یکشنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۰۷۳

بهترین و سریعترین روش برای تمیز کردن فر چیست؟

نحوه تمیز کردن فر,راه تمیز کردن فر برقی,تمیز کردن فر برقی نحوه تمیز کردن فر
کاربرد گسترده فر برای خانم های خانه دار واضح است، اما خصوصیات فر و استفاده زیاد از این دستگاه سبب شده تمیز کردن آن مقداری مشکل باشد. روش های مختلفی برای تمیز کردن فر وجود دارد از مواد صنعتی و شیمیایی گرفته تا مواد خانگی. در ادامه این مقاله سرپوش به چند مورد از این موارد خواهیم پرداخت.

تمیز کردن فر:

داخل فرها معمولا از دید خارج هستند به همین دلیل ممکن است به خوبی متوجه عمق کثیفی آنها نشوید، علاوه بر این خرده نان یا غذاهایی که داخل فر می ریزد می تواند این موضوع را بیشتر تشدید کند، این موضوع ممکن است به شکلی ادامه پیدا کند که با قرار دادن یک قالب کیک خوشمزه داخل فر با خودتان فکر کنید چرا کمی طعم بد، سوختگی یا مزه دود احساس می کنید، یکی از دلایل این موضوع می تواند کثیف شدن فر باشد که سبب انتقال آن به غذا شده است، بنابراین زمان آن رسیده که فر خود را تمیز کنید و مجددا به روال آشپزی برگردید. 

شاید سوال برایتان پیش بیاید که چند وقت یکبار باید تمیزکاری را انجام دهید؟ 

باید اشاره کرد این موضوع کاملا به روال آشپزی شما بستگی دارد، غذاهایی که سراریز یا ریخته شدند باید هرچه سریع تر تمیز شوند. در صورتی که استفاده شما از فر روزانه و مکرر است باید حداقل در هر فصل یا در صورت مشاهده علائم زیر تمیزکاری را انجام دهید:

- روغن یا چربی روی درب فر احساس شود.

- مواد غذایی پوسته پوسته شده یا باقی مانده آنچه پخته شده؛ که به نظر می رسد سوخته اند، در کف فر مشاهده می شود.

- هنگامی که فر را روشن می کنید بوی سوختگی و روغن احساس می شود.

- مشاهده دود با روشن کردن فر

قابلیت خود پاک ساز فر:

بعضی از انواع فرها قابلیت دارند که خودشان به صورت خودکار تمیزکاری را انجام می دهند، در این صورت اگر فقط کمی فر شما کثیف شده باشد این خصوصویت فعال می شود. برای ایجاد این موضوع باید ابتدا تنظیمات را در حالت پاک سازی قرار دهید سپس فر دمای خود را به ۳۰۰ درجه سانتی گراد یا بیشتر می رساند؛ همین گرما سبب می شود چربی و روغن ها بسوزند و بعد از گذشت حدود دو ساعت؛ یک خاکستر سفید در کف فر ایجاد می شود که با باز شدن در فر و خنک شدن محفظه آن می توانید ماده را پاک و تمیز کنید.

در صورتی که غذاهای سوخته شده، فر شما را بسیار کثیف کرده باشند، این ویژگی خود پاک‌سازی فر نمی تواند به خوبی عمل کند، به طوری که چربی بیش از حد و باقی مانده موادغذایی سبب تولید دود و حتی آتش خواهد شد، به همین دلیل است که شما هرگز نباید زمانی که فر در حالت پاک سازی خودکار است، خانه را ترک کنید.

مراحل تمیز کردن فر:

مرحله اول؛ پاک کردن ذرات به جامانده خوراکی ها:

در ابتدا باید قفسه ها را خارج کنید تا مزاحمتی برای کارتان ایجاد نکند، سپس از یک تکه پارچه بی مصرف استفاده کنید و ذرات به جا مانده از غذا را از کف فر پاک کنید و دور بریزید. ذراتی که در این مرحله پاک می کنید، هرچه بیشتر باشند کارتان را در مرحله بعد آسان تر می شود. باید قبل از اینکه مرحله بعدی را بخواهید اجرا کنید، مطمئن شوید فر کاملا سرد شده است.

مرحله دوم؛ استفاده از ترکیب جوش شیرین و آب:

استفاده از این ترکیب به عنوان یک معجزه عمل می کند، نصف فنجان جوش شیرین را با مقداری آب مخلوط کنید تا یک ترکیب خمیری به دست بیاید، ترکیب به دست آمده را کف فر پخش کنید. استفاده از دستکش پلاستیکی برای پخش کردن این ترکیب توصیه می شود زیرا خمیر باید در تمام گوشه ‌و کنارهای کف فر پخش شود.

استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن فر,روش تمیز کردن فر برقی,مراحل تمیز کردن فراستفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن فر

مرحله سوم؛ شستن قفسه های فر با استفاده از پودر لباس شویی:

اجازه دهید خمیرجوش شیرین کف فر بماند و سپس به سراغ قفسه هایی بروید که در مراحل قبل آنها را خارج کردید. برای تمیز کردن این قسمت از فر هم راهکارهای ساده و کاربردی وجود دارد؛ شما می توانید یک تشت یا ظرف بزرگ بردارید به طوری که قفسه به طور کامل در آن جای بگیرد، سپس آن را به طور کامل با آب خیلی داغ پر کنید. در صورتی که به وان حمام دسترسی دارید می توانید از آن استفاده کنید. پودر لباس شویی را به آب اضافه کنید و قفسه ها را به آن اضافه کنید، یک شب تا صبح به قفسه ها اجازه دهید تا داخل آب بمانند سپس با یک دست کشیدن ساده آلودگی ها را پاک کنید، در صورتی که قفسه های شما خیلی کثیف نیستند مدت زیادی برای ماندن در آب نیاز ندارند و می توانید انها را در سینک ظرف شویی بگذارید و سپس تمیز کنید.

مرحله چهارم؛ پاک کردن خمیر جوش شیرین از کف فر:

می توانید با خیال راحت شب را بخوابید زیرا کف فر مثل روز اول تمیز و براق خواهد شد. صبح روز بعد زمانی که به سراغ جوش شیرین ها می روید آنها را کاملا خشک شده می بینید. برای پاک کردن آنها لازم است یک تکه پارچه را مرطوب کرده وکف فر بکشید، در صورتی که با استفاده از دستمال پاک نشدند می توانید از یک کفگیر پلاستیکی یا چیزی شبیه به آن استفاده کنید که احتمال خط انداختن کف فر وجود نداشته باشد، سپس ترکیب خشک شده را از کف فر پاک کنید.

مرحله پنجم؛ تمیز کردن شیشه فر:

بعد از تمیز کردن اجزای گفته شده نوبت به شیشه فر می رسد برای این کار می توانید از خمیرجوش شیرین استفاده کنید، خمیر را روی شیشه پخش کرده و اجازه دهید نمی ساعت بماند سپس با استفاده از یک تکه پارچه آن را تمیز کنید.

روش تمیز کردن فر برقی,مراحل تمیز کردن فر,تمیز کردن فر گاز استیلخشک شدن جوش شیرین برای تمیز شدن فر

مرحله ششم؛ پاک کرده قسمت های باقی مانده:

در نهایت می توانید کمی سرکه و آب را مخلوط کرده و داخل اسپری بریزید و مقداری از آن را روی قسمت هایی که هنوز جوش شیرین دارند بریزید و با استفاده از یک دستمال مرطوب آنها را پاک کنید، در نهایت قفسه هایی که از قبل تمیز کرده اید را سرجای خود بگذارید.

تمیز کردن فر با استفاده از تمیز کننده ها تجاری:

مرحله اول؛ خالی کردن فر:

در صورتی که وسایلی داخل فر گذاشته اید آنها را خارج کنید.

مرحله دوم؛ تجهیزات محافظتی:

پاک کننده های تجاری دارای مواد شیمیایی قوی هستند که می توانند سبب سوختن پوست و آسیب دیدن چشم می شود، به همین جهت بهتر است از دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید تا از چشم و پوست خود محافظت کنید.

روی زمین اطراف فر حوله های کاغذی و روزنامه قرار دهید تا اگر قطره ای روی کفپوش ها ریخت آسیبی به آنها وارد نشود، در این مرحله باید هود آشپزخانه را روشن کنید و مطمئن شوید که تهویه به خوبی در آشپرخانه فراهم می شود.

مرحله سوم؛ اسپری کردن محلول داخل فر:

دستورالعمل هایی که روی برچسب های محلول نوشته شده است را مطالعه کنید، پاک کننده را روی هر سطحی که مد نظر دارید از جمله درب فر اسپری کنید، توجه داشته باشید نباید تمیزکننده را روی عناصر گرمایش الکتریکی یا دریچه‌های گاز اسپری کنید. سپس درب فر را بسته و اجازه دهید به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه داخل فر بماند.

تمیز کردن فر برقی,طرز تمیز کردن فر,استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن فراستفاده از شوینده های صنعتی برای تمیز کردن فر

مرحله چهارم؛ تمیز کردن قفسه های فر:

اگر شرایط برای شما فراهم است؛ قفسه های فر را بیرون ببرید و پاک کننده را روی آنها اسپری کنید، اطمینان کسب کنید که هر دو طرف ثقسه ها را با محلول خیس کرده اید، سپس باید هر قفسه را داخل یک کیسه زباله مقاوم قرار داده و به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه دب آن را محکم گره بزنید.

مرحله پنجم؛ قفسه و فر را پاک کنید:

بعد از اینکه زمان مقرر طی شد با استفاده از یک پارچه‌ی مرطوب یا اسفنج تمام سطوح داخلی فر و قفسه ها را از محلول پاک کنید، رد صورتی که هنوز آثار موادغذایی را داخل فر مشاهده می کنید می توانید از پاک‌کن ملامینی مرطوب استفاده کنید تا آنها را نیز تمیز کنید. زمانی که از اسفنج استفاده می کنید دائما آن را در آب تمیز بشویید.

مرحله ششم؛ سرهم کردن اجزا: 

در نهایت بعد از اینکه تمامی اجزا را تمیز کردید اجزا را به جای قبلی خود برگردانید و سر هم کنید، در اینجا شما یک فر کاملا تمیز دارید و می توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 9
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
ویژه سرپوش