک خوشمزه داخل فر با خودتان فکر کنید چرا کمی طعم بد، سوختگی یا مزه دود احساس می کنید، یکی از دلایل این موضوع می تواند کثیف شدن فر باشد که سبب انتقال آن به غذا شده است، بنابراین زمان آن رسیده که فر خود را تمیز کنید و مجددا به روال آشپزی برگردید. 

شاید سوال برایتان پیش بیاید که چند وقت یکبار باید تمیزکاری را انجام دهید؟ 

باید اشاره کرد این موضوع کاملا به روال آشپزی شما بستگی دارد، غذاهایی که سراریز یا ریخته شدند باید هرچه سریع تر تمیز شوند. در صورتی که استفاده شما از فر روزانه و مکرر است باید حداقل در هر فصل یا در صورت مشاهده علائم زیر تمیزکاری را انجام دهید:

- روغن یا چربی روی درب فر احساس شود.

- مواد غذایی پوسته پوسته شده یا باقی مانده آنچه پخته شده؛ که به نظر می رسد سوخته اند، در کف فر مشاهده می شود.

- هنگامی که فر را روشن می کنید بوی سوختگی و روغن احساس می شود.

- مشاهده دود با روشن کردن فر

قابلیت خود پاک ساز فر:

بعضی از انواع فرها قابلیت دارند که خودشان به صورت خودکار تمیزکاری را انجام می دهند، در این صورت اگر فقط کمی فر شما کثیف شده باشد این خصوصویت فعال می شود. برای ایجاد این موضوع باید ابتدا تنظیمات را در حالت پاک سازی قرار دهید سپس فر دمای خود را به ۳۰۰ درجه سانتی گراد یا بیشتر می رساند؛ همین گرما سبب می شود چربی و روغن ها بسوزند و بعد از گذشت حدود دو ساعت؛ یک خاکستر سفید در کف فر ایجاد می شود که با باز شدن در فر و خنک شدن محفظه آن می توانید ماده را پاک و تمیز کنید.

در صورتی که غذاهای سوخته شده، فر شما را بسیار کثیف کرده باشند، این ویژگی خود پاک‌سازی فر نمی تواند به خوبی عمل کند، به طوری که چربی بیش از حد و باقی مانده موادغذایی سبب تولید دود و حتی آتش خواهد شد، به همین دلیل است که شما هرگز نباید زمانی که فر در حالت پاک سازی خودکار است، خانه را ترک کنید.

مراحل تمیز کردن فر:

مرحله اول؛ پاک کردن ذرات به جامانده خوراکی ها:

در ابتدا باید قفسه ها را خارج کنید تا مزاحمتی برای کارتان ایجاد نکند، سپس از یک تکه پارچه بی مصرف استفاده کنید و ذرات به جا مانده از غذا را از کف فر پاک کنید و دور بریزید. ذراتی که در این مرحله پاک می کنید، هرچه بیشتر باشند کارتان را در مرحله بعد آسان تر می شود. باید قبل از اینکه مرحله بعدی را بخواهید اجرا کنید، مطمئن شوید فر کاملا سرد شده است.

مرحله دوم؛ استفاده از ترکیب جوش شیرین و آب:

استفاده از این ترکیب به عنوان یک معجزه عمل می کند، نصف فنجان جوش شیرین را با مقداری آب مخلوط کنید تا یک ترکیب خمیری به دست بیاید، ترکیب به دست آمده را کف فر پخش کنید. استفاده از دستکش پلاستیکی برای پخش کردن این ترکیب توصیه می شود زیرا خمیر باید در تمام گوشه ‌و کنارهای کف فر پخش شود.

استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن فر,روش تمیز کردن فر برقی,مراحل تمیز کردن فراستفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن فر

مرحله سوم؛ شستن قفسه های فر با استفاده از پودر لباس شویی:

اجازه دهید خمیرجوش شیرین کف فر بماند و سپس به سراغ قفسه هایی بروید که در مراحل قبل آنها را خارج کردید. برای تمیز کردن این قسمت از فر هم راهکارهای ساده و کاربردی وجود دارد؛ شما می توانید یک تشت یا ظرف بزرگ بردارید به طوری که قفسه به طور کامل در آن جای بگیرد، سپس آن را به طور کامل با آب خیلی داغ پر کنید. در صورتی که به وان حمام دسترسی دارید می توانید از آن استفاده کنید. پودر لباس شویی را به آب اضافه کنید و قفسه ها را به آن اضافه کنید، یک شب تا صبح به قفسه ها اجازه دهید تا داخل آب بمانند سپس با یک دست کشیدن ساده آلودگی ها را پاک کنید، در صورتی که قفسه های شما خیلی کثیف نیستند مدت زیادی برای ماندن در آب نیاز ندارند و می توانید انها را در سینک ظرف شویی بگذارید و سپس تمیز کنید.

مرحله چهارم؛ پاک کردن خمیر جوش شیرین از کف فر:

می توانید با خیال راحت شب را بخوابید زیرا کف فر مثل روز اول تمیز و براق خواهد شد. صبح روز بعد زمانی که به سراغ جوش شیرین ها می روید آنها را کاملا خشک شده می بینید. برای پاک کردن آنها لازم است یک تکه پارچه را مرطوب کرده وکف فر بکشید، در صورتی که با استفاده از دستمال پاک نشدند می توانید از یک کفگیر پلاستیکی یا چیزی شبیه به آن استفاده کنید که احتمال خط انداختن کف فر وجود نداشته باشد، سپس ترکیب خشک شده را از کف فر پاک کنید.

مرحله پنجم؛ تمیز کردن شیشه فر:

بعد از تمیز کردن اجزای گفته شده نوبت به شیشه فر می رسد برای این کار می توانید از خمیرجوش شیرین استفاده کنید، خمیر را روی شیشه پخش کرده و اجازه دهید نمی ساعت بماند سپس با استفاده از یک تکه پارچه آن را تمیز کنید.

روش تمیز کردن فر برقی,مراحل تمیز کردن فر,تمیز کردن فر گاز استیلخشک شدن جوش شیرین برای تمیز شدن فر

مرحله ششم؛ پاک کرده قسمت های باقی مانده:

در نهایت می توانید کمی سرکه و آب را مخلوط کرده و داخل اسپری بریزید و مقداری از آن را روی قسمت هایی که هنوز جوش شیرین دارند بریزید و با استفاده از یک دستمال مرطوب آنها را پاک کنید، در نهایت قفسه هایی که از قبل تمیز کرده اید را سرجای خود بگذارید.

تمیز کردن فر با استفاده از تمیز کننده ها تجاری:

مرحله اول؛ خالی کردن فر:

در صورتی که وسایلی داخل فر گذاشته اید آنها را خارج کنید.

مرحله دوم؛ تجهیزات محافظتی:

پاک کننده های تجاری دارای مواد شیمیایی قوی هستند که می توانند سبب سوختن پوست و آسیب دیدن چشم می شود، به همین جهت بهتر است از دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید تا از چشم و پوست خود محافظت کنید.

روی زمین اطراف فر حوله های کاغذی و روزنامه قرار دهید تا اگر قطره ای روی کفپوش ها ریخت آسیبی به آنها وارد نشود، در این مرحله باید هود آشپزخانه را روشن کنید و مطمئن شوید که تهویه به خوبی در آشپرخانه فراهم می شود.

مرحله سوم؛ اسپری کردن محلول داخل فر:

دستورالعمل هایی که روی برچسب های محلول نوشته شده است را مطالعه کنید، پاک کننده را روی هر سطحی که مد نظر دارید از جمله درب فر اسپری کنید، توجه داشته باشید نباید تمیزکننده را روی عناصر گرمایش الکتریکی یا دریچه‌های گاز اسپری کنید. سپس درب فر را بسته و اجازه دهید به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه داخل فر بماند.

تمیز کردن فر برقی,طرز تمیز کردن فر,استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن فراستفاده از شوینده های صنعتی برای تمیز کردن فر

مرحله چهارم؛ تمیز کردن قفسه های فر:

اگر شرایط برای شما فراهم است؛ قفسه های فر را بیرون ببرید و پاک کننده را روی آنها اسپری کنید، اطمینان کسب کنید که هر دو طرف ثقسه ها را با محلول خیس کرده اید، سپس باید هر قفسه را داخل یک کیسه زباله مقاوم قرار داده و به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه دب آن را محکم گره بزنید.

مرحله پنجم؛ قفسه و فر را پاک کنید:

بعد از اینکه زمان مقرر طی شد با استفاده از یک پارچه‌ی مرطوب یا اسفنج تمام سطوح داخلی فر و قفسه ها را از محلول پاک کنید، رد صورتی که هنوز آثار موادغذایی را داخل فر مشاهده می کنید می توانید از پاک‌کن ملامینی مرطوب استفاده کنید تا آنها را نیز تمیز کنید. زمانی که از اسفنج استفاده می کنید دائما آن را در آب تمیز بشویید.

مرحله ششم؛ سرهم کردن اجزا: 

در نهایت بعد از اینکه تمامی اجزا را تمیز کردید اجزا را به جای قبلی خود برگردانید و سر هم کنید، در اینجا شما یک فر کاملا تمیز دارید و می توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 9
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش